Sign in to follow this  
freetools

wheel dishing

Recommended Posts

Stie cineva pe undeva Bucuresti un service unde se pricep pe bune la centrat?

Am o roata fata cu spite sapim laser 700c, dupa un timp se tot trage intr-o parte janta.

Fiind spitele laser  trebuie tinute de ele cu un cleste ceva sa nu se rasuceasca iar astia pe unde am fost nu vor.

Nu e foarte mare diferenta dar se simte la mers cam aiurea un pic

https://postimg.cc/rdXJM9NG

Nu cred ca problema e de la spite.De la spite e doar daca face opturi,adica in timpul invartirii se apropie si se departeaza de furca.Dish ul ala se face doar la roata din spate pe partea cu pinioanele.Din ce inteleg eu din poza e ca sta mai aproape de un brat al furcii si roata e centrata linie ,poate fi o deformare ori a furcii ori a axului rotii.Daca am inteles gresit termenii imi cer scuze anticipat.

Dish se referă la faptul că janta nu e centrată pe mijlocul butucului.

Se verifică atât la rotile de spate cât și de fata.

In cazul unei centrari defectuoase și din lene poate ieși greșit roata.

La spitale aero sau subțiri gen laser spițele la centrare trebuie ținute cu o scula specială.

Altfel spițele se răsucesc și da falsa impresie că centrarea e ok.

Eu cu toate că am zis că plătesc în plus nici un service nu a binevoit să țină de spite sa nu se răsucească.

Nu cred ca e problema ta daca au tinut de spite sau nu, problema ta e sa ai garantie la lucrarea facuta.  Tu nu trebuie sa platesti in plus, lucrarea lor e normal sa iasa bine si sa reziste, ca doar pentru asta ai platit.

In iarna cred ca o sa fie mai liber la service si poate atunci ai noroc. Eu am facut roti de la zero, am dus jante si butuci sa calculeze spitele si tot ei au dat comanda la cererea mea, dar cu spite normale in schimb am cerut sa fie verificate si cu tensiometru evident contracost.

Sunt multumit de manopera, o sa mai fac o verificare dupa 500 Km, daca te ajuta ce am scris incearca la bikesncoffee.

20 hours ago, freetools said:

Dish se referă la faptul că janta nu e centrată pe mijlocul dintre flansele butucului.

Corectat

• Confused 1

11 minutes ago, MLADEN said:

Corectat

corectat pe naiba.

ia sa iti faci tu o roata de spate cu janta fix pe centrul flanselor.

ORI STITI ORI NU VA MAI BAGATI

• Haha 2

Poți să îți faci, dacă ai asimetric pe spate. 

Și poate reușești să fii mai puțin agresiv, ce zici?!

Screenshot_20210811_095524_com.ksmobile.cb.jpg

Cred ca nu ai inteles ce zicea Mladen. Dishingul tocmai asta inseamna, ca la o roata cu dishingul corect, janta nu va fi centrata fata de flanse, ci fata de butuc, rezultand lungimi diferite ale spitelor pe partea cu pinioanele, fata de partea fara, cu tensionarea diferita pe cele doua parti. Cred ca Mladen stie foarte bine ce vorbeste, tu te-ai gandit la exact acelasi lucru dar v-ati incurcat in sensurile cuvintelor. Mai exact, acel "NU" din propozitie da sensul.

23 hours ago, freetools said:

corectat pe naiba.

ia sa iti faci tu o roata de spate cu janta fix pe centrul flanselor.

ORI STITI ORI NU VA MAI BAGATI

Bine bo$$.

Pe langa cazul descris de Traveller, sunt si butuci de single speed (cu torpedou sau fara), butuci cu viteze incorporate, butuci de 150/157mm, care au flansele aproximativ egal departate de capeti. In aceste cazuri rezulta roata fara dish.

Sau daca folosesti jante asimetrice, va rezulta roata fara dish/dish mai mic.

Daca tot esti tata rotilor, arata-mi te rog scula aia speciala cu care tii spitele gen Sapim Laser (de care pomeneai mai sus)

• Thanks 1

Sunt scule din alea de la mai multi producatori, inclusiv dtswiss are ceva pentru spite plate. Google aero spoke holder.

Problema e ca daca niplurile au fost tratate cu ceva threadlocker cand a fost facuta roata exista toate sansele sa se indoaie spitele in locul in care se tine cu scula aia...asa am patit eu cu desteptii de la spokes.ro cand le-am dus o roata la centrat.

Ii vorba de spite rotunde, nu de cele plate.

D'aia is curios ce scule viseaza freetools.

• Thanks 1

un patent cu cioc de plastic sau usor cauciucat cred ca viseaza, asta visam si eu, dar e greu de gasit. Eu tin spitele cu degetul pana ajung la o tensiune maricica apoi aplic metoda cu o tura de strans in plus fata de ce vroiam si apoi dat inapoi o tura.

Mi-a venit o idee ulterior, oare niste bucatele de cauciuc taiate dintr-o camera si puse in gura patentului ar avea suficienta priza ? si sa nu zgarie spita ?

Eu n-am reusit sa zgarii o spita strangand-o cu patentul, indiferent cat de tare am strans de el.

Se zgarie doar daca n-o tin suficient de tare si incepe sa se roteasca.

Sincer, eu nu am auzit de spițe rotunde ținute cu cleștele. Nu zic că nu face nimeni asta, dar aia e. Fiecare face cum crede. Pe situl lor Sapim spune că Laser sunt spite care au nevoie de mai multă experiență din partea "rotarului". Aici se referă la faza aia cu detensionarea, să nu rămâna spița torsionată.

Ma tem că dacă văd ăia de la Sapim că ceri mecanicului să pună clestele pe Laser îti cer spițele înapoi.

• Haha 1

2 hours ago, c99a said:

Clip filmat in ograda dt swiss, pare ca e un cleste cu compresor, nu stiu exact falcile din ce material sunt.

https://youtu.be/Jw25tqAcn_4?t=520

M-am uitat in diagonală. Nu am timp pentru bălării.

Esti sigur că sunt spițe rotunde, sau sunt blade?

Nu de alta, dar DT Swiss nu postează aberatii. Deloc.

Spițele din clip sunt rotunde în secțiune...

17 hours ago, BodoC said:

Sincer, eu nu am auzit de spițe rotunde ținute cu cleștele. Nu zic că nu face nimeni asta, dar aia e. Fiecare face cum crede. Pe situl lor Sapim spune că Laser sunt spite care au nevoie de mai multă experiență din partea "rotarului". Aici se referă la faza aia cu detensionarea, să nu rămâna spița torsionată.

Ma tem că dacă văd ăia de la Sapim că ceri mecanicului să pună clestele pe Laser îti cer spițele înapoi.

Citez de la Sapim:

The Laser is a lightweight spoke. The thin middle section of 1,5 mm needs special care while building up the wheel. You may have to use pliers to hold the spoke to prevent the spokes from winding up. Only experienced wheel builders should mount up wheels with this spoke.

12 hours ago, BodoC said:

M-am uitat in diagonală.

No shit! ;))

• Upvote 2

Oops, I did it again.

Se pare ca am îmbătrânit și nu mai am răbdare.

Scuze. 

• Like 1

Din cate vad, nu pare sa aibe zimti, acea scula. Asa ca, in cazul spitelor mai naravase, tot se vor invarti in menghina aia.

Tot pantentul ramane sfant.