Recommended Posts

Salutare!

Sunt un începător in ale bciciletelor in sensul ca nu mi-am cumparat niciodata una, am tot împrumutat. Vreau sa-mi iau o bicicleta care va fi volosita in principal sa merg la munca (3 km numai prin oras). Am 175 si 70 de kg. Bugetul este de maxim 3500 de lei. Prefer sa investesc in ceva de calitate pentru ca inteleg ca o investitie initiala bună inseamna mai puțina investiție ulterioara. Eu merg si pe sosea si pe trotuar unde sunt suficiente gropi, oameni pentru care trebuie sa franez, semafoare, etc. Deci niste frane si suspesnsii care sa faca calatoria mai lina ar fi super. Imi puteți recomanda niste modele sau marci catre care sa ma orientez. Ghidurile din afara recomandă biciclete pe care nu le gasesc in Ro. Multumesc!

@2rotisiobara

In primul rand bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, pentru o bicicleta de folosit in oras (mers la munca, la cumpaturi, rezolvat alte probleme) nu are rost sa investesti mii de lei. Sugestia mea este sa iti cumperi o bicicleta second-hand, valoare maxim cateva sute de lei, pe care sa o folosesti ca bicicleta utilitara.

Apoi, daca se dezvolta pasiunea pentru pedalat, iti vei cumpara o biciclete de aprox. 3500 corespunzatoare (cursiera, mtb, cicloturism, etc).

Nu in ultimul rand, cu cat bicicleta este mai modesta, cu atat riscul de furt este mai scazut.

Bafta.

• Upvote 3

23 minutes ago, gibonu said:

Nu in ultimul rand, cu cat bicicleta este mai modesta, cu atat riscul de furt este mai scazut.

De la sursa  am informatia ca cele ieftine sunt cele mai de interes pentru ca: se vand repede, proprietarul face eforturi minime de recuperare, sunt multe la fel deci mai greu de reperat in trafic.

@2rotisiobara Un buget sanatos, dar ramai la un 3000 lei bicicleta si de restul sa iti cumperi diverse accesorii printre care evident un antifurt de calitate. Sunt multe variante de la Cube sau Devron. Te intereseaza sa aiba 2 foi si sa fie cat mai usoara in categoria asta de pret. Chiar daca spui ca o vei folosi pentru deplasare in oras, o sa vezi ca nu o sa te deranjeze sa te plimbi prin vreo padure apropiata sau ceva offroad usor, deci mergi pe MTB ca tip de bicicleta.

în urmă cu 5 ore, gibonu said:

@2rotisiobara

In primul rand bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, pentru o bicicleta de folosit in oras (mers la munca, la cumpaturi, rezolvat alte probleme) nu are rost sa investesti mii de lei. Sugestia mea este sa iti cumperi o bicicleta second-hand, valoare maxim cateva sute de lei, pe care sa o folosesti ca bicicleta utilitara.

Apoi, daca se dezvolta pasiunea pentru pedalat, iti vei cumpara o biciclete de aprox. 3500 corespunzatoare (cursiera, mtb, cicloturism, etc).

Bafta.

Mulțumesc de primire! M-am gândit si la varianta second-hand dar stiu atat de puține lucruri despre ce piese ar trebui sa aiba o bicicleta buna incat imi este tema ca voi fi pacalit de cineva rau intentionat.

în urmă cu 4 ore, Studio54 said:

De la sursa  am informatia ca cele ieftine sunt cele mai de interes pentru ca: se vand repede, proprietarul face eforturi minime de recuperare, sunt multe la fel deci mai greu de reperat in trafic.

@2rotisiobara Un buget sanatos, dar ramai la un 3000 lei bicicleta si de restul sa iti cumperi diverse accesorii printre care evident un antifurt de calitate. Sunt multe variante de la Cube sau Devron. Te intereseaza sa aiba 2 foi si sa fie cat mai usoara in categoria asta de pret. Chiar daca spui ca o vei folosi pentru deplasare in oras, o sa vezi ca nu o sa te deranjeze sa te plimbi prin vreo padure apropiata sau ceva offroad usor, deci mergi pe MTB ca tip de bicicleta.

Mulțumesc pentru sfaturi! La greutate am inteles ca este importantă si ma uit la biciclete de max 15 kg pentru ca o sa mai adaug si cateva accesorii.

Cred ca ce am împrumutat acum este un mtb dar din ce am inteles eu din ghiduri/forumuri pentru oras mtb te oboseste rau. Recunosc ca nu vreau sa ma limitez la asfalt motiv pentru care nu îmi iau o cursiera. Ma gandesc ca variantele hibrid tipul cruiser sunt mai portivite.

Vad ca majoritatea bicicletelor au schimbatoarele de la shimano. Pana in 3000 de lei gasesc shimano acera sau altus si poate deore. Conteaza pentru nevoiele mele diferenta dintre ele?

în urmă cu 5 ore, Studio54 said:

De la sursa  am informatia ca cele ieftine sunt cele mai de interes

Asa o fi. Pana la urma orice se cumpara si se vinde, asa ca orice se fura. Acum, daca hotul este suficient de prost incat sa-si puna pielea-n bat pentru cateva sute de lei, e problema lui.

1 hour ago, 2rotisiobara said:

M-am gândit si la varianta second-hand dar stiu atat de puține lucruri despre ce piese ar trebui sa aiba o bicicleta buna incat imi este tema ca voi fi pacalit de cineva rau intentionat.

Atunci sugestia mea este sa iti iei un Rockrider nou de la Dechatlon (una mie lei) si aia e.

Pentru inceput este o bicicleta buna, ai garantie la ea, etc. Eventual ii pui niste anvelope de sosea (cele fara crampoane) pentru folosirea mai indelungata in oras si ai rezolvat problema. Plus ca ramai si cu bani.

Ulterior, daca vrei ceva mai bun, este plina piata de oferte.

Nu in ultimul rand: nu te zgarci la antifurt. Ia-ti ceva de calitate, nu cel mai ieftin din raft.

Bafta.

• Upvote 1

în urmă cu 7 ore, gibonu said:

Asa o fi. Pana la urma orice se cumpara si se vinde, asa ca orice se fura. Acum, daca hotul este suficient de prost incat sa-si puna pielea-n bat pentru cateva sute de lei, e problema lui.

Atunci sugestia mea este sa iti iei un Rockrider nou de la Dechatlon (una mie lei) si aia e.

Pentru inceput este o bicicleta buna, ai garantie la ea, etc. Eventual ii pui niste anvelope de sosea (cele fara crampoane) pentru folosirea mai indelungata in oras si ai rezolvat problema. Plus ca ramai si cu bani.

Ulterior, daca vrei ceva mai bun, este plina piata de oferte.

Nu in ultimul rand: nu te zgarci la antifurt. Ia-ti ceva de calitate, nu cel mai ieftin din raft.

Bafta.

Mersi mult pentru sfat!

Bicicleta e foarte bună pentru oraș. Faptul că ai cheltui mai mult nu te-ar proteja de defecțiunile inerente pentru orice bicicletă.

@2rotisiobara Trebuie sa stabilesti ce fel de bicicleta vrei. ex de sosea;de oras,mtb etc.  Apoi analizeaza ce au zic colegii de forum si in functie de cum ai drumul si ce mai vrei iti poti alege o bicicleta.

Nu cauta pentru mers pe strada cauciucuri groase cu crampoane si nici cursiera pentru drumuri rele nepavate si cu gropi. 

Cele de la Decathlon sunt noi, bune la pret si ai grantie chiar pe viata la unele cadre. Piese slabute insemna ca nu sunt de competitie dar sunt f bune si iti faci treaba linistit cu ele. 

Nu lua bicicleta din piata sau de la supermarketuri. 

La o bicla second hand trebuie sa te pricepi in primul rand cand o cumperi si apoi in mod sigur mai umbli pe la ea ba una ba alta si vei tot cheltui bani in plus. 

https://www.decathlon.ro/bicicleta-120-negru-gri-id_8665498.html   

https://www.decathlon.ro/bicicleta-rc100-disc-slick--id_8588379.html  

https://www.decathlon.ro/bicicleta-120-negru-gri-id_8665498.html    

https://www.decathlon.ro/bicicleta-rc100-disc-slick--id_8588379.html   

Ce am pus aici sunt mai usoare si pretabile la naveta. In general ar fi bine daca ai unde sa o asiguri la munca si sa nu o lasi in strada chiar cu antifurt bun.

In cazul de fata, nu mi se pare o idee buna recomandarea de biciclete de ultra buget cat timp baiatul, din ce presupun, nu ia mancare de la gura copiilor pentru a avea disponibilitatea respectiva.

în urmă cu 9 ore, 2rotisiobara said:

La prețul acesta nu am componente ieftine care se strica repede?

La ce ai spus ca ai nevoie "3 km numai prin oras" sau 6 km dus-intors (distanta totala nu era clara in postarea ta) plus alte iesiri scurte, componentele de pe bicicleta de una mie lei de la Dechatlon sunt foarte bune. Plus garantia oferita de vanzator.

Sugestia mea este ca momentan nu ai nevoie de frana pe disc, astfel incat sa fie nevoie sa iti cumperi o bicicleta mai scumpa.

S-ar putea sa ai nevoie de o sa mai confortabila. Cea originala de pe bicicleta, model supozitor, s-ar putea sa te incomodeze, cel putin la inceput. Poti investi linistit in alta sa, asta se poate pune si pe alta bicicleta.

Apoi, daca te prinde microbul mersului pe bicicleta (ai grija, asta-i boala grea) ai la dispozitie o piata vasta, de unde poti alege. Plus ca vei alege intr-o oarecare cunostinta de cauza, dupa experienta primei biciclete.

1 hour ago, Studio54 said:

In cazul de fata, nu mi se pare o idee buna recomandarea de biciclete de ultra buget cat timp baiatul, din ce presupun, nu ia mancare de la gura copiilor pentru a avea disponibilitatea respectiva.

Ideea este de gestionare eficienta a bugetului. Cel putin din punctul meu de vedere.

Daca omului nu ii va place sa mearga pe bicicleta (pot fi o gramada de motive pentru asta) isi va limita paguba cu o bicicleta de una mie lei vs una de 3500 Lei.

Realizez ca am facut o greseala in a nu va spune un detaliu: eu am deja o bicicleta imprumutata pana cand imi iau una a mea care este un Scott Aspect 950 dar nu stiu ce an https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Scott/Aspect-950,13567. Imi cer scuze ca nu am spus. Merg deja de o luna cu ea la serviciu si imi place din ce in ce mai mult. Imi place sa merg in oras cu ea si mai merg cat ma tine curajul si in alte locatii decat la munca. Daca as merge bine prin trafic as vrea sa merg peste tot cu bicicleta. Poate sunt foarte entuziastmat acum dar as vrea sa folosesc cat mai des bicicleta. Vreau ceva cam la acelasi nivel cu ce am acum caci cu cea de acum ma inteleg destul de bine atat ca este un M si este prea inalta saua (desi este la cel mai jos nivel). Cred ca are si cauciucurile gresite pentru oras (are crampoane) iar schimbatoarele sunt shimano acera (cel putin in spate). Franele sunt pe disc si imi plac mult pentru ca raspund in functie de cat apas pe maneta. 

https://www.marosbike.ro/city-bike/bicicleta-cross-legend-man-trekking-28-gri-negru.html

https://www.marosbike.ro/city-bike/bicicleta-sprint-sintero-man-28-black-matt.html

https://www.bikehouse.ro/bicicleta-kross-trans-5-0-28-graphite-silver-glossy-2020

ma gandeam la acestea sau un cube nature? Ce parere aveti! Multumesc mult pentru implicare tuturor!

• Upvote 1

26 minutes ago, 2rotisiobara said:

Realizez ca am facut o greseala in a nu va spune un detaliu: eu am deja o bicicleta imprumutata pana cand imi iau una a mea care este un Scott Aspect 950 dar nu stiu ce an https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Scott/Aspect-950,13567. Imi cer scuze ca nu am spus. Merg deja de o luna cu ea la serviciu si imi place din ce in ce mai mult. Imi place sa merg in oras cu ea si mai merg cat ma tine curajul si in alte locatii decat la munca. Daca as merge bine prin trafic as vrea sa merg peste tot cu bicicleta. Poate sunt foarte entuziastmat acum dar as vrea sa folosesc cat mai des bicicleta. Vreau ceva cam la acelasi nivel cu ce am acum caci cu cea de acum ma inteleg destul de bine atat ca este un M si este prea inalta saua (desi este la cel mai jos nivel). Cred ca are si cauciucurile gresite pentru oras (are crampoane) iar schimbatoarele sunt shimano acera (cel putin in spate). Franele sunt pe disc si imi plac mult pentru ca raspund in functie de cat apas pe maneta. 

https://www.marosbike.ro/city-bike/bicicleta-cross-legend-man-trekking-28-gri-negru.html

https://www.marosbike.ro/city-bike/bicicleta-sprint-sintero-man-28-black-matt.html

https://www.bikehouse.ro/bicicleta-kross-trans-5-0-28-graphite-silver-glossy-2020

ma gandeam la acestea sau un cube nature? Ce parere aveti! Multumesc mult pentru implicare tuturor!

Sau

https://www.hervis.ro/store/Echipamente/Biciclete/Crossbike/X-Fact/Bicicleta-Crosscountry-Cross-Pro/p/COLOR-2719110

https://www.hervis.ro/store/Echipamente/Biciclete/Crossbike/KTM/Fun-XT/p/COLOR-2442456

Eu as lua direct Cross Legend Man Trekking 28 daca iti este buna marimea.

în urmă cu 17 ore, 2rotisiobara said:

atat ca este un M si este prea inalta saua (desi este la cel mai jos nivel)

Conform tabelului de mărimi de la Scott pentru 1,75 m mărimea bune e M.
Aspect e in categoria MTB de hobby, are o geometrie mai relaxata dar poate nu e cea mai potrivita pentru oraș.

Trebuie sa ai grija la mărime, adică sa probezi înainte sa cumperi. La Decathlon poți sa comanzi cu livrare in magazin, o probezi și dacă nu ți se pare in regula o dai înapoi.

Daca RIVERSIDE RS 500 e prea ieftina, din lista ta Cross Legend sau Kross Trans par ok dar costa dublu.

Trebuie sa vezi  și ce mai găsești pe stoc.

în urmă cu 3 ore, Alecsus said:

Eu as lua direct Cross Legend Man Trekking 28 daca iti este buna marimea.

Era pe prima pozitie in topul meu.

în urmă cu 2 ore, midan said:

Conform tabelului de mărimi de la Scott pentru 1,75 m mărimea bune e M.
Aspect e in categoria MTB de hobby, are o geometrie mai relaxata dar poate nu e cea mai potrivita pentru oraș.

Trebuie sa ai grija la mărime, adică sa probezi înainte sa cumperi. La Decathlon poți sa comanzi cu livrare in magazin, o probezi și dacă nu ți se pare in regula o dai înapoi.

Daca RIVERSIDE RS 500 e prea ieftina, din lista ta Cross Legend sau Kross Trans par ok dar costa dublu.

Trebuie sa vezi  și ce mai găsești pe stoc.

Sunt dispus sa dau mai mult daca ulterior întreținerea va fi mai ieftina. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi! Va anunt la ce m-am decis.