Tolstoievski

Salzburg - lacuri, munti si alti demoni

Recommended Posts

Recunosc ca lansez acest topic nu numai ca sa postez diverse in timpul turei, ci si in ideea ca mai aflu de la voi informatii folositoare pe parcurs O:-)

Pe scurt, imediat ce s-au deschis campingurile in Austria, m-am activat si am incercat sa fac rezervari. Pentru prima data cand fac asta, e adevarat, dar acum e... un pic altfel. Grupul numara 25 de oameni, din care 11 sunt copii (2-10 ani) :) 

De bine ce construisem planul detaliat, am primit raspunsuri negative pe banda: nu ca suntem prea multi, ci ca nu au locuri absolut deloc. Dupa vreo 10 raspunsuri din astea am inteles ca am imbulinat-o si am renuntat la planul initial. Singurul camping fezabil din zona a fost Nord-Sam, din Salzburg - il cunoastem bine, am mai stat acolo de cateva ori si ne-a placut mereu. Asa ca am rezervat pentru toata perioada acolo si urmeaza sa ne deplasam zilnic cu masina ca sa ajungem in fiecare zona de interes. Practic, asta ne pune dosurile in masini mereu, dar ne scuteste in acelasi timp de strans bagaje si refacut tabara zilnic. Fair enough, cum s-ar zice. 

Am refacut deci planul ca in tabelul de mai jos, nu neaparat pastrand la fata locului ordinea turelor. Probabil o sa mai adaug niscaiva detalii pe masura ce aflu chestii noi, deci daca aveti ponturi din zona, absorb cu drag.

194845430_4633774209985756_2154322862471

Evident, am parcurs ce a fost publicat pe forum despre asta, mai ales jurnalul lui @EyesOnly.

In rest, nadajduiesc ca o sa am ragaz sa postez aici in timpul turei, chiar daca n-o fi zilnic. 

• Upvote 5
  • Like 2

Eu te felicit de pe acum măcar pentru ambiție. 25 de suflete din care 11 copii sunt greu de sincronizat. Aveti grijă la timing.
Sigur va fi cineva să stai că apa, stai că pipi, stai că papa. Dacă grupul este omogen, e ok, dacă nu, vei avea întârzieri. 

Daca ajungi înspre Zell am See ia in calcul (măcar ca plan de rezervă) o plimbare la Kaprun reservoir si Sigmund Thunn Klamm si o vizita la Centrala electrică de la intrarea in canion.
O vizită la salina de la Hallein in ziua concursului pentru neparticipanti, cuplata cu cascada Golling, sau Liechtensteinklamm.

Dacă nu postezi, te voi căuta, te voi găsi și-ți voi dezumfla cauciucurile.

P.S. eu am dat deja follow la topic.

• Upvote 1
  • Like 2

în urmă cu 12 ore, BodoC said:

Eu te felicit de pe acum măcar pentru ambiție. 25 de suflete din care 11 copii sunt greu de sincronizat. Aveti grijă la timing.
Sigur va fi cineva să stai că apa, stai că pipi, stai că papa. Dacă grupul este omogen, e ok, dacă nu, vei avea întârzieri. 

Daca ajungi înspre Zell am See ia in calcul (măcar ca plan de rezervă) o plimbare la Kaprun reservoir si Sigmund Thunn Klamm si o vizita la Centrala electrică de la intrarea in canion.
O vizită la salina de la Hallein in ziua concursului pentru neparticipanti, cuplata cu cascada Golling, sau Liechtensteinklamm.

Stiam eu ca nu postez degeaba de pe acum :)

Multumiri!

• Upvote 1
  • Thanks 1

@Tolstoievski

Super plan si super trupa. Sa fie cu vant de spate, veselie si di(c)stractie maxima. 

Sa va iasa cum ati planificat si chiar mai bine. 

23 hours ago, Tolstoievski said:

Grupul numara 25 de oameni, din care 11 sunt copii (2-10 ani)

OMFG!

14 hours ago, BodoC said:

+1

14 hours ago, BodoC said:

Abia astept update-uri. 

• Like 2

Io am un citat al unei Doamne (cu D mare, că e specie pe cale de dispariție.):
"Invidia e un sentiment mic.
Și meschin.
Pe care îl încerc din plin."

• Like 1
  • Haha 2

în urmă cu 1 oră, MaC® said:

Io am un citat al unei Doamne (cu D mare, că e specie pe cale de dispariție.):
"Invidia e un sentiment mic.
Și meschin.
Pe care îl încerc din plin."

Zici matale cand te hotarasti si mai fac o rezervare.

Unde a intrat guzganul intra si soricutul :D

• Thanks 1

Nu incepe cu de-astea...ca deja incep sa ma gandesc ca turele fiind cu copii...ar fi perfecte si pentru tandemul calarit de mine si doamna total incepatoare :D

• Upvote 1

Bre, zic asa, sa fie clar. Nu ma deranjeaza daca vreti careva sa veniti, ne descurcam.

Fiindca nu am planuit democratie, ci program. Nu te conformezi, nu faci turele si aia e :)

Dar serios, va pot coopta daca vreti careva. Numai sa veniti inarmati cu rabdare, ca nu merge chiar cursiv cand focusul e pe progenituri.

• Upvote 1
  • Thanks 1
  • Haha 2

Frumos echipată.

Aceleași portbagaj și geantă am eu.

Bre, am fost, dar recunosc ca o sa mai dureze ceva pan-oi avea ragaz de scris povesti.

Am facut aproape toate turele planificate, doar ca in alta ordine. Inundatiile alea mari n-au ajuns chiar pana la noi, dar nici amuzat n-a fost chiar in toate zilele.

Daca aveti careva drum in zona si va trebuie informatii, dati un semn si scuip tot.

217289199_4760221677341008_8704245777043

217759424_4760217207341455_7375240613285

219256502_4771403319556177_1795339868522

222357397_4781038361926006_6504134352467

219751575_4777838865579289_2189934145539

• Upvote 2
  • Like 3

în urmă cu 47 minute, Tolstoievski said:

o sa mai dureze ceva pan-oi avea ragaz de scris povesti.

Te somăm să-ți faci timp! Că apoi vine @EyesOnly cu povestea. 👀

• Haha 2

în urmă cu 6 ore, paulrad said:

Te somăm să-ți faci timp! Că apoi vine @EyesOnly cu povestea. 👀

EyesOnly și Siri salivează la lacurile din poza și răcoarea de pe lângă ele, în timp ce se fierb la foc mic prin valul asta imens de căldură 

• Upvote 1

în urmă cu 6 ore, EyesOnly said:

EyesOnly și Siri salivează la lacurile din poza și răcoarea de pe lângă ele, în timp ce se fierb la foc mic prin valul asta imens de căldură 

Da, ce să zic, grea viață. Vreți o poză cu AC-ul de la birou și Pepsi rece din frigider? 👀

• Sad 1

On 28.07.2021 at 1:34, paulrad said:

Da, ce să zic, grea viață. Vreți o poză cu AC-ul de la birou și Pepsi rece din frigider? 👀

Hard day at the office "Pepsi" rece din frigider și AC-ul din spatele lui 

3UzwRnf.jpg

• Like 1

Mndeci cum se dă unfollow și bloc' și alte emojiuri urâte și perverse la ce pun uamenii ăștia p-acilea?
Întreb pentru mine.
Nu pentru un prieten (așa cum se folosește "la michteaux" expresia asta) :D

• Haha 2

Nu se mai da cu unfollow. Ai intrat în joc...joci. intra cine vrea, iese cine poate :D

On 7/29/2021 at 11:03 PM, MaC® said:

Mndeci cum se dă unfollow și bloc' și alte emojiuri urâte și perverse la ce pun uamenii ăștia p-acilea?
Întreb pentru mine.
Nu pentru un prieten (așa cum se folosește "la michteaux" expresia asta) :D

A7BZDr6.jpg

Unfollow please :D

• Like 1

Terminați cu offtopicul pe topicul omului. :( 

• Haha 2

Am termina noi, dar asta este rumoarea de dinaintea începerii spectacolului.

Se așează lumea in scaun, mai desface o cola, o bere, o pungă de floricele, mai răspunde la un telefon "sunt ocupat acum, vorbim mai târziu", "pensionarii fața la perete", stii cum e.

Hai cu continuarea, maestre!

• Haha 4