Caputo

Recomandare bicicleta pentru miscare

Recommended Posts

Buna tuturor, ma numesc Florin si am 47 de ani si 1.84 inaltime, de 2 ani am descoperit mersul pe bicicleta si pentru mine este foarte benefic, am reusit sa dau jos destul de multe kg, bicicleta pe care o folosesc in prezent este o bicicleta MTB Kilimanjaro, cumparata din Hervis, bicicleta a fost initial cumparata pentru fiul meu, dar mie imi este putin cam mare, dupa cca 30 min de mers imi cam amortesc mainile, as vrea sa cumpar o alta bicicleta putin mai mica si sa fie si putin mai buna, va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii despre asta, as vrea o bicicleta cu care sa merg mai mult pe sosea, sa aibe frane pe disc, cu bicicleta vreau sa merg o data la doua zile in jur de 25 km minim/zii.

Am cautat si pe site-urile ce vand biciclete si am dat peste acest model care cred ca mi s-ar potrivii pentru tipul de miscare pe care il fac eu, va rog sa ma ajutati cum pot afla ce marime mi s-ar potrivii ?
https://www.veloteca.ro/bicicleta-de-cross-merida-crossway-xt-edition-2020
Multumesc anticipat!

aceasta este bicicleta ce o folosesc in acest moment: https://bit.ly/3uJIpPa

3 hours ago, Caputo said:

mai buna

Asta e un termen pe care fiecare il percepe diferit, mai mult de atat bicicleta trebuie sa fie buna pentru ceea ce faci nu mai buna ca definitie generala.

Merida aia are un pret nesanatos de mare.

Recomand totusi un MTB ca e la indemana si plimbarea prin paduri apropiate. Cube si Devron au multe variante.

Posted (edited)

Salut!

Merida postată de tine este cu mult mai bună decât cea actuală, nu doar cu ”puțin mai bună”.

Dacă ți-o permiți iao!

Ca mărime cred că L ar fi suficient la cadru, există un buton cu ”size chart” lângă mărime. Pe site-ul acela apare doar mărimea M din ce am vzăut.

Deci ai de căutat stocul în alte magazine pentru mărimea ta.

Edited by IonutA
L stoc

Salut,

Merida aia e cam scumpa dar, dacă vrei să dai banii, echiparea e bună.

Nu cred ca au pe stoc mărimea bună pentru tine și, dacă mărimea nu e buna, degeaba e bine echipata

tabel-marimi-biciclete-merida-pentru-adu

Încearcă să ajungi în magazin ca să probezi, vezi ce au pe stoc și probează.

Marimea L e pt tine.

Ce marime ai la bicla de la hervis? Nu cred ca e xl.

Tu vrei doar sa scapi de problema amortelii, sau vrei sa cumperi alta bicicleta oricum?

Amorteala de maini vine de la altceva probabil.

La bicicletele mele eu variez presiunea in maini vs presiunea "in fund" din unghiul seii: de la putin spre spate la putin spre fata. Perfect orizontal e standardul.

Daca o inclin prea mult, alunec in sa intr-o parte sau alta si e inconfortabil .

• Upvote 1