Sign in to follow this  
Vyk

Oferte santinicycling.com

Recommended Posts

Salut,

Santini are momentan reduceri mari, de pana la 40%+, daca sunteti interesati ne putem asocia la o comanda. Din pacate pentru Romania comanda de livrare gratuita este 200E.

Eu as fi interesat de un jersey, 60E, daca ne mai strangem luam la pret bun si fara cost transport.

https://www.santinicycling.com/en/home/aw216075colle-3985.html

Exista doritori?

Găsești și la Sportguru prețuri bune la Santini, au avut ceva reduceri de curând. 

Multumesc Mookyama pentru pont, m-am uitat si au inca reduceri insa nu m-a atras niciuna in mod special - m-am uitat la toate. Era ceva de la Castelli pe rosu insa e groasa, eu vreau mai subtire ca sa pot folosi si sub 15-20grade iar daca e mai rece deja pot lua geaca.

Multumesc Mookyama pentru pont, m-am uitat si au inca reduceri insa nu m-a atras niciuna in mod special - m-am uitat la toate. Era ceva de la Castelli pe rosu insa e groasa, eu vreau mai subtire ca sa pot folosi si sub 15-20grade iar daca e mai rece deja pot lua geaca.

Rapha Core long sleeve, dacă îți place. Îl poți vedea la mine dacă treci in vizită. Sub 15 grade ar merge și un base layer de merino dacă mergi lejer.

Sent from my iPhone using Tapatalk

O bluză de merino și tricou de ciclism pe deasupra sunt suficiente pe la 10-15 grade. Au și la Decathlon și pe merinito la prețuri normale. 

Acum 2 zile au fost 10 grade, nu știu câți s-ar fi încumetat la combinația asta. Mâinile stau cam țepene, vânt, umbră…nu m-aș încumeta la 25-30km/h doar cu atât la 10 grade. Iar cu cât viteza e mai mică cu atât efectul yaw e mai mare, atât și frigul.

Am bluza de merino de la Decathlon (una neagră în cutie portocalie, sub 200 lei), însă nu mă văd cu bluza respectivă și doar un tricou de vară peste, chiar și cu un tricou Castelli Gabba, care este pentru conditii de vânt și temperatura 10-15 grade (nu îl am, dar îl cunosc tricoul). Asta in condițiile in care lumea dârdâie lângă mine pe același echipament, dar poate nu sunt cel mai călduros.

Cât despre produsele Merinito, long term, dacă nu ai grijă de ele, se cam fac praf. In special boxerii 1.gif Personal nu le recomand. Sunt pentru medium low usage.

9 hours ago, Mookyama said:

Cât despre produsele Merinito, long term, dacă nu ai grijă de ele

Nu știu ce înseamnă să ai grijă de ele (eu le spăl la 20C, 800rpm centrifugă, 20min) însă câte bluze am avut cam toate au căpătat câte o gaură după un an de utilizare. Cu toate astea n-aș lua altceva pe mine când mă duc la schi, mai ales schi de tură :)

Nu știu ce înseamnă să ai grijă de ele (eu le spăl la 20C, 800rpm centrifugă, 20min) însă câte bluze am avut cam toate au căpătat câte o gaură după un an de utilizare. Cu toate astea n-aș lua altceva pe mine când mă duc la schi, mai ales schi de tură [emoji4]

Eu le spăl 30*C, 600 rpm. Aș fi mers pe 400 sau deloc.  Pai tocmai asta e necazul lor, fac găuri.

Cea de la Decathlon am purtat-o de vreo 15-20 de ori fără să o spăl. Am vrut să văd dacă reușesc să o fac să pută la propriu. Nu am reușit. Din păcate nu se mai găsesc Quechua. Stai așa…Da, nu mai este, cel puțin online. Eu am luat una de pe manechin spre surprinderea gagiului… sigur o doriți?! Zic da, îmi trăbă o bluză de corp. Poate le-au redenumit Forclaz.

Însă au marca Simond care au calitate mult mai bună pe echipamentul de munte.

Pe deoparte am vreo 2-3 bluze de corp Wedze și le împut rapid după minute de purtare. Dacă o port o zi, well…Nici nu le mai port, stau in sertar degeaba. Dupa astea am luat prima bluza de merino, asta de la de care povesteam mai sus. Nu m-am mai întors la “plastic”. Chiar și tricourile de ciclism le prefer tot pe cele de merino.

Eu am avut ocazia să prind Rapha merino base layer cu mâneca lungă de pe Bike24 la vreo 25€. Best buy ever! Am urcat în Piatra Craiului cu doar bluza asta pe mine și rucsac in spate. E ușor transparentă, dacă era o gagică fără bustieră se făcea coadă…De curând au fost la 52€ de la 75€, au disparut sub 48h. Fără găuri, fără să se lungească, fără să se împută, purtată și transpirată, lăsată la uscat și luată din nou. Are vreo 4 ani buni.

https://www.rapha.cc/eu/en/shop/merino-base-layer-long-sleeve/product/BLS02LSFBFSML

Am și una de merino de la icebreaker (au mai multe variante). E okish, dar nu mă dă pe spate. Plus ca la mărimea M e cam lalaie, aș fi tentant de XS, S cu siguranță. Boxerii lor însă sunt peste orice am încercat până acum. Dacă îi prinzi la reducere, nu îi mai dai jos.

(LE. Mărimea boxerilor să fie pe mărimea pe care o purtați. Eu port M, stau foarte ok pe fund, picior… chiar scrie pe cutia lor, caci vin in cutie, wool with sex appeal).

Atât la Rapha cât și la icebreaker recomand achiziționată o mărime mai mică. Am 179/72, în piept am 98-100cm, port M. Merge S fără probleme. Chestie pe care eu nu am știut-o :)

Din pacate din cauza ghinionului de a-mi rupe iar genunchiul drept (iar titan, suruburi) nu am mai iesit cu bicicleta de 6 luni. Nu-mi mai aduc aminte bine cum ieseam eu la 10-15grade. La 10 sigur aveam o vesta windproof/waterproof, ceva mai plina decat foaia de ceapa iar pe dedesupt un tricou tehnic, incalzitoare si o bluza subtire cu maneci lungi. la 15 grade deja cam ar fi cald in acest set-up. Eu produc multa caldura.

Cu merino sigur m-as incalzi pe bike. Pe munte port mereu merino baselayer iar Icebreaker sunt super, port chiar marimea mea. Am o bluza de 10 ani cred si e ca noua aproape. S-au scumpit mult, am mai cumparat una acum la reducerile din toamna, sa vedem daca este aceeasi calitate. Merinito sunt bune la pret dar se decoloreaza repede si se gauresc tot asa repede. Spalare de mana la lighean!

Revenind ON TOPIC, trebuie sa ma decid intre Santini si bike24, se baga cineva la comanda aici, sa facem 200E sau raman la Pearl Izumi de pe bike24? Luni-marti vreau sa trag linie :)

Cred că ar merita mutată discuția la echipament de ciclism de merino :)

De la icebreaker am doar una și e lalaie la M la 72kg. Nu pot compara cu altele de la ei. Dar vs cele de la Rapha mi se pare sub ca și calitate. Se mai întâmplă ca producătorii sa vină cu chestii noi, dar mai proaste. Și asta am auzit-o de foarte multe ori, deși poate fi o discuție subiectivă din păcate.

Legat de decolorare, la Lidl, dar cred că și la DM, sunt niște pliculețe speciale pentru asta, să absoarbă culoarea din cele care se decolorează. La Lidl sigur este, am văzut zilele acestea.

Legat de topic, nu mai merg nici pe Castelli, nu momentan, cu atâta mai puțin pe Santini, pentru că nu am testat. La 63€ era Rapha Core, recomand. Sau alt model. Dacă mai e pe stoc mărimea ta, culoare, etc. Dacă te ajută, îți pot oferi și un cod de 10% discount la prima comandă.

Ps: ca sa fie intr-o aceeași ordine, topicul să fie tot “comenzi nume site”, dacă cumva e un moderator prin preajmă :)