hcampian

Concurs XC in Bucuresti?

Recommended Posts

Salutare!

Am auzit din "underground" cum ca in aceasta primavara, respectiv pe la inceputul lui mai, va avea loc un concurs MTB XC in Bucuresti in Parcul Carol. Stie cineva mai multe informatii despre chestia asta? :P

suna bine, sunt inscris deja, iaca imi fac si incalzirea, faivaclocii abia asteapta ~:>

Din cate am auzit eu va fi un traseu foarte dificil format dintr-o tura de cam 4,5 km aproape integral off-road cu diferente mari de nivel care va fi parcursa de 5 ori de elite si de 3 ori de amatori. Dar astea sunt, tot asa, din auzite si n-am reusit sa gasesc ceva oficial, ma asteptam sa apara ceva pe aici...

O sa apara in curand detalii legate de concurs.

Din cate stiu eu vor fi 6 ture la elite si 3 la amatori, traseu foarte dur.

Cred ca ala era doar un proiect. Concursul va fi de XC si va avea loc in Parcul Carol. Sunt sigur ca in curand o sa avem mai multe detalii.

Sunt doua proiecte diferite. Sa speram ca se vor concretiza amandoua :-bd

eu am gasit asta Prima evadare

Pai au ales ca data 10 Mai, dar intre 7-10 este Turul Dobrogei si sunt sigur ca acolo vor fi toti sportivii de performanta.

Sportivii de performanta pe sosea Florin :-bd

La XC cam vin altii. Tu vii la XC deobicei? La maratoane mergi?

75% din legitimatii care alearga la strada merg si la MTB, vezi concursurile trecute :-bd vezi Logigan, Petrache, Frunzeanu, Juganaru, etc

In opinia mea a trecut de mult perioada in care trebuia sa ne stresam din cauza faptului ca ne suprapunem cu o competitie a federatiei.

La competitiile private numarul de participanti este cel putin dublu, daca nu triplu. Premiile sunt consistente(la XC-ul din parcul Carol am auzit ca va fi un sponsor greu de tot).

Competitia este buna, din competitie se naste performanta. Cand vor fi competitii private in fiecare weekend(si momentul acela nu este foarte indepartat) ce o sa facem?

75% din legitimatii care alearga la strada merg si la MTB, vezi concursurile trecute ;) vezi Logigan, Petrache, Frunzeanu, Juganaru, etc

Aici nu ai nimerit-o decat cu Petrache si Juganaru... si sunt foarte putini cei care fac sosea sa mai vina si pe la mtb.

Era timpul ca si Capitala sa se arata cu un concurs"de valoare", oricum mai are inca mult de recuperat pana sa ajunga la performantele Provinciei:D. Ma bucur ca mai trec un concurs in calendar:D si sper sa se si tina.

Super! Sper sa nu se suprapuna ala din Carol cu ala din Baneasa [-O< ca la noi totul e posibil...

daca nu ne deplasam noi la concursuri, vin concursurile la noi :-?

era momentul sa fie facut si acest pas sa avem un astfel de eveniment in Buc . de mult ma gandeam eu la xc in IOR chiar ;) acu 1 an ar fi mers, inainte sa puna noi scari, borduri prin tot parcul ...

Mi-e teama ca nu va fi parcul Carol. Nu e un relief prea variat. Sunt doua dealuri (cela care duc la monument) si scarile care duc pe colina. Cam atat...Nici vorba de urcari dure, de trasee tehnice (cu o SINGURA exceptie) altele asemenea...

Nici vorba de urcari dure, de trasee tehnice

Pe cuvantul tau? =))

PT Ovidiu! Cu toata parerea de rau vreau sa va contrazic, Turul Dobrogei nu este o cursa organizata de FRCT ci de cluburiile din judetul Constanta. Este cea mai tare cursa dupa Turul Romaniei si Turul Tinutului Secuiesc pt ca aceste doua sunt UCI. Acolo chiar vor fi cei mai buni ciclisti din cluburiile romanesti si chiar si din afara. este chiar si mediatizat mai mult decat celelalte doua, cel putin in jud. Constanta.

Sa nu ma intelegi gresit Nikole. Nu am nici o problema cu federatia(au ei cu mine, dar asta este o alta poveste).

Am vrut sa punctez faptul ca in timp vom avea si doua concursuri in acelasi weekend, de ce nu chiar 3.

Cred ca este important sa nu suprapunem evenimentele dar chiar sa amani un concurs de XC pentru ca se desfasoara in acelasi timp un concurs de sosea....:(

LE: Sunt de acord cu tine ca Turul Dobrogei este un concurs frumos. Am auzit numai lucruri bune anul trecut dupa cursa. Sa speram ca si anul acesta va fi la fel.

Sa nu ma intelegi gresit Nikole. Nu am nici o problema cu federatia(au ei cu mine, dar asta este o alta poveste).

Am vrut sa punctez faptul ca in timp vom avea si doua concursuri in acelasi weekend, de ce nu chiar 3.

Cred ca este important sa nu suprapunem evenimentele dar chiar sa amani un concurs de XC pentru ca se desfasoara in acelasi timp un concurs de sosea....:(

LE: Sunt de acord cu tine ca Turul Dobrogei este un concurs frumos. Am auzit numai lucruri bune anul trecut dupa cursa. Sa speram ca si anul acesta va fi la fel.

Nu stiu cand a fost inscris in Program acest concurs dar Turul Dobrogei se tine de 3 ani cam in aceeasi perioada. A fost schimbata data, doar cand s-a inscris altcineva in aceeasi perioada cu el. Sunt tot felul de probleme cu concursuriile si datele acestora! Dupa ce ca avem putine concursuri de acest gen, mai sunt si probleme! Daca e sa coincida datele, fiecare este liber sa aleaga unde se duce, nu? Asta e! Trebuie sa ne multumim cu ce avem. Nu stii cum se spune, "Nemultumitului i se i-a darul"!

Mi-e teama ca nu va fi parcul Carol. Nu e un relief prea variat. Sunt doua dealuri (cela care duc la monument) si scarile care duc pe colina. Cam atat...Nici vorba de urcari dure, de trasee tehnice (cu o SINGURA exceptie) altele asemenea...

Daca o sa participi, o sa ai o mare surpriza..

Daca o sa participi, o sa ai o mare surpriza..

(stie Daniel ce zice)

Mda. M-am dat putin prin Carol si cred ca vor fi si bucati de push bike (sau... in orice caz, daca vrea cineva sa il faca dificil... se poate). E drept ca e ingramadit parcul dar sa vedem ce ne pregatesc organizatorii si apoi sa ne spunem parerea vis-a-vis de traseu.

Multa bafta la organizat si sa ne vedem sanatosi acolo!

Asa e, in functie de cum vor hotara organizatorii din Carol pe care bucati se va urca si pe care se va cobora, sunt unele pe care probabil sunt mai putin de 10 romani care le pot urca pe bicla pana sus, mai ales ca la iesire s-au instalat niscaiva borduri.

Eu mai ies seara sa ma mai antrenez pe acolo in vederea concursului, dar m-am cam dus singur. Daca suntem mai multi poate mergem impreuna la un "antrenament in grup"...

Intre timp, inscrieti-va la Prima Evadare sa va puteti alege marimea tricoului ;)

Cand se va tine acest concurs?(de xc)

Guest
This topic is now closed to further replies.