Sign in to follow this  
Alexandru Multescu

Sfat bicicleta pentru transportat doi copii

Recommended Posts

Salut. In prezent am o bicicleta hibrida, Riverside 500. Sunt foarte multumit de ea, sunt ciclist amator, o folosesc pentru dus copilul la gradinita si ocazional plimbari pe forestier. Apar insa doua probleme: de cand am mai luat in kg (am aproximativ 90) si a mai crescut copilul, am depasit usor limita de 120kg a bicicletei si am inceput sa fac pene pe spate, presupun ca de la borduri. A doua problema este ca din septembrie as vrea sa montez al doilea scaun de copil, in fata. Atunci sarcina va fi depasita cu mult, probabil vom ajunge la 120kg plus bicicleta. 

Ce bicicleta imi recomandati care sa raspunda acestor cerinte: doi copii, 80% asfalt in bucuresti si 20% drumuri prin padure. Alternativ, ce camere/cauciucuri sa pun ca sa nu mai fac pene.

PS. Remorca nu o iau in considerare, mi se pare prea periculos pe strazile din Bucuresti. 

Ca si ciclist amator crezi ca te descurci cu doi copii? Pentru mers la padure vrei singur sau cu copii pe bicla? Eu nu am facut niciodata pana de la borduri.

Nu parcurg distante foarte lungi, deci ma voi descurca 3 KM pana la gradinita. Pentru Bucuresti vreau doi copii, pentru plimbari, cea mare va merge pe bicicleta ei, deci va ramane un singur copil la mine.

Nici eu nu am facut pana de la borduri pana primavara asta. Dar cu greutatea marita pe spate, am facut doua in doua saptamani.

Legat de penele repetate pe roata spate:  Inainte de toate, poti sa ne spui te rog ce presiune ai in roata spate acum?