Recommended Posts

Am trimis si eu mesaj in privat, in cazul in care mai este loc/timp pt o persoana.

Multumesc

As vreau si eu ceva, numai ca la mine e cu deranj suplimentar pentru curier pana la Sibiu.

Salutari. V-ati mai confruntat cu intarzieri de la bike24?

De 1 saptamana am acelasi mesaj cand intru pe codul de tracking.

"The shipment is being stored and is waiting for the sender's instructions on further processing." 

Le-am scris celor de la bike24 insa am primit un raspuns generic, fara ajutor. 

Vreun sfat?

Din momentul în care ai văzut mesajul respectiv trebuia să contactezi DHL, nu Bike24. Cel mai probabil numărul de telefon nu e pe colet și nu te pot contacta.

Multumesc. Am contactat DHL ieri. Nu m-au gasit in baza de date pentru ca coletul este trimis cu Deutsche Post. 

Cred ca ai dreptate cu telefonul. Si asta ar trebui sa confirme 

Tu, 30.06.2020, 10:42, BUCHAREST, Romania

Due to missing recipient details, the transport process has been delayed. The sender will be contacted.

Tu, 30.06.2020, 10:04, BUCHAREST, Romania

The shipment has been loaded onto the delivery vehicle

Mai e ceva de facut sau astept sa se intoarca coletul la ei si apoi refund?

Am comandat acum 2 sapt si mi-a ajuns coletul fix in 6 zile lucratoare.

57 minutes ago, killer_fan said:

Multumesc. Am contactat DHL ieri. Nu m-au gasit in baza de date pentru ca coletul este trimis cu Deutsche Post. 

Cred ca ai dreptate cu telefonul. Si asta ar trebui sa confirme 

Tu, 30.06.2020, 10:42, BUCHAREST, Romania

Due to missing recipient details, the transport process has been delayed. The sender will be contacted.

Tu, 30.06.2020, 10:04, BUCHAREST, Romania

The shipment has been loaded onto the delivery vehicle

Eu am patit ceva de genul dupa 5 zile, am sunat la dhl si am reconfirmat datele de livrare pentru ca nemtii nu trecusera pe colet tot, apoi dhl a livrat a doua zi,

3 hours ago, killer_fan said:

Daca e trimis cu Deutsche Post probabil ca s-ar fi livrat cu Posta Romana sau Cargus. Eu asa am primit din Germania, nu bike24, alte shopuri.. verifica si tu acel numar de urmarire in baza lor de date sau pe https://m.17track.net/en

Multumesc tuturor.

Am sunat la DHL de 2 ori. Prima oara (saptamana trecuta) a zis ca nu ma gaseste dupa nume. Apoi am sunat alaltaieri, incurajat de colegul de mai sus, pentru a remedia problema cu nr de telefon. Nici nu am putut sa vorbesc. Daca coletul e din afara SIGUR SIGUR e la Posta Romana sau la Urgent, insa nu la ei. Sa il caut dupa nr de tracking ca sigur dau de el. Ciuciu!

Ceva mai pe la pranz am primit un mail de la bike24, cerandu-mi sa clarific adresa. Le dau toate detaliile inclusiv telefon. 

Azi de dimineata ma suna cineeee? DHL. Sa imi livreze coletul. I-am spus soferului (super amabil) ca de 1 saptamana incerc sa imi localizez coletul.

El a replicat "niste dobitoci!" (Despre cei de la call center).

Asa ca povestea s-a terminat cu bine. scuze pentru offtopic. 

Sanatate tuturor.

On 7/8/2020 at 10:20 AM, Alecsus said:

pentru ca nemtii nu trecusera pe colet tot,

Am cateva comenzi adunate de la bike24.de in ultimii ani, Niciodata nu au fost probleme cu ele, tot timpul aveau adresa si numarul de telefon. 

In schimb, la ultimele 2 ture, surprize surprize. Penultima comanda, tot asteptam sa ma sune curierul si sa ii spun ca nu sunt acasa, dar nimic(am zis ca poate o sunat cand eram prin munti si nu am avut semnal)

Luni a sunat direct la interfon si mi-a zis ca a incercat si vineri dar, nefiind acasa si fara numar de telefon nu a avut ce face. 

Saptamana trecuta, fiind deja patit, cand se pregatea sa intre coletul in tara am sunat la DHL Express si i-am intrebat daca au nr de telefon. Evident ca nu era, din nou, niciun numar. L-au adaugat ei si totul a mers ca uns apoi(fiind livrare express a plecat joi dupa-amiaza din DE, a ajuns vineri la ora 16 la mine la usa)

12 minutes ago, EyesOnly said:

Niciodata nu au fost probleme cu ele, tot timpul aveau adresa si numarul de telefon. 

La mine a fost pe dos. La primele comenzi din Germania (bike24, bike-discount) veneau coletele fără nr de telefon pe ele. De atunci am trecut nr de telefon în câmpul de adresă pe fiecare site și n-am mai avut treabă :)

• Like 2

Cu DHL sunt mai mereu probleme. Ăștia livrează coletele după mood. De câte ori i-am contactat, cred ca știu si ce mărime port la pantoful de ciclism.

On 7/8/2020 at 10:20 AM, Alecsus said:

Eu am patit ceva de genul dupa 5 zile, am sunat la dhl si am reconfirmat datele de livrare pentru ca nemtii nu trecusera pe colet tot, apoi dhl a livrat a doua zi,

Pentru ca privacy...zic ei. In Germania mi l-au lăsat pe terasa, fără sa sune. Am primit doar mesaj ca a fost livrat. Mă luaseră draci... l-am găsit când m-am întors cu câinele de la plimbare. 

Salutare, 

Planifica cineva in viitorul apropiat sau mai indepartat sa faca o comanda pe bike24?

Multumesc.

On 7/9/2020 at 5:30 PM, Mookyama said:

In Germania mi l-au lăsat pe terasa, fără sa sune. Am primit doar mesaj ca a fost livrat. Mă luaseră draci... l-am găsit când m-am întors cu câinele de la plimbare. 

Chiar aveam o discutie pe un alt forum despre faptul ca in US este o practica mai mult decat uzuala de a se lasa coletul in fata usii. In tara cu unul din cele mai ridicate grade de infractionalitate dintre tarile civilizate, si treaba merge de bubuie. Cel cu care discutam, locuieste in US de multi ani si spunea ca din peste 100 colete de-a lungul anilor, livrate asar, nu i s-a ciordit niciunul.

1 hour ago, adcip88 said:

Planifica cineva in viitorul apropiat sau mai indepartat sa faca o comanda pe bike24?

Eu planific intr-un oarecare viitor, in sensul in care nu sunt decis ca chiar am nevoie de produsul respectiv.

As avea și eu 2 produse in caz că se da comanda unul sigur e in stoc celălalt să văd dacă apare până atunci.

Salutare,

@alexadi, @adcip88 si @Studio54 Imi puteti da, va rog, link-uri catre produsele dorite, fie ca sunt pe stoc sau nu ?

Le puteti da aici sau printr-un mesaj direct.

As vrea sa dau o comanda pe bikecomponents azi sau maine si poate sunt produsele tale si acolo.

Zi frumoasa,

Vlad

Da, am vazut si eu. Pe bike components singurul care e cat de cat similar, poate si cu capete de suruburi normale (+ si -) e asta:

https://www.bike-components.de/en/Lezyne/Torque-Drive-Torque-Wrench-Set-2-10-Nm-p76885/

Dar e si cu 5 E mai scump.

In fine, exact trusa aia de pe bike24, nu poti gasi, dar sunt destule similare insa poate mai scumpe.

Salut, 

Sunt și eu interesat sa adaug câte ceva într o comanda la bike24. 

Dacă urmează sa dea cineva comanda as vrea sa ma alatur și eu. 

Multumesc 

Hello,

Si eu vreau sa ma alatur la o comanda! 

(am incercat sa cumpar local, dar deja e penibil, nu au gume de calitate pt 26")

Salutare, 

Nu am mai dat nicun semn pentru ca nu a am fost hotarat de produl pe care doream  sa-l achizitionez.

Acum m-am hotarat si m-as baga si eu la comanda daca mai este de actualitate. Ideal pentru mine ar fi cat mai repede posibil pentru ca (spun pe site), ar mai fi doar un sigur produs. 

Multumesc.

Ultimii 3, v-am bagat in grupul de PM, vorbim acolo. Lista ramane deschisa pentru cine mai doreste dar nu mai tarziu de miercuri dimineata, dupa masa intentionand sa plasez comanda.

Și eu am de luat aceea cheie daca e ma uit să văd dacă mai am și altceva de luat 

Salut,

@Studio54  ma poti adauga si pe mine la grupul acela, te rog ?

As vrea si eu ceva de pe bike24, inteleg ca limita e maine la ora 11.00 ?