Roby_

Recomandare bicicletă solidă

Recommended Posts

Salutare. Aș dori o recomandare pentru o bicicletă care să "ducă" mai multe KG. (120+) Bugetul ar fi unul de 3000 de lei. M-ar interesa, în special, un MTB Hardtail. 

Deocamdată am văzut modelul Kato 27,5" Essential de la Ghost. Știe cineva dacă îmi satisface cerința? 

Am avut un Pegas Drumuri Grele Pro care s-a dat bătut după aproximativ 3 luni de pedalat aproape în fiecare zi, fără să îl fi supus la cine știe ce scheme, iar ulterior am auzit că Pegas nu ar fi o recomandare pentru oricine. 

Mulțumesc!

Salut!

Cum s-a dat bătut pegasul drumuri grele?

S-a rupt cadrul? 

4 hours ago, Traveller said:

Salut!

Cum s-a dat bătut pegasul drumuri grele?

S-a rupt cadrul? 

Salut! Nu, cadrul nu s-a rupt. Roata din spate a început să aibă probleme. Mai exact caseta. 

Știu ca o pot repara, roata fiind, însă am discutat cu unii mecanici care mi-au spus că nu se bagă la Pegas fiindcă sunt biciclete proaste, fapt pentru care aș vrea o bicicletă nouă.

Poate nu greutatea a stricat caseta, ci cel care o manevreaza. Evident ca la pegas nu ai componente de top, dar ieftin si bun nu exista nicaieri in lume indiferent de brand.

51 minutes ago, Alecsus said:

Poate nu greutatea a stricat caseta, ci cel care o manevreaza. Evident ca la pegas nu ai componente de top, dar ieftin si bun nu exista nicaieri in lume indiferent de brand.

Sigur că da, poate că și eu am greșit, însă când am vrut să o repar și mulți mi-au spus că nu se bagă la Pegas, m-a făcut să mă gândesc dacă vreau sau nu să o repar, bănuind că voi mai avea probleme cu ea.

Sunt marlani care vor doar sa vanda biciclete noi. Cauta un mecanic serios.

Worst case scenario schimbi butucul spate. 150 - 250 ron total cu butuc nou, spite noi si respitare.

Pana si cel mai fitos mecanic nu are ce comenta daca ii cer sa aiba abordarea asta.

Ghost kato e downgrade.

Daca ne zici ce are caseta, eventual poze si film, te putem sfatui si noi.

• Upvote 1