Zabriskie

Sugestii îmbunătățire forum și site Ciclism.ro!

Recommended Posts

Ăla rămâne un ideal intangibil :P . Cam la toţi li-i greu şi li-i lene :D . Dar apreciem invenţia.

E greu... greu de tot... Dacă nu crezi uită-te la topicurile de galerii (cursiere, MTB) :)  

Am implementat smecheria lui @otsdr cu nitica munca de convingere. N-am pus pozele citate la 50 pixeli, ca devin niste timbre cat avatarul; le-am pus la 200px parca, sa distingi ce-i acolo. Thx for the tip!

Se poate face un topic separat in care sa fie enumerate cursele unde  sunt permise bicicletele de tip ciclocros, un fel de calendar competitional 2014 pentru ciclocros-isti? Chiar daca sunt putine cursele, poate asa atragem atentia organizatorilor de concursuri mtb ca suntem din ce in ce mai multi care ne adunam aici, pe forum, si vrem o categorie pentru noi. :D

Multumesc anticipat! :)

• Upvote 2

Denumirea data fiind ciclism.ro, adica site-ul national de ciclism poate ar trebui sa fie adaugata o sectiune cu review-uri despre componente, anumite biciclete etc... sa fie o echipa care sa le testeze si sa puna in scris cum se comporta si ce probleme au intampnat la folosirea lor. Asa gasiti si ceva fonduri in plus ma gandesc ca faceti reclama la acele produse plus ca aveti ocazia sa testati noi produse sa vedeti cum se comporta fara sa dati bani pe ele.

Daca este asa ceva pe ciclism.ro, nu m-am uitat, dati un link?

Stii altul mai national?

S-a discutat chestiunea in cauza, dar momentan nu s-a gasit o solutie perfecta.

Stii altul mai national?

Postarea mea făcea referire, strict, la faptul că numele site-ului "ciclism", înregistrat în domeniul ".ro" nu înseamnă, întocmai și/sau nepărat, că și este site-ul național despre ciclism (adică site-ul națiunii România despre ciclism) în concordanță/comparație cu postarea lui Dan71:

Denumirea data fiind ciclism.ro, adica site-ul national de ciclism ...

Să nu intrăm în semantică, zic eu :)

Exista cronica despre componente si noutati, preluate din media de profil.

Pe site www.ciclism.ro

Ca sa existe cronica directa si testare trebuie ca cineva sa iti dea spre testare la nivel de importator si producator(mai e altul in afara de Pegas?) dispozitive, echipamente, componente si ansamble spre testare. Atat in faza de preproductie cat si in faza de post productie/prezentare si vanzare.

O alta parte se poate gasi pe forum unde apar direct si nemijlocit pareri ale utilizatorilor desp0re componente, fireste cu doze mai mari sau mai mici de subiectivism.

:)

Se poate implementa o functie care sa nu dea acces la "Quote" la postul anterior? Sau macar introdusa in Regulament ca recomandare?

Multumesc.

Deoarece e chiar inutil să citezi postul de deasupra ta...

Dar nu-i așa mare deranj.

Deoarece e chiar inutil să citezi postul de deasupra ta...

Depinde de situaţie

Dar nu-i așa mare deranj.

Îhî.

Cred că îi cel mai comod mod ca cel deasupra postului tău să ştie că te referi la el.

Mai bine s-o lasam asa cum e, sunt situatii cand vrei sa citezi doar o propozitie din cele 10 ale preopinentului. Destul de frecvente. Atunci functia asta e exact ce trebuie.

• Upvote 2

E un non-sens să răspunzi pe un thread persoanei anterioare, citând integral postul ei. Poți da de înțeles din text cui te adresezi, iar citatul integral nu are nici un rost când poți să-l vezi câțiva centimetri mai sus. Asta ar trebui să învețe fiecare să folosească forumul cum trebuie, ține de netiquette. Iar cine repetă treaba asta, la fel ca și dacă scrie doar cu caps sau insistă să scrie cu font italic de 24 și colorat verde, va începe să colecționeze buline de avertisment.

• Upvote 2

Exista vreun plugin care cand dai quote sa ia doar ce selectasei din acel post?

Vazusem odata pe un forum ceva de genul asta si era facut foarte frumos, puteai chiar face selectiuni multiple cu Ctrl apasat, si cand dadeai quote ti le facea citate separate.

• Upvote 1

Exista vreun plugin care cand dai quote sa ia doar ce selectasei din acel post?

Mulțumesc de idee! Acum există. Ia încearcă să selectezi o parte din textul cuiva. :)

Acum există. Ia încearcă să selectezi o parte din textul cuiva.

@@puterfixer,

Chiar intrasem pe acest topic sa salut ideea

Laudabila realizare. Multumim!

.

Noul calendar competitional mi se pare mai folositor decat formatul vechi, ma bucur sa vad ca aduceti imbunatatiri de la an la an.

Desi nu stiu daca este posibil cu softul de forum pe care il folositi acum, sau daca este posibil, cat de complex ar fi de implementat, dar as fi sugerat urmatoarea imbunatatire:

- fiecare user are un calendar personal in care isi poate trece competitiile la care vrea sa participe sigur/probabil;

- link-ul pentru a adauga o competitie in calendarul personal se afla pe calendarul competitional "global" (cel curent de la http://www.ciclism.ro/calendar-competitional/ ); de asemnea acolo se poate alege "nivelul de interes" (m-as duce daca e frumos/m-as duce si daca ploua/daca ratez maratonul asta ma arunc in Dambovita/etc.);

- in functie de nivelul de interes, competitia apare cu o alta culoare in propriul calendar.

- pentru fiecare maraton din calendarul personal, primesti o notificare cu o saptamana inainte sa se inchida inscrierile.

Ideea e sa se ofere o modalitate de a vedea rapid cum arata propriul program competitional, ca sa stie si competitoru' cum isi planifica restul vietii (adica turele de antrenament).

Desktop se poate folosi raincalendar iar mobilele smartphone au ele agenda proprie de evenimente. E mai eficient. :)

E o idee de rumegat, dacă din calendarul competițional (și cel de zile de naștere de pe forum) se poate extrage un link iCAL sau un RSS prin care să se populeze un alt calendar - Outlook, Google Calendar, ceva. Mi se pare că merge prin RSS, trebuie să verific.

• Upvote 1

Ca sa aduc la viata topicul asta.....

Pentru versiunea mobila a forumului ar fi bun un buton "Back to top". Este destul de neplacut sa dau scroll de la sfarsitul paginii ca sa ajung la restul butoanelor. Poate exista si nu l-am vazut eu..

Pe tableta mea cu Android și Chrome browser există buton Back to top în dreapta jos la fiecare postare.