Zabriskie

Sugestii îmbunătățire forum și site Ciclism.ro!

Recommended Posts

Dacă prin Regulamentul de la Marketplace am reușit să limităm cumva infracționalitatea, asta e o reușită cu care ne putem mândri. Și alte site-uri de profil au adoptat decizii similare, deci nu suntem noi ăia duși cu capul. Faptul că asta contravine dorinței tale, @@Axe , de a avea la câteva click-uri distanță un bazar care închide ochii la proveniența bunurilor comercializate, această dorință rămâne în sarcina ta să ți-o satisfaci. Degeaba ne-ai avertizat că decizia ciclism.ro te nemulțumește, și atunci, și acum; satisfacerea oricărei dorințe nu este nici în obligația, nici în responsabilitatea noastră. Până acum n-am aflat de ce nu apelezi la varianta de a-ți face singur un site, poate chiar exclusiv pentru un bazar online pentru ciclism, pe care să-l plătești și să-l întreții pentru ca să ai unde găsi orice îți poftește inima. Uite, bazarciclism.ro e disponibil, înregistrarea lui costă doar vreo 40€, hosting decent găsești și la 5€/lună, iar dacă te preocupi tu de administrarea lui nu mai ai alte cheltuieli semnificative; pui niște bannere și-ți scoți din ele cheltuiala cu hostingul, pare simplu și nu necesită pic de programare.

@@ciomby este o eroare imensă să consideri neschimbarea drept normală. Noi ăștia care stăm pe forumuri facem parte din generația celor pentru care forumurile au fost modul cel mai potrivit de interacțiune, uitându-ne cruciș la cei de dinaintea noastră care comunicau prin IRC și anteriorii lor, cei care se conectau cu modemul la BBS-uri private (Bulletin Board Systems, poate le-ai prins înainte să apară internetul), unde își lăsau mesaje într-un fel de mailuri cu circuit închis. Dar noi îmbătrânim, schimbăm studenția pe joburi și familii, avem copii, poate și nepoți, avem alte priorități și griji. Vremurile în care stăteam 8 ore pe zi pe forumuri s-au dus; acum ne preocupăm de sănătatea șubredă a părinților și puținul timp ce ne-a mai rămas cu ei, de școala copiilor, de nesiguranța și stress-ul jobului, etc. Iar generațiile următoare se uită la noi, forumiștii, ca la niște dinozauri, așa cum ne uităm noi la ce făceau „bătrânii” noștri în urmă cu doar 3 decenii. Gândește-te un pic: probabil că pentru tine normalitatea e să scrii un e-mail în loc să scrii o scrisoare de mână pe o hârtie, să o pui într-un plic, să te duci la poștă să o timbrezi, și să primești un răspuns în niște săptămâni. La fel, pentru generațiile următoare, a scrie un e-mail cu introducere, cuprins și încheiere, cu cuvinte întregi și gramatică corectă, este o activitate de o ineficiență maximă și utilitate neînțeleasă. Normalitatea lor este să scrii un SMS sau un tweet de 140 de caractere cu abrevieri creative. Până și Facebook ține cu greu pasul cu ei, și a cumpărat Whatsapp ca să aibă control asupra unei piețe pentru care un status pe Facebook este deja prea complicat. Abordarea curentă este la stilul „îmi manifest identitatea postând pe profilul/peretele/statusul MEU virtual folosind o aplicație din telefon care e singura unealtă necesară de a interacționa cu alții pentru orice ne place și ne interesează, fără a trebui vreodată să intru EU pe un anumit site și să folosesc un alt sistem sau aplicație după regulile altcuiva”. Păi în contextul ăsta, ce viitor poate să aibă un forum, orice forum, în care nici fanii sistemului nu mai au timp să intre, darămite să atragi membri noi, tineri, plini de energie și entuziasm? Asta e oglinda pe care realitatea ne-o pune în față: suntem depășiți, și „vremurile bune” nu se mai întorc, oricât ne-am ține cu dinții de ele.

PS: conversația mutată la „Sugestii îmbunătățire forum și site”, fiindcă niciunul din cele două puncte ridicate nu constituie probleme de natură tehnică privind forumul, și deci neavând ce căuta pe topicul „Probleme forum”.

• Upvote 8

Forumul, invechit cum este, are avantaje. Organizarea pe tipuri de subiecte, posibilitatea de a regasi o informatie mai veche, sau de a descoperi un topic ce iti poate veni in ajutor, nu le regasesti intocmai in mediul facebook. Acolo informatia se volatilizeaza repede. FB este imbatabil la viteza de propagare.

Dar avantajele forumului sunt inca mari.

• Upvote 1

După logica noastră, da. De-asta mai suntem aici, că unealta ni se potrivește gândirii. :D Dar după logica puștimii cu attention span de ordinul secundelor, e un efort să citești text, să cauți informație într-o structură ierarhică... Ain't nobody got time for that!

• Upvote 2

Consecința este că timpul alocat de populația țintă a forumurilor a scăzut semnificativ, iar populația țintă in sine s-a diminuat. Astfel că forumurile devin o componentă de nișă.

Problema apare atunci cand si pe forumuri apar informatii diluate, junk, si interesul chiar si al celor dornici, scade. Si cam incepem sa fim in situatia asta.

• Upvote 1

Crearea de continut se muta catre alte medii, de-aia zic ca forumul ramane o nisa. Poate cei care creeaza continut pe forum sunt, nu stiu... 25% din cei care erau alta data (cifra am dat-o la plezneala, poate @@puterfixer are niste numere reale la indemana). 

Intr-adevar, e o intrebare corecta cati dintre cei ramasi pe forum creeaza continut de calitate...

• Upvote 3

Și să pui o poză, mai ales pe forumul ăsta, e o procedură greoaie, trebuie să cauți cu atenție unde și ce să scrii. Șefi peste șefi care te trag de mânecă. Userii frecvenți sunt atât de hârșâiți încât sar haită pe vreunul care vine cu o idee nouă. Dacă pomeneai acum câțiva ani de ghidoane late, pinioane imense de la 36 in sus, cauciucuri late (asta e și axum valabil), roți de 29, 27.5... erai imediat luat în balon. Acum toate astea sunt produse în serie și mulți le folosim chiar dacă erau hulite înainte. E clar că, cel puțin în domeniul MTB, tonul e dat de americani. De acolo trebuie luată informația. D-aia e bun facebookul. Te abonezi la diverse site-uri de profil și informațiile noi le culegi în timp real. Forumul ăsta ar crește ca valoare, dacă pe lângă promovarea competițiilor, ar fi o zonă plină de informații cu trasee din țară (in genul topicului Leaota și mai sunt vreo două). Oricum pe forumuri vor intra și în continuare cei obișnuiți cu acest concept. Dar per total e un mediu neprimitor și greoi în a obține informația.

• Upvote 4

Și să pui o poză, mai ales pe forumul ăsta, e o procedură greoaie

Cat de greu este sa pui o poza pe Picasa (sau alt site similar) si apoi copy-paste direct pe forum?

trebuie să cauți cu atenție unde și ce să scrii

Sa nu exageram, pentru ca nu este cazul.

Daca cineva vrea sa posteze o tura de MTB in Leota, cu siguranta il duce capu' ca acea tura nu o va posta "Suplimente alimentare".

Referitor la ce scrii, intr-adevar exista niste cerinte minime cum ar fi exprimarea corecta in limba romana sau faptul ca nu sunt permise injuraturile sau postarile cu caracter rasist.

Insa, cel putin dupa minte mea, asta tine de o minima decenta si mai putin de "reguli impuse".

Nu incerca sa faci o coparatie forum vs facebook, pentru ca nu are nicio logica si nicio finalitate practica.

Este ca si cum ai compara duba de carat marfa cu masina de curse ca sa vezi care e mai buna.

Titlul forumului este ciclism.ro, nu MTB.ro.

Forumul se adreseaza tuturor celor merg cu placere pe bicicleta. Ca-i vorba de MTB, cursiera, downhill, cicloturism, fatbike, etc conteaza mai putin.

Nu poti spune ca forumul este lipsit de valoare pentru ca nu predomina traseele de MTB, pentru ca mersul pe bicicleta nu insemna doar MTB.

Dar per total e un mediu neprimitor și greoi în a obține informația

Poti, te rog, sa dezvolti putin afirmatia de mai sus?

Nu reusesc sa inteleg de ce acest forum este neprimitor. Sau cum ar trebui sa arate ca sa fie primitor? 

Cat privestea "greoi in a obtine informatia" nu poti avea pretentia ca atunci cand intri pe forum prima postarea sa fie exact ceea ce cauti tu in acel moment.

Pe langa asta, exista TAG-uri sau functia "Search".

Bunavointa pentru a folosi functia "Search" nu ti-o poate da echipa de moderare a unui forum.

Daca-mi permiteti o dumă, fereasca Dumnezeu sa inchida astia Facebook.....

Mi-ai înălțat-o la final. Prima replică adresată unui novice este:"ai folosit funcția search?". Sunt o grămadă care nu știu ce înseamnă. Oricum e procedură greoaie și asta. Normal că-ți vine să-ți bagi picioarele.

Eu de MTB am vorbit pentru că asta ma interesează. Nu am zis de un anumit specific de trasee. Practic, nu mă doare așa tare dacă forumul ăsta se va duce sau nu la vale. Erau doar niște observații de care se poate sau nu ține cont.

• Upvote 3

Mi-ai înălțat-o la final. Prima replică adresată unui novice este:"ai folosit funcția search?". Sunt o grămadă care nu știu ce înseamnă. 

Da' pe Google sau Facebook, ma rog, cum gasesti informatii? Se aduc la nasul cititorului de niste spiridusi care ii citesc gandurile? Acolo nu faci, cumva, o cautare, sau, in romgleza, un search?

• Upvote 2

@vis-a-vis

Cum spuneam: bunavointa nu ti-o poate da echipa de moderare a unui forum.

Daca sunt o gramada de rau intentionati care nu vor sa foloseasca functia "Search" nu inseamna ca procedura este greoaie.

Daca mi-e lene sa citesc numarul de pe tramvai asta nu insemna ca tramvaiul nu circula intr-o anumita directie.

Și să pui o poză, mai ales pe forumul ăsta, e o procedură greoaie, trebuie să cauți cu atenție unde și ce să scrii. Șefi peste șefi care te trag de mânecă. Userii frecvenți sunt atât de hârșâiți încât sar haită pe vreunul care vine cu o idee nouă. Dacă pomeneai acum câțiva ani de ghidoane late, pinioane imense de la 36 in sus, cauciucuri late (asta e și axum valabil), roți de 29, 27.5... erai imediat luat în balon. Acum toate astea sunt produse în serie și mulți le folosim chiar dacă erau hulite înainte. E clar că, cel puțin în domeniul MTB, tonul e dat de americani. De acolo trebuie luată informația. D-aia e bun facebookul. Te abonezi la diverse site-uri de profil și informațiile noi le culegi în timp real. Forumul ăsta ar crește ca valoare, dacă pe lângă promovarea competițiilor, ar fi o zonă plină de informații cu trasee din țară (in genul topicului Leaota și mai sunt vreo două). Oricum pe forumuri vor intra și în continuare cei obișnuiți cu acest concept. Dar per total e un mediu neprimitor și greoi în a obține informația.

Pe cam toate forumurile pui poze prin hyperlink de pe situri de gazduire. As zice de fapt ca alea sunt problema, ca foarte putine sunt prietenoase (sa ti le si stocheze a la long gratis si sa iti dea si usor hyperlink cu adresa reala a pozei).

Fb, odata abonat la cine ai tu interes, iti livreaza stiri in timp real. Forumul nu se poate compara cu fb la viteza de livrare a stirilor si la viteza de comunicare/planificare.

Dar, odata livrata stirea, dupa 2-3 zile informatia aia se cam pierde in neant, daca n-ai avut grija sa o pui cumva la pastrare. 

Scopul forumului e diferit. E o biblioteca unde gasesti chestii noi sau vechi, cautand migalos - trebe rabdare, n-ai cum altfel, si depinde de cat de ordonata e informatia aranjata. E un loc unde gasesti evaluari ale utilizatorilor pe nisa respectiva (dincolo de informatia din stiri, care poate e afectata de componenta de marketing). Eu zic ca e important.

Oricum, consumatorii noi de informatie tind sa o prefere pe aia livrata instant (stiri, invitatii la evenimente, ture etc) si aici nu avem ce face decat sa ne adaptam, sa tinem aproape. Cota forumurilor o sa tot scada, dar cred ca nu o sa dispara, ci o sa ramana intr-un coltisor, aia care prefera sa "caute in biblioteca" o sa ramana clienti fideli.

Nu am renuntat la ideea unei "zone MTB" pe forum. Am mai enuntat-o, dar pana la urma turele cu specific MTB au ramas incluse la cicloturism. E bine ca sunt, si sunt destule, dar dupa mine turele scurte off-road cu rucsac in spinare, calare pe MTB, merita o zona speciala. De fapt, ea cam exista, acolo unde sunt descrise "cheile" lui @@a_mic, trebuie doar modificata clasificarea pe grupe muntoase. Aici am avea nevoie de ajutorul unui administrator :). 

• Upvote 1

Să nu se înțeleagă că sunt fan facebook. Chiar mi se pare superficial acest concept, dar din toate relele de acolo mai găsești și câte ceva bun. Eu tot fan forumuri voi rămâne. Spun doar că pe acest forum e loc de mai bine.

Am inteles si sunt de acord. Si eu folosesc ce-mi e util de la fb si in masura in care ma distreaza. De exemplu, ca planificator de ture in grup. In principiu, diversele alte tipuri de livrare a continutului (retele sociale, bloguri) pot coexista complementar cu forumul. Iar noi... sa vedem cum putem sa-l mentinem o comunitate simpatica si cat mai "ergonomica" atunci cand cineva cauta ceea ce are nevoie. 

• Upvote 1

Forumurile au fost facute ca sa adune oamenii la discutii. Ca la un pub: rugby pe plasma, Berea adusa de citeva ospatarite sexy ... nu stiu ce iti poti dori mai mult.

Intrucat discutiile ramaneau salvate, nu ca la vechiile IRC, au ajuns sa aiba si aceasta functie secundara, de a stoca informatie utila. Dar ele nu sunt neaparat cea mai buna platforma pentru asta si @@gibonu stie asta.

Orice altceva sunt mofturi: bancuri, poze, marketplace, nu vad de ce ar trebui un forum sa exceleze in asa ceva. Daca vreau sa cumpar un TV caut pe forumul iubitorilor de Sony sau intr-un bazar dedicat? olxokaziietc ... aia fac bani din tranzactiile acelea, nu sunt interesate de continut.

Pe multi vad ca ii obsedeaza facebook. Nu vad de ce un forum s-ar compara cu fb sau ar interactiona cu el. Pe un forum intra cine doreste care e interesat de un subiect, dincolo sunt comunitati create prin "amicitie". Mi se par total incomparabile, ar trebui sa am un cont de facebook pentru amici ciclisti si cite un altul pentru celelalte categorii. In plus, ce discutii se pot purta pe fb, hai sa fim seriosi, interfata nu e gandita pentru asa ceva, e mai mult pentru monolog :)

Forumurile daca erau sa moara, s-ar fi intamplat. Au mai scazut audientele e drept, mai stiti cum erau forumurile de fotbal prin 1995 - 2000?

Fiecare hobby, produs, tool are propriul lui grup de fani / utilizatori. Sa nu incurcam categoriile, merele cu perele ...

• Upvote 1

Internetul este mare si e loc pentru toata lumea, indiferent ca este vorba de forum, facebook, blog, etc.

Nu cred ca cineva normal la cap a sustinut vreodata ca forumul este unealta perfecta a mediului online.

De asemenea, nu cred ca are rost sa ne dam cu curu' de pamant ca forumul este pe cale de disparitie.

Tot timpul va apare cineva caruia i se va parea ca nu se posteaza destul intr-un anumit topic si ajunge la concluzia ca forumul este pe duca.

Pot si eu foarte bine sa ma lamentez ca forumul nu mai are niciun viitor pentru ca la cicloturism nu se posteaza cate o poveste noua de tura in fiecare zi.

Insa nu este cazul.

Societatea evolueaza, este dinamica, se schimba. Plus ca ne-a halit pe toti societatea de consum, chiar daca unii nu vor sa recunoasca asta.

Acum 10 ani discul de vinil a fost declarat mort si dus la groapa. Iar acum am inteles ca cel mai vandut produs pe Amazon.com cu ocazia Craciunului din 2015 a fost pick-up-ul (apararatul pe care canta discul de vinil).

Sau cei cu par in urechi poate isi mai aduc aminte ca in RO, acum 15-20 de ani cei care mergeau pe bicicleta erau priviti ca niste paria ai societatii sau in cel mai bun caz ca niste ciudati.

Iar acum strada este plina de biciclete.

Spor la pedalat.

Cand principalul subiect de discutie este Fotografii de pe Internet, nu mi se pare ca  forumul merge intr-o directie tocmai buna.

Parerea mea este ca scaderea de trafic nu se datoreaza Facebookului, ci mai degraba subiectelor discutate pe forum si a lipsei de continut atractiv si de calitate.

Cred ca userii mai vechi, ce obisnuiau sa posteze destul de des, merita intrebati de ce nu mai activeaza pe forum. Cu siguranta au un raspuns pt. situatia actuala a forumului.

Ca linii generale de imbunatatire vad asa:

- atragerea de membrii noi prin iesiri saptamanale: ture usoare, iesiri pt. curatarea traseelor, crearea de poteci noi, intalniri la care incepatorii invata tehnici "de dat" etc; Forumul poate exista si se poate dezvolta doar daca este sustinut de comunitate;

- implicarea membrilor la organizarea concursurilor locale (reclama);

- adugarea de continut nou atractiv si de calitate: poze si filmulete insotite de text, subiecte noi care tin de placerea de a merge pe bicicleta, impresii de la concursuri (toate concursurile), trasee noi etc.

• Upvote 2

@maximcatalin

Cand spui " principalul subiect de discutie este Fotografii de pe Internet" eu cel putin inteleg ca doar in acel topic se posteaza si ca pe restul forumului bate vantul.

Ceea ce nu este cazul, pentru ca se posteaza si pe alte topicuri ale forumului.

"Lipsa continutului atractiv" este o formulare generala care nu spune nimic concret.

In plus, continutul este ceva subiectiv, nu te poti astepta ca toti membrii forumului sa fie interesati de un anumit subiect.

Concret, doar cu titlu de exemplu: personal mi se pare foarte atractiv sa pedalez pe malul Canalului Dunarea - Marea Neagra, sa ma uit la vasele care trec pe acolo si sa stau de vorba cu pescarii de pe margine.

Insa asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa pedaleze pe malul Canalului sau sa considere acest traseu atractiv.

Legat de "userii mai vechi, ce obisnuiau sa posteze destul de des" nu pot vorbi in numele lor.

Insa, asa cum spunea si @@puterfixer mai sus, odata cu inaintarea in varsta apar alte probleme: sluja, obligatii familiale, alte probleme, etc..

Toate astea iti mananca din timp, asa ca pentru postat pe forum nu mai ramane deloc.

Despre "linii generale de imbunatatire" exista Forumul regional unde se discuta despre iesiri saptamanale.

Despre organizarea concursurilor nu stiu nimic, asa ca nu ma bag.

Despre continut nou, se posteaza pe forum, in toate sectiunile lui. Referitor la atractiv, am spus mai sus ca asta este ceva subiectiv.

Io-s lup bătrân pe forumuri. Asta nu mă face mai deștept cumva, sau să ofere garanții că am dreptate mai des decât altcineva, ci doar am avut oportunitatea de a vedea destule situații. Forumurile nu vor dispărea, că mai au mușterii din generațiile noastre, doar că e mult mai greu să atragă oameni mai tineri care preferă Facebook, de exemplu. Și nu e vorba că tinerii nu știu că un asemenea forum ar exista; trăiască Gugl că face indexare bună și poziționare excelentă pe net. Problema e că tinerimea nu prea are interesul intrinsec și motivația să folosească un forum, oricât i-ai momi prin concursuri și alte alea, când au la îndemână alte modalități de interacțiune care le plac mai mult. De-asta se încearcă transformarea forumurilor în ceva mai familiar - de exemplu, să le accesezi printr-o aplicație dedicată, nu prin browser, sau să ai butoane de „like”, „upvote” etc. Ceea ce putem face e să pregătim uneltele și contextul pentru oameni să vină; dar dacă nu vor, nu-i prea poți băga cu forța. :)

Cât despre userii vechi care postează mai rar... am scris mai sus. Îmbătrânim și ni se schimbă prioritățile. Vezi tu peste 5-10 ani cum se schimbă raportul între timp alocat obligațiilor și timp alocat distracțiilor :) Iar la câtă gârlă de informații se găsesc pe internet, cam trebuie să te specializezi în acele nișe în care tu poți produce conținut unic și original. De exemplu, trasee și ture, pe care încă le detaliem mult prea puțin și ar fi interes pentru ele - nu avem un catalog național de trasee de bicicletă și locuri de popas, așa cum ai trasee marcate pentru mers pe munte, adăposturi, etc. Sau combinarea turelor de biclă cu transportul feroviar. Mai am în gând o secțiune de întrebări și răspunsuri (despre tehnică, de exemplu), în care persoana care întreabă poate marca întrebarea ca fiind rezolvată și poate alege un răspuns ca fiind cel corect/potrivit/clar. Sau calendarul de evenimente - nu doar competiții, ci orice fel de evenimente, inclusiv cele organizate de forumiști: ture, ieșeli, școli de începători care să învețe să meargă cu bicla sau să învețe legislație și bune practici, etc.

odata cu inaintarea in varsta apar alte probleme: sluja, obligatii familiale, alte probleme, etc.. Toate astea iti mananca din timp, asa ca pentru postat pe forum nu mai ramane deloc.

Exact. Eu parca nu mai am timp de nimic in ultimele luni. Combinat cu o accidentare mai veche, nici de biciclit nu-mi mai arde. Intru putin pe forum doar pentru relaxare, pe la topicul de poze pe internet, ala de bancuri, vad comentarii la articolele de pe site si cam atat. Nu am timp de postari sau discutii.

Dupa ce acum vreo 2-3 ani niste discutii mai interesante in care am participat au fost inchise partea cea mai interesanta a ramas sectiunea de divertisment. Nu de alta, dar intrebari tehnice nu am prea des, nici altii nu prea au, nu ma intereseaza in general decat MTB si acolo sunt autosuficient, articolele sunt facute cu mult entuziasm dar publicate intr-o forma cruda, nefinisata, traiasca pozele de pe Internet si bancurile.

Am observat ca la un moment dat o parte destul de semnificativa a unor oameni care activau pe-aici au plecat destul de brusc si sigur cei pe care ii stiu nu si-au schimbat stilul de viata, nu au devenit peste noapte mai batrani si nici nu au copii in plus; de asemenea nu cred in concidente imposibile matematic, ceva e putred si am o banuiala, dar o pastrez pentru mine, ideea e ca ceva in rau s-a intamplat in ultimii 3-4 ani si e sistemic, nu natural. Marketul gol nu e un semn ca s-a redus infractionalitatea, ci un semn ca nu mai sunt oameni care sa puna ceva acolo.

• Upvote 2

Și eu îmi aduc aminte de vremurile când la ”conținut nou” apărea măcar o pagină plină de rezultate dacă nu intrai 24h pe forum.

Probabil că utilizatorii mai vechi și-au pierdut interesul cu timpul sau au alte priorităție, asta fiind cauza majoră a lipsei de activitate.

Îmi dau și eu ”cei 2 cenți”:

A fost o perioadă când s-a decis interzicerea referințelor către bloguri personale, lucru care se întâmpla în special la descrierea turelor de cicloturism. Să nu se înțeleagă că eram de acord cu cei care deschideau un topic despre o tură, scriau 2 vorbe și lăsau link către articolul de pe blogul personal, dar un link personal ca notă de subsol în descrierea turei cred că putea fi un impuls pentru a posta tura pe forum. Făcea și autorul 2,3 vizite, îi creștea stima de sine (că sigur nu făcea nimeni bani din asta), ne bucuram și noi de o poveste nouă.

Sunt aici călători consacrați cu bloguri personale cunoscute, dar eu tot pe ciclism.ro prefer să le citesc povestea. Parcă e alta ”ambianța” când intervine un alt utilizator cu informații/întrebări, poți interveni și tu pe parcursul poveștii, etc. Acum oamenii au pagină de facebook și publicul lor cu care împărtășesc direct poveștile de pe blogurile proprii, nu mai au nevoie de ciclism.ro. Apoi s-au scos semnăturile de sub posturile userilor. Toată ardoarea asta de a scăpa de ”reclame” mi s-a părut inexplicabilă.

Mai trebuie să zic și că cel puțin eu îi simt câteodată lipsa lui @@Frank. Știu că exagera uneori cu critica și ironia la adresa celor care nu-i împărășeau viziunea despre mersul pe bicicletă, dar era comic. Să nu mai pomenesc de turele frumoase pe care le descria și de intervențiile valoroase pe care le avea pe teme de cicloturism.

• Upvote 8

Relax, o sa vina primavara, incep turele, o sa aveti ce pune pe forum, inclusiv problemele :)

Povestea este lungă și eu sunt din categoria celor de care vorbește Puterfixeru:)

O să încerc pe scurt să vă spun cum văd eu lucrurile, cu liniuțe, așa cum îmi place mie:)

- Acest forum are 10 ani. În ani de internet asta este o eternitate. Dacă mă întrebați pe mine eu zic că facebook nu va ajunge să facă încă 10 ani, bag mâna în foc pentru asta.

- În cei 10 ani am învățat multe, am întâlnit oameni extraordinari dar am întâlnit și o grămadă de caractere mizerabile.

- Ne-a luat mult timp până când am transformat acest forum în ceea ce este. Au fost perioade de haos când aveam mii de vizitatori care intrau doar ca să vadă cum se mai ceartă Florin Leonte cu cineva:). Sunt oameni care îl regretă pe Frank și culmea sunt oameni care îl regretă pe Leonte. Nu am ce face, fiecare cu fetișurile lui.

- Poate o problemă a acestui forum este că am vrut prea mult să îl fac după chipul și asemănarea mea. Am vrut să se discute civilizat, cu argumente, să fie ordine și disciplină, să nu fie furăciuni la marketplace, să nu se posteze alandala. Românului nu îi place asta, el vrea să poată să scuipe semințele în sufragerie, nu îi spui tu că nu are voie.

- A...de multe ori am greșit și eu, de mult prea multe ori.

Totuși, acest forum este aproape de zona unde doream eu să fie.

- În opinia mea marketplace-ul poate să dispară. Cine vrea să vândă o face pe OLX, nu aici, unde specialiștii îți sar la gât imediat. Sau pe alt site care găzduiește furăciuni. Aici nu se poate.

- Cei 10 ani au lăsat în urmă discuții frumoase. O persoană pasionată de ciclism are ce să citească pe acest forum.

- Există o colectivitate civilizată, care a înțeles că lucrurile se rezolvă rapid prin raportarea unui post, nu se mai pornesc certuri inutile decât foarte rar.

Ce nu înțelege multă lume este că eu ofer o platformă cu niște reguli pe care le consider de bun simț. Dacă cei care intră aici vor să o utilizeze este foarte bine, dacă nu iar este bine. Ciclism.ro nu a fost niciodată o sursă de venit pentru mine și foarte probabil nu va fi.

În rest, noi să fim sănătoși:)

• Upvote 5