Sign in to follow this  
MasalaCristian

Mi am achizitionat recent aceasta "cursiera".

Recommended Posts

received-1499543503725922.jpgTin sa precizez ca nu ma pricep prea bine la bicicleta. Cine imi poate da cateva detalii despre ea? Va multumesc !image.jpgreceived-842901269688127.jpg

Ea merge foarte bine, nu am probleme la schimbatul vitezelor, nu s optate rotile, nu e stramb cadrul. Dar am tot cautat pe internet informatii despre ea, dar nu am gasit nimic. Am cumparat o deoarece majoritatea pieselor sunt originale (par batrane).

De ce ii tot spui: "cursiera"? Ai posturi duplicat, de ce nu alegi totusi categoria potrivita?

1 hour ago, Trevizes said:

Ai posturi duplicat, de ce nu alegi totusi categoria potrivita?

Mai multe lozuri in plic, mai multe sanse de castig!

• Upvote 1
  • Like 1

Ce viteza prinzi cu ea, ca sa ne lamurim daca e cursiera, in ghilimele. Sigur e de dama, iar transmisia pare de cursiera.

Dacă traducem din germană, da, e cursieră (literar ar fi Rennrad, familiar se folosește Renner).

E o biclă de dame, pentru șosea, din anii 80.

Judecand dupa ghidon si manetele de schimbator, bicicleta e mai degraba de oras/cicloturism/randonneuring decat de cursiera (hai sa-i spunem mai degraba "bicicleta de sosea", ca nimeni nu e obligat sa chiar participe la curse daca e posesorul uneia). Cea din postarea initiala nici nu are suporturi de manete de schimbator pe cadru - in vremuri in care manetele STI sau Ergopower nu fusesera inca inventate. Deci clar nu are pretentii de bicicleta de sosea dupa standardele vremii. Cea de la Centurion macar le are, ceea ce inseamna ca probabil cadrul respectiv a fost folosit si in anumite versiuni de bicicleta cu dropbar (fie ele cursiere sau randonneuses). 

Altfel, presupun ca toata lumea a observat cuvintele cheie "Schauff" si "Studio-Line" scrise pe downtube :-B

Detin un peugeot ph15, de dama, cu schimbatoarele pe cadru, deci e cursiera! Acum ca am aflat ce scrie dupa schauff, adica studio line, sa vad ce date gasesc despre modelul acesta.

• Confused 1