kathar

Camere pentru 29er ?

Recommended Posts

Salut,

ma intereseaza si pe mine unde pot gasi camere pt roti 29er, si ce tip trebuie luate.

Am inteles ca roata este de 622 (700c), in schimb trebuie o latime mai mare pt cauciucul cu balon mare, cum e cel de 29er. Pt un cauciuc de 2.2'', teoretic ar fi necesar un cauciuc 700x55C.

Am incercat pana acum o camera de 622/630 - 28/37, si e prea ingusta.

Deci stie cineva unde pot gasi camere pt 29er (city bike) cu balon mai mare ? Ar merge o camera de 26'', intinsa bine pe janta respectiva ?

Multumesc

merge o camera de 26, dar prima data va fi destul de greu sa o montezi, pana inveti smecheria...

mai gasesti camere pentru biciclete rusesti mai vechi gen 28x1.75 pe la magazine, merg fara probleme pana la 2.3 (probat pe exiwolf)

de curiozitate ce 29er ai? ;)

prima data va fi destul de greu sa o montezi, pana inveti smecheria...

prima data intotdeauna e meserias.

de curiozitate: care e smecheria? ;)

prima data intotdeauna e meserias.

de curiozitate: care e smecheria? :)

nu e neaparat una universala... in camera trebuie bagat putin aer, dar cat de mult depinde si de combinatia janta-cauciuc. ajuta si daca dai camera cu talc (si eventual si cauciucul pe dinauntru)

Au o gama larga de camere la Decathlon, atat ca dimensiuni cat si ca tipuri (normale, ultra light, latex si anti-pana), merita sa incerci pe acolo. Eu zic ca se potriveste ceva gandit pentru city-bike.

multumesc pentru raspunsuri.

Pana la urma am gasit la baietii de la SportBikeCenter camere WTB (a fost o surpriza placuta sa vad ca importa produse WTB), de 700x53C care se potrivesc la fix, si sunt si neasteptat de usoare.

Bicicleta este un Gary Fisher Paragon, model '08 (Horatiu, tu ai vazut-o deja @-), pe care tocmai am avut ocazia sa-l testez mai serios sambata trecuta, pe o combinatie de trasee ce-au depasit 1800m dif de nivel pozitiva.

Apropos de camere, si eu testez acum un Maxxis lightweight butyl de 26, de la Playbike Brasov. Nici o pana inca...

Am eu o pereche de camere de la Schwalbe nou-noute, merg (asa scrie pe cutie) pana la 700x47, dar pot fi puse fara probleme la orice 28x1.5~28x2.25 sau mai mult.

Eu le-am luat ca sa le pun la ciclocrosul meu pe care l-am dotat cu un Schwalbe Hurricane de 700x40cc pe fata si Schwalbe Smart Sam 28x1.75 pe spate, pt iarna/off-road.

Acasa insa am constatat ca au valva de MTB si nu incape pe gaurica din janta, speciala pt valva ca de cursiera. Deci clar sunt pt MTB 29er.

Am pus cauciucurile totusi cu camerele mele pe care scrie 700x28/35 si nu am avut nicio problema.

De aici am tras concluzia ca cele 2 camere pe care le-am luat merg pana la 28x2.2 sau chiar mai mult.

Da chiar, un ciclocros cu gume de 28x1.75" se pune la 29'er?

Salutre lume.

A mai gasit cineva de curand camere pt 29? Mie tocmai mi-a pocnit cea de pe roata spate azi-noapte... Si cum de mult nu mai am o rezerva petnru ea....

intinde una de 26... preferabil una superlight ca e mai subtire si se intinde mai usor. camerele se intind foarte mult pe lungime deci nu conteaza foarte mult pentru ce roata sunt proiectate, cel mai important e sa fie o camera de volum mare, pentru un cauciuc lat pana in 2.4-2.5.

cam asa arata o camera de 26 umflata aproape de maxim:

Imagine postată

si asa arata o camera 26x1.9-2.5 langa o roata de 29er:

Imagine postată

La playbike au (sau cel putin au avut acum cateva luni) camere pentru 29er cu valva presta.