Nexus

Carti de biciclit (tip Bikeline, Eurovelo)

Recommended Posts

Stiti cumva alte carti in afara celor de la Bikeline care sa redea asa de multe detalii in interiorul cartii pentru a putea sa iti organizezi o excursie. De exemplu de prin Franta (@majikstone), Olanda sau Belgia (astea probabil legate de Eurovelo) daca stie cineva care carti sunt mai detaliate.

De la ce firme ma refer.

@Nexus

In primul rand, foarte tare ideea topicului.

In al doilea rand, putin off-topic pentru ca nu se refera strict la ture cu bicicleta, insa poate te ajuta cartile celor de la Lonely Planet. Sunt scrise intr-un stil alert si amuzant, abunda in informatii din toate domeniile, de la muzee la carciumi plus diverse detalii mai putine cunoscute despre zona respectiva.

In plus, sunt disponibile online [format pdf] pe capitole. Adica nu trebuie sa iei cartea intreaga, poti cumpara doar capitolul cu zona pe care vrei sa o vizitezi. Contra cost, insa pretul este unul modic.

Bafta.

• Upvote 1

în urmă cu 13 ore, Nexus said:

prin Franta (@majikstone), Olanda sau Belgia

Cred ca cel mai bine ar fi sa deschizi un topic separat (in sectiunea asta) despre tura pe care vrei sa o faci.

Pe de o parte este posibil sa primesti niste informatii utile si concrete care te vor putea ajuta iar pe de alta parte, odata expuse, acele informatii vor folosi si altora, acum sau in viitor.

Bafta.

Salut! Prin Franta tin minte sa fi vazut tot felul de carti in care diverse regiuni sa fie prezentate in detaliu, inclusiv din perspectiva unui ciclist/cicloturist. N-am cumparat inca vreuna, si nici nu pot sa iti dau mai multe detalii despre ele, dar daca mai dau peste ele o sa le fac cateva fotografii. Altfel, marea lor majoritate sunt scrise in franceza (in caz ca asta e o problema). 

@gibonu N-am cum sa deschid un topic cu vreo excursie daca nu stiu unde as merge. Am dat asa niste tari pentru ca cumva acelea le-as dori sa le vizitez. As vrea cumva sa fac unele parti din Eurovelo 3. Asta asa la prima strigare (poate unele trasee din Germania spre Olanda sau Belgia). Cu ajutorul cartilor de la @EyesOnly am reusit sa parcurg cu trenul si cu betele de drumetie o parte din Eurovelo 6 (pentru ca pe atunci nu aveam cum sa merg cu bicla din cauza genunchiului). In excursie am vazut diferite carti de la alti "producatori" ca sa zic asa dar care nu pareau asa de detaliate, dar acolo am gasit si o carte "Romantische Strasse" care cumva ne-a dat idei pentru o alta excursie (are si un castel in care s-a filmat Frumoasa si Bestia). Am precizat carti de bicicleta pentru ca zonele respective cumva ar avea ce sa arate si au si trenuri in caz de nu mergi cu bicicleta sau te hotarasti sa te duci la destinatie cu trenul (ca afara ploua sau au aparut alte probleme).

@majikstone Nu conteaza ca e in franceza sau alta limba. Daca arata mai in detaliu (de exemplu de la pct 1 la 2 traseul merge pe acolo si acolo) iti poti face o idee despre zona (mai cauti pe Google ce poti vizita pe acolo, iti poti face un plan) Ce vazusem eu (si nu prea mi-a placut) era mai mult o harta mare cu tot traseul si presupuneai cam pe unde mergeai + ca nu erau nici prea multe informatii despre zonele vizitate. (plus ca era si in germana si nu o pot traduce chiar asa de usor).

Cam asa ar arata detaliile: https://imgur.com/ndauFWl  https://imgur.com/TglMtaV

@midan suna interesant site-ul. Eu nu il stiam.

@midan

Foarte tare site-ul indicat. Mersi.

@Nexus

Am inteles. Esti interesat strict de carti cu ajutorul carora sa configurezi o tura. Bafta.

în urmă cu 4 ore, Nexus said:

Ce vazusem eu (si nu prea mi-a placut) era mai mult o harta mare cu tot traseul si presupuneai cam pe unde mergeai

Poți încerca harta de pe site-ul lor, îți permite să faci zoom și au recomandari de ghiduri. 

Ai și stadiile recomandate pe harta 

https://en.eurovelo.com/ev3

Ar mai fi aici track GPS https://www.scandiberique.fr/itineraire

Există și o aplicație pe telefon, nu e de vis dar găsești ceva informații utile 

• Like 2

Am cautat pe net niste carti si din seria "Bikeline". Am gasit sa iau direct de la producator ca sa zic asa. Achizitia cartilor nu a fost una placuta. Mi-am facut o lista si am zis sa cumparam acele carti si sa vedem ce si cum sta treaba pe acolo (adica sa vedem daca avem vreo idee interesanta de excursie).

Ne-au facut factura pe lista ceruta de carti dar fara o carte. Am spus ca na fiind in pandemie poate nu au mai facut asa de multe stocuri si au incercat sa vanda ce au avut. Cu toate ca am dat si un nr de telefon pentru contact produsul a ajuns pana la urma lasat la usa apartamentului de catre curier, iar cand ne-am uitat nu era nici un nr de telefon trecut pe undeva pe/in colet.

Am zis okay, bine ca au ajuns si hai sa deschid coletul. Am deschis si am vazut ca una din cartile care era trecuta in factura de plata ca nu era in colet. Am trimis e-mail catre ei sa le spun ca acea carte nu am primit-o si cand ne-o pot livra si sa treaca si numarul de telefon pe colet pentru a fi mai usor de gestionat treaba cu primitul coletului sa nu mai fie aceeasi situatie. N-am primit nici un raspuns. Am lasat cateva zile si am trimis un e-mail prin care am i-am intrebat daca ne mai pot livra cartea sau daca nu o au pe stoc sa ne de-a banii de pe cartea respectiva inapoi. Momentan astept pana luni  si voi suna telefonic sa vad atunci cum pot rezolva treaba.

Momentan experienta e neplacuta daca tu ca firma germana sau austriaca in domeniu turismului te comporti asa... Poate ca nu s-ar intampla daca cumperi mai putine carti (presupun), dar momentan incep si eu sa mai dau crezare la aia de la PSD ca strainii vor sa ne fure sau alte prostii din astea. (stiu ca am intrat pe partea politica dar am ramas cam dezamagit mai ales ca am platit transfer bancar si le-am dat si mai multi bani ca sa fiu sigur ca acei bani care sunt in factura ii primesc ei cum trebuie si nu e ceva mancat de comisioanele bancilor).

Continuare: Am sunat la telefon. Bineinteles ca persoana de acolo era cam aeriana. A intrebat in ce zi am trimis e-mail-ul. N-am stiut ca nu aveam atunci acces la butonit e-mail-ul. A spus ca revine ea dupa ce se consulta cu colega. Dupa inca 2 zile de asteptare colega a trimis un e-mail, s-a scuzat ca a fost in vacanta si nu a putut raspunde. Si-a cerut scuze ca n-am primit cartea si cica va pune cartea in ziua respectiva la posta. Momentan astept sa vad cand soseste.