Recommended Posts

In seara asta, cel tarziu maine o sa dau comanda, produsul pe care il vreau eu dispare rapid din stoc.

Astept mesaj pe pm pentru doritori.

• Upvote 1

E cineva interesat de o comanda? Încă nu sunt 100% sigur, caut niște shoes, nimic de bicla.

sent from tapatalk

On ‎11‎/‎17‎/‎2016 at 3:52, Mookyama said:

E cineva interesat de o comanda? Încă nu sunt 100% sigur, caut niște shoes, nimic de bicla.

sent from tapatalk

Merg si eu la commanda Pm te rog Multumesc

Nefiind multi, mergem pe discutie de grup sau pm, cum preferati. Acum imi fac si eu lista sa vad ce si cum, compar litri, marimi, preturi. In principiu eu as vrea doar chestii de munte. Repet, nu sunt 100% sigur ca intru in comanda, in special ca mai am doua deschise, dar as fi tare interesat.

ps: e a 3-a oara cand scriu un mesaj aici in doua zile :)

ps2: ati primit PM @ScorpionRider @cyrus ?

11 minutes ago, cyrus said:

Eu n-am primit PM...oricum astept cand esti sigur si vedem cine da comanda

Am dat unul multiplu, v-am inclus pe amandoi. Verific acum.

Am verificat. PM-ul se numeste "Comanda Bike24, Nov 16.". Plus ca arata si daca e citit si nu este. Poti verifica inca o data macar stim daca e vreun bug. Ti-am dat si un invite.

Comanda facuta pe 26.11 a intrat astazi in tara. Va tin la curent cu statusul ei.

Dupa mult scandal cu Cargus, desi a intrat luni in tara, nimic consistent inca. Mi-am facut astazi niste draci...

Pana la urma a trebuit sa apelez la pile indepartate sa aflu ce se intampla cu coletul. Astazi am primit un telefon, inside source, ce s-a intamplat cu coletul. Intr-un cuvant, efectiv ii doare in cur pe angajatii Cargus. Desi s-au trimis nenumarate emailuri, telefoane in fiecare zi, am luat legatura cu ei zilnic de cateva ori prin intermediu chatului online, nici macar nu au trecut sesizarea, nu au facut nici o notificare, nu au facut absolut nimic. Zilele trecute ni s-a spus ca este in B. De fapt, doar astazi a ajuns, din data de 12! De asemenea, am rugat si nu glumesc, sa mergem sa il ridicam personal. Mereu ni s-a comunicat sa asteptam sa primim sms/telefon pentru ridicarea coletului de la sediu, notificare care nici in ziua de astazi, dupa 12 zile, nu a venit. Tot inside source, am aflat ca poate, poate!, il vom primi intre Craciun si Revelion. De asemenea am facut sesizari la DHL si am luat legatura cu ei. Nu vrei sa stiti ce mi-au spus cei de la DHL legat de Cargus...am ramas like masca. Pe langa reclamatia pe care o voi face la OPC, voi cere un desfasurator si o ancheta a cazului, fiind a doua oara cand se intampla acest lucru la Cargus.

De asemenea, mare atentie cu ce comandati...tot inside source, foarte multe colete sunt lovite intentionat. 

Eu am renuntat de ceva vreme sa comand de la orice magazin care lucreaza cu Cargus. Mi se pare cel mai prost curier posibil.

• Upvote 1

16 hours ago, Traveller said:

Eu am renuntat de ceva vreme sa comand de la orice magazin care lucreaza cu Cargus. Mi se pare cel mai prost curier posibil.

Eu lucrez cu ei de 7 ani. In mare parte am avut doar zile cu soare, mai putin cu coletele de la firmele mari, de unde au venit echipamente lovite (de peste 10.000 lei). Nu stiu ce au patit, dar la ultimele comenzi si asta doar la comenzile din afara, au venit cu intarzieri de doua saptamani de la intrarea in tara. Majoritatea comenzilor care vin din Germania, daca chiar nu toate, sunt livrate de ei, pentru ca DHL si Deutsche Post. 

Totusi, o rotita nu mi se invarte in cap : de ce trebuie sa dureze atata timp ca sa trimita un colet din Oradea spre Bucuresti? Adica, daca nu a venit sfarsitul lumii, chiar nu vad alt motiv intemediat. Si asta nu o data.

Pregatesc o noua comanda pe bike24, cine vrea sa participe rog PM.

As vrea sa dau comanda cand ne strangem 4-5

Luati cu paine, de la Cargus! 

Spoiler

Pe data de 26.11, 5 tipi misto au facut o comanda pe Bike24 din Germania. Multi dintre ciclisti cunosc prea bine acest magazin online. Pentru ca anumite componente de ciclism nu erau pe stoc, comanda a plecat cu putina intarziere, adica pe 7.12. Pe 8.12 comanda se afla in tranzit spre Romania prin DHL Express Romania / Deutsche Post, iar pe data de 12.12. a aparut si online la Urgent Cargus.

Nu, nu suntem suparati. Nu, nu suntem nervosi. Am trecut de toate aceste praguri. Oricum e pierdere de timp. Dorim doar un singur lucru sa aflam, detaliu pe care dupa cel putin 50 de apeluri, emailuri, chat online, etc. fara nici cea mai mica exagerare, nu am reusit sa il aflam si anume un raspuns la o intrebare simpla:

cand se va livra comanda?

10 ianuarie? 20 februarie? 8 martie, poate? In aprilie? Atat va rugam, fara nici cea mai mica urma de ironie. E o intrebare simpla pe care o punem mereu si nimeni nu ne raspunde la ea.

Nici macar nu putem merge la depozit sa ne ridicam coletul. Nu, nu am injurat, nu am urlat, ne-am comportat civilizat, in speranta ca cineva, de la Urgent Cargus, ne va da un raspuns.

O discutie, printre multe altele, de acum cateva minute:

"me: Se poate un raspuns, multumim?

mgrozea (Customer Rep): Din cate observ s-a facut solicitare de livrare cu datele complete

me: Am inteles. Rugamintea mea este, repet, cand se va livra coletul respectiv?

mgrozea (Customer Rep): Solicitarea Dvs. a fost receptionata si directionata departamentului reponsabil.

me: e simplu, e o intrebare foarte simpla, la care, as dori va rog frumos sa imi raspundeti.

mgrozea (Customer Rep): Din pacate nu va pot garanta ca se poate livra astazi, insa maine este posibila livrarea.

me: lucram cu dvs de 7 ani, am primit pana acum nenumarate colete, insa ultima comanda care a venit tot prin dvs a avut o intarziere de 13-14 zile. Ne-ati comunicat faptul ca lipseste nume, telefon, etc. pentru a face livrarea, in nenumarate randuri, desi mereu le-am furnizat atat telefonic, online si prin email, iar cand a ajuns coletul nu lipsea absolut nimic si era totul lizibil. Acum, acest episod se repeta.

me: aceasta solicitare, solicitari, ca sa le spun mai exact, incepand din data respectiva, au fost cel putin vreo 50, atat telefonic, prin email si chat online

me: va rugam, astazi, acum, sa ne spuneti cand aveti bunavointa sa livrati coletul respectiv, nimic altceva. Multumim!

me: se poate va rog un raspuns exact, o anume data?

mgrozea (Customer Rep): Din pacate in momentul de fata nu am primit un raspuns cu o data exacta

me: mai devreme ati spus ca maine

me: maine fiind 28.12.

Warning: the server connection was lost due to an inactivity timeout or connection failure."

S-a deconectat. Nici o zi buna, va mai putem ajuta cu ceva? Ne pare rau, ne bucuram ca ati apelat, fieca...sarmale fericite? Nimic! Mereu disconect. Acum, si inca in alte nenumarate alte dati in care am incercat sa aflu un raspuns la o intrebare simpla :

cand se va livra coletul sau cum putem intra in posesia lui?

Multumesc

• Upvote 1

ma puteti trece si pe mine pe lista

Zilele urmatoare voi face o comanda la Bike24, mi-au promis transportul gratuit. Sa vedem daca se si tin de cuvant.

ps: comanda nu e grabada mare.

(Totodata am de returnat 2 produse la ultima comanda care nu corespundchart size-ului lor pentru cine comanda Billabong/Zoggs - chestii de inot).