Recommended Posts

Buna ziua, sunt destul de nou in ceea ce priveste ciclismul si am dorit sa imi cumpar un ciclocomputer in special pentru navigare si viteza.

1. Problema 

Dupa ce m am informat putin despre variante , in functie de ce am nevoie si pret , am vazut ca :

- Variantele ieftine nu aveau navigare de nici un fel , exclus gps.

- Variantele mai scumpe (Garmin, Hammerhead,etc.) sunt prea scumpe pentru ce am nevoie , o simpla directie .

2. Sunt singurul cu problema asta?

Sunt curios daca mai sunt biciclisti (incepatori sau profesionisti) in situatia asta si ce probleme aveti voi cu ciclocomputer-ele de pe piata.

Deoarece eu am fost destul de ne-multumit de variantele de pe piata, si am vrut ceva mai costumizabil(ex: Imi place sa ascult muzica de pe telefon , si e un chin sa schimbi/selectezi melodia in timpul mersului).

Vreau sa aud cateva pareri si de la voi  si ce probleme aveti legat de asta .

3. De ce ma chinui sa intreb?

Am 19 ani si sunt pasionat de robotica, asa ca am luat cativa prieteni si ne am apucat sa vedem daca putem face si noi un ciclomotor si cat ar costa varianta asta. Pretul fiind mult mai acceptabil pentru ce aveam eu nevoie, am decis sa va intreb si pe voi daca sunteti interesati de un astfel de proiect open-source (Pentru cei nefamiliari cu termenul,asta inseamna ca tot ce inseamna design software, hardware si carcasa vor fi disponibile pentru toti gratis. Avand posibilitatea sa iti faci/costumizezi singur propriul ciclomotor). Am sa va las un formular de completat daca vreti sa ne ajutati mai departe, inca nu avem nici un fel de kickstarter pentru ca inca nu suntem siguri daca este nevoie de asa ceva , totusi daca sunteti interesati si vreti sa sustineti ideea gasiti datele mele de contact la sfarsitul formularului.

Formular: https://forms.gle/MHrzNLD3RRy7cPo87

Multumesc anticipat pentru timpul acordat si spor la pedalat!

Eu n-am înțeles, e vorba de ciclocomputer sau ciclomotor?

3 hours ago, mchereja said:

Eu n-am înțeles, e vorba de ciclocomputer sau ciclomotor?

Ups ,am scris din greșeală ciclomotor . Nu ,este vorba doar despre ciclocomputer,am sa editez de odata ce imi dau seama cum !

1. Problema nu exista cu un Edge 20 care chiar nu costa mult poti face chair destul de multe si navigatie urmat un traseu, etc. si are GPS.

2. Muzica nu se asculta pe bicicleta in trafic. PUNCT ! eu schimb de pe ceas la alergare doar sau din orice casca originala de telefon cu microfon.

• Upvote 3

Daca vrei sa te joci cu tehnologia si sa castigi experienta ai putea face ceva similar https://github.com/hishizuka/pizero_bikecomputer

Dar oamenii pragmatici de pe aici (eu, de exemplu :)) o sa iti recomande sa stai cuminte si sa iei un ciclocomputer basic care are suport pentru mai multe retele de sateliti de pozitionare si inregistreaza stabil plimbarile.

Pentru navigare ai telefonul mobil, astfel cand ajungi la rascruce te opresti si studiezi harta. Oricum e bine sa iti folosesti memoria si sa retii cat mai multe dintre virajele esentiale de pe traseu.

• Thanks 1

@Andriev Alexandru si eu, la fel ca tine, la 19 ani eram foarte pasionat de robotica (si din fericire, sunt in continuare si la 30). Si mie mi-a trecut prin cap o idee similara, in repetate randuri, mai ales in vremuri in care ciclocomputerele GPS dedicate erau mult inferioare tehnologic celor de azi.

My two cents:

De ce merita incercat?

- ca idee de proiect, e misto; te obliga sa interfatezi diversi senzori (GPS, IMU, BTLE sau ANT+), sa faci niste data fusion intre datele de la diversi senzori (mai mult ca sigur o sa ai nevoie de un filtru Kalman pentru a integra corect datele de la GPS fara sa oscileze pozitia ta in toate partile), si mai ales sa gandesti un hardware extrem de compact, ideal integrat intr-un singur PCB cu conector pentru baterie, ecran si cateva butoane

- iti va permite sa afisezi exact ce date si cate date vrei pe ecran, iar ecranul va avea ce specificatii tehnice (rezolutie, diagonala) vrei tu

- vei putea integra cam ce functionalitati vrei tu care sa implice comunicarea cu un smartphone (alerte in caz de apel/notificari de exemplu)

De ce mi se pare ca e o investitie majora de timp si resurse fara sa ofere o alternativa reala la produsele de pe piata?

- costul: la momentul de fata, preturile dispozitivelor GPS dedicate cu functii de baza (nu discutam de touchscreen sau afisaje color si harti) au scazut foarte mult, pana la punctul la care costul total al componentelor, materialelor si fabricarii PCB pentru proiectul vostru va depasi aproape sigur pretul unui GPS Bryton cu functie de breadcrumb follow al unui traseu GPX

- fiabilitatea pachetului final: ciclocomputerele GPS moderne sunt facute sa functioneze in "medii extreme" - ploaie, frig, caldura, trantit pe jos la nevoie - si pe durate foarte mari de timp (autonomii de 10+ ore si durate de viata de 5+ ani); sansele sa poti construi acasa un "pachet" (carcasa, ecran, butoane, conectori) la fel de rezistent, etans si cu autonomie la fel de buna sunt foarte, foarte mici

- eficienta energetica: banuiesc ca voi aveti de gand sa folositi solutii tehnice "off-the-shelf" de genul microcontrollerelor ATMEL/PIC, a vreunui board cu procesor ARM de tip Raspberry Pi Zero sau STM32; cam toate produsele de pe piata vin cu PCB-uri si procesoare optimizate la maxim pentru a reduce consumul de energie, atat din perspectiva hardware cat si din perspectiva codului de pe ele; sansele sa puteti obtine un consum energetic comparabil (si deci o autonomie comparabila) cu solutiile dedicate de pe piata mi se pare foarte mica, in realitate probabil ca ce ar fi realist e sa obtineti o autonomie de jumatate din cea a unui sistem GPS dedicat

- integrarea software: in ultimii ani, majoritatea dispozitivelor vandute (chiar si cele entry-level) au ajuns sa se sincronizeze aproape automat cu majoritatea aplicatiilor moderne (Strava, RideWithGPS, Training Peaks, etc.), atat cand vine vorba de importat trasee, cat si de exportat datele adunate pe parcursul turelor; nu bag mana in foc ca respectivele standarde si protocoale de sincronizare sunt suficient de open source incat sa le poti implementa pe un dispozitiv home made (de exemplu, la aparitia GPS-urilor Wahoo, cei de la Garmin au gasit o cale prin care sa devina imposibila importarea in Garmin Connect a datelor inregistrate de un dispozitiv Wahoo)

- timpul investit: din experienta mea, as zice ca pentru a ajunge sa aveti un prim prototip matur tehnologic, functional din toate punctele de vedere si ambalat intr-un "pachet de prezentare" (carcasa, butoane, afisaj) cu un design cat de cat pus la punct e de minim 6 luni de munca intensa, partea de integrare fiind de departe cea mai mare consumatoare de timp (mai mare si decat realizarea softului care sa recupereze si sa utilizeze datele de la senzori)

Toate astea fiind spuse:

- daca vreti sa faceti asta de dragul provocarii si al descoperirii unor noi tehnologii, respectiv pentru a invata ceva din experienta asta, apucati-va de treaba si faceti-va de cap, va fi clar un proiect care sa va familiarizeze cu toate etapele cheie ale conceptiei si dezvoltarii unui astfel de produs

- daca realmente vreti sa faceti asta in speranta ca veti revolutiona piata ciclocomputerelor, imi pare rau sa va descurajez, dar ma indoiesc ca se va intampla, pentru ca deja nivelul de tehnologie, de functionalitate, de miniaturizare si de integrare care se regaseste in dispozitivele GPS actuale e mult peste ceea ce pot face niste tineri in timpul lor liber intr-un garaj; daca chiar vreti sa faceti bani din asta, incercati sa va folositi resursele intelectuale si materiale intr-o directie in care piata e mult mai putin matura si in care realmente puteti oferi o valoare adaugata semnificativa

PS: functiile de control ale muzicii redate de smartphone nu fac parte din functiile oferite de un ciclocomputer dintr-un motiv foarte simplu: pe bicicleta nu se asculta muzica. Sau, ca sa pun problema altfel, un procent infim dintre cumparatorii de ciclocomputere cu GPS vor asculta muzica in timp ce pedaleaza si un procent si mai mic dintre ei vor avea nevoie de comenzi integrate pentru asta. Ca sa nu mai spun ca exista telecomenzi BTLE minuscule care iti permit sa controlezi functiile de de play/pause/next/previous ale smartphoneului si care pot fi montate oriunde.

Bafta!

• Upvote 1