purix

Mtb custom otel

Recommended Posts

Salut!

In ultimul timp ma batea gandul sa imi fac o bicla mai pe gustul meu, eu tot baleam la un cadru Cotic Rocket, cadrul de otel fiind una din slabiciunile mele, dar nu vroiam sa imi vand un rinichi sau unul din copii pt un amarat de cadru! :)

Renuntasem la ideea de FS si ma batea gandul la un HT de otel cu geometrie mai agresiva de dat la vale si chiar gasisem un Ragley la un pret decent la noi in ograda in Bucale, dar mai citind una alta am dat de un topic pe dirtbike unde cineva a dat comanda la Marino bikes in Peru pentru un cadru de otel si atunci piticii din capatana au inceput sa semnalizeze puternic!

Am luat specificatiile cadrului de la Cotic Roket si am le-am trimis celor de la Marino o comanda, dupa cateva schimburi de mail-uri si intrebari am batut palma la un cadru fs de 27.5 cu geometrie de Enduro, cursa spate 150 pt o furca de 160 

Cam asa ar arata:

66565.jpg

Tubulatura am ales sa fie Reynolds 725, in loc de Chromoly 4130 cable routing intern, totul la 725 de dolari, plus 110 transportul

Dupa ce am finalizat ultimile detalii am trimis un avans de 100 dolari, la sfarsitul lunii august si pana acum o saptamana n-au dat oamenii nici un semn.

Stiam ca au foarte multe comenzi si au zis ca dureaza cam 14-16 saptamani pana la finalizarea comenzii, deci in decembrie cel mai devreme ar fi inceput sa lucreze la comanda mea.

Saptamana trecuta am primit prima poza, comanda mea a intrat in productie! :)

66564.jpg

Iar astazi am primit si poza cu cadrul aproape finalizat, saptamana viitoare intra la vopsit!

66568.jpg

• Upvote 2
  • Like 6

Subscriu. Sa ne explici in cuvinte bucuria simtita in momentul primirii comenzii!

Stiu ca ne-am vazut acum citiva ani, nu imi mai aduc aminte cit de inalt esti. Daca ma uit la size chartul ala mi se pare un cadru potrivit cuiva de maxim 165cm inaltime.  Stackul ala de 578mm e inspaimintator de mic, e in teritoriul bicicletelor race de XC si cu marimi gen XS. Sigur nu ai facut ceva greseala?

1 hour ago, JDM said:

Stiu ca ne-am vazut acum citiva ani, nu imi mai aduc aminte cit de inalt esti. Daca ma uit la size chartul ala mi se pare un cadru potrivit cuiva de maxim 165cm inaltime.  Stackul ala de 578mm e inspaimintator de mic, e in teritoriul bicicletelor race de XC si cu marimi gen XS. Sigur nu ai facut ceva greseala?

Am 1.68, ma simt bine pe biciclete mici, le pot manevra mai bine. Nu imi place sa stau cu mainile intinse, bine am si niste maini de T-rex :D

• Upvote 2

Intrebare:

Eu am un shock mai vechi Fox Float RP2 cred ca din 2012, in stare foarte buna, merita totusi sa i-au alt shock pt cadru? Am gasit un RS KageR coil sau un Cane Creek double barrel air, amandoua sh

Cred ca raspunsul este simplu. Daca acel shock are eye to eye si travel bun pentru viitorul cadru, incerci cu el. Daca esti nemultumitit din varii motive, cauti alternative.

Ce componente vei folosi in rest? Furca, roti, etc. Incerci sa o faci relativ usoara sau nu iti pasa de greutatea finala?

Am un Yari de 160 si am prins la oferta o preche de roti Sun Ringle Duroc 40, de aproximativ 2kg perechea, presupun ca o sa iasa in jur de 15 kg, animalu', fiind mai mult de dat la vale si urcari ocazionale unde nu ma grabeste nimeni, nu pream ma intereseaza greutatea, iar restul componentelor nu le am dar o sa fie ceva 1x11 cu frane din categoria SLX/XT sau Magura MT2, depinde de ce mai prind pe la oferte prin iarna. A, si un dropper

Tocmai am prins la promotia blackfriday un shock Cane Creek Double Barrel Coil cu 1280 lei + transport :D (am avut si un cupon de reducere)

213084-00-d-404961.jpg

E gata cadrul :X

66585.jpg

Acum sa vedem cand ajunge! Teoretic cam in 2 saptamani de la efectuarea platii.

• Upvote 3

Sa o folosesti ori de câte ori ai placerea si sa o ai completa de Sarbatori!

Am facut plata azi :D

Sper sa ajunga cat mai repede, desi acum cu sarbatorile cica ar ajunge in 25-30 de zile, mama ce greu trece timpul la d-astea!

Luni au trimis cadrul, acu' astept!

Alea sunt prea entry level pentru ce vrea el, i-ar trebui de la MT5 în sus. :)

On 21.11.2021 at 21:17, purix said:

Am un Yari de 160 si am prins la oferta o preche de roti Sun Ringle Duroc 40, de aproximativ 2kg perechea, presupun ca o sa iasa in jur de 15 kg, animalu', fiind mai mult de dat la vale si urcari ocazionale unde nu ma grabeste nimeni, nu pream ma intereseaza greutatea, iar restul componentelor nu le am dar o sa fie ceva 1x11 cu frane din categoria SLX/XT sau Magura MT2, depinde de ce mai prind pe la oferte prin iarna. A, si un dropper

Tineam minte ca vrea MT2 d-aia am zis.

Aaa, îmi scăpase. Dar de abia MT4 sunt pe la nivelul Deore, de aia ziceam că MT2 sunt cam slăbuţe pentru cum se prefigurează căluţul lui de oţel.

Un mic update ;)
Am prins la reduceri asa:
Magura Trail (MT5 fata cu MT4 spate)
Angrenaj Deore 1x foaie 30T
Maneta, schimbator si lant SLX 12v
Caseta pinioane Sunrace 12-50
Pedale Nukeproof electron
Cuvete Nukeproof
Cauciucuri Michelin Wild AM TS cu balonaj 2.6
Pe langa am mai luat un dropper sh (dat jos de pe o bicla noua) BrandX de 150mm
Cu rotile, amortizorull si furca luate anterior, cam asta ar fi bicicleta
Acum astept! Cadrul a fost trimis pe 2 ian din Peru, dureaza cam 2 saptamani pana ajunge in tara si de acolo, dumnezeu cu mila, ajunge la posta romana.
Deci sper cam pe la inceputul lui martie sa pun mana pe el!

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

• Upvote 1
  • Like 1