potosr

Transformare bicicleta

Recommended Posts

Buna,
Am o bicicleta mai veche Frejus cu 7 viteze si as vrea sa va rog sa ma ajutati
sa o transform intr-una cu o singura viteza (sa renunt la maneta, cablu,
camasa, schimbator). Pot oare folosi roata pe care o am?
Multumesc anticipat pentru indrumari, sfaturi si rabdare.

Depinde ce fel de trasee urmezi si cum folosesti bicicleta.

Un scenariu ar fi in care foaia de mijloc iti este suficienta pentru ce activitati faci tu. Daca poti folosi numai foaia de mijloc, iar pinioanele extreme cat mai rar, poti merge pe varianta asta.

Daca da, poti renunta la maneta sch de foi, cabluri, schimbator si lasi lantul pe foaia de mijloc si nu pleaca de acolo.

Elimini foaia mare fie prin desfacerea suruburilor fie prin desfacerea niturilor cu un burghiu. Vezi daca poti elimina si foaia mica, altfel, las-o acolo.

Poti lasa eventual schimbatorul agatat si coborat mai jos, cat sa functioneze ca ghidaj pentru lant sa nu cada de pe foaie.

Eu am 2 bicle mai vechi 3x7 la care am dat jos foaia mare. Sunt intr-o zona de deal, nu am nevoie de viteze > 30km/h

La bicla copilului am scos niturile de la foaia mare, ca nu o foloseste deloc.

Succes

Deci, să înţeleg, din 2x3 (adică 6, tu de unde ai 7?) vrei single speed. 

Varianta 1: Renunţi la cele enumerate afară de deraioare pe care le aduci pe pinionul şi foaia dorită din şuruburile de cap de cursă. Aşa nu umblii la scurtat lanţul şi tot ce dai jos poţi pune la loc. Dai ture, vezi cum te înţelegi cu raportul. Ai de unde ajusta! 

Varianta 2: Full single speed cu înlocuirea pinioanelor cu un freewheel adecvat (cred că e filet normal de pinion... dar desfă şi asigură-te) şi un set nou (nou pentru tine) de braţe pedaliere cu o singură foaie. Aici ai putea beneficia de experienţa obţinută făcănd din varianta 1... pasul 1. 

Sfatul meu e să nu demonezi foile originale de pe braţul pedailer ci să le pui bine cu vaselină. Nu de altceva dar astfel de piese nu se mai fabrică iar chinezăriile care se mai găsesc la talciocuri sunt din fier mort. Se găsesc braţe pentru foi demontabile şi foi, în stilul ăla vechi cu axul teşit, prin talciocuri (inclusiv online) şi nu-s la mare preţ. Cred că e complet compatibil cu Tohanurile...  dar nu lua de-a gata ce zic ci pune şublerul pe ax să fi sigur. 

Si daca omul are o bicicleta cu 7 pinioane si o singura foie?

Eu cam asta inteleg din ce spune el, deoarece scrie ca vrea sa renunte la maneta, nu manete (plus altele care sunt la singular, nu la plural).

Deasemenea, vrea sa refoloseasca roata care o are -> care iarasi ma duce la gandul la 1x7 (desi se potriveste in ambele situatii).

Deci, domnule @potosr, ne poti lamuri de la ce plecam de fapt?

Ca altfel ajungem ca in treaba aia cu "Un nebun arunca o piatra in balta si zece intelepti nu o pot scoate" :)

Io am înțeles că are biclă cu 7 viteze în butuc. :( 

E posibil si asta.

De aceea inainte sa primeasca recomandari, ar trebui sa spuna omul ce are de fapt (viteze in butuc, 7 pinioane cu o foaie, 7 pinioane cu 2 foi, camila cu 2 cocoașe, 2 cocoși cu o gaina, 6 cai frumosi ...).

• Haha 1

Da, corect! Pune poze, domnu' @potosr, zic și eu, trântind cu halba de masă... 

:D

• Upvote 1