Sign in to follow this  
Ic3man

Recomandare furca 27.5 Revelation vs Reba

Recommended Posts

Salut,

Strict intre aceste doua furci pe care mi-ati recomanda-o? Acum am o Judy care nu mai blocheaza si vreau sa o schimb.

1. RockShox Revelation RC Debon Air 27.5" Suspension Fork - 120mm - 46mm Offset - Tapered - 15x110mm Boost - Maxle Stealth - Gloss Black

2. RockShox Reba RL Solo Air 27.5" Suspension Fork - 120mm - 42mm Offset - Tapered - 15x110mm Boost - Maxle Stealth - Gloss Black

Revelation are brate de 35 si un pic mai grea, Reba are brate de 32... la bani Reba e un pic mai scumpa.

Stiu ca Pike e peste dar bugetul meu e 400-450 Euro +/-

Limita de 120 travel este data de geometria bicicletei.

Depinde cum te dai, Reba e pt XC si un trail usor, Revelation este pt Trail-Enduro, varianta mai de buget a lui Pike. Daca ai cadru de xc, mergi pe Reba, este superioara ca si functionare lui Revelation si mai usoara.

Atunci mergi pe Reba

Pike e pt All Mountain, are brate de 35, e mai grea decat Reba, e sa te dai mai agresiv, Reba e arhisuficient pt ture pe munte tine la o coborare din saua Strunga fara probleme

Hmmmm e doar cu 150g mai usoara Reba dar mult sub nivelul  lui Pike... dar si 1600 lei mai mult la Pike... decizii decizii :))))))))))))))

Judy pe care o am acuma are 2270g...vs Pike care are 1818g... iar eu am suta cu bataie... deci hai sa nu ma mai ..... atata pe mine :))))))))))

O sa merg pe Pike totusi daca ma gandesc long term...

Axle to crown:
- Reba 507
- Pike 522
Sunt 15 mm mai mult. Geometria și implicit poziția pe bicicletă vor fi afectate.
Dacă nu ai treabă cu AM/Enuro, iar cadrul nu este pentru așa ceva, ia Reba. 
O furcă corect setată ȘI potrivită cadrului va genera o senzație de siguranță si confort mult mai mare decât o furcă nepotrivită, dar doar mai potentă crezând că utilizarea sub nivelul ei o va face de neatins. 

Multumesc pentru raspunsuri. Am dat drumul la un Pike pe b24

O sa revin cu un feedback dupa ce o montez, va datorez asta.

Bicicleta este asta:

CUBE STEREO 120 PRO 27.5" 2018

Daca o sa resimt cei 15mm diferenta o sa revin la ghidonul original care e fara rise.

Salut.. Am promis ca revin cu un feedback.

Pike este complet diferita de Judy-ul pe care l-am avut.

In primul rand m-au luat toate transpiratiile cand am vazut ca nu se blocheaza complet pe urcari.

Are 4 pozitii pentru high compression: are High compression si Low Compression. 

Daca o reglezi cum trebuie, pe urcari, in momentul cand pompezi, furca se rigidizeaza pentru ca se amortizeaza cursa pe low compression. Dar nu devine complet rigida.. 

Pe de alta parte, avand presiunea corecta,  cu rebound-ul reglat cum zice producatorul si 2 token-uri suplimentare in camera de aer parca am alta bicicleta acuma...

Asa ca una peste alta, imi va lua putin sa ma obisnuiesc cu noul comportament dar pot sa spun atata: me likey! :)))))))

Cheers!

• Upvote 2