Sign in to follow this  
Adrian_789

Problemă braț suspensie

Recommended Posts

Bună seara! După cum scrie și în subiectul topicului , am o mică problemă la brațul drept al furcii ( țin să menționez că momentan nu influențează prea mult calitatea suspensiei).

De fiecare dată când ies la o tură off-road, brațul drept se murdărește foarte rapid în comparație cu cel stâng ( după părerea mea de mecanic amator novice, pare că este vaselină).Sunt necesare doar câteva hopuri și brațul drept se murdărește,în timp ce brațul stâng rămâne curat. Ceva păreri/ soluții ?

Atașez o poză mai jos pentru o mai bună expunere. De-abia curățasem integral furca ( ambele brațe ) și după cum se vede doar brațul drept s-a murdărit.

38ac5122-74cb-45aa-a620-7d8b70c1cb30

Buna seara! La partea de sus a furcii, prin care culiseaza cele doua brate cu luciu metalic, sunt doua simeringuri, un fel de garnituri, al carui rol e sa etanseizese sa nu iasa uleiul din amortizor. Cel din dreapta e uzat, scapa ulei si trebuie inlocuit. Ar trebui sa îl inlocuiesti si pe cel din stanga daca tot te apuci de treaba, ca va scapa ulei si acela in curand.

• Like 1

Ce model de Suntour este? Când i-ai făcut ultima dată service? La SR Suntour nu știu ce se poate schimba, dar macar garniturile alea cred că se găsesc, + un schimb de ulei...

@mchereja Suntour XCR 29 LO , 100mm travel

completare:  după spusele vânzătorului (am cumpărat bicicleta anul trecut prin primăvară), ultimul service general a fost făcut acum vreo 3 ani.

Eu n-am mai apucat să-i fac un service de când am cumpărat-o.

Furcile de la Suntour nu sunt foarte servisabile. Se poate face o servisare a lowerelor (partea de jos a furcii) in sensul că se pot curăța de apa/mizeria acumulată, se pot gresa bucșe, se pot înlocui simeringuri anti dust, și ceva pe la uppere pe partea stângă, partea ce ține de arc (fie că e pe aer sau pe arc).
Pe partea dreaptă, bratul cu amortizorul/Lockout ei au o solutie tehnică cu un cartuș compact, in general neservisabil.
O revizie pe lowere nu ar strica, dar mă tem că nu va fi suficientă. Acel cartus de lockout se pare că nu se simte bine.
Vezi aici de unde ai timestamp, dar e interesant tot clipul. Nu stiu dacă e acelasi model de furcă, dar are unele similarități. Poate un service competent te poate ajuta.
https://youtu.be/w35U-AxTt5Y?t=368

On 1/25/2022 at 10:28 PM, Adrian_789 said:

ultimul service general a fost făcut acum vreo 3 ani.

Total evaziv. Nu pare să spună nimic despre vreun service al furcii.
Si e o molie care mă bântuie și-mi suflă că doar au șters fuca de praf.

• Upvote 1
  • Haha 1