psb

Poliția a modificat regulile după care şoferii sunt obligaţi să depăşească bicicletele și trotinetele

Recommended Posts

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/politia-a-modificat-regulile-dupa-care-soferii-sunt-obligati-sa-depaseasca-bicicletele-sau-trotinetele.html

In viata reala (mai ales in Bucuresti) nu se va schimba nimic. Distanta de depasire de 1,5m nu am vazut niciodata, daca te depaseste vreunul in Bucuresti la 1m poti sa faci semn in calendar si te intrebi ce a patit?! Dar e bine de stiut, adica sa ne cunoastem drepturile la o adica.

Sunt soferi care daca te vad ca vi din spate pe dreapta, trag lipiti de bordura sa nu ai loc sa treci. Uite asa, de-ai naibii! Eu mereu ma gandesc la o secure  medievala cu care sa retez oglinzi retrovizoare care imi stau in cale in cei 30cm intre masina si bordura (mi-am taiat si ghidonul sa incap..... Auzi! 1,5m! Hahaha!).

PS - dupa cum multi probabil stiu deja, in Paris si alte super orase din UE viteza auto maxima in oras a fost limitata la 30 Km/ora (cu exceptia autostrazilor si altor drumuri mai speciale). Asta mi se pare cel mai bun ajutor pentru biciclisti! Bucurestiul ar avea si mai multe motive sa limiteze viteza la 30Km/ora. Unul din ele fiind ca oricum masinile nu mai incap in oras, deci fizic nu mai ajunge spatiul si deci viteza trebuie limitata din motiv de inghesuiala cronica.

Poliția a modificat regulile dar încă nu-s capabili să elibereze trotuarele, trecerile de pietoni și benzile pentru biciclete de autovehiculele parcate neregulamentar. 

• Upvote 1

E facuta sa nu zica cineva ca nu exista. Probabil va fi folositoare in nefericitul caz al unui accident.

• Upvote 1

20 hours ago, psb said:

dupa cum multi probabil stiu deja, in Paris si alte super orase din UE viteza auto maxima in oras a fost limitata la 30 Km/ora (cu exceptia autostrazilor si altor drumuri mai speciale). Asta mi se pare cel mai bun ajutor pentru biciclisti! Bucurestiul ar avea si mai multe motive sa limiteze viteza la 30Km/ora. Unul din ele fiind ca oricum masinile nu mai incap in oras, deci fizic nu mai ajunge spatiul si deci viteza trebuie limitata din motiv de inghesuiala cronica.

Offtopic, dar limitarea la 30km/h a vitezei autoturismelor e o prostie fără margini. Oricum la orele de vârf se circulă mult mai încet decât atât, așa că măcar în restul timpului să se poată merge decent.

În plus, există și acum o mulțime de reguli de circulație care nu se respectă. Iar înainte de a veni cu altele noi, ar trebui urmărit să se respecte măcar cele actuale.

In Bucuresti se circula cu viteza excesiva. O limitare la 30Km/h ca in Paris ar cobora viteza si evident, nu s-ar respecta ca si restul legilor si regulamentelor. Insa 50km/h le da ideea ca si 100Km/h sunt ok pe cand un 30Km/h le-ar mai diminua avantul la imbecili si poate ar ciupi pedala la vreo 60Km/h in loc s-o apese la 100. E diferenta substantiala care da timp de reactie.

In plus de asta, 30Km/h indeamna bine de tot catre o alternativa la masina. De exemplu bicicleta. Sau metrou/ITB.

Faptul ca in Bucuresti este un total haos si o mega bataie de joc, e alta poveste. De exemplu trotinetistii devin o problema din ce in ce mai mare, in special puberii pe trotineta.

Dar peste toate, o reducere drastica de la 50 legal la 30 legal nu ar avea un impact major asupra coloanelor auto care oricum merg cu viteza melcului dar ar diminua din accidente (in afara orelor de varf si noaptea).

In Bucuresti sunt multe accidente provocate de viteza mare. Reducerea vitezei legale salveaza vieti. Inclusiv pe cele ale biciclistilor.

Am masina si sunt si sofer. Asa ca stiu ce spun.

NU cred ca se poate adopta asa ceva la noi. Ar provoca o revolta imensa. Politicienii, primarii, etc nu au c_aiele necesare. Dar ar fi o masura buna.

Majoritarul este un marlan primitiv care crede ca LIBERTATEA este a face ce vrea muschii lui iar democratia este numai ce-i convine, altfel e "dictatura".

Si ca sa se simta LIBER este jmecher, adica nu da doi bani pe legi, reguli si pe ceilalti. Dar se plange neincetat ca Romania e un rahat. Fara sa se uite in oglinda si sa-l vada pe doua picioare.

LIBERTATEA este a trece pe galben-rosu, a parca pe zebra, a arunca gunoiul pe geam si unde-i vine, a calca pedala peste limita (frecvent sunt claxonat sau iau flashuri ca merg cu 80....90km/h in localitate de catre cei din spate care considera ca le stau in drum)

Marlanul majoritar e un frustrat care s-ar duce cu masina si la coltul strazii pentru tigari. Si vrea sa o puna fix in usa pravaliei.

Si in familia majoritara de ghertzoi apar 3 masini ca este IEFTIN.

La noi costa numai masina si combustibilul. E raiul!

In tarile unde emigram in masa, (ca aici e rau, nu se mai poate!) masina costa si asigurarea (foarte scumpa - ce chiar si acum pare scump la noi, e inca o gluma) si mai costa si un IMPOZIT (mare, doare!) si costa si parcare (asta in tarile cu apa calda te rupe in doua! Platesti parcare si taxe de autostrada de te indoi! Sunt zile in Italia unde imi dispar 30 euro pe taxe de drum si parcari si habar nu am cand s-au dus!).

Si in super orase civilizate cum e Tokyo nu ai voie sa iti cumperi masina daca nu dovedesti ca ai loc de parcare pentru ea. Auzi..... sa ti se interzica sa iti cumperi masina?!?! Pai daca AM BANI, fac ce vrea p_la mea! Ce democratie e asta sa mi se INTERZICA?!?!? Ce conteaza ca in fata blocului am 2 masini care ocupa intreg trotuarul?! O iau si pe a treia! Ca am bani si ESTE DEMOCRATIEEEE! (am ginit un loc, ultimul din cartier, sub batatorul de covoare! Sunt jmecher! Si destept!)

Adica in tarile civilizate pretul masinii e bonus, e mizilic pe langa toate altele. De aia cazanele lor fumegande date la groapa, au umplut Romania. Pentru ca aici este IEFTIN. 

Aici ghertzoiul majoritar ar urla ca II ESTE INCALCATA LIBERTATEA! Pentru ca inca nu a inteles ca LIBERTATEA INDIVIDUALA inceteaza in momentul cand ii afecteaza pe ceilalti (amintesc si problema cu vaccinul. Ca inteleg ca ghertzoiul refuza pe motiv ca ii este incaltata LIBERTATEA - adica acea notiune aberanta asa cum o intelege el. Apropos, cat scriu asta ma scarpin pe solzii care mi-au crescut de la multiple vaccinuri! Si in fapt a scris chip-ul din mine pe care mi l-a bagat Bill Gates in trei doze!).

• Upvote 2
  • Like 3

Fara suparare traficul si aglomeratia din Bucuresti este din cauza eliminari buletinului de capitala.

Ceausescu nu a fost prost cand a bagat buletinul de Bucuresti.

O rabla este ieftina gasesti de la 1000-2000 euro /dolari destule troace.

Iar ca elev viitor student care sta cu parinti e foarte usor sa aduni in maxim 12 luni bani de o troaca.

2 cauze

1-au venit studenti in Bucuresti si s-au aciuat prin capitala cu miile in fiecare an timp de 30 ani

2-pretul foarte mic la carburant, asigurari, parcari etc + troacele vechi foarte ieftine

Eu cand am fost student 90% erau din provincie 

Acum eu stau pe langa 2 facultati toate parcarile sunt ocupate de rablele studentilor nici unu nu se mai intoarce in orasul natal.

Daca voi aveti impresia ca mucusor dan va rezolva vreodata traficul cu ala adus din america sunteti naivi rau de tot.

Eu inca astept benzile unicice , il astept pe ala din america si sper sa faca bike box alea promise in maxim 2 luni ca au trecut de mult.

Parerea mea e ca Bucurestiul va deveni din ce in ce mai aglomerat urmatori 5 ani.

Exista solutii dar nu sunt populare

1-cea mai ieftina asigurare 1500 lei

2-interzicerea autoturismelor mai vechi de 15 ani

3-taxa de poluare pt autoturismele mai vechi de 5 ani care creste progresiv pana la o vechime de 15 ani de la 1000 la 4000 lei anual.

4-impozit auto minim 500 lei

5-taxa parcare 1000 lei pt toate autoturismele pe an.

Numai asa se poate scadea nr de autoturisme si al aglomeratiei alta solutie nu exista.

Dar astfel de masuri nu va plac cu siguranta.

• Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2

8 hours ago, mosu cu plete said:

au venit studenti in Bucuresti si s-au aciuat prin capitala cu miile in fiecare an timp de 30 ani

Asta cred ca e in top 10 cele mai radicaliste/extremiste comentarii pe care le-am auzit anul asta.

Tu detii cota parte din Bucuresti pe perosana fizica?! Esti neam cu Bucur de iti dai cu parerea cine ar trebui si cine nu sa aiba permisiune sa traiasca in capitala!?

Bnauiesc ca esti un nostalgic al raposatului, si nu este nicio problema, dar sa incerci sa ii promovezi radicalismul si ingradirea sociala e putin cam mult, mai ales pe aceasta platforma.

• Upvote 2

Nu promovez nimic prietene.

Eu spun cum s-a produs aglomerarea Bucurestiului si ca nici un primar in veci vecilor nu va mai putea rezolva problema traficului

Nicusor ce a promis in campanie? cautati filmulete pe youtube, ca sunt fonduri europne, ca sunt bani etc ba pt strazi , ba pt termoficare, ba pt trenul ala , ba pt piste la orice el avea bani europeni.

Uite azi am ajuns acasa dupa o tura transpirat si nu am apa calda deloc.

Voi visati depasiri la 1,5m acum o lege tembela imposibil de aplicat sa se depaseasca peste linie dintre benzi

Bike boxurile alea promise ati vazut una desenata pana acum?

Ascultati aici si o sa vedeti daca am dreptate sau nu

Bucurestiul nu va avea niciodata piste corect construite de bicicleta.

Nu o sa va depaseasca absolut nici o masina pe cealata banda.

Bucurestiul va fi in urmatori 3 ani si mai aglomerat, toate trotuarele vor fi full de masini.

In fiecare an in Bucuresti vin din provincie mii de studenti, in fiecare an ies 2000 avocati, 1000 pshiologi,  1000 ingineri, 2000 arhitecti, etc

Marea majoritate dupa facultate vor sa ramana in Bucuresti.

80% is vor lua masini

I-a tu o galeata de 10 kile si vezi daca poti sa bagi in ea un sac de ciment  de  25kile.

Asa si cu masinile din Bucuresti, e pe punctul sa de-a pe afara, peste tot numai masini pe strazi, pe trotuare, rar de tot mai vezi cate un trotuar liber.

NU MAI VISATI BIKE BOXURI, PISTE SI ALTE NAZBATI DE GENUL ASTA NU AU AUNDE SA FIE FACUTE.

FARA NISTE MASURI DURE TAXE MARI LA MASINI DECONGESTIONAREA TRAFICULUI ESTE IMPOSIBILA.

• Like 1
  • Confused 1

In germania s-au creat oportunitati egale in 5 orase cele mai mari, si toate sunt la 5 milioane.

In restul lumii baga sacu de 25 in galeata de 10.

Cati ca noi!

On topic: imi place noua lege ca si sofer, imi e mult mai usor sa raman in litera legii.

Btw, legea e pt toata tara, nu e doar pt buric

https://www.auto-bild.ro/taguri/trafic-bucuresti

https://www.promotor.ro/stiri-auto/prima-zi-de-scoala-provoaca-haos-in-traficul-din-bucuresti-18749656

Ai auzit la scoala ca turci navaleau cata frunza si iarba?

Tot asa e si cu masinile in Bucuresti, poate imi spune si mie cum se face depasirea unei biciclete cat soseaua este full bara la bara?

In afara de zilele cu sarbatori e full de masini care trec fara pauza,  daca stai de dimineata de la 7 pana seara la 23 nu vezi soseaua libera nici 1 minut macar in tot Bucurestiul.

In aceste conditii cum se face aceasta depasire?

Legea e data la misto nu se poate aplica in realitate.

Cum nici pistele lui nicusor promise nu o sa le vedem in veci ca nu ai unde sa le faci.

Nicusor ne ameninta ca la anul gata face benzi dedicate stb + biciclete probabil saracul a baut ceva inainte.

Voi ati vazut cum arata circulatia in timpul saptamani in centru? pe acolo pe unde sunt 30m de banda pt autobuze. 

Sa imi spuneti daca sunt libere benzile alea pt stb.

Tipic gandire de ceausist. Mucusor-nicusor-etc nu face, nu drege sau face si drege. Vesnic stam si clampanim din plisc pe margine ca Voda (al tarii, al orasului, al scarii de bloc, al parcului, etc) nu face, nu drege sau prea face si prea drege! Dar cand e sa facem si noi ceva ce vad?! Numai mitocanie si dispret pentru cei din jur! Democratia nu e numai sa mergi la alegeri sa bagi un vot, este sa ii si intrebi tot timpul pe alesi ce fac sau ce vor face?! Cati fac reclamatii, cati incearca sa comunice cu "organele" asa ascunse si oligofrene cum sunt!??! NIMENI. V-ati intrebat vreodata cati cetateni reclama tot felul de chestii care se intampla pe strada, in oras?! Cati reclama ca santierul X de pe Calea Dudesti a umplut zona cu praf si noroi de la basculantele infecte?! NIMENI. Cati reclama ca Voda de la Sector 3 schimba bordurile si santierele pentru noile borduri au abandonat niste santuri pe marginea drumului cu saptamanile sa cazi in ele?! ETC. Nimeni nu incearca sa fie activ, sa faca ceva, cat de mic pentru oras, pentru comunitate. Insa toti sunt mari in gura!

A sorta masinile dupa vechime este o idiotenie. Sunt masini de 15 ani care polueaza mult mai putin ca unele noi! A impune interziceri, taxe si alte asemenea pe criteriul vechimii masinii este nedrept, o discriminare si da, e o incalcare a drepturilor!

Unica solutie sa impozitezi corect poluarea este prin masurarea poluarii la teava de esapament. Insa RAR da aviz la rable care fumega, ce sa mai cerem!?

Fiind biciclist miros la greu ceea ce scot masinile pe teava. Sunt masini noi care arunca chestii ingrozitoare pe teava, unele cu Euro5! Ma ustura gatul si ochii de ceea ce arunca! Numai o masuratoare la teava spune adevarul. 

• Upvote 5

Mosule, ai ajuns mos degeaba!

• Haha 2

Apropos, am urmarit mereu de prin 2019 pana anul asta un site care masura poluarea in Bucuresti (la un moment dat anul asta a intrat in revizie si nu mai mergea, dupa aia am uitat de el).

Pe scurt, eu am observat ca poluarea in Bucuresti cu PM2,5 si PM10 nu este cauzata in primul rand de traficul auto. Culmea! Deci nu! Poluarea e cauzata de arderile de gunoaie produse in comunele inconjuratoare populate in special de triburi.

Chiar am fost surprins cat de putin contribuie traficul. Dar fara dubiu contribuie, insa foarte local, adica poluarea e foarte mare pe arterele circulate.

Insa per total poluarea produsa de mega coruptia si mega mafia cu deseurile este mult, mult mai mare! De aceea in 2019 si 2020 au fost weekenduri cand poluarea a ajuns la cote incredibile, adica maxime pe planeta. Interesant este ca in 2020 cand inca mai era carantina au fost zile (in mod constant in weekend) cand nivelul a fost imens desi traficul era cu 50% mai mic decat normal, strazile erau goale si imi aduc aminte ca mergeam prin Bucuresti ca in vremurile comuniste, bagam chiar si in viteza a 5-a!

Alta chestie - o masina de 15 ani poate ca a adunat 50.000 Km iar alta a adunat 300.000 Km. Le interzicem pe ambele pentru ca au 15 ani?! Atata minte de Gaga sa avem?! Si interzicem la gramada pe numar de ani masinile de 1000cmc la fel cu alea de 3000cmc?!?!

Toate sforaieilie astea cu "masini mai vechi de...." sunt lozinici pentru bubuli care habar nu au pe ce lume se afla! 

Mai putin nociv ar fi ceva de genul....."interzicem diesel-ul" HaHa! S-ar produce revolta nationala! Ca rumanul se da acum eminamente in tractoarele vandute in Occident pentru ca acolo cu motorina nu mai ai voie prin multe orase.

Si ce rezultat ar iesi daca am masura la teava o masina veche de 15 ani pe GPL de 1300cmc si una veche de 2 ani pe motorina de 2000cmc ?! A fi amuzant, nu?!?! Ca sa nu mai spun ca pana si o masurare la teava nu e chiar exactitatea personificata pentru ca un factor de poluare este si mersul incet in coloana, modul cum un sofer conduce, etc.

• Upvote 1

Poluarea in zona de nord a capitalei e cum zice colegul de la groapa de gunoi unde se arde de toate, se stie care groapta e vinovata a fost si petitie sa o inchida si degeaba, acuma cu masinile noi si vechi e o disputa la care eu as veni si as intreba altceva.

Sunt reparate corect masinile vechi? Ca daca da poluarea lor este ok, eu unul de exemplu as trece in lege, cine e prins cu masina fara filtru de particule pe masina care e dotata din fabrica cu asa ceva, adica scos  ca asa vrea muschiu lu' propietaru masina respectiva se pune pe platforma si se trimite la remat pt casat, propietarul amendat cu o amenda cat valoarea pe care o are la producatorul masinii acel filtru de particule si ridicarea dreptului de a conduce masina pentru 6 luni si de a detine masina pt 12 luni. Ca stim cu toti ca stai in spate la cate o masina de genul asta de zici ca este o basculanta de pe timpu lu raposatu, asa fum scoate. 

Legat de masinile vechi intreb o alta nebunie oare nu polueaza mai putin tocmai pentru ca sunt folosite mai mult deci nu mai facem poluare cu altele noi? Oare nu si asta e o reciclare, sau ca noile variante electrice sunt cu poluare mutata din oras la centrala electrica si alte probleme de poluare la reciclarea lui peste x ani?

Deci mai tre să cumpărăm mașini, nu?
Ia cetejte tu mai pântre rânduri. Că tot la statistici suntem fruntași la analfabetism funcțional, la sărăkie instituționalizată, la nr. de WC-uri în fundu' curții... Poate că toți ăia nu prea pot să-și permită mașini.
Da' ocupă spațiul fizic și temporal pe o statistică ce spune că stem nooșpe meleoane. (io zic că-s doar fo 15-16 pencă stem pe locul DOI după Siria la emigrație. Ăia pă "timp dă rezbel", noi pă "timp dă pace")

Dacă-ți plac statisticile:

Viena are 715.000 mașini la o populație de 1,95 milioane.

Bucureștiul are 1.46 milioane mașini la o populație de 1,83 milioane.

Sigur, vorbim de mașini și locuitori înregistrați oficial, dar chiar și așa, numărul de mașini e dublu la o populație aproape egală.

Și ce să vez', Viena vrea să bage reducre la 30km/h ca și Parisu' și alte mari orașe.

• Upvote 1

On 10.10.2021 at 9:10, mosu cu plete said:

interzicerea autoturismelor mai vechi de 15 ani

Se intampla sa stii vreo tara din UE care interzice detinerea unui autoturism mai vechi de 15 ani?

Ma refer strict la interzicerea detinerii, nu la taxe si impozite mai mari.

Chiar daca s-ar implementa asta, cum s-ar aplica concret? In ziua in care vehiculul a implinit 15 ani vine politia, ti-l ia cu platfoma si il duce direct la Remat? Si nu mai conteaza ca acel vehicul are IPT, RCA, etc vabile?

In alta ordine de idei, oricat as iubi Europa civilizata, trebuie sa fim constienti de faptul ca si ei vor sa scape de cazanele pe care inca le au in trafic. Iar una dintre cele mai eficiente metode este sa vina unii din Est, precum romanii sau bulgarii si sa le cumpere cazanele pe post de super masini (cu kilometreajul dat peste cap si o cosmetizare interioara).

In felul asta, scapa pe de o parte de cazan iar pe de alta parte scapa de costul reciclarii acelui cazan. Asadar un dublu castig. Din motivul asta, imi este cam greu sa cred ca se va impune ceva la nivel de UE referitor la interdictia de a detine o masina mai veche de 15 ani.

Uitati aici o tara despre care nu putem spune ca NU e democratica!

https://www.g4media.ro/politia-daneza-a-confiscat-o-masina-sport-de-lux-dupa-ce-soferul-ei-irakian-de-origine-a-depasit-limita-de-viteza-cu-100-km-h.html

Insa democratia NU inseamna NUMAI sa alegi pe Fat Frumos in alegeri. Inseamna ceva colectiv, o anume educatie dominanta, se spune "civica". In Romania imensa parte din populatie e formata din tarani adusi la oras in perioada "comunista" (mai ales Bucurestiul), deci la prima sau a doua generatie. Aia in Danemarka erau oraseni cand noi ne suiam in pomi sa scapam de navalirile mongolilor, turcilor, leshilor, etc, etc.

Deci, ia sa propuna vreunul in parlament o lege ca in Danemarka cu confiscare de masina! Ar iesi mega scandal, SE INCALCA DEMOCRATIA (romaneasca = dreptul ghertzoiului de a fi ghertzoi).

Deci noi cu popoarele arabe de asemanam. Ati vazut vreodata democratie la popoarele arabe?!?! Din "primavara araba" am vazut toti ce a iesit. Ceva la o scara mai sa zicem.... europeana a iesit din "primavara" noastra.

Asa ca orice discutie cu "sa facem, sa dregem" e consum inutil de resursa. Asa cum e poporul sunt si conducatorii, si strada, si traficul (sa va uitati in presa online de ieri si azi, mi se pare halucinant numarul de accidente grave cu morti pe sosele in Romania! Sa numarati cate sunt numai de ieri pana azi! Cu morti, chiar si copii!).

Deci, care e solutia?!... Ceva de bun simt.... Care bun simt!? ...

Pai sa dau un exemplu ca suntem pe forumul cu biciclisti - la noi e la moda sa fim cu pista de bicicleta in gura (cu gura plina de piste de biciclete). Vazand Bucurestiul orice om cu logica se poate intreba intrebarea - "Unde?!?!" Ca loc nu e! In orasul asta nu mai e loc nici sa parchezi masina, ca sunt prea multe. A incercat o anume primaritza in prima parte a mandatului intr-o zi sa faca BANDA UNICA pentru autobuze! A iesit cu un mega blocaj si un mega scandal. Au scuipat-o toti, abia a scapat (ca rumanul are memoria scurta, se reseteaza singur). De ingustatori de drumuri nu avem nevoie! Ca avem destui BORDURISTI! (traim perioada ne-fanariota a borduristilor, asa va ramane in istorie). Apropos, am vazut la diversi arhitecti mari ganditori despre orase ca ideile lor progresiste constau numai in ingustarea, interzicerea traficului auto ca si cand asta ar fi solutia miraculoasa de civilizare. Adica avem tampiti la ambele capete ale spectrului tampeniei. De 31 de ani toate occidentalismele (si mai ales americanismele) aplicate fara filtrul situatiei reale de la noi, au fost ca nuca in perete.

Vedem zilnic (care mergem cu bici prin Bucuresti). NU ESTE LOC! Pentru nimic! E totul la limita. Daca sapa unii o groapa (ca acum crapa mereu conductele vechi) zici ca e accident, traficul de pe 3 benzi e redus la 2 benzi si sute de metri mai in spate zici ca s-a blocat orasul, nimeni nu mai misca. O simpla groapa, o banda din 3 si gata BLOCAJUL! Exemplu, eram cu masina si la Dristor au sapat si blocat jumatate din prima banda, era ora 10....11 dimineata (ca atunci se apuca toti de gaurit strazi, de luat gunoiul, de udat florile, etc) si am luat 9 semafoare in 300m sa scap din blocaj. Daca sunt cu bici (cam 90% din timp) cateodata nu am loc sa trec! Nu gasesc nici un locusor printre masini ca sunt una langa alta! Nu ai loc nici pe picioare sa treci printre ele!

Unde sa mai faci piste de biciclete in orasul asta?! De unde loc?!?!

Si atunci, zic eu, mai de bun simt ar trebui facute niste reguli (si aplicate) ca soferii sa lase vreo 75cm (CAND SI CAT SE POATE) pentru biciclisti, adica intre ei si bordura sau sirul de masini parcate (ilegal) pe dreapta. Adica macar sa fie cumva obligati sa ne faca PUTINTEL loc si noua! Ca extrem de des vad soferi care si de-ai naibii trag spre bordura sa nu imi lase loc sa trec! Adica e cate unul singur la un sir de zeci de masini. Dar ajunge unul singur! Un singur mar stricat la un butoi cu mere bune. Ei bine, chestia asta ar trebui amendata, taxata. Si se mai pot trage niste linii albe ajutatoare de la margine vreo 75cm (ceva de ghidaj, de atentionare, eventual punctate) sau nu ar avea voie decat la 1 metru. Ideea e sa fie ceva care sa faca soferii mai responsabil in intalnirea cu bicicleta, adica sa faca soferii SA GANDEASCA ca poate mai trec chestii pe doua roti fara motor pe partea lor dreapta, pana in bordura. Chestii de bun simt, nu avioane! Nu piste de biciclete! (ce vise umede!). Din partea mea (adica eu biciclist de o viata) pe Calea Victoriei mai bine lasau traficul auto cum era, reimparteau benzile cu dungi si trageau dunga de 1m pe o parte pentru biciclete numai in sensul de mers auto, adica 1m si nu 1,5m ca sa nu dea ideea unor biciclisti in paralel (ca am vazut si destui tampiti din astia). Si redusa viteza traficului la 30...40Km/ora maxim cu radare fixe sa-i arda pe jmecheri. Apropos de viteza, dau un exemplu, mega orasul Milano care e cat o tara, nu oras! Nu va imaginati (care nu ati vazut) cat este de mare si cate masini sunt acolo! Probleme, prea multe masini, coloane, etc. Totusi, oamenii acolo stiu o chestie si o aplica fiecare, individual, un principiu care spune asa: "Decat sa stau pe loc mai bine merg cu 5km/ora". Culmea este ca asa se si intampla, adica cel mai des poti merge in coloana (cu masina) cu viteza foarte mica dar nu stai pe loc decat mai rar. Aici la Bucuresti numai blocaje, stai in masina si stai, te intrebi daca mai pleci vreodata?! Asta pentru ca rumanul este jmecher si fiecare jmecher vrea sa-i jmechereasca pe ceilalti jmecheri. Asa ca astia in permanenta schimba banda si incearca sa o ia peste ceilalti. Rezulta BLOCAJUL. In Milano e considerata prostie, nesimtire si majoritarul stie ca si-ar fura caciula singur. Asa ca daca nu ai nevoie stai cuminte in sirul de masini si inaintezi, cateodata cu 5km/ora. Si acolo majoritarul stie ca daca urmeaza sa faci dreapta nu te angajezi pe banda extrema stanga din cele 3 benzi pentru ca acolo e mai liber, si fiind JMECHER tzop instant acolo ca vei fi cu juma' de masina inaintea celorlalti fraieri! Dupa care urmeaza intersectia in care de pe banda extrema stanga vrei sa faci dreapta semnalizand pe loc pentru ca cei din mijloc vor sa mearga inainte. Moment care da idei si altor JMECHERI sa schimbe benzile (desi nu au nevoie) si asa o punem de BLOCAJ. Adica atunci cand stai pe loc si tot vezi ca semaforul se tot face verde, rosu, verde, rosu si nu misca nimeni! Dar pentru asta trebuie oleaca de bun simt (si inteligenta).

Si zilnic imi dau seama ca multi soferi ne desconsidera total. Zilnic cate unul care are ditamai semnul de cedare se uita fix la mine cum vin si brusc imi taie calea ca si cand eu nu exist! Multi se comporta ca si cand biciclistul trebuie sa cedeze orice, ca si cand nu are ce cauta pe strada!

Ori la codul rutier scrie clar ca noi nu avem ce cauta pe trotuar! Nu pe strada!

Este dispret total, desconsideratie si chiar convingerea ca noi nu avem nici un drept! Ba si ura! Ma refer la aia care ma blocheaza la bordura cu rautate maxima desi au destul loc s-o traga mai spre stanga. Mereu ma uimeste cum se uita la mine si pur si simplu isi vad de ce au chef ei sa faca ca si cand eu nu exist, nu vin spre ei - si asta pe dreptul meu de prioritate!

Asta trebuie facut, chestii de bun simt, ceea ce se poate face nu avioane si rachete! Se poate repede si chiar fara costuri. Ca pana la piste de biciclete.... Haha!...Povesti. De fapt metode de furt din banul public. A vazut careva "pista de biciclete" pe Soseaua Giurgiului incepand cam de pe la Sura Mare?! O bataie de joc, o idiotenie absoluta! O rusine de bezna mintii! AIa inseamna bani furati si tocati aiurea! Dar.... s-a revoltat careva?! A facut careva macar o reclamatie aruncata in vant?!

Nu se va face nici o pista de biciclete ca lumea in Bucuresti sau oriunde in tara asta. Afirmatia de mai sus este cat se poate de corecta. 

Dar nu din cauza ca sunt masini prea multe, ca e orasul prea aglomerat, ca tinerii isi cumpara masini ca disperatii, bla-bla. Si afara e la fel si nu i-a impiedicat nimeni sa faca si infrastructura eficienta. Nu e vorba nici ca nu ar fi bani. 

Nu se va face mai nimic de genul asta pentru ca NU SE VREA.

Si nu se vrea si pentru ca nici  nu are cine sa vrea sa faca asta din clasa politica, administrativa, etc., ii ziceti cum vreti. Nu se leaga nimeni la cap cu astfel de proiecte. Nu ii pasa nimanui de cat se sta in trafic, de ecologie, de sanatatea publica. Cine intra in administratie, are agenda lui, trebuie sa faca bani rapid. Ca sa castigi niste alegeri nu trebuie sa faci nimic, ii injuri pe ceilalti. Si daca esti la putere cel mai bine e sa nu faci nimic pentru ca te injura mai multi decat de aplauda orice ai face.

Nu are cine nici cine sa faca proiecte in tara asta. Unii ajung la parnaie si din prostie nu din hotie/coruptie, pentru ca nu stiu sa faca un contract legal, nu stiu sa  guverneze un proiect in baza lui, sa factureze legal, etc. 

• Upvote 1

în urmă cu 14 ore, psb said:

Aici la Bucuresti numai blocaje, stai in masina si stai, te intrebi daca mai pleci vreodata?! Asta pentru ca rumanul este jmecher si fiecare jmecher vrea sa-i jmechereasca pe ceilalti jmecheri. Asa ca astia in permanenta schimba banda si incearca sa o ia peste ceilalti. Rezulta BLOCAJUL. In Milano e considerata prostie, nesimtire si majoritarul stie ca si-ar fura caciula singur. Asa ca daca nu ai nevoie stai cuminte in sirul de masini si inaintezi, cateodata cu 5km/ora. Si acolo majoritarul stie ca daca urmeaza sa faci dreapta nu te angajezi pe banda extrema stanga din cele 3 benzi pentru ca acolo e mai liber, si fiind JMECHER tzop instant acolo ca vei fi cu juma' de masina inaintea celorlalti fraieri! Dupa care urmeaza intersectia in care de pe banda extrema stanga vrei sa faci dreapta semnalizand pe loc pentru ca cei din mijloc vor sa mearga inainte. Moment care da idei si altor JMECHERI sa schimbe benzile (desi nu au nevoie) si asa o punem de BLOCAJ. Adica atunci cand stai pe loc si tot vezi ca semaforul se tot face verde, rosu, verde, rosu si nu misca nimeni! Dar pentru asta trebuie oleaca de bun simt (si inteligenta).

Asta pentru că poliția română a înțeles din codul rutier două chestii - să stea să pândească la trecerile de pietoni și să stea cu radarul (preferabil în boscheți) în puținele locuri din oraș unde se poate depăși viteza regulamentară.

Nu-i interesează că statul la semaforul roșu e opțional pentru unii șoferi, că depășirea coloanei pe șina de tramvai e la ordinea zilei și că atunci când e aglomerat la intrarea în București, banda de urgență de pe autostradă e plină de mașini.

Cu toate astea, pentru unii e mai important să se reducă viteza regulamentară în localitate. Ce să-i facem?! Atât s-a putut!

• Upvote 1

Trevizes, din pacate e adevarat ce ai scris. In realitate e si mai rau de atat! Birocratia si tot ce se poate numi "organele statului" sunt in asa fel "organizate" ca reprezinta o mlastina pentru orice om bine intentionat. Sunt multe aspecte aici. De exemplu sistemul de licitatii publice este o rusine si de o ineficienta incredibila! Licitatiile dureaza cu anii. Am vazut direct in institutii ale statului cum timpul angajatilor de la sef pana la ultimul om curge cu viteza melcului sedat. Daca i-ai supraveghea in fiecare zi ai vedea ca nu se poate imagina ineficienta si risipa mai mare pe Pamant! Zilele curg in nestire pentru ca niste hartii sa fie plimbate si niste stampile sa fie puse. Cred ca secolul 19 era chiar mai eficient! Situatia e cronica! Si e grav. Romania se indreapta spre desfintare ca stat. E o barca din ce in ce mai gaurita si subreda care la prima micuta furtuna se va duce direct la fund. Nu stiu daca ati observat ca mai toate investiile in infrastructura sunt in Transilvania (corect pe nume este "Ardeal"). Exista deja curentul de mentalitate cum ca Transilvania e mai jmechera decat "tara Miticilor", ca despre moldoveni toti au maxim dispret si nimeni nu stie ce fac ei in afara de Suceava si povestile horror de covid cu populatii primitive care abia invata sa se spele pe maini. Exista si curente de dincolo care promoveaza "conceptul de Transilvania" (ca o entitate separata), adica ideea ca ar fi o tara altfel. Incet, incet totul se erodeaza prin mega coruptia absoluta care domina Romania. Sistemul "democratic" este peste toate realitatile din Romania ca glontul tras intr-un bolnav de gripa. Daca va uitati zilele astea la zona politica si orice se scrie in presa se desprinde imediat o mentalitate care domina nu numai politicienii dar si ziaristii, si de aici cred ca de fapt domina pe majoritatea. Faptul ca nu mai conteaza ce face un politician investit cu putere pentru stat si tara, conteaza CE IMAGINE ARE EL. Conteaza numai CASTIGUL DE SIMPATIE = VOTURI (vot candva. Dar e buna si aprobarea zilnica!). Astia fac orice circarie numai sa-i placa MAJORITATEA. Care majoritate este atat de evoluata pe masura "succesului" campaniei de vaccinare. Adica evul mediu. Majoritatea sunt abrutizati si simplificati, tinerii sunt complet inculti si simpli la minte, scoala de orice fel e o fabrica de impostura si ipocrizie, totul se mimeaza, totul e de vanzare, totul inseamna bani si pret. Se spune si spaga dar e mai complicat de atat. Pur si simplu noi ca popor suntem blestemati si acum urcam Golgota. Ce se intampla acum in Romania cu pandemia este primul "experiment" adevarat in lumea civilizata a planetei cu.... imunizarea pe cale naturala, adica prin boala. Intreg sistemul statului a abandonat orice preventie, orice actiune eficienta contra pandemiei si ceea ce "se face" e numai o mimare. In spitalele din Romania bolnavii NU sunt tratati de covid pentru ca lipsesc exact unicele medicamente si mijloace, pentru ca Romania nu a importat, nu a omologat, nu i-a pasat. Spitalele sunt baricadate pe motiv de covid, rudele nu au voie sa vada, nimeni din afara nu stie ce se intampla. Unicul tratament real este simplul oxigen (butelia) si unica sansa este ca omul sa fie destul de rezistent sa scape numai cu oxigen. In rest tot ce se da ca tratament este nu numai fara folos la covid dar culmea,  in unele cazuri ii si ajuta sa moara mai repede! De exemplu prin provincie, chiar in zona Sibiului se da Oxacilina. Practic in afara de vaccin care ajuta doar ca boala sa fie facuta in forma usoara si fara mortalitate, Romania nu are NIMIC altceva. Personalul medical este platit cu salarii colosale (adica pentru Romania, de exemplu o asistenta care mai mult scrie cu pixul decat face altceva intr-un mare spital din Bucuresti ia in mana peste 8000 lei pe luna spre 9000 lei. Deci sunt platiti bine, sunt protejati de ochii lumii, sistemul este militarizat, e o masina de tocat vieti ale nefericitilor care sa recunoastem, nu au fost destul de inteligenti sa inteleaga ca unica sansa a sarantocilor este sa accepte vaccinul. Care sa mai recunoastem, in Romania a fost la liber, numai cine nu a vrut nu a capatat!

Peste toate astea in "clasa" politica este o competitie de a castiga simpatia oligofrenilor majoritari. Competitia este pentru a ajunge la DECIZIE, adica la pix si stampila cu care se fac averile, cu care se dreneaza cascavalul. In institutiile de stat cel mai bun lucru pe care il poti face este SA NU FACI NIMIC pentru ca asa te poti mentine mult in functie si deci poti sa sugi ca o capusa banul statului pe viata buna, fara stres si cu pensie asigurata! Si in timpul asta sa iti angajezi familia si tribul sa aiba si ei O VIATA MAI BUNA (statul la stat).

Intreg sistemul este o masinarie care se auto mentine, e o reactie in lant a raului, a unui dezastru care se auto construieste incet, incet si intr-o zi va veni nota de plata.

Din tara au fugit milioane de oameni, multi oameni de calitate. Si inca emigreaza cum au ocazia. Mai ales tinerii si mai ales cei mai buni profesional deoarece isi gasesc usor de lucru.

E si o competitie nedreapta in UE pentru ca orice ai face, in tarile puternice sansele omului de rand sunt mai bune. Pentru ca sa contracarezi drenarea creierelor din estul sarac trebuie o politica dusa de oameni competenti, inteligenti, bine intentionati si care au constiinta.

Numai ca un primitiv (din politica) nu gandeste mai departe decat un om simplu de rand. Nu se gandeste ce lasa dupa el, ce trebuie sa faca sa ramana posteritatii, nu are acest rafinament intelectual. Este o marla primitiva care nu bate mai departe de propriile matze. Si avem politicienii care reprezinta perfect situatia si nivelul populatiei. Practic este o reactie in lant. E una a auto distrugerii, a raului ca o mlastina.

Probabil multi v-ati dat seama ca in acest moment orice speranta in orice parte a clasei politice din Romania devine deja naivitate sa nu spun altceva. Si pe mai nimeni nu vad sa-si dea seama ca "dialogul" de genul " Ba pe-a ma-tii!", genul asta de politica care spune ca adversarul este raul absolut si el este binele perfect duce direct in groapa. Am vazut emisiuni TV unde e parca campanie electorala (vesnica) si unul din studio spunea catre altul, urland" "Tu nu existi, esti nimic, esti zero, nu ai dreptul sa vorbesti!". Asta e "dialogul" la rumani! (place  la majoritatea - e ca balciul din evul mediu cu femeia cu barba si piticul imparat) Principiul politic este cap in gura, direct. Se aseaza cica la discutii si din prima fraza spune catre celalalt ca este ala e un zero, un nimic, un gunoi, o jigodie cu care discuta degeaba! Dupa care cica vor sa se inteleaga pe ceva si sa faca.... coalitie?! E coalitia din Miorita intre cei 3 ciobani. Nu degeaba e celebra balada asta stupida!

Pai daca pana si bulibasha suprema a statului a dus aceasta politica de demonizare a adversarului politic (peeee seeee deeeee).... ce sa mai pretindem la restul mega tribului? Toti ii contesta pe toti. Cum poti sa colaborezi, sa ai un dialog intre oameni care se demonizeaza intre ei, cu oameni care nu prezinta nici cea mai mica urma de respect sau politete?! Politica este "Da-te gunoiule la o parte din scaun sa ma asez eu ca sunt perfect si tu esti un jeg!". Politica in tara asta e numai contestare, dispret, insulta, anularea adversarului ca pe raul absolut! E facuta pe masura publicului de evul mediu care gusta asemenea balci. "Eu sunt bun perfect, tu esti raul absolut!" Asta e "dialogul". Si daca vreunul din tabara X este vazut ca discuta cu altul din tabara Y, deja e considerat TRADATOR, ticalos, trebuie ras de pe fata Pamantului! Nu ai voie nici sa arunci privirea catre tabara adversa! Atat de mare este promovarea urii si distrugerii! Dar in realitate atat de mare este lipsa de respect! E o mandrie pentru astia SA NU DISCUTE, ca nu se coboara ei! E vorba aia, prostul nu e prost destul daca nu e si fudul. Fudui si prosti. Dar nu pe gratis! Asa plac la popor! Si care din ei ocupa scaunul, face avere! Repede!

Asa ca incet, incet Romania se scufunda. Nu avem o populatie capabila sa inteleaga la minim macar democratia. Noi suntem precum popoarele arabe, incapabili de un asemenea sistem. Istoria dovedeste ca singurele dati cand am avut realizari si performante sunt cele sub dictatura, sub Tiran. Ca si arabii, idem.

Deja este o criza enorma de competenta umana si profesionala. Nu mai exista profesionisti sau sunt din ce in ce mai putini. Impostura si analfabetismul incep sa ajunga la butoanele esentiale ca o maimuta subiect de experiment spatial la borcan (adica bagaj) care prin moartea echipajului uman ajunge intr-o zi la pupitrul de comanda si nava este atunci condamnata.

• Upvote 1

On 10/10/2021 at 9:33 PM, Drysna said:

Fara politica domnu

de ce?

https://www.digi24.ro/stiri/economie/consumatori/politele-rca-se-scumpesc-accelerat-la-unele-companii-preturile-aproape-s-au-triplat-1697607

daca se tripleaza si impozitul + toti sa plateasca "parcarea" ca si parcatul pe trotuar e tot parcat poate mai scapam de rable.

Eu am vecini care se duc cu masina sa isi cumpere si 2 paini si au de mers 300m.

Momentan la noi e foarte ieftina masina de aia e asa multe masini.

Cunosc pe unu care are 8 masini, OPT MASINI PARCATE IN FATA BLOCULUI 

Nu e bisnitar, si-a luat 8 masini si merge cu ele pe rand.

@mosu cu plete

Pentru ca pe acest forum nu dezbatem subiecte precum politica (actuala) sau religie.

Pentru ca sunt niste subiecte sensibile, pentru ca de multe ori nu se accepta puncte de vedere diferite, etc. Si pentru ca in final se ajunge la discutii inutile, fara nicio finalitate. Plus scandalul aferent.

Internetul este mare, cu siguranta gasesti locuri unde poti dezbate astfel de subiecte.

In alta ordine de idei, am rugamintea de a reveni on-topic. Pandemia, salariul asistentelor sau atitudinea clasei politice nu fac obiectul acestui topic.

Multumesc,