Recommended Posts

Bună seara și bine v-am găsit !
In primul rand, vă mulțumesc frumos pt. acceptul in grup.
Sunt amator de MTB, îmi plac traseele prin munți, vai, dealuri, etc.. ieșirile mai scurte. 
Dar în ultimul timp, am de făcut uneori, mă repet, uneori în jur de 20-40km/ zi și văd că mă pasionează și mersul pe sosea la drum și doresc să capăt mai multă experiență, să pot parcurge dintr-un foc o distanta mai mare. Iar cu MTB mi se pare cam greu de parcurs, in special când, trebuie sa fac aceasta distanta zile consecutive. Acum, mă gândesc bineînțeles la o cursieră, bicicleta de sosea, ajutandu-ma la parcurgerea traseului.
Nu vreau sa fac o investiție mare, deoarece sunt amator, însă îmi place să merg la drum întins la un 20-25-30km/h constant distanta mai lunga, întins.
Întrebarea mea, după jurnalul de "Jules Verne " de mai sus, sper să mă scuzați :), este: un triban RC 100 cu 7 viteze, de la Decathlon pt. Un amator ca mine, mi-ar fi suficient ? Cel puțin până capăt mai mare experiență și antrenament ?

Vă mulțumesc anticipat ! 
Toate cele bune !

Aia e o bicicleta de oras. Au pus ei denumirea "de sosea" si te-a indus in eroare. Ma rog, e o chestie potrivita pentru naveta.

Din pacate, la un buget foarte restrans, cursiera noua, nu prea ai variante. Sub 3000 lei eu nu stiu nimic.

Doar SH dar nu stiu daca te descurci sa o alegi bine de unul singur, cel putin pana nu te documentezi serios.

Caseta e punctul slab. Sub 13 kph tre sa cobori de pe ea. Si la peste 43 pedalezi in gol.

Mi se pare decent insa.

La banii ei, eu zic ca merita. Ai pozitia uber cool de cursiera.

Mai mult, se descurca fain pe macadam.

22 hours ago, Studio54 said:

Aia e o bicicleta de oras. Au pus ei denumirea "de sosea" si te-a indus in eroare. Ma rog, e o chestie potrivita pentru naveta.

Din pacate, la un buget foarte restrans, cursiera noua, nu prea ai variante. Sub 3000 lei eu nu stiu nimic.

Doar SH dar nu stiu daca te descurci sa o alegi bine de unul singur, cel putin pana nu te documentezi serios.

Mulțumesc frumos pt. Informație. Deci sub 3000 de Ron practic, nu exista o cursieră de sosea pt. Amatori. Sh, ce e drept, nu mă pricep foarte bine plus că nu ști niciodată cum a fost exploatata.

Am găsit un Genesis, echipat cu Shimano sora, cică in stare foarte bună, fara defect. 6061 fb aluminiu.  2x8 viteze. Numai că habar nu am despre ea in sine și de echipare. Mă poți ajuta ? Mersi frumos încă odată.

15 hours ago, Drysna said:

Caseta e punctul slab. Sub 13 kph tre sa cobori de pe ea. Si la peste 43 pedalezi in gol.

Mi se pare decent insa.

La banii ei, eu zic ca merita. Ai pozitia uber cool de cursiera.

Mai mult, se descurca fain pe macadam.

Mersi frumos pt. Răspuns. La bugetul meu din păcate momentan nu am prea multe sa aleg. Am mai găsit un sh, Genesis echipat cu Shimano sora și frane tektro sau ceva de genul r356. Numai nu le prea am cu echipamentele sincer. Arata destul de bine, trebuie schimbata ghidonela sau cum ii spune :)), e puțin roasă. 

Mersi încă odată de ajutor !

43 minutes ago, DANIEL TEODOR said:

Mă poți ajuta ?

Din pacate de la distanta cam greu si nefiind prea priceput va trebui sa te limitezi la biciclete din Timisoara si imprejurimi desi in Bucuresti ca exemplu sunt destul de multe variante. Am aruncat repede o privire pe olx la ce ar fi in Timisoara, singura care merita atentie este anuntul cu numar 215806924. Cu ceva negociere poate o scoti la un 1650. De verificat masura.

In rest, la buget de pana in 1800 sunt numai antichitati vintage sau cu cadre de supermarket, in ambele cazuri trebuie mesterit si reglat si schimbat lunar una alta la ele si intr-un an ajungi sa platesti de fapt dublu.

16 minutes ago, Studio54 said:

Din pacate de la distanta cam greu si nefiind prea priceput va trebui sa te limitezi la biciclete din Timisoara si imprejurimi desi in Bucuresti ca exemplu sunt destul de multe variante. Am aruncat repede o privire pe olx la ce ar fi in Timisoara, singura care merita atentie este anuntul cu numar 215806924. Cu ceva negociere poate o scoti la un 1650. De verificat masura.

In rest, la buget de pana in 1800 sunt numai antichitati vintage sau cu cadre de supermarket, in ambele cazuri trebuie mesterit si reglat si schimbat lunar una alta la ele si intr-un an ajungi sa platesti de fapt dublu.

Îți mulțumesc frumos pt. Informații ! 

Am să mă uit la ea.

De Genesis zici că nu ai o idee prea buna ? E vorba de genesis Aether 10.

Shimano sora, frane tektro sau ceva de genul r356 cică in stare foarte buna tehnic. Trebuie schimbata ghidonela sau cum ii zice :)). Srry, nu prea mă pricep.

Și mersi din suflet, încă odata! Duminică frumoasă!

25 minutes ago, Drysna said:

E furata?

Nu știu. De ce ? :)) Am gasit-o pe internet.

Se vand f multe biciclete sh furate. In P Neamt de exemplu pana si un magazin serios facea asta. Patronu a fost saltat.

Genesis nu e un brand care se vinde in Romania, e "adus" de afara.

Intreaba vanzatorii de provenienta bicicletei... Parerea mea :)

• Thanks 1

6 minutes ago, Drysna said:

Se vand f multe biciclete sh furate. In P Neamt de exemplu pana si un magazin serios facea asta. Patronu a fost saltat.

Genesis nu e un brand care se vinde in Romania, e "adus" de afara.

Intreaba vanzatorii de provenienta bicicletei... Parerea mea :)

Am înțeles. E chiar din Roman băiatul.. mersi de sfat ! Am să ma orientez spre altcv. Atunci. Am găsit prin tara câteva, doar că îmi e frica sa nu iau teapa la livrare. De ex. Îmi mai făcea cu ochiul un BOARDMAN aluminiu cu furca carbon, echipat cu Shimano sora la 1400 și alta la fel, doar că are Shimano Claris la 1300 Ron. Din cate spun ei, sunt in stare foarte buna de funcționare... Acum îmi e greu, deoarece nu le am cu bicicletele de sosea. Din cate am mai citit pe google, boardman nu sunt așa rele. 

Mersi încă odată pt. Timpul acordat. Aveți cumva un Facebook, daca nu va deranjează, in caz că am ceva nelămuriri ?

O duminica plăcută !

3 hours ago, Studio54 said:

Din păcate e mărime foarte mare. Chiar era ok bicicleta. Mersi foarte frumos. Eu am 1.69, deci sper sa și găsesc una de 52-54. 

Am mai găsit un boardman cu furca de carbon, ea fiind din aluminiu, echipata Shimano sora la 1400 și una cu Claris la 1300. Numai că nu sunt din apropiere și îmi e frica sa nu iau teapa la livrare 

Duminică frumoasă !

Recomand triban/btwin sh. Sansa sa fie oameni cinstiti ca tine, care fac upgrade, e mult mai mare.

La o bicla sh oricum tre sa fii pregatit sa mai cheltui 200 400 lei ca sa schimbi componentele "perisabile" : cabluri, saboti, lant, pinioane si cateodata anvelope.

Chiar si asa, merita cateodata.

Hai continuam discutia aici momentan, nu deranjam pe nimeni.

39 minutes ago, Drysna said:

Recomand triban/btwin sh. Sansa sa fie oameni cinstiti ca tine, care fac upgrade, e mult mai mare.

La o bicla sh oricum tre sa fii pregatit sa mai cheltui 200 400 lei ca sa schimbi componentele "perisabile" : cabluri, saboti, lant, pinioane si cateodata anvelope.

Chiar si asa, merita cateodata.

Hai continuam discutia aici momentan, nu deranjam pe nimeni.

Sigur! Mă gândeam exact cum ați spus d-stra la triban, fiind noua, știind de un capăt. Însă ținând cont că, cu MTB pe care îl dețin de 7 ani, simt o blocare la 30km/h, mai exact o reținere. Parcă simt nevoia să mă eliberez, de aceea am zis: e momentul și de o bicicleta de sosea-cursiera. Ținând cont că stau la zona de câmpie ușor deluroasă, cu escapade la munte mă gândeam cu triban, mai exact mă temeam mai bine spus, sa nu îmi displacă din prima, după cum ați spus d-stra, sa nu pot menține o viteza mare după o vale/downhill, de 40km/h+. Vreau sa merg și să ajung cu zâmbetul pe buze. Sunt conștient că la acest buget de 1400 Ron +/-200 nu o sa am o cursieră autentică, dar macar sa fiu.. pe acolo. De aceea nu am zis nu la un SH, cu viteze care mă pot ajuta după o coborâre să păstrez o viteza decenta, dar care să mă ducă și 100% in pct. B, fara să mă lase în mijlocul drumului. De investit, sunt conștient că am să investesc într-o sh in viitorul apropiat, am experiență de la MTB. Frane, un schimbător, 2 lanțuri, etc.. dar macar sa fie când mă uit la ea și încep să pedalez, sa ii pot spune, da, e o bicicletă bună.

Daca cumva cunoașteți o SH buna, să mă anunțați, chit că nu e din zona mea ( Timișoara-Arad). 

PS: totuși de Boardman ce părere aveți ?

Vă mulțumesc din suflet, din nou pt. Timpul acordat și răbdarea cu mine. Sunt ca un copil, căutând jucăria cu, care să își facă damblaua bine.

1 hour ago, DANIEL TEODOR said:

PS: totuși de Boardman ce părere aveți ?

E un tip care zice ca ar fi cam de cacao:

1 hour ago, haarp said:

E un tip care zice ca ar fi cam de cacao:

Mersi frumos haarp pt. Video! Sper să găsesc săptămâna asta o bicicletă!

La vale, la peste 40 kph, inveti sa stai in pozitie aero, fara sa pedalezi.

Eu am cursiera cu foaie de 42 dinti, nu 48 ca triban 100. Merge de rupe daca ma ghemuiesc .

Nu ma pronunt la boardman, sigur e adusa din anglia. Ori is eu paranoic :)

On 5/30/2021 at 9:37 PM, Drysna said:

La vale, la peste 40 kph, inveti sa stai in pozitie aero, fara sa pedalezi.

Eu am cursiera cu foaie de 42 dinti, nu 48 ca triban 100. Merge de rupe daca ma ghemuiesc .

Nu ma pronunt la boardman, sigur e adusa din anglia. Ori is eu paranoic :)

Mulțumesc frumos pt. Răspuns și îmi cer scuze că răspund după atâtea zile. Am fost plecat cu serviciul. Am găsit un triban 500 și l-am luat! A fost folosita 200km, a fost a unui prieten. A rămas pe MTB. Arata și merge că noua, doar că nu prea mă impresionează schimbătoarele de la microshift. In rest, merge brici! Am prins deja 39km/ in linie dreapta :)). La vale nu m-am dat inca tare, că nu am apucat. Dar e foarte ok. Sper doar sa o upgradez in viitorul apropiat. Mă gândesc deja sa.pun un Compagnolo/Shimano pe ea. Are un amic un kit de compagnolo daytona. Știu doar că e cam vechi kitul, dar merge brici.

Multumesc încă odată! 

V-ati descurcat singur. Felicitari! Viteza maxima!

Ture faine sa ai in vara lu 2021 dupa hristos, anu 2 dupa covid :)

Cauta un grup de minim inca un biciclist si bagati ture de viteza cu trena.

Sunt super amator la sosea eu, insa partea asta e foarte fun.

On 6/10/2021 at 8:47 AM, pedale said:

V-ati descurcat singur. Felicitari! Viteza maxima!

Vă mulțumesc f. Mult pt. Comentariu.

Scuzați de întârzierea răspunsului.

On 6/10/2021 at 10:03 AM, Drysna said:

Ture faine sa ai in vara lu 2021 dupa hristos, anu 2 dupa covid :)

Cauta un grup de minim inca un biciclist si bagati ture de viteza cu trena.

Sunt super amator la sosea eu, insa partea asta e foarte fun.

Vă mulțumesc enorm pt. Comentariu. Așa e, trebuie sa mai găsesc pe cineva pasionat. Chiar am ieșit la o tura, am făcut 50km in cap. Viteza medie de 19.9km/h, urcare de 290m. Ținând cont că după fostul accident de mașină nu am făcut mișcare în ultimii 2 ani și am și pus ceva pe mine :)). Vreau sa spun, că se comporta foarte bine ! 

PS: am schimbat deja 1 cauciuc. Snake BITE :)) 

IMI CER SCUZE PT. RASPUNSUL INTARZIAT, am fost într-o zonă fara semnal bun cu serviciul.

vă mulțumesc încă odată !