Recommended Posts

Dac-as fi in circumstantele de mai sus n-as mai folosi expresii precum "pentru cei anxiosi".

A spune ca RCS/RDS e vinovat pentru lipsa de comunicare de aici mi se pare un pic lipsit de scrupule.

Si cu mai multa comunicare sunt , vad, ca sunt mai multe motive de carcoteala. Stiam ca va veni comanda mieruri - joi si eu o sa fiu plecat.

Alternativa era sa aman darea comenzii pana luni cand reveneam in tara dupa concediu, ceea ce n-ar fi fost in avantajul nimanui. Inca o saptamana pana se expedia comanda inca una cel putin pana se livra ... cel putin ... dupa cum s-a vazut. Asa ca acum am fi asteptat inca ... Asa, e deja gata.

2-3 zile lucratoare amanate la curier nu are cum sa fie mare scofala. Dar se pare ca nici intr-o saptamana dupa ce am revenit in tara, curierul nu a fost in stare sa livreze si a trebuit sa ma duc eu In Magurele, ca sa le ridic cu mana mea din depozit,  si aici e adevarata problema pentru mine.

Si da , dupa ce am divortat de fosta nevasta care facea crize de isterie anxioasa, din orice,-  si i se parea ca are grija de lucruri si le rezolva doar ingrijorandu-se -  cand oricum tot eu faceam si rezolvam, pentru ca actionam, fara sa stresez pe toti din jur, pur si simplu faci ce e de facut, ... suport foarte putin ANXIOSII astia ( mai ales "barbati ") care  transforma din 2-3 zile intarziate de la livrare, in " deja sunt 2 saptamani" - si ce sa vezi ? catastrofa ! s-a si intors coletul inapoi in germania ... 

De cand 2 saptamani? de la comanda, poate, ca  in nici un caz  nu de la prima incercare de livrare, de cand se calculeaza orice intarziere de livrare.

Si da, m-am bazat ca o sa am mai mult net decat am avut in Grecia, ca sa fiu la curent, chiar a fost dezamagitor  roaming-ul de la RCS RDS. (aviz amatorilor)

In mod normal CURIERUL CARGUS  ar fi trebuit sa SUNE  si sa dea SMS, cand venea sa livreze, sau dupa ce nu reusea sa livreze. Ceea ce nu s-a intamplat. si nici a 2-a zi , si a 3-a zi la fel. Oricat nu as fi avut semnal, TREBUIA sa fiu contactat de CARGUS sa am un apel pierdut, un SMS, ceva ... mail orice, si atunci as fi stiut, as fi comunicat cu ei , as fi dat o alta data de livrare, persoana de contact, orice, ceva. Ori nu am avut nici cat eram in strainatate, nici la revenirea in tara.  Nada.

Eu ca sa fiu sincer, ma asteptam coletul sa fie receptionat de la servici de colegi ca si celelalte muuulte alte colete si sa ma astepte cand ajungeam in tara, sau puteam sa transmit curierului vreo indicatie cerere, ceva .

Dar cum ei nu m-au sunat sau contactat de nici un fel ... nu s-a petrecut livrarea. Si tot eu i-am urmarit zilnic o saptamana fara nici o reactie din partea Cargus,  pana am mers sa ridic singur din Magurele coletul .  Si gata. Case Solved.

Iulian a ridicat pachetul deja, astept sa ma contacteze si ceilalti sa ne intalnim sa isi ridice jucariile, ca pana la urma ideea e sa ne dam mai mult pe bicle. :)

Keep Ridin`

Pot maine  siau comanda pe bicla  sa ne intalnim unde vrea fiecare dupa 4-30 -discutam la telefon. 0740927299 Costi Urs  ;) pseara, Stau in zona Timpuri Noi - Nerva Traian.

In mod normal CURIERUL CARGUS ar fi trebuit sa SUNE si sa dea SMS, cand venea sa livreze, sau dupa ce nu reusea sa livreze. Ceea ce nu s-a intamplat. si nici a 2-a zi , si a 3-a zi la fel. Oricat nu as fi avut semnal, TREBUIA sa fiu contactat de CARGUS sa am un apel pierdut, un SMS, ceva ... mail orice, si atunci as fi stiut, as fi comunicat cu ei , as fi dat o alta data de livrare, persoana de contact, orice, ceva. Ori nu am avut nici cat eram in strainatate, nici la revenirea in tara.

Nu am treaba cu comanda dar de curand un coleg de serviciu a patit exact la fel. Aia de la Cargus sunt niste miserupisti. Evitati pe cat posibil.

Pai cum sa eviti o anumita firma de curierat? nu exista nici vizibilitate asupra partenerului si nici optiunea de a alege dupa preferinte.

Pai unde se poate. Pe sportsdirect de ex. merge sa optezi pentu DHL, evident mai scump.

Pai unde se poate. Pe sportsdirect de ex. merge sa optezi pentu DHL, evident mai scump.

DHL vine tot cu Cargus, din pacate. Am avut si eu probleme cu Cargus, dar s-au rezolvat uneori mai bine, alte ori nitel mai greu. Insa nu i-am avut niciodata la suflet. De cand s-au unit cu Urgent, mi-a zburat zambetul, insa nu am de ales si mergem inainte, cu bune, cu rele.

Una peste alta, la noi lumea nu se "complica" cu d-le, nu ai rezolvat problema asta, putin bun simt nu exista?, iar firmele de pe la noi se bazeaza pe asta, insa in afara situatia sta nitel altfel, dar se intampla si la ei. La noi inca functioneaza ciubucul. Si la ei cu singuranta, dar la noi e mult mai dezvoltat. Uneori 10-20lei te scapa de multa agitatie...nu e ok, chiar deloc si nu e vorba de bani, ci de atitudine, dar te scapa. 

Pe sportsdirect ai Barlin cu doua tipuri de expediere, Standard si Express, oricare din ele, de la intrarea in Romania foloseste DHL pana la usa ta, doar ca varianta mai scumpa iti aduce mai repede coletul pentru ca vine cu avionul nu pe sosea ;)

In alta ordine de idei, cu Urgent Cargus am avut aproape mereu neplaceri atunci cand am folosit adresa de domiciliu (de provicie) si nu pe cea de la birou. In localitatile limitrofe Bucurestiului livreaza cu tot felul de intermediari cu masini inscriptionate Cargus sau chiar neinscriptionate, nu cu angajatii lor. Pe adresa de la birou nu am avut niciodata neplaceri cu ei.

Scuze pentru offtopic!

De la BC tot prin DHL vine, dar ajunge cu Cargus. Dar Cargus livreaza colete de la DHL de foarte multi ani la noi in tara. Poate o fi ceva express shipping.

On: sunt interesant de o comanda, insa as dori cumva sa astept o perioada mai buna, se pare ca s-au cam terminat reducerile de vara. Stie careva cand este urmatoarea perioada de reduceri sau cand sunt reduceri cu adevarat? Am vazut preturi umflate cu cateva zile inainte, apoi hop, reduceri de la pretul respectiv maxim 5e, poate 10e.

PP ca ar trebuie sa inceapa ceva reduceri ca doar s-a terminat sezonul de vara si doar nu o sa ramana cu marfa pe stoc...

@@adi.murariu, Barlin standard tot cu avionul vine, întârzierile sunt la DHL România. Am facut multe comenzi la ei și am urmărit expedierile, treaba merge cam așa pentru zona mea: Leeds - Gatwick auto, Gatwick - Budapesta avion, Budapesta - Timișoara avion, total 2-3 zile; Timișoara - Cluj 1-2 zile (!); arrived at incorrect sort facility 1 zi; pleacă într-o direcție necunoscută, se intoarce la Cluj, care devine brusc correct sort facility 1 zi; programat pentru livrare, livrat 1-2 zile. Da fiecare dată s-a întâmplat la fel, 2-3 zile GB - RO (3 daca prinzi weekend), 4-5 zile în RO, fain, nu? 

In afara subiectului dar interesant: am comandat vineri dimineata pe la 9.30 la emag vreo zece carti la promotie, erau si cu transport gratuit.

Le-am primit sambata la ora 10.30 cu FanCourier

LE, dupa PM: cartile sunt chestiile alea tiparite precum ziarele dar taiate mai mici si "legate"

Care se citesc la pensie

• Upvote 2

Salut , Shauru si iulian si-au luat produsele, Trevizes, pe ale tale le am la mine. Trec pe la tine pe la munca dupa 16:30 sa ti le dau? Hai acum ca e la oferta, de maine intru in concediu de sesiune si o sa fiu pe acasa. Parca lucrai undeva in drumul meu

Acolo lucram prin 2008. Daca poti sa vii in Drumul Taberei (la orice ora vrei) e perfect, lucrez de acasa dar sunt full, de abia am timp sa ies sa duc gunoiul, asa ca pina in weekend nu sunt sanse sa vin pe undeva  :)

Iti dau detalii pe privat

Vreau sa dau o comanda zilele astea, 3-4 participanti in total, doar Bucuresti. Rog PM cu produse.

Daca mai face cineva o comanda as dori sa ader si eu .ASTEPT Un mesaj privat daca se poate . Multumesc