Recommended Posts

S-a dus comanda in 2 oameni. Am dat-o cam degeaba… #nobrain

Sent from my iPhone using Tapatalk

Intentionez sa dau o comanda pe bike24, am de luat doar o caseta de pinioane asadar astept colegi, sa fim macar 3 :)

rog mesaj privat, dau comanda imediat ce ajungem sa fim 3

Salutare si La Multi Ani!

Bike24 a bagat recent iar reduceri, consistente, de pana la 50%. As fi si eu interesat de o comanda insa tot asa, sa fim minim 3, mai este interesat cineva?

Am comandat si eu ceva de la Bike24 si am ajuns sa primesc prin Home delivery solutions.Nu am primit nici pana acum.A mai primit cineva cu acest curier?

Am sunat la ei dar nu raspunde nimeni.O sa vad si eu dupa anul nou care e treaba daca tot nu pot intra in legatura cu ei fac cerere sa imi returneze banii.

1 hour ago, Vyk said:

Salutare si La Multi Ani!

Bike24 a bagat recent iar reduceri, consistente, de pana la 50%. As fi si eu interesat de o comanda insa tot asa, sa fim minim 3, mai este interesat cineva?

Până când țin reducerile?

Ultima comanda am luat o pensula caci dispăruse de BF ce doream sa comand. un eșec! Nu m-am retras din comanda. Cred ca cea mai modesta comanda pe care am dat-o vreodată (o casca, călcâie protecție pantofi, pensula - asta in 3 oameni) 😅

51 minutes ago, Nexus said:

Am comandat si eu ceva de la Bike24 si am ajuns sa primesc prin Home delivery solutions.Nu am primit nici pana acum.A mai primit cineva cu acest curier?

Am sunat la ei dar nu raspunde nimeni.O sa vad si eu dupa anul nou care e treaba daca tot nu pot intra in legatura cu ei fac cerere sa imi returneze banii.

Ultima dată prin Packeta. Ai și tu răbdare, ultima comanda la noi a durat 2 săptămâni din momentul comenzii, deși erau pe stoc. 

Comanda am dat-o pe 12 decembrie. Conform Packeta curierul e home delivery soluțions și din data de 15 coletul se afla blocat în Praga.

în urmă cu 17 ore, Mookyama said:

Până când țin reducerile?

Reducerile mai tin 2 saptamani, pana pe 16 ianuarie. Insa depinde ce vrea fiecare, poate sa se lichideze stocul. Eu asa am patit acum nici o luna cand am vrut sa comand si pana sa ne strangem produsul dorit de mine nu mai era pe stoc si prin urmare am iesit din comanda. Eu am 2 articole, o bluza si un shield de scaun bb, sub 100E. Ambele pe stoc (momentan). La bluza scrie ca mai sunt 2 in stoc deci ma grabesc. https://www.bike24.com/p2384970.html varianta XL.

Mai vrea cineva? As dori sa fim minim 3 pentru a putea imparti echitabil transportul. 15e la o bluza de 68 nu e afacere pt mine.

18 hours ago, Nexus said:

Am avut o comanda in decembrie, a ajuns in vreo 2 saptamani  si ceva parca, imi dadusera si ei un mail cum ca au ramas in urma mult din cauza avalanselor de comenzi de BF.

Expediata tot cu Packeta, nu exista nici o alta alternativa. A facut vreo 12-13 zile din DE pana la Oradea, de unde au preluat-o cei de la Cargus si mi-au adus-o a 2 zi la usa.

@Vykai vazut postarea mea din 24.12 da? :) 
daca participi si tu am fi doi :)

cine se anunta no3? Astept mesaj privat pt a stabili detaliile

2 hours ago, Vyk said:

Reducerile mai tin 2 saptamani, pana pe 16 ianuarie. Insa depinde ce vrea fiecare, poate sa se lichideze stocul. Eu asa am patit acum nici o luna cand am vrut sa comand si pana sa ne strangem produsul dorit de mine nu mai era pe stoc si prin urmare am iesit din comanda. Eu am 2 articole, o bluza si un shield de scaun bb, sub 100E. Ambele pe stoc (momentan). La bluza scrie ca mai sunt 2 in stoc deci ma grabesc. https://www.bike24.com/p2384970.html varianta XL.

Mai vrea cineva? As dori sa fim minim 3 pentru a putea imparti echitabil transportul. 15e la o bluza de 68 nu e afacere pt mine.

Nu stiu ce sa zic de bluza aceea daca ar merita 350lei. Caut si eu una cu maneca lunga.

In link dau cateva idei alternative. Rapha Pro Team e misto, dar scumpa, si cam subtirica. Dar de la ei stiu ce calitate vine fata de Castelli, care mi-e ca au o plasa like usually stuff, aia gaurita cu ceva fleece pe sub, cum au si Pearl Izumi, bluze pe care le gasesti sub 50euro si au calitate taman ca alea din China pe care le gasesti pe toate gardurile aduse de baieti de pe Aliexpress sau alte siteuri adiacente.

https://www.cyclingweekly.com/reviews/jerseys-tops/castelli-cubi-jersey-fz

Eu am pus asta deoparte la reducere, vreo 415lei parca, dar nu am mai fost sa o ridic, mi-e ca e prea groasa.

https://www.mosionroata.ro/tricou-cu-maneca-lunga-castelli-puro-3-fz-rosu-negru-reflex.html

Momentan folosesc ceva de la Altura ceva mai groasa cu fleece ceva mai serios si Rapha Core care e un tricou cu maneca lunga ceva mai chill, cu un usor fleece pe sub. In rest, iau incalzitoare de maini si vesta pe deasupra.

Voi ce bluze cu maneca lunga folositi?

-

LE. Asta de la Gore pare interesanta.

GORE® WEAR C3 Thermo Jersey 100647

https://www.bike24.com/p2386774.html?menu=1000,18,61

@Mookyama la cum evolueaza tehnologiile si materialele, poate ar fi mai potrivit sa evaluezi in functie de range-ul de temperatura specificat de producator (Castelli face asta foarte bine) decat printr-o evaluare subiectiva, de tipul “groasa/butire/cu material gen fleece”.

ps: hai sa ramanem totusi in topic

Salut si multumesc pentru opinii si links. Chiar si in review, pare ok jacheta. Ideea e ca multe de pe piata arata de 200lei, nu de 100E, iar pentru mine conteaza si culoarea/grafica, multe fiind chiar anoste sau cu reclame. Eu am un Fox superfolosit si in care ma simt excelent - voiam ceva 'de schimb'. Nu este deloc wind resistant insa are zone cu grosimi diferite iar eu mai pun pe dedesupt un tricou si incalzitoare iar in zilele reci si un maiou f subtire, tot de ciclism si este totul ok. Nu am nevoie de jacheta, am una de la Decathlon care este excelenta (insa cam de la 2-3 grade in jos).

Daca ne strangem 3 mai rasfoiesc, ar mai fi si varianta de mai jos, usor mai ieftina insa mai simpla la design. Pe L si XL iarasi, mai au doar cateva bucati la reducere

https://www.bike24.com/p2479283.html

5 hours ago, MariusL said:

@Mookyama la cum evolueaza tehnologiile si materialele, poate ar fi mai potrivit sa evaluezi in functie de range-ul de temperatura specificat de producator (Castelli face asta foarte bine) decat printr-o evaluare subiectiva, de tipul “groasa/butire/cu material gen fleece”.

ps: hai sa ramanem totusi in topic

Expertiza mea e bazată pe experiența materialelor legat de produsele discutate, atât pentru faptul ca am făcut design vestimentar, și nu este subiectivă. Ca orice companie, atât PI, cât și Castelli, au range de calitate inferioară, cât și superioară. Având în vedere că mă refer stric la ce am testat atât eu cât și alții, atât prin sutele de produse care mi-au trecut prin mână, consider că nu vorbesc doar ca să mă bag în seamă. 

Range-ul făcut de Castelli este orientativ si subiectiv. Și îți zic un exemplu foarte clar de la Perfetto, care pe site apare între 4 si 16 grade. Consider ca om care ai fost pe munte că știi diferența de 12 grade de temperatură că reprezintă un interval de temperatură foarte mare. Când ești pe munte diferențele de 5 grade sunt semnificative, drept urmare mă suprinde că spui faptul că Castelli o face foarte bine. Și pot continua cu exemple de la Castelli foarte ușor pe testate si nu pe vorbe.

Iar dacă tot vorbim de Castelli, care duce echipa de turul Franței si este catalogată ca fiind premium, nu a fost in stare de atâția ani să își pună la punct sistemul de măsurare a mărimilor. Nu sunt singurii, dar ăștia excelează la treaba asta. Iar dacă nu mă crezi, poți vorbi cu Catalin sau un pur si simplu search pe google e suficient, fiind plin netul de plângeri. 

5 hours ago, Vyk said:

Salut si multumesc pentru opinii si links. Chiar si in review, pare ok jacheta. Ideea e ca multe de pe piata arata de 200lei, nu de 100E, iar pentru mine conteaza si culoarea/grafica, multe fiind chiar anoste sau cu reclame.

De acord. Asta a facut și in cazul meu o situație complicată. 

Linkul l-am pus in ideea cum arată bluza. Poza de produs arată impecabil de mișto, designul foarte fain, dar o dată ce intri pe link culoarea arată diferit, iar pe gagiu stă cumva. Asta e subiectiv pentru ca suntem diferiți ca fizionomie. Întâmplator face că un coleg a vrut aceleași model. A schimbat produsul din motive personale până la urmă. 

LE. Ce mă deranjează in mod deosebit este faptul ca începând de la ciclism, pana la echipament de munte, foarte multe companii nu pun poze și cu interiorul produsului. Iar descrierile sunt foarte ambigue. Singura varianta la îndemâna este să cauți un review la acel produs, asta la comenzi online și la produse pe care nu le găsim in sistemul nostru (românesc) comercial, in special dacă nu poți pipăi acel produs la vreun coleg de breaslă. 

în urmă cu 10 ore, Mookyama said:

Linkul l-am pus in ideea cum arată bluza. Poza de produs arată impecabil de mișto, designul foarte fain, dar o dată ce intri pe link culoarea arată diferit, iar pe gagiu stă cumva. Asta e subiectiv pentru ca suntem diferiți ca fizionomie. Întâmplator face că un coleg a vrut aceleași model. A schimbat produsul din motive personale până la urmă. 

Ha, era acelasi produs? Credeam ca este o varianta pe roz, pare cam aiurea asa, eu vazusem rosu pur si intradevar arata f bine.

Atunci ar ramane varianta Pearl Izumi, daca ne strangem de o comanda. Este importanta si culoarea, mie imi plac acestea fosforescente, care iti asigura o buna vizibilitate in trafic. Cele negre/inchise sunt total aiurea!

nu mai raspund offtopic, astept doritori pentru comanda de bike24.com

Ha, era acelasi produs? Credeam ca este o varianta pe roz, pare cam aiurea asa, eu vazusem rosu pur si intradevar arata f bine.
Atunci ar ramane varianta Pearl Izumi, daca ne strangem de o comanda. Este importanta si culoarea, mie imi plac acestea fosforescente, care iti asigura o buna vizibilitate in trafic. Cele negre/inchise sunt total aiurea!

Cea de la Gore din link pe negru au varianta și pe roșu, însă pare un roșu mat aprins cumva. Nu am căutat review, e pur informativ doar.

Și eu le prefer mai colorate, parcă un strop de culoare dă un vibe mai bun :)

La Multi Ani in noul an, multi km pedalati cu zambetul pe buze!

UP comanda, se mai baga cineva? Promotia se termina saptamana viitoare iar stocurile posibil si mai devreme :)

4 hours ago, Vyk said:

La Multi Ani in noul an, multi km pedalati cu zambetul pe buze!

UP comanda, se mai baga cineva? Promotia se termina saptamana viitoare iar stocurile posibil si mai devreme :)

@Vyk, cum scriam recent, eu am comanda planificata dar fiind al 2lea reminder presupun ca nu vrei sa ne cuplam :)

Salut, abia luni (10.02) pot intra si eu la comanda daca nu o dati pana atunci. In caz ca pot mai devereme (joi-vineri) va anunt.

Salut, suntem MariusL si eu si potential dumi_id. MariusL are o caseta de pinioane iar eu am un tricou si un parbriz de scaun bebe de bicicleta.

Dupa ce stabilim ferm ca dam comanda (eu pot confirma oricand) decidem cine - depinde de timp, valori, daca a mai dat, etc.

La unele produse mai sunt o bucată în stoc, v-aș recomanda să vă grăbiți.

Eu mă retrag momentan. Nu știu dacă 28c merg pe cadrul meu fără să frece. Plus ca la Wiggle/CRC Corsa 2.0 sunt în ofertă cu Prime 50mm V3 la 500€+, momentan out of stoc. Apar și dispar. Pe disc sunt încă în ofertă dacă caută careva niște roți de carbon mai modeste.

Vreau si eu 4 lucruri. 

Domnilor, mai filozofam sau trecem la actiune? :)

Este ca pe bicicleta, fie dam pedala sa suim dealul fie bagam o bere si facem 180 la vale ;)

Inteleg ca am fi totusi minim 3 daca nu 4: eu, Pandy, BLKro, MariusL. Se ofera cineva sa dea comanda?

• Upvote 1

Daca nu se ofera altcineva o sa o dau eu. 
As vrea ca maine sa o lansam, cel tarziu marti. Ca sa nu ne mai invartim degeaba.