Coreleanu

Drumuri fara masini in / in jurul Bucurestiului

Recommended Posts

As vrea sa ma antrenez cu a mea cursiera in liniste, fara stresul traficului si al soferilor care ori injura ca stau in trafic ori gonesc ca nebunii ca e liber pe sosea. Pana acum dadeam ture in jurul stadionului 23 august (national) dar tura e 1km si cam ametesti. Acum s-a si inchis caci in iunie e Campionatul European (nu stiu de ce l-au inchis de fapt, ce tot se pregatesc atata). Asadar stiti vreun circuit inchis traficului sau drumuri foarte libere pe care as putea sa ma antrenez in (jurul) Bucuresti(ului)? Nu ma intereseaza sa fie dificil tehnic, doar sa acumulez kilometri pe bicicleta. Multumesc

La forum regional/ Bucuresti cred ca poti gasi informatiile dorite. Chiar s-a inchis stadionul? Am fost sambata.

• Haha 1

răspuns robot: „imposibil de găsit această locație !”

în urmă cu 4 ore, pedale said:

Chiar s-a inchis stadionul? 

Il inchid in anumite zile sau pe anumite ore. Se face curatenie se mai repara una alta. Ieri dupa masa era deschis.

In alta ordine de idei, sa te antrenezi acolo e ca si cum te antrenezi pentru inot intr-un bazin de 3m. E plin mai tot timpul de oameni si mai ales copii care alearga in toate partile.

Drum bun de cursiera cu 0 sau foarte putina circulatie auto nu exista in apropiere de Bucuresti.

Da, il voi muta la regional.

Sosele cu Zero trafic (inchise) nu stiu.

Sosele cu trafic foarte foarte redus, mai sunt, daca tinem cont ca un tur de stadion ti s-a parut un spatiu relativ suficient. 

Evident aceste strazi mai goale sunt spre periferii. 

Riscul unor astfel de locuri este ca sunt industriale, drumurile pot fi proaste si caini vagabonzi. 

In rest orice traseu care leaga doua comune limitrofe ar trebui sa fie ok. In ce zona esti interesat sa gasesti ca daca iti recomandam ceva in celalalt capat de oras ... traversezi tot haosul  de 2 ori

E suficient in sensul ca are 30 m latime, decat inghesuit de masini pe acostament. Sunt bune drumurile care mai au 40-50 cm de asfalt in afara liniei continue de pe margine.

în urmă cu 3 ore, ciomby said:

răspuns robot: „imposibil de găsit această locație !”

Eu stau in Titan deci in zona sau unde se ajunge usor din zona respectiva. Nu sunt de acord cu comparatia cu bazinul de 3 metri. Stadionul e de multe ori liber si poate fi de multe ori sufocant sa dai ture, mai ales ca jumatate e de obicei in plin vant.

@Coreleanu

Poate te ajuta DJ 301, bucata Tanganu - Budesti (aprox. 25 km), prin judetul Calarasi.

Din Titan, pana la Tanganu (si retur) poti merge cu trenul aprox. 25-30 de minute, ca sa scapi de tot ceea ce inseamna periferia Bucurestiului.

Trenul (operat de TFC Calatori) il poti lua de la gara Titan Sud (parca odata se numea gara Republica). Poti lua bicicleta in tren iar biletul pentru bicicleta costa 7 Lei.

Despre mersul trenurile gasesti aici mai multe detalii: https://www.transferoviarcalatori.ro/ro/mersul-trenurilor/titan-sud-oltenita

N-am mai fost de ceva timp pe drumul asta, insa pare ok pentru ceea ce ai tu nevoie. Asfaltul este bun iar circulatia auto era destul de slaba, doar cei din zona care mergeau "de la moara pana la gara". Drumul se vede si pe Google Street View. Despre zone locuite de unii mai bronzati nu stiu ce sa-ti spun.

Bafta.

E destul de aglomerat drumul spre Budesti, in special dupa amiaza, cu siguranta nu i l-as recomanda unuia care are frica de masini si vrea sa se dea pe sosele goale.

On 27.04.2021 at 16:16, Coreleanu said:

e de obicei in plin vant.

Deci cauti ceva cu asfalt bun, fara masini si fara vant. 

12 minutes ago, pedale said:

Stadionul e inchis de ieri.

Confirm, am fost si eu azi si am vorbit cu un paznic. E inchis complet de ieri pana pe 9 iulie.

Mutat, sper sa fie usor de gasit

On 4/27/2021 at 6:26 PM, gibonu said:

@Coreleanu

Poate te ajuta DJ 301,

Unele DJ exista doar in baza de date Google Maps ... eu de exemplu nu am reusit sa ajung in citeva locuri in care mi-am propus pentru ca harta "din satelit" era sincronizata fie cu ceva din trecutul inaintat fie interpreta un sant, o urma de tractor ca drum ... 

Impracticabile si pentru gravel/ciclocros

SA revenim ...

Glina - Balaceanca, de exemplu mi s-a parut complet pustiu ultima data cand am fost

Zilele astea am fost din Calea Giulesti spre Chiajna, prin str Rasadnitei, Giulesti - Sarbi aproape pustiu, asfalt bun, intri in Chiajna prin spatele stadionului Concordia. In Chiajna-Dudu-Rosu toate soselele care nu sunt principale si sunt pe partea cu Lacul Morii, zona de vile in care stau multi smecheri sunt impecabile dpdv asfalt si nu e trafic. 

De asemenea, toate soselele la sud de Prelungirea Ghencea, care duc spre Olteni-Domnesti/Clinceni si spre Bragadiru sunt destul de libere, zona de "cartiere noi"

E adevarat ca astfel de plimbari le fac in zilele de weekend, nu as putea spune cum sunt intr-o zi lucratoare la ora 18-20, poate atunci vine lumea de la serviciu, dar in afara de case cu curti si blocuri noi, nu ai motiv sa te plimbi cu masina "prin cartier"

Cred ca astfel de optiuni gasesti peste tot, asa ca poti descoperi si in zona in care stai, nu trebuie sa iei trenul pina undeva, ce am inteles eu ca ai nevoie de un loc linistit si putin umblat la indemana. Dar cum spunea cineva mai sus ... trafic zero nu exista ... 

@Trevizes

Corect, exista unele DJ-uri desenate la oha pe Google Maps.

Insa nu este cazul si la DJ 301 pentru ca nu as fi facut o recomandare la ghici, doar bazandu-ma pe Google Maps.

In plus, drumul se poate vedea si pe Street View.

Cat despre tren, personal nu vad nimic iesit din comun sa iei trenul pentru maxim 30 de minute pentru a scapa de zona de periferie [aglomeratie, depozite, TIR-uri, etc]

în urmă cu 11 ore, gibonu said:

Cat despre tren, personal nu vad nimic iesit din comun sa iei trenul pentru maxim 30 de minute pentru a scapa de zona de periferie [aglomeratie, depozite, TIR-uri, etc]

Tocmai de aceea am deschis un topic special pentru zona București, în ideea asta.

Drumuri de ieșire din și intrare în București, fără prea mult trafic, sunt realmente puține.

Aș enumera ieșirea prin Giulești - Chiajna, recent străpunsă, Chiajna pe lîngă malul Dîmboviței, șos Măgurele, Cernica... și cam atît.

Mai sunt ceva ieșiri prin cîmp.

Chiar dacă e o rețea întreagă de județene destul de libere de jur împrejur, accesul la ele se face prin șosele foarte aglomerate. 

Cu hărțile din satelit ale lui Gogu se poate vedea destul de clar, de cele mai multe ori, starea unui drum. Nu doar de aici, ci din multe zone din țară.

Prin folosirea streetview și a straturilor OSM Cycle, OSM Outdoor din Ride with GPS, dacă studiezi cu răbdare (inclusiv programul de asfaltare al consiliilor județene, pentru cei dependenți de cursieră) poți planifica aproape orice.

On 4/27/2021 at 6:26 PM, gibonu said:

@Coreleanu

Poate te ajuta DJ 301, bucata Tanganu - Budesti (aprox. 25 km), prin judetul Calarasi.

Din Titan, pana la Tanganu (si retur) poti merge cu trenul aprox. 25-30 de minute, ca sa scapi de tot ceea ce inseamna periferia Bucurestiului.

Trenul (operat de TFC Calatori) il poti lua de la gara Titan Sud (parca odata se numea gara Republica). Poti lua bicicleta in tren iar biletul pentru bicicleta costa 7 Lei.

Despre mersul trenurile gasesti aici mai multe detalii: https://www.transferoviarcalatori.ro/ro/mersul-trenurilor/titan-sud-oltenita

N-am mai fost de ceva timp pe drumul asta, insa pare ok pentru ceea ce ai tu nevoie. Asfaltul este bun iar circulatia auto era destul de slaba, doar cei din zona care mergeau "de la moara pana la gara". Drumul se vede si pe Google Street View. Despre zone locuite de unii mai bronzati nu stiu ce sa-ti spun.

Bafta.

Multumesc!  Cunosc drumult. E unul urat, plin de gunoie dar liber si astfalt bun de mers cu o cursiera. Afara de niste caini care vagabondeaza si se dau la biciclisti cum iesi din Tanganu. Dar mai incolo spre Oltenita pe DJ411 nu merge? Totusi 25 de km nu e prea mult.

Eu ii admir pe cei care pot merge prin trafic, fara sa fie stresati si cu placere. Eu am intalnit atatea situatii periculoase, atatia ciclisti busiti de masini si in special observ zilnic cum soferii se comporta cu ciclistii!... Chiar si cei care nu sunt nesimtiti, nervosi si stresati incat sa mai aiba chef de un minim de respect, se intampla sa nu vada ciclistii. Nu au ochiul format pur si simplu. Ne place sau nu, cei pe doua roti sunt invizibili pentru soferi.

@Coreleanu

Cu placere.

Poate imi scapa ceva, insa nu inteleg care este legatura intre Oltenita si DJ411?

Vad ca acest DJ pleca de la Chirnogi, merge spre Hotarele, Comana, etc pana in DN 61.

în urmă cu 10 ore, Coreleanu said:

Eu ii admir pe cei care pot merge prin trafic, fara sa fie stresati si cu placere.

Pedalez zilnic  prin trafic de peste 4 ani dar nu pot spune că este o plăcere, stresul este tot timpul doar că s-a mai redus în timp.

În loc de drumuri cu trafic redus mai degrabă ai căuta intervale orare/zile de sărbători(când se golește Bucureștiul) în care traficul este redus sau inexistent.

Baftă!

Stimati ciclisti din sectoarele 2 si 3, dar si din celelalte, maine e "data limita" de redeschidere a arenei nationale! Coroborat cu incheierea anului scolar, deci fara trafic pietonal iresponsabil, consider ca sunt intrunite toate conditiile de antrenament. Bucurati-va!

• Thanks 1

Cum adică?

Despre ce traseu cu bicicleta e vorba?

Nu e nici un traseu, e vorba de a te (ne) invarti in jurul tribunelor lu National Arena pe ovalul de asfalt. E frecventat de cei din zona, mai ales cand vin de la serviciu.

• Upvote 1

Mai prețis:
https://ridewithgps.com/routes/36701930
(1 km)
Chiar dacă e plictisitor să te tot învârți în cerc are un avantaj. Poți merge fără oprire (nu semafoare/borduri/treceri pietoni/etc)
Se pot încerca intervale, sprinturi...
Deși uneori e cam aglomerat și se practică jdemii de sporturi pe acolo (role, badminton, volei, tenis cu piciorul, cam tot ce se poate practica in aer liber intr-o zonă "cum ierea pă vremuri" :D ) plus plimbări kinderi în cărucior sau cu pejosu' :)

Kinderii din carucioare sunt nevinovati si oricum ignorati, dar ce te faci cu mamicile care fac live pe facebook, asta cu o mana, cu cealalta mana fac opturi cu caruciorul!

Recunoaștere azi în zonă. Nu se deschide mâine. Ci luni. Vorbit cu un nene bodyguard acolo. Foarte drăguț și prietenos, mi-a zis că o să fie un nuș ce meci și că ce au primit ei ca știre e că de-abia de luni.

Acolo mi-am luat tzeapa in cauciuc. E un Panaracer 28" 23mm cu shield interior de Kevlar care se pune separat inauntru dupa care pui camera. Cumva tzeapa a trecut prin laterala ocolind kevlarul, cert este ca m-a lasat pe geanta si am luat-o pe jos. De atunci am o fereala de zona aia.