Recommended Posts

S-au cam adunat oamenii, dar din pacate nu te pot accepta cu furca. 

OK, no problem.

Habar n-am (poate pentru unele modele exista, se poate verifica pe site), dar daca se strange un sac imens de articole si-l am de ridicat de la cine stie ce oficiu postal, eu nu am cum sa fac asta in timpul programului de la birou. Mizez pe faptul ca le vor aduce la sediu cu prioripostul. 

L.E. : lista e cam inchisa, s-au anuntati destui si inca astept banii de la o parte din ei. 

Si eu as vrea 2-3 maruntisuri cand o sa se dea comanda.

Si eu vreau o pereche de manusi.  Daca ne strangem mai multi: cam peste 6 dau eu comanda.

Momentan suntem 3 persoane interesate sa dea comanda. Se mai baga cineva sa mai scadem din costuri?

Salut,

Vreau si eu un CatEye Micro Wireless black.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1400,1420,1421;product=29567

O facem sa ajunga pana pe 14 aug (inainte de Geiger)? Daca aveti produse care nu sunt pe stoc va rog sa nu ma luati in calcul.

Multumesc.

Eu speram sa ne strangem vreo 6 dar momentan e liniste, concedii etc. Eu nu ma grabesc asa ca nu cred ca rezolvam pana pe 14.

Ah, se vor 6 oameni in comanda.Nu cred ca-i strangi si misti asa usor.

Vazusem ceva legat de TVA pe paginile anterioare, dar n-am mai comandat niciodata de la bike24 si n-am inteles exact cum sta treaba. 

Daca am o comanda de 200E + 15E transport = 215E mai trebuie sa platesc si altceva in plus? TVA sau alte taxe vamale?

Intentionez sa platesc cu cardul.

Multumesc!

Se adauga 5% la pretul de pe site, diferenta de la TVA 19% in DE la 24% aici, pentru ca B24 are un volum mare de vanzari in RO sustinut de baietii care nu inteleg ca sunt si alte magazine mai bine intentionate ca preturi, livrare la punct fix, si amabilitate.

O comanda la Bike-discount a venit in 4 zile. Never seen this shit on B24.

• Upvote 1

pentru ca B24 are un volum mare de vanzari in RO sustinut de baietii care nu inteleg ca sunt si alte magazine mai bine intentionate ca preturi, livrare la punct fix, si amabilitate.

Salut, ma alatur si eu listei cu 2 cauciucuri Continental Grand Prix 4000 S Folding Tire (700x23c)

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=39966;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=4;pgc=0

Apropo de ce zicea h3x0r Uite aici oferta si nu e singura 

http://www.bike-discount.de/shop/k373/a103938/grand-prix-4000-s-23-622-mm-set-of-2.html

• Upvote 1

Intradevar de ceva timp bike24 nu mai reprezinta o alternativa buna. Am comandat de pe bike-comp si bike-discount si pe langa faptul ca au preturi mai bune, pachetele ajung repede si te conversezi f. usor cu ei in caz ca apare vreo problema. Doar daca e ceva ce nu gasesc la nemti ajung la bike24.

Se adauga 5% la pretul de pe site, diferenta de la TVA 19% in DE la 24% aici, pentru ca B24 are un volum mare de vanzari in RO sustinut de baietii care nu inteleg ca sunt si alte magazine mai bine intentionate ca preturi, livrare la punct fix, si amabilitate.

Nu prea are sens explicația celor 5%. TVA-ul se aplică în țara unde vânzarea este înregistrată în contabilitate. Dacă e în Germania, se aplică TVA-ul german. Vânzătorul nu are nici o legătură sau obligație față de statul român. Fiind țări în spațiul comunitar european, România și Germania își recunosc reciproc taxele fără a le supraîncărca. Ce s-a vândut în Germania și a fost transportat altundeva include doar TVA-ul german, ce s-a vândut în România și s-a transportat altundeva are doar TVA-ul românesc. Dacă ai ceva costuri suplimentare, alea sunt alte taxe și comisioane, nu TVA.

. Doar daca e ceva ce nu gasesc la nemti ajung la bike24.

Pai bike24 nu sunt tot nemti ?

Deja nu mai sunt :) Cred ca au CUI romanesc altfel factureaza ilegal acel TVA de 24%.

Nu prea are sens explicația celor 5%. TVA-ul se aplică în țara unde vânzarea este înregistrată în contabilitate. Dacă e în Germania, se aplică TVA-ul german. Vânzătorul nu are nici o legătură sau obligație față de statul român. Fiind țări în spațiul comunitar european, România și Germania își recunosc reciproc taxele fără a le supraîncărca. Ce s-a vândut în Germania și a fost transportat altundeva include doar TVA-ul german, ce s-a vândut în România și s-a transportat altundeva are doar TVA-ul românesc. Dacă ai ceva costuri suplimentare, alea sunt alte taxe și comisioane, nu TVA.

Nu e chiar asa. Am postat acum ceva vreme niste reguli ale comertului electronic intracomunitar:

Distance sales

When a vendor in one member state sells goods directly to individuals and VAT-exempt organisations in another member state and the aggregate value of goods sold to consumers in that member state is below €100,000 (or the equivalent, e.g. in the UK as of 2010 it is £70,000) in any 12 consecutive months, then such a sale of goods may qualify for a distance sales treatment.[21] Distance sales treatment allows the vendor to apply domestic place of supply rules for determining which member state collects the VAT.[21] This means that VAT is charged at the rate applicable in the exporting member state. However, there are some additional restrictions to be met. For instance, supply of new motor vehicles like cars, trucks and boats does not qualify.[22] As well, a compulsory VAT registration is required for a supplier of excisable goods to the UK (like tobacco and alcohol).

If sales to final consumers in a member state exceed €100,000, the exporting vendor is required to charge VAT at the rate applicable in the importing member state. If a supplier provides a distant sales service to several EU member states, a separate accounting of sold goods in regards to VAT calculation is required. The supplier then must seek a VAT registration (and charge applicable rate) in each such country where the volume of sales in any 12 consecutive months exceeds local threshold.

A special threshold amount of €35,000 is allowed if the importing member state may prove that absent the lower threshold amount competition within the member state would be distorted.[21]

Pe facutra de la ultima comanda la bike24 apare:

VAT number RO: 30977482 :)

• Upvote 1

La naiba, s-au dat și ăștia cu statul român :( Care mai e gheșeftul să comanzi la ei, atunci? Mai ales dacă livrarea o fac tot din Germania, nu din România, să ajungă de pe o zi pe alta.

pai si asa, cu tva 24%, tot e mai ieftin decat la magazinele de biciclete de la noi.

• Upvote 2