Zabriskie

Sugestii îmbunătățire forum și site Ciclism.ro!

Recommended Posts

Multumesc pentru sfaturi. Am mai invatat ceva.

Functionalitatile forumului mi se par caca-maca dpdv complexitate cand ma uit la handicapatu' asta de smarfion al meu, sau la procedura de virament bancar onlain a BCR-ului cand imi iau o piesa noua pentru picicleta. Cofetarii de care zici ar trebui s-aiba probleme mult mai grave!

Alte observatii si pareri personale:

- forumu' asta e absolut perfect ca functionalitati, e la ani lumina de altele;

- "Dar administratorii/moderatorii nu stau tot timpul cu ochii in forum". Zi zau cu limba scoasa! Ai vazut cati sunt? :P

Zi zau cu limba scoasa!

Sshău. Nu iese. Am stropit monitorul. Poate mai au si ei treaba, mai biciclesc, mai repara un clopotel de bicicleta, nu stau tot timpul cu ochii in forum. Lucreza in ture? Cine e de serviciu azi?

Serios acum, multumesc pentru sugestii. A fost o idee ce nu merita materializata, existand solutii alternative.  

handicapatu' asta de smarfion al meu

E autist? 

Pentru cei mai sus pomeniți poate n-ar strica ceva de genul "preview post"

• Upvote 1

Exista preview post, in editorul complet. Insa oamenii care posteaza grabiti, la cald sau sub imperiul unui impuls oricum n-o sa ia in considerare instrumentele ce le-ati propus :)

Fiecare dintre noi ne putem afla in situatia asta, insa mecanismul de corectura ramane tot cel cu "report". 

Butonul de stergere a unui post nu cred ca are selectivitatea la care s-a gandit @@BodoC, inca din conceptia si constructia celor de la IPB. :)

Edited by Traveller
  • Upvote 2

@@Traveller

Butonul de stergere a unui post nu cred ca selectivitatea la care s-a gandit @BodoC, inca din conceptia si constructia celor de la IPB.

Nu ma prind. Mai lipseste ceva? :-??

L.E. 

Insa oamenii care posteaza grabiti, la cald sau sub imperiul unui impuls

Sau se poate afisa butonul Post preview in editorul regular? Poate daca il vezi la indemana, e mai usor de folosit.

Exact ce spuneam. M-am grabit sa-ti raspund :)

S-a rezolvat.

• Upvote 2

La postul 723 mi-am dat singur o prima solutie:

Si totusi exista o posibilitate, mi-am amintit mai tarziu. 
"More Reply Options", "Post preview". Dar am impresia ca mai demult am incercat-o, nu mai stiu cu ce, si nu era acelasi lucru cu ce s-a postat.

La postul 726, am multumit pentru a doua solutie data in posturile 724 si 725

Multumesc pentru sfaturi. Am mai invatat ceva.

Restul sunt discutii colaterale. 
Din punctul meu de vedere situatia este rezolvata.

Exista preview post, in editorul complet

Păi pentru ăștia grăbiți, poate ar fi bine să-l scoateți la vedere.

• Upvote 1

Daca-s grabiti, rezulta ca nu o sa mai piarda vremea sa verifice in avans. Sugestia ar putea fi facuta baietilor de la IPB, ca ei au inventat jucaria. :)

O chestie as dori sa propun: pe profilul unui user, cand dai cautare postari, lista e limitata la 5 rezultate. Cam slab, cum prin alte locuri apar toate. Se poate mari lista aia?

• Upvote 1

Păi di șie?

1. Hover mouse (scuze de romgleza, daca e nevoie, explic de ce o folosesc) peste numele userului. Sub nr. de postări e butonu "find content" care te duce intr-o listă d-aia cum vrei tu.

2. Cum zâși matali, la profil. Nu da click pe tab-ul din stânga de sub avatar (că bănuiesc că p-ăla l-ai apăsat) ci pe butonu' din dreapta, de deasupra căsuței ăleia verzi care contorizează aberațiile userului ;).Tot "find content" se cheamă.

1& 2 te duc la o listă unde posă vezi doar postările, doar subiectele dășchise dă respectivu' sau și una și alta.

Da, vad ca merge cum zici (si te-am inteles perfect :P ). Da' ca sa nu se mai incurce unii, si mai ales daca nu strica alte socoteli... nu se poate face lista lunga si d-acolo d-unde am facut eu?

Se poate face ca atunci când vrei să menționezi un user și tastezi @@user să apară o listă cu sugestii în timp ce tastezi? N-ar mai trebui să știi username-ul exact :D

Il cauti in casuta din dreapta sus, dupa ce in prealabil selectezi "membri".

Sugestia mea era tocmai pentru a evita acest lucru. Am văzut pe alte forumuri că există.

Depinde de softul forumului. Unele au asta încorporată în editorul de text; aici a fost un add-on cu funcționalitate limitată, pentru ca să nu folosești funcția standard „Special BB Code” (al treilea buton din toolbar, în stânga fontului) -> Member -> tastezi numele acolo (tot fără sugestii).

Daca e pe dorite, si eu mi-as dori un add-on permanent care sa stearga direct imaginile si consideratiile tampite din postari, sa execute prin comanda vocala " deschide forum, arata topice noi, fa moderare automata, baneaza spamerul ala, modifica cele 40 de anunturi ale userului X, sugereaza-mi niste postari cumplit de misto si niste poze ravisante care sa ia numai plusuri, fa un sumar al experientei mecanice de pe forum si da-mi-le in format audio sa le ascult 5 nopti cand dorm si sa devin cel mai bun mecanic",  si mai ales sa plateasca altul toate astea :)

• Upvote 7

... si totul doar daca te gandesti, fara sa deschizi calculatoru' !

Domnilor, pentru miracole trebuie să vorbiți cu cineva cu sutană, mir, busuioc, smirnă, cântec legănat și chitanțierul la îndemână, că din cheia mea franceză n-am reușit să scot nici măcar scântei ;)

• Upvote 1

Daca e pe dorite, si eu mi-as dori un add-on permanent care sa stearga direct imaginile si consideratiile tampite din postari, sa execute prin comanda vocala " deschide forum, arata topice noi, fa moderare automata, baneaza spamerul ala, modifica cele 40 de anunturi ale userului X, sugereaza-mi niste postari cumplit de misto si niste poze ravisante care sa ia numai plusuri, fa un sumar al experientei mecanice de pe forum si da-mi-le in format audio sa le ascult 5 nopti cand dorm si sa devin cel mai bun mecanic",  si mai ales sa plateasca altul toate astea :)

N-am cerut avioane. Defapt, n-am cerut nimic, am întrebat doar dacă ”se poate”.

Mă bucur că sugestiile sunt luate în serios. Data viitoare o să mă abțin.

• Upvote 3

Sugestia e foarte bună, frustrarea e a noastră că nu prea avem cum s-o implementăm. E pe vine de ceva timp o versiune mai nouă de IP Board, cu un upgrade la o versiune majoră care aduce muuuuulte îmbunătățiri (inclusiv interfață mobilă mai de Doamne-ajută). Da' nu o mai lansează ăștia odată, să vedem ce-i poate pielea. Alternativa de a trece la un alt soft de forum e puțin mai cu cântec, nu doar din perspectiva unui cost de licențiere cât al faptului că schimbă drastic aspectul și funcționarea (interfața va trebui învățată și nu tuturor le e ușor), și s-ar putea ca istoricul posturilor/setărilor să nu se translateze perfect. Deocamdată să vedem ce aduce nou update-ul când o fi.

(PS: și asta mi-ar rezolva și mie problema că nu-l pot tăgui pe MaC fiindcă a trebuit neapărat să-și pună codiță cârlionțată-n poreclă.)

• Upvote 2