Zabriskie

Sugestii îmbunătățire forum și site Ciclism.ro!

Recommended Posts

@@iacobdoc: eu înțelesesem că asta ai cerut și că erai mulțumit de modificare. S-a schimbat ceva?

Iata un alt exemplu de eroare de perceptie. Unde am scris ca doresc? Am scris "cred ca" si era o afirmatie retorica.

Schimbarea ai facut-o fara avertisment, fara sa imi ceri sa confirm.

Dar tot nu mi-ai raspuns in ce baza m-ai discriminat si mi-ai modificat modul de calcul al punctajului.

Eroare de percepție din partea ta. Unde am scris că ți-am modificat ceva?

La vremea respectiva modificarea a fost facuta in gluma de MBZ. Si asa a ramas. Se va remedia, tot cu ajutorul unui administrator.

Am pus la recalculat punctele de reputație ale tuturor. Iiiiiimediat se remediază...

@@otsdr Corect! Eroare de perceptie. Am gresit. Imi cer iertare.

Dupa ce ai postat, am recitit afirmatiile facute de tine. Ai fost singurul care a spus "se poate ...". Atunci am luat-o ca o gluma si de aceea am si raspuns in gluma ca ce bine e ca sa nu par prostul satului chiar daca asta si eram.

Nu am stiut si nici acum nu stiu cine si de ce.

Dar repet, a fost fara avertisment, fara nici o paternitate ...

Dar repet, nu ma intereseaza. Discutia nu este despre cazul acesta concret ci este despre sistem. Daca sistemul permite asta, atunci ce mai permite?

@@ovidiu

Imi cer scuze, mai am un comentariu.

Nu este vorba de nici o dictatura. Vorbind cu tot respectul, organizatoric, sunteti "tatal" comunitatii. Dar s-a intamplat ceva. "Copilul" a crescut si a inceput sa aiba opinii proprii, sa vrea sa-si duca viata putin altfel decat crede parintele lui.

Ce faceti? Va suparati pe el sau incercati sa il intelegeti?

Eu am renunțat de mult să mai încerc să înțeleg. 

Pe vremuri eram singur, acum suntem mai mulți. Ne consultăm de cele mai multe ori și luăm o decizie, bună sau rea, cum ne ajută și pe noi intelectul. Pe forum nu mai decid de mult doar eu, decide o echipă de moderatori. 

Referitor la ultimul post.

Sistemul permite multe, inclusiv abuzuri. Abuzurile pot fi sancționate de utilizatori prin raport sau postare la secțiunea de nemulțumiri. Nu există nici un raport sau o nemulțumire care să nu primească răspuns.

Pentru ca s-a adus în discuţie relaţia blog – forum, strict pentru secţiunea Cicloturism, câteva explicaţii.

În primul rând, nu cred că este cazul ne ascundem după degete.

Aşa că spun direct şi sper să nu supăr pe cineva: cine are blog vrea să îşi promoveze blogul, pentru că din motivul ăsta l-a făcut.

Nu cred că cineva îşi face blog ca să îl ţină secret şi să-l citească doar el.

Aşa cum nu cred ca cineva scrie o carte, apoi cumpară tot tirajul şi îl tine în biblioteca proprie, ascuns de toată lumea (scriitori de penitenciar fac excepţie).

Scopul secţiunii de ciclorurism a acestui forum este acela de a prezenta ture şi propuneri de ture, nu de a promova bloguri.

Sunt conştient că un forum consacrat, cu peste 10.000 de membrii şi 10 ani vechime este locul ideal pentru promovare. Însă nu acesta este scopul forumului.

Aşadar, cine are blog, să-i trăiască, se se bucure de el şi să-i aducă numai bucurii.

Să-l promoveze unde vrea: în cercul de prieteni, pe Facebook, în piaţa publică, etc însă nu şi în secţiunea de cicloturism a acestui forum.

În al doilea rând, forumul este interactiv pe când blogul nu este.

Concret (este doar exemplul cel mai recent):

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14202-canalul-dunare-%E2%80%93-marea-neagra/?view=findpost&p=707242

În cazul în care eu postam pe forum doar link-ul către blog, mi-e greu să cred că ar mai fi existat intervenţia lui @@Geordan Corvette din link-ul de mai sus.

Adica nu cred că ar fi existat o postare de genul “referitor la scala de care ai întrebat pe blog, mai spre finalul link-ului postat, scala respectivă se referă la …”.

Exemplele pot continua, însă cred că m-am făcut înţeles.

Forumul permite acestă interactivitate între membrii, se pot oferi informaţii noi, care în final sunt în beneficiul cititorului.

In al treilea rând, fiecare scrie ce vrea şi cum vrea pe blog.

Dacă mâine apare vreun meseriaş care postează pe blogul propriu o tura cu bicicleta în care scrie agramat, fotografiază doar câini spulberaţi de TIR-uri plus un film cu retardat care îşi bate calul cu ranga, cum se va proceda?

I se va şterge link-ul către blog pe motiv că bătaia calului cu ranga nu intra în strandardul de decenţă impus de ciclism.ro?

In al patrulea rând, s-a pus problema că forumul este depăşit, devine un produs de nişă şi cel puţin din câte înţeleg eu, cei care vor posta pe forum vor fi nişte dinozauri.

OK, suntem nişte dinozauri, exact în acelaşi fel cum sunt dinozauri cei care menţin în circulaţie maşini din anii ’50 sau locomotive cu abur.

Secţiunea de cicloturism se adresează unui segment de oameni dispus să primească şi să ofere informaţia într-un anumit format, respectiv text şi poze şi nu al link-urilor către bloguri.

La fel cum menţinerea în circulaţie a maşinilor din anii ’50 sau a locomotivelor cu abur se adresează unui segment de oameni dispus să investească timp şi mulţi bani în aşa ceva.

Păstrând exemplul de mai sus, ar fi mult mai simplu azi ca în cazul unei locomotive cu abur să se scoata tot ceea ce exista in cazan şi acolo să fie montat un motor diesel.

Apoi acel motor să fie cuplat la axul roţilor, roata ar învârti biela şi nu invers, iar nişte fum negru pe coş si alb pe la roti nu ar fi o mare problemă.

Ar fi ceva care merge pe şină şi scoate fum, ar fi un fals, o mânărie sau orice altceva. Însă nu ar fi o lomocotivă cu abur.

La fel, secţiunea de cicloturism a acestui forum ar fi un loc în care se postează link-uri şi nu un loc în care există poveşti de ture şi discuţii interactive.

În al cincilea rând, amestecut între noţiunea de forum şi cea de blog nu este posibil.

Bicicleta are două roti. Nu pot avea o bicicletă cu 3 roţi, pentru că în cazul în care îi mai pun o roată, devine tricicletă.

În final, exista colegi de forum care au bloguri personale însă asta nu îi impiedică ca în secţiunea cicloturism să posteze (copy-paste) de pe blog pe forum.

Iar cine are timp de scris pe blog, cu siguranţa va găsi şi timp pentru un copy-paste blog-forum.

Cam asta ar fi.

Doar adaug că pe langă blog, m-am referit şi la Fecebook şi altele similare.

Multumesc.

• Upvote 1

@@iacobdoc: Știam în sensul că mi-am amintit de discuție. Pe atunci eram moderator, oricum nu puteam să-ți schimb nimic, însă știam că se poate (dacă nu mă înșel, mai văzusem la cineva o asemenea "reputație"). Foarte mulțumit înseamnă foarte mulțumit, dacă voiai să ți se reinstaureze reputația trebuia să spui. Acum dacă stau să fac psihanaliză pe text, da, s-ar putea interpreta și ironic, dar la momentul respectiv nu asta am înțeles.

Una peste alta, e bine ca discutam. Totusi, mereu, cautati sa nu-l suparati pe sef B-(

@@otsdr Inteleg. Si eu am luat-o ca o gluma afirmatia ta de atunci si pe ansamblu a si fost o gluma.

Pana la urma, e jucaria voastra.

Din punctul meu de vedere, forumul nu va putea fi niciodata inlocuit de Facebook, din urmatoarele motive:

M-am luat cu altele si am uiat sa iti multumesc pentru foarte corecta expunere a motivelor pentru care forumul nu va putea fi niciodata inlocuit de Facebook.

• Upvote 1

Problema @@gibonu este că n-ai înțeles că nimeni nu vrea transformarea/inlocuirea forumului în/cu Facebook. Nu e "concurență". 

Era vorba de integrare nu de interzicere și încărcarea suplimentară a regulamentului. 
Nu vei putea face un regulament sau o lege care să acopere tot, a.î. să stai liniștit.
E ca-n viața reală.

• Upvote 8

@MaC®

Bine spus, este vorba de integrare.

Exact asa cum se integreaza un motor diesel intr-o locomotiva cu abur, plus doua instalatii de produs fum (alb si negru)

Scoate fum si merge, toata lumea e multumita.

Amanunte nesemnificative de genul "nu mai este locomotiva cu abur" nu le luam in considerare.

Mi-am exprimat punctul de vedere mai sus, in postul nr. 859.

Nu mai repet.

Doar adaug ca m-am referit strict la sectiunea cicloturism si nu la intreg forumul.

Multumesc.

(...) O să vorbesc cu Puterfixer să vedem dacă putem implementa un sistem prin care să puteți să dați note/calificative moderatorilor. În acest fel avem și noi un feedback, putem decide dacă o persoană nu este potrivită pentru echipa de moderare sau dacă respectivul trebuie să schimbe ceva în modul în care interacționează cu ceilalți.

Punerea in practica a ideii tale ar fi un pas inainte spre curatarea forumului de multe discutii si dispute jalnice. Din pacate, asa cum am vazut in ultimii ani, au fost destule cazuri in care chiar moderatorii au instigat, persiflat sau au folosit expresii si aluzii jignitoare iar in final tot "interlocutorii" lor au fost trasi pe margine, temporar sau intru eternitate. Sa speram ca se si va realiza ceva si nu va ramane doar la stadiul de afirmatie/intentie...

• Upvote 1

Mie tot mi-ar place un sistem de vot la postari. Daca e relevant: upvote. Irelevant: downvote. Ajunge la un anumit nr. de downvoturi: postul se "ascunde", il poti vedea doar daca dai click. Asa s-ar cerne pleava si ar ramane doar informatia esentiala. Asa functioneaza si reddit, care te dai pe acolo stii despre ce vorbesc. E foarte misto sistemul.

• Upvote 2

Salutare, 

Am si eu nevoie de putin ajutor pentru primul post din http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18620-wonderful-bukovina-2015-aprilie-24-27/

1. Am introdus cateva greseli gramaticale pe care as dori sa le corectez. Mea culpa pentru asta

2. Se pare ca pozele din primul post(cu exceptia ultimei) nu se vad si ma gandeam sa le sterg si sa le mai adaug inca o data. 

Butonul de edit pentru acel post nu mai exista. Ce ar trebui sa fac?

Multumesc,

Ilie

Poți să editezi un post doar în primele 10 minute (parcă pe acolo, 10-15) de la publicare. Te poate ajuta un moderator cu editarea postului pentru a repara linkul imaginilor. Eventual poți să-ți dai singur report la acel post dacă nu vede vreun moderator ce ai scris aici (deși ar trebui).

Greselile le-am corectat. Da-mi te rog linkul spre albumul cu poze, ca sa le inserez din nou.

Cred ca problemele cu link la poze din Google Photos sunt doar la inceput... si departe de a fi rezolvate.  :(

• Upvote 1

Eu zic ca ar fi mai bine sa luati aminte la schimbare in general. Acum ceva timp regulamentul marketplace a suferit o schimbare (100 posturi etc) cu rezultate remarcabile... Daca o sa continuati cu abordarea aceasta (eu zic putin invechita) o sa ramana un forum doar pentru cunoscatori, adica moderatori, administratori si altii, parerea mea.

Este foarte bine sa iti dai seama cand au loc schimbari in jurul tau, ca sa te adaptezi la ele si sa fii in pas cu lumea, in aspectele care conteaza si te intereseaza.

De exemplu, pentru un forum - interfata, continutul, comunicarea.

Partea de bazar, in mod intentionat si asumat, a fost redusa progresiv si nu face parte, in mod obligatoriu, din arsenalul unui forum.

Un mare forum international, cum ar fi mtbr, cu peste 100 mii utilizatori, nu are sectiune de bazar. Si continua sa existe.

Exista cateva situri specializate pe partea de bazar, care ar fi rostul sa le faca ciclism.ro concurenta, cand rostul lui e altul?

• Upvote 7

Chestia cu bazarul a fost un exemplu, poate ar fi trebuit sa-ti fac un desen. Alt exemplu ar fi aroganta unora din staff de ceva timp dar sincer nu am chef sa ma cert cu nimeni. Pe unii i-ati banat voi dar sa stiti ca multi au plecat singuri.