frigider

Scurt metraje din jungla urbana - jurnal propriu

Recommended Posts

Salut oameni,

Cum zice si titlul o sa pun aici "turele" mele scurte si editate din jungla urbana - Bucuresti.

Ssunt un om simplu care vrea doar sa se dea.

Atat ca ma dau foate putin si rar ca n-am timp.

Aasa ca am zis sa filmez daca tot ma dau asa rar sa-mi fac un jurnal video.

Si daca tot editez sa o fac la caterinca - asta e ideea de baza.

Clipurile cam toate cred ca vor fi din Bbucuresti.

Sper sa va placa, eu le fac pentru si dupa chipul si asemanarea mea, dar cenzurandu-ma am zis sa le fac publice, pentru ca de ce nu?

Gen entertainment sa zicem.

Primul, facut in graba mare, regulile spun ca trebuie sa il descriu putin, dar daca il descriu ii ia din farmec :D 

Sa zicem ca imi place sa ma dau nu chiar pe piste de biciclete :)  

https://www.youtube.com/watch?v=SRUk17dHw3g&t=2s&ab_channel=frigider

Si al doilea, asta este afara in parc, suna boring dar sper sa nu fie :D este in stilul primului.

https://www.youtube.com/watch?v=mfsbgqmz308&t=62s&ab_channel=frigider

Pana acum am 2 clipuri si cu al 3-lea vreau sa le fac rau de ras pe primele 2, daca oi reusi sa il fac (cat uram cersitul .. acum ma gasesc cersind vizualizari/share/subscribe etc. e nevoie de sponsor caci locul unde vreau sa filmez e pe bani etc.)

^^Deci daca vi se pare ok-ish dati va rog macar share. 
Ma va ajuta sa il fac pe al 3-lea sper.
Nu castig niciun leu din asta, sper sa nu fiu banat de aici.

• Upvote 4

în urmă cu 14 ore, BodoC said:

Vai de mine, știi cum se zice, nu?

"Mințile mari gândesc la fel."

Ok nu e clar dacă e vorba strict de volum cranian sau știu eu ceva nesemnificativ cum ar fi IQ. 🙃

Mi-ai dat de citit. Mă mai cultiv și eu cu ocazia asta.

Spre rușinea mea, ce înseamnă AM?

FS presupun că e freestyle?

Apreciem.

AM e all-mountain. :D

FS Full Suspension

AM vine de la All Mountain*.
FS vine de la Full Suspension. Adică o biță cu suspensii pe furcă - adicătelea ce ai tu cu brațe albe la ruata dân față și ÎN PLUS cu ceva în zona de sub popou (ceva mai jos, vorbesc de cadrul biței) care face ca și ruata spate să "plutească" lin... (înțelegi că acel lin e o figură de stil, nu?)
Ce ai tu e un Hard Tail. (coadă tare). Ai suspensie "decât" pe față.

*bagă okiu' acilea
https://www.evo.com/guides/how-to-choose-mountain-bike

Later edit:
pfuuu, mi-au luat-o înainte (scriam și p-ormo am vorbit la tel. și n-am observat că au venit deja răspunsuri)

în urmă cu 12 ore, Traveller said:

Apreciem.

AM e all-mountain. :D

Omg e prima oara când aud termenul asta.

Sa mi fie rușine.

Sper sa nu-mi atrag kick + permaban <:-P 

în urmă cu 12 ore, BodoC said:

FS Full Suspension

Lol nici pe asta nu l-am nimerit.

în urmă cu 12 ore, MaC® said:

Later edit:
pfuuu, mi-au luat-o înainte (scriam și p-ormo am vorbit la tel. și n-am observat că au venit deja răspunsuri)

^asa se întâmplă, explici frumos plastic, elastic apoi până dai "reply" aia mai scris 2 inși , mai pe scurt.  

/:)

Mersi oameni de explicații, credeam că știu și eu una alta termeni.

Credeam că DH e FS și gata. Dar nu.

• Haha 1

@frigider

Inedita ideea topicul si foarte tari cele doua filme postate.

Nu ma pricep la soricarii d-astea hi-tech, insa pare ceva munca la ele (filmat cu mai multe camere, editare, etc).

Te asteptam si cu alte filme.

Ideea e buna daca facea la el in casa, daca murdareste/strica in spatiul comun, nu cred ca iese el pe scara la trafalet din proprie initiativa pe banii lui etc.

• Upvote 2

în urmă cu 4 ore, gibonu said:

@Alecsus

Asta cred ca este problema lui @frigider si a vecinilor lui, nu a noastra.

Într-adevăr, a noastră e să nu încurajăm astfel de ”acțiuni”. 🙄

• Upvote 1

în urmă cu 6 ore, gibonu said:

@frigider

Inedita ideea topicul si foarte tari cele doua filme postate.

Nu ma pricep la soricarii d-astea hi-tech, insa pare ceva munca la ele (filmat cu mai multe camere, editare, etc).

Te asteptam si cu alte filme.

Mersi man.

Se "pierd" niste ore iti dai seama, mie unul nu-mi "pasa" de ele.  Doar nevastuicii :D  

Se "pierd" multe si cu "scenariul", schita pe muzica etc.

Ok nu vorbim de primul clip, ala e filmat si facut in graba :D 

Sa vina caldura si mai fac, noi sa fim sanatosi!

în urmă cu 5 ore, Alecsus said:

Ideea e buna daca facea la el in casa, daca murdareste/strica in spatiul comun, nu cred ca iese el pe scara la trafalet din proprie initiativa pe banii lui etc.

Ar trebui sa dau cu var acolo, se va vedea ciudat alt undeva si in rest "gri".

Nu neg.

Am vrut sa fie si putin "huliganism" in clipurile astea, dar nu am vrut sa murdaresc intentionat.

în urmă cu 3 ore, paulrad said:

Într-adevăr, a noastră e să nu încurajăm astfel de ”acțiuni”. 🙄

O sa revin cu poze cu urmele acoperite. Trebuia sa fac asta de atunci. 

Nu vreau sa o bag pe aia cu "dar si altii au murdarit" ca nu e de mine, asa mic cum sunt si eu :D 

Totusi ma intreb unele urme cum au fost facute - probabil la carat mobila pe scari. 

Doar copii nu prea sunt pe scara. Ok afara de mine.

Poate merita topic nou gen - ghici cine/ce a facut urma asta pe perete :) 

Sa mai inveselim putin atmosfera :D 

• Sad 1

Sunt convins ca sunt urme de la N chestii carate, mobilier,  copii etc, dar daca te prinde pe tine in actiune si sunt si urme de la bicla, nu mai conteaza ca altii au facut si nu au fost depistati, depinde peste cine dai, oricum nu e normal sa cobori cu bicla pe scarile blocului.

în urmă cu 2 ore, Alecsus said:

Sunt convins ca sunt urme de la N chestii carate, mibilier,  copii etc, dar daca te prinde pe tine in actiune si sunt si urme de la bicla, nu mai conteaza ca altii au facut si nu au fost depistati, depinde peste cine dai, oricum nu e normal sa cobori cu bicla pe scarile blocului.

Total de acord.

As fi preferat huliganism moral decat material dar lipsa de skill si-a zis cuvantul si am mai atins din pereti. 

4-5 locuri, ma ocup eu de ele.

în urmă cu 3 ore, frigider said:

se "pierd" niste ore iti dai seama, mie unul nu-mi "pasa" de ele.  doar nevastuicii :D   :D 

Nici in gluma nu îi poti spune asa sotiei tale, dar probabil fiind la inceputul casniciei inca nu ai ajuns sa intelegi cat e de placut sa ai pe cineva alaturi.

în urmă cu 17 ore, pedale said:

Nici in gluma nu îi poti spune asa sotiei tale, dar probabil fiind la inceputul casniciei inca nu ai ajuns sa intelegi cat e de placut sa ai pe cineva alaturi.

Poate nu am fost eu clar in exprimare - zic.

Mie nu imi par pierdute neaparat ca ma pierd in ele, nevastuica in schimb este enervata de aceste ore pierdute.

Ceea ce pot intelege. Na, ma dau si eu cum pot sa fie bine pentru toate partile implicate.

Alte feluri și locuri de dat ai?

în urmă cu 14 ore, Traveller said:

Alte feluri și locuri de dat ai?

Nu inteleg la ce te mod te referi asa ca ofer 2 raspunsuri:

- daca e la modul "esti pardaf, stai acasa": atat pot eu, nu pot sa-mi depasesc conditia.

- daca e la modul "mai ai alte clipuri": deocamdata nu.

Cum ziceam, incerc sa spamez internetul pentru views/subscriptions ca sa imi maximizez sansele sa fac cumva productia 3 care sper eu ca-mi va aduce un Nobel pentru pace, sau macar o nominalizare.

Eu întrebam serios (îmi plac trenurile, deci nu-mi place să iau oamenii la împins vagoane) - pe unde te mai dai în afara parcului Carol? :D

Faci și ture de tip MTB prin jurul orașului sau îți place doar să te dai în stil dirt/BMX/trial?

în urmă cu 38 minute, Traveller said:

Eu întrebam serios (îmi plac trenurile, deci nu-mi place să iau oamenii la împins vagoane) - pe unde te mai dai în afara parcului Carol? :D

Faci și ture de tip MTB prin jurul orașului sau îți place doar să te dai în stil dirt/BMX/trial?

Scuze, nu am stiu cum sa interpretez.

Mai mereu prin oras.

De cand ma stiu stau foarte prost la anduranta asa ca am preferat mereu sa ma dau pe plat la viteza mersului pe jos sau la vale.

Cand eram mai mic am facut "trial" cu un DHS modificat :)) . Vorba vine "facut", am incercat. Nu prea mi-a iesit, ori nu am ce trebuie, poate nici bici nu m-a ajutat etc. 

Pana anu trecut am avut pauza de bici de 2 ani, anul trecut am iesit din casa de 5 ori - stau foarte prost cu timpul. (din alea 5 ori 1 data m-a plouat deci na si de 2 ori am filmat - adica nu e prea fun ca eram presat de timp :D  )

Am fost si la munte 1-2 ori gen Urlatoarea din Busteni. Imi place si la munte - la coborare doar. 

Poate pe viitor ceva Azuga - urcat cu gondola sau cum ii zice - apoi coborat dar mi-e cam frica de ursi.

Sau mi-ar placea sa cobor de la  Busteni - de la telecabina la Piatra Arsa, gen o coborare din aia luuuunga, nu neaparat dificila dar lunga sa fie, sa se simta.

Sau ceva tehnic mai lent. Imi place la inghesuiala.

Anul asta sper sa stau mai binisor cu timpul :D  si sa ies mai des - poate bifez si Azuga si Piatra Arsa dar nu stiu cu aglomeratia de la telecabina cum e.

Sau poate o masina de inchiriat ceva sa ajunga la Babele? 

La Piatra Arsa stiu ca e drum si de masina dar la Babele nu cred ca se ajunge cu masina. :D 

Incepem sezonul '22 in forta cu o procutie pe cat de cretina si inutila pe atat de scurta :) 

https://youtu.be/U28EmJti4v8

Aparea si embed dar imi spunea Forbidden..

• Upvote 3

*se vroia un fel de intro pentru canal dar a degenerat putin, clipurile celelalte vor fi doar locuri mai cretine unde ma dau :)  

vorba ia: ori te dai, ori stai acasa.