Sign in to follow this  
andreimtb.

Spite slabite in mers.

Recommended Posts

Salut,pe roata spate la o tura de aproximativ 30 km,se slabesc cam doua spite, le strang, apoi dupa un timp iar se slabesc dar nu neaparat aceleasi spite,janta este Syncros / 32H, iar spitele sunt Stainless Black 15G / 1.8mm,ce a-si putea sa-i fac, sa nu fie tensionate spitele uniform?

Multumesc.

Spitele trebuie detensionate. Adică după fiecare strîngere a unei spițe, nu o lași așa cum ai strâns-o, ci rotești cheia in sens invers puțin astfel incât spița să rămână torsionată. Poti lipi o bucată mică de izolier band pe spita pe care o lucrezi si rotesti cheia stânga dreapta până banda aia este intr-o pozitie de echilibru.
La fel, apuci cu mâna câte două spite si le strângi puternic două câte două, pe toată circumferința rotii.
Ceva cam ce face nenea ăsta in clip. (e de urmărit tot clipul de altfel)
Nu stiu de ce nu mă lasa să postez video. Copiază adresa de mai jos si sterge "a"-ul din fața "https"
ahttps://youtu.be/_MLyw7LiCLc?list=PL8o6RPvTKvXNyuQwrz3F4Rb1Ip7ZJETG5&t=3633

• Upvote 1

5 hours ago, BodoC said:

nu o lași așa cum ai strâns-o, ci rotești cheia in sens invers puțin astfel incât spița să rămână torsionată

Aici e un cuvânt esential pe care l-am "mâncat". Corect este:
"nu o lași așa cum ai strâns-o, ci rotești cheia in sens invers puțin astfel incât spița să NU rămână torsionată.