Recommended Posts

5 hours ago, lostprophet said:

Ok, ms, o să aștept să mă sune și îl redirectionez.

Am redirectionat odata un colet la FanCourier, e drept, in perioada sarbatorilor de iarna. In loc de adresa de acasa - la serviciu, tot in Bucuresti.

Dupa redirectionare a mai facut vreo doua saptamani.

Nu mă speria! Nu traversează tara, doar București ul :)

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Nu mă speria! Nu traversează tara, doar București ul [emoji4]

Când o să aștepți un colet 24 de zile, 19 fiind din cauza Cargusului, mai discutam.

Când o să aștepți un colet 24 de zile, 19 fiind din cauza Cargusului, mai discutam.

Partea bună e că acum se mișcă mai repede decât DHL-ul. Uneori nu apare update pe tracking și e deja la ușă.

Partea bună e că acum se mișcă mai repede decât DHL-ul. Uneori nu apare update pe tracking și e deja la ușă.

Sa-ti fie gura aurita! [emoji3]

Gata, mi-au venit piesele cu Cargus. Comanda data Vinerea trecută, cu livrare prin DHL în Germania și la noi prin Cargus.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Doar pe mine mă ține un secol, chinejii ăștia din Germania [emoji16]

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Am facut si eu o comanda zilele astea. Din pacate am prins Pastele la mijloc, si colac peste pupaza, acum ca a plecat din Germania imi apare acolo ca o sa ajunga cu Posta Romana, wtf?!

Parca trimiteau prin Cargus. Anyway, sper sa fie ok, am primit ieri de la wiggle super rapid un colet din Uk la posta, 5 zile a durat, record :)

Am reușit sa-mi iau coletul intr-un final, după ce m-am plimbat pe la 3 oficii poștale. Nu înțeleg de ce au schimbat curierul cu posta romană. Eu unul nu mai comand de la ei, e prea mult stres cu posta, stai sa te plimbi ca prostu prin oraș in loc sa îți vina coletul acasă. 

Nu am primit niciodată colet de la ei prin posta romana. Totuși, de ce 3 oficii poștale?

3 oficii e standardul să-ți găsești coletul :))

Eu când am primit de pe wiggle cu PrioriPost (sau așa ceva) am mers la oficiul poștal de cartier, de unde m-a trimis la poșta vamală și de unde m-a trimis la oficiul poștal unde era și PrioriPost...

Pai, prima oara m-am dus la oficiul 73, ala mare din Giulesti. Acolo aparea pe tracking ca e. Dar nu era, era cica intr-o masina de postas. 

Seara, a aparut iar la 73, si dupa apare iar ca e plecat "in transport".  A doua zi m-am dus la posta de langa destinatie, ca asa ar fi fost firesc, ma gandeam ca 24 de ore ajung ca sa vina coletul din Giulesti peste calea ferata pe Grivita :)

Acolo, tanti mi-a zis ca nu e, ca e "in transport" si ca aparea la ea ca s-a incercat livrarea la domiciliu, vrajeala ieftina evident, toata ziua am verificat posta si nimic. 

Spre seara sun iar la 021 9393 si aia imi zic ca trebuie sa ajunga la oficiul 2, adica pe la piata 1 mai. Buuun, sun si la aia, tanti imi zice ca nu e la ei. Dupa ceva discutii mai intense, imi zice ca pe la 6 seara ajunge "factorul" la oficiu sigur, ca i se termina tura. Asa ca m-am dus seara la OP2 in speranta ca a ajuns. Ajunsese intradevar, dar pe trackingul lor aparea acum "Catalin Moga"  in loc de Moisa :)) 

Noroc ca nemtii nu gresisera, ci doar idiotii de la posta. 

Pana sa-l iau, cu mine de fata, tanti incearca sa-l puna pe tejghea si nu-l aseaza bine si cade pe jos pe acolo.... Ma intreaba cu sictir: "Aveti ceva fragil?" .... I-am zis ca nu, sa mi-l dea odata...

Cam asta e aventura. Le-am trimis si mail la cei de la bike24 sa-i intreb de ce dracu a trebuit sa trec prin experiente cu posta romana. O sa va zic si voua cand imi raspund care e faza de au trimis cu Posta Romana.

• Upvote 1

Trebuia să îi zici că aveai noul prototip de DA si ca de tine depinde TdF ul de anul ăsta :)) sigur nu înțelegea o ioată, dar fața ei ar fi trebuit să fie priceless.

Nu cred ca o interesa prea tare...

E un sictir si o nesimtire fata de clienti la posta romana .... Tot astept de ceva vreme sa dea faliment, sau sa-i preia unii mai buni.

• Upvote 1

Eu am dat și de oameni ok. Ideea e ca reacția lor e de cele mai multe ori dată de oameni. Eu asta am observat și am mers destul de des la poștă, inclusiv pe la colectare am niște anișori buni în spate. Iar salariul nu cred ca e foarte motivant, totodată.
E doar o observație. Oamenii vin cu o față lungă mereu. Nici mie nu îmi convine, dar mereu am fost întâmpinat cu bunăvoință. Sistemul e de vină.
Am întâlnit diferiți curieri la viața mea și pot zice ca sistemul e prost pretutindeni, mai mult decât oamenii. Deși, după întâmplarea cu DHL, mi-a lăsat în gust de sub nivelul poștei. Sau au fost beți aseară..in comă.

Sunt curios de ce poștă totuși, ai avut un colet mic? Suma mica? Pana la urma dacă ai plătit 15euro nu contează, prin Deutsche Post trebuia sa vină.

Coletul nu era foarte mare (cutie de 40x25x20 cm, aproximativ). Valoarea era de 220 euro. Macar daca le trimit prin posta pe astea mai mici, sa micsoreze valoarea transportului. Asa, mai bine comand la wiggle, aia trimit cu posta, dar cu AirMail la coletele mici, e gratis transportul si ajunge in 4 zile.

Mai e cineva interesat de o comanda?

Posibil eu. Sau aici sau la Bike Components. Trebuie să văd ce piese aș avea nevoie.

Da-mi de stire pe PM daca ramane bike24. La pedalele mele sunt preturi mari pe BC

As vrea și eu ceva maruntisuri de la bike24. Am o comandă pe drum și am uitat de astea. 

Cine mai doreste! Cine mai pofteste!

Cata lume ar fi aici disponibili pentru o comanda care ar trebui luni sa plece deja?

Ai PM. Multumesc!