Zabriskie

Sugestii îmbunătățire forum și site Ciclism.ro!

Recommended Posts

Adică semnătura? A fost activă ceva timp, dar la ultima îmbunătățire a versiunii acestei interfețe, a fost scoasă. Cred că @puterfixer știe cel mai bine.

On 9/23/2019 at 4:57 PM, Traveller said:

Adică semnătura? A fost activă ceva timp, dar la ultima îmbunătățire a versiunii acestei interfețe, a fost scoasă. Cred că @puterfixer știe cel mai bine.

Da, ar fi minunat. Daca e ceva nelalocul lui, sunt sigur ca ochiul ager a lui @Traveller va fi over the top! :D

@Mookyama

Referitor la semnatura, pe langa ceea ce ti-a spus @Traveller, gasesti aici mai multe detalii:

La optiunea semnaturii am renuntat incepand cu data de 01.11.2013.

Mersi, @gibonu - n-am apucat să caut singur și să răspund. Nu cred că semnătura inserată în fiecare post a devenit de atunci mai puțin deranjant de repetitivă, deci recomand câmpul ăla „Despre mine”, la care se ajunge dintr-un singur click pe numele userului.

Apropo de câmpurile de profil. Între timp, de la postul citat și până acum a apărut GDPR, ceea ce ne-a obligat să eliminăm dintre detaliile personale din profil enumerate în postul citat, de exemplu contul de fb/twitter/skype. Singura informație personală absolut necesară pentru forum este adresa de e-mail, pentru că unele acțiuni de control ale contului necesită confirmare prin e-mail (de exemplu, password reset), și de asemenea adresa de e-mail cumva e o verificare a unicității „identității” persoanei, cumva în ideea că fiecare om are o singură adresă de e-mail :) și nu pot fi făcute mai multe conturi cu aceeași adresă de e-mail. De asemenea, la înregistrarea pe forum este solicitată data nașterii pentru a fi calculată automat vârsta și obligația legală de a avea minim 16 ani, însă apoi data nașterii nu e obligatorie în profil - mi se pare că de fapt nici nu e salvată implicit. Toate celelalte câmpuri din profil au devenit pur facultative, le completați doar voluntar dacă vreți să fie vizibile și cunoscute.

De ținut minte că orice informație accesibilă public va fi indexată și de motoarele de căutare. Dacă vreodată vreți să faceți acele informații să dispară, din câmpurile de profil de pe forum le puteți șterge singuri foarte ușor, dar să le ștergeți din cache-ul Google, de exemplu, e o întreagă distracție. E o vorbă că internetul nu uită niciodată nimic; ar fi prudent să vă rețineți de la a dezvălui pe internet informații personale fără un motiv foarte bine întemeiat, și asta oriunde, nu doar pe forumul ăsta.

• Upvote 1

@puterfixer consideram ca se poate deschide topicul asta si eventual curata de ce este in plus?

Ma gandesc ca rau nu are cum face si ar ajuta forumul si pe cei care il utilizeaza. Nu e nici importriva regulamentului forumului si chiar daca este considerat off-shore, fara suparare, sunt suficient de multe topicuri care sunt fara sens/in paragina, unul in plus nu cred ca ar deranja pe careva. De exemplu, chiar astazi am vorbit cu 2 colegi de forum despre ce au mai cumparat in ultima vreme si mai ales din ultima comanda, la ridicare (Bike24). Acordati-i o sansa [-O<

Altfel, eu sunt mai batut in cap si intreb din nou, daca se poate oferi optiunea de semnatura care sa apara la fiecare post, si daca se poate atasa un link. Personal l-as pune linkul la ce am de vanzare. Totodata mai degreaba as cumpara de la cineva de pe forum care are o reputatie decat la un strain. Fie buna, fie rea :P Asta pentru ca nu avem market. Personal nici nu tin sa il avem. Cum considerati ca e mai bine :)

Edited by Mookyama
corectii

@Mookyama

Ai mai sus doua postari in care vei gasi multe detalii referitorare la renuntarea la semnatura. In rest, doar adaug ca au existat semnaturi de genul [doar cu titlu de exemplu] "not a fan of Mookyama", acesta fiind doar unul dintre motivele pentru care am renuntat la aceasta optiune.

Daca mai ai nelamuriri referitor la lipsa semnaturii, nu ezita.

39 minutes ago, gibonu said:

@Mookyama

Ai mai sus doua postari in care vei gasi multe detalii referitorare la renuntarea la semnatura. In rest, doar adaug ca au existat semnaturi de genul [doar cu titlu de exemplu] "not a fan of Mookyama", acesta fiind doar unul dintre motivele pentru care am renuntat la aceasta optiune.

Daca mai ai nelamuriri referitor la lipsa semnaturii, nu ezita.

N-am dat click pe imagine, recunosc. Credeam ca e screen shot/poza luat de undeva de pe forum. Dupa 4-5 clickuri am ajuns si la postul cu pricina. Am zis ca sunt mai batut in cap de la fata locului. Multam de lamurire! Nimic de adaugat.

Pentru ca periodic revine intrebarea "de ce nu mai avem market place / bazar", gasiti mai jos mai multe detalii referitor la desfiintarea sectiunii respective a forumului:

Multumesc.

• Upvote 1

On 2/15/2018 at 4:15 PM, puterfixer said:

@Invitat special, orice forumist poate adăuga evenimente în calendar, și ele sunt vizibile imediat fără vreo aprobare necesară. Pot fi inclusiv ieșiri de seară sau de weekend în care să confirme cine vine (RSVP), sau cu număr limitat de locuri dacă e cu mers cu mașina.

Avantaj la calendar: are RSS feed, dacă ai un agregator RSS preferat, și de asemenea se poate defini ca sursă externă și în alte aplicații (Outlook, Google Calendar etc.) ca să vezi acolo toate evenimentele, cu update automat, fără să trebuiască să intri pe forum pentru asta. Calendarul de la job îl vezi oricum zilnic, calendarul Google ți se sincronizează pe telefon...

Io chiar aș înclina să folosim acest calendar și pentru calendarul competițional, care momentan e pe site sub forma unor tabele chioare și cu informații din 2016 :">

@Lucianpim am bolduit. Important este sa fie cumva undeva vizibil. Poate ar merge si un topic pentru asta.

Ne gandeam in ideea sa facem niste intalnire de forum, care cum poate, bi saptamnal sau lunar sau cum ar fiecare timp. Gasim o locatie si sa ne vedem tot acolo de genul joi, la ora 19:30. Vineri mai pleaca lumea din localitate. Cu catel, purcel, gagici, sotii, mascote, amante, dupa caz.