billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Vreu sa cumpar un gps. N-am mai folosit niciunul de bicicleta, doar de masina, deci n-am nici o referinta in a compara. In primul rand pentru navigare dar mai mult pe sosele (prin Eu), alte chestii mai putin ma intereseaza. Vreau unul bun, ecran color, eventual mai mare ca nu mai am ochii de odinioara, facil in manevrare, sensibil, autonomie, preferabil acumulatori AA etc.

Vad de la Bryton unul atractiv la pret http://www.emag.ro/navigatie_gps/sistem-de-navigatie-pentru-bicicleta-bryton-rider-50-harta-full-europe--pBryR50 si specificatii bunicele, inclusiv harta full Eu. Si pe la Garmin, edge 800 pare de luat in seama desi mult mai scump si cu harti e si mai scump.

Buget pe la 1500ron.

Eu am Garmin Dakota 10. Avantaj: merge cu 2 baterii AAA, asa ca nu ma pasioneaza autonomia..schimb doar bateria (hai ca o dau in rime!).

Am pus Road 2009 pe el si e super ok.

Dezavantaj: memorie interna doar de 1 Gb adica daca o fi sa fac vreun drum mai lung prin mai multicele tari...tre sa vad cum pun doar anumite portiuni de harta.

Poti arunca o privire la http://www.garmin.ro/subcateg.php?subcat_id=8&cat_id=13, trebuie sa ceri si dispozitivul de prindere pe ghidon. Eu am un Garmin 60CSX - pentru Romania arhisuficient la nivel harta (ROAD 2009), autonomie - 2 bateri AA (cam 2-3 zile). Nu am iesit cu el afara din tara pe bicicleta. Exista variante cu City Navigator cu toata europa - te pot lamuri mai mult cei de la garmin Romania.

Multam!

Road 2009 full cu highest details are 470 MB

City Navigator 2013 are 2.7 GB. Adica mult peste memoria lu' asta micu.

Doar ca pot fi incarcate doar "parcelele" pe unde ai de gand sa treci.

De asemenea, Garmin TransAlp (adica portiunile din Germania, Italia, Elvetia, Austria, Lichtenstein si Slovenia) are tot cam 2 GB. Doar ca nivelul de detaliere este incredibi, iti arata si ultima balega de urs.

Asa ca solutia este sa ai in laptoaca toate hartile si le incarci pe rang, in functie de ce ai nevoie.

Suportul de bicla costa ceva la nivel de 37 ron si e foarte ok si rezistent, vorba aia..nu l-am rupt cand am cazut la SVC2..

Pe Garmin 60Csx (acum un produs din categoria „iesite din uz“) am pus un card micro SD de 2 GB cu Road 2009 (nu am incercat / nu stiu daca suporta unul de 4 GB), in eventualitatea ca suporta 4 GB este suficient pentru toata Europa.

In cazul de fata, recomandarea este sa se ia legatura cu producatorul si inainte de achizitionare sa se cunoasca cel putin aceste aspecte:

- daca suporta card cu informatie suplimentara

- cat de „mare“ poate fi cardul (spre ex. la un ap foto imi vede casd de max. 2 GB - orice alt card introdus. de 4 sau 8 GB - nu mi-l vede deloc)

Vreu sa cumpar un gps. ....

Daca vrei unul special de bicicleta poti incerca sa vezi daca gasesti un Garmin Edge 705 pe vreun Amazon, e ceva mai ieftin decat un Edge 800. Desi nu se mai fabrica de ceva vreme e posibil sa il mai aiba cineva pe stoc (eventual si ebay-ul poate fi o solutie). Daca nu tii neaparat sa ai toate functiile de antrenament ale unui Edge poti merge pe Dakota 20 sau cu ecran ceva mai mare un Oregon 450. Sunt multifunctionale, poti atasa senzor de cadenta si monitor de puls, dar nu vei putea folosi senzorul de viteza (deci nu il vei putea utiliza pe un trainer). Personal am un Dakota 20, mi se pare excelent pentru ce am eu nevoie (mai mult plimbari, unele prin zone mai putin cunoscute gen muntii Macin, mai putin partea cu antrenamentul).

Garmin Dakota 10/20 reprezinta una din cele mai bune variante pentru bicicleta. Ecran color, utilizare usoara, posibilitate de a incarca gratuit harti de pe openmap. Poate fi personalizat prin adaugarea unui profil specific pentru bicicleta, se pot alege informatiile dorite. Suportul pentru ghidon este bun, dar trebuie atentie la introducerea unitatii. Dakota 20 are in plus fata de 10 altimetru barometric, foarte util la munte si busola compensata pe 3 axe (cam inutila pe bicicleta din cauza metalului). Dakota 10 afiseaza altitudinea folosind GPS-ul avand totusi suficienta precizie, iar busola indica nordul doar in miscare. Ecranul este usor lizibil la lumina zilei. Ambele functioneaza cu baterii sau acumulatori AA. Recomand Sanyo Eneloop sau similar, se obtine o autonomie in jur de 20 ore. Detin un Dakota 10 cu openmap pe MTB si sunt foarte multumit. La nevoie pot folosi routarea.

Daca problemele de vedere sunt mari poate Garmin Oregon sau Montana ar fi o solutie mai buna, ecranul lor avand o rezolutie mai buna. Atentie, toate modelele, Dakota, Oregon si Montana sunt cu touch screen, nu au decat un singur buton de on/off.

Bryton 50 este dedicat pentru bicicleta, accepta senzor de cadenta si viteza (nu stiu daca simultan), ofera informatii specifice ciclismului, harta cu care vine este cea de la openmap daca nu ma insel dar functioneaza cu acumulator propriu. Autonomie in jur de 15 ore sau chiar mai putin.

cam asa arata ecranul personalizat pentru mine:

Imagine postată

Salutare. eu folosesc asta de aici : http://www.spaceshop.ro/electronice/ceasuri-de-mana/ceas-de-mana-timex-t5k267h4.html

mai multe detalii aici : Timex Ironman

si un review foarte bun aici : DC Rainmaker: Timex Ironman GPS Global Trainer First Look Review

si un video :

Ceasurile sunt compatibile cu foarte multe accesorii care functioneaza pe tehnologia ANT+

de ex centura monitorizare cardiaca: Decathlon - KALENJI - Centur Cardio Digital Ant+ KALENJI - alergare.

sau senzor viteza : Bontrager ANT+ senzor de viteza

Traseul efectuat este salvat pe ceas si apoi se descarca pe PC, puteti astfel urmari un traseu efectuat cu diversi parametri salvati - viteza, distanta, altitudine, calorii consumate, etc.

ex: http://www.trainingpeaks.com/av/AIIPMJ6T6XDEPTWH3JK2FUT6CU ( btw. daca e careva interesat de ceva trasee cu bicicleta in halkidiki sau sithonia, am facut cateva foarte interesante.mai multe detalii pe privat, sau cand o sa am mai mult timp liber sa postez ceva experiente)

Ceasul vine face acesti senzori, dar se pot cumpara aftermarket din mai toate magazinele sportive in functie de sportul preferat.

Din pacate, garmin romania, in afara ca are site-ul bunicel si un magazin unde le poti pipai, preturile sunt babane. Iar foarte multe modele nu le au pe stoc ci la comanda in 2-3 saptamani, deci ar trebui sa ma grabesc daca e sa iau de la ei. Si inca un din pacate, daca e sa iau de altcineva, ei zic ca nu dau harti decat la aparatele importate prin ei iar altii de la care sa iau harti inca nu stiu.

De curiozitate, la cele cu atingere, cum se introduce ruta? Daca pe drum vreau sa modific ruta e facil?

@florin75, vad ca esti din bucuresti, ti-ai putea rapi cateva minute sa mi-l arati si mie pe al tau? Vin cand si unde zici tu.

@kharlos, multumesc dar eu vreau ceva pentru navigatie, pentru antrenament chiar nu ma intereseaza, poate sa-i lipseasca.

Am un GPS Garmin Forerunner 310 cu centura clasica pentru puls model mai vechi de 2009.

Ma intereseaza un model Forerunner 910XT care functioneaza cu un nou tip de centura de puls (modelul Aug 2010 in poza atasata)

Intrebarea mea este daca s-ar potrivi veche centura de puls de la modelul 310 la noul model 910XT?

Poate este cineva care a folosit un model vechi de centura de puls pe un gps garmin de generatie noua, chiar daca nu este neaparat din seria Forerunner...

Imagine postată

salut catalin,

poti folosi acest ceas cu orice accesoriu care foloseste protocolul ANT+ conform cu ce spun ei pe site : You can pair the 910XT with an existing ANT+ heart rate monitor or purchase as an accessory. la fel poti folosi si un senzor de cadenta tot ANT+ ( ambele eu le folosesc pe ceasul meu Timex- vezi mai sus/jos, ma refer aici la heart rate strap si senzor de cadenta, ambele luate de la Decathlon. Poti folosi cu incredere orice brand atata timp cat scrie pe ele ANT+.) Sincer mi se pare totusi un pret destul de mare pt acest ceas de la garmin. aceleasi specificatii le are si ceasul meu si e la 1/3 din pretul celui de la garmin. Dar acum tine de fiecare buget in parte.

Din pacate, garmin romania, in afara ca are site-ul bunicel si un magazin unde le poti pipai, preturile sunt babane. Iar foarte multe modele nu le au pe stoc ci la comanda in 2-3 saptamani, deci ar trebui sa ma grabesc daca e sa iau de la ei. Si inca un din pacate, daca e sa iau de altcineva, ei zic ca nu dau harti decat la aparatele importate prin ei iar altii de la care sa iau harti inca nu stiu.

De curiozitate, la cele cu atingere, cum se introduce ruta? Daca pe drum vreau sa modific ruta e facil?

@florin75, vad ca esti din bucuresti, ti-ai putea rapi cateva minute sa mi-l arati si mie pe al tau? Vin cand si unde zici tu.

@kharlos, multumesc dar eu vreau ceva pentru navigatie, pentru antrenament chiar nu ma intereseaza, poate sa-i lipseasca.

Din pacate, garmin romania, in afara ca are site-ul bunicel si un magazin unde le poti pipai, preturile sunt babane. Iar foarte multe modele nu le au pe stoc ci la comanda in 2-3 saptamani, deci ar trebui sa ma grabesc daca e sa iau de la ei.

Nu iti recomand sa iei de la Garmin Romania nici daca sta cineva cu pistolul la capul tau :). Singurul avantaj ar fi garantia in tara dar la o scurta cautare pe net ai sa vezi ca stau extrem de prost la capitolul asta. Eu recomand in ordine: prieten din State care sa-ti aduca de pe amazon.com sau cumparat din Europa de la amazon.de sau amazon.co.uk.

Si inca un din pacate, daca e sa iau de altcineva, ei zic ca nu dau harti decat la aparatele importate prin ei iar altii de la care sa iau harti inca nu stiu.

De harti s-a mai vorbit. Eu folosesc cu succes cele de pe OpenStreetMap.org pe care le poti descarca de aici: OpenMTBMap, VeloMap sau o colectie mai larga de adrese care ofera harti Garmin bazate pe datele OpenStreetMap (unde poti vedea si care e diferenta intre OpenMTBMap si VeloMap).

Eu l-am cumparat de la Decathlon, fara harta, doar cu basemap, care nu este rutabila. Banuiesc ca ei nu-si permit sa faca magarii daca ar fi aparut probleme, stiu ca poti chiar si returna produsul daca nu esti multumit (in termen de 30 de zile parca, nu sunt sigur).

Ruta se introduce selectand meniul where to? Sau daca ai waypointuri introduse apesi pe butonul Go! Sau poti sa dai o cautare a punctelor de interes din zona, sunt mai multe variante. Schimbarea rutei nu e o problema, dar tinand cont ca trebuie butonat va trebui sa te opresti pentru cateva minute.

Ne putem vedea dupa-amiaza sau in week-end, ti-am trimis mesaj.

Eu l-am cumparat de la Decathlon, fara harta, doar cu basemap, care nu este rutabila. Banuiesc ca ei nu-si permit sa faca magarii daca ar fi aparut probleme, stiu ca poti chiar si returna produsul daca nu esti multumit (in termen de 30 de zile parca, nu sunt sigur).

Mi-ai dat o idee.

La Decathlon, Oregon 450 e 1539ron, iar la descriere scrie undeva "Hartă "Topo Europe" bază 1/100 000.". Adica are harta aia inutilizabila? Daca ar avea harta "buna" ar fi cate de cat ok, insa fara e scump.

Am trecut de la un gps garmin generatie mai veche la unul de generatie mai noua.

Problema mea este ca nu reusesc sa transfer informatia de pe gps in calculator. Am un stick primit cu noul gps. L-am cuplat pe usb dar OS-ul nu-l recunoaste. Nu am primit nici un cd cu noul gps si nu stiu cum sa instalez stick-ul pentru al folosi la transferul de date.

Inainte era mai simplu ca legam vechul gps prin fir direct la PC prin USB...

Salut,

Sunt in cautare de GPS pentru dat pe bicicleta pe coclauri si alte activitati conexe. Cred ca o sa iau un Garmin Dakota 20, la sugestiile de mai sus, insa aveam niste intrebari:

- trebuie sa fiu atent la ceva anume cand caut pe net cel mai bun pret ca sa nu imi iau vreo teapa? e.g. la ei pe site pretul e de vreo 1100 RON https://buy.garmin.c...D=30926&ra=true insa pe amazon am gasit si la ~900 sau mai ieftin http://www.amazon.co...8&condition=new si nu imi dau seama care e diferenta, daca e vreuna

- este obligatoriu sa iau pe langa GPS si pachet de harti de la Garmin? Sau ma descurc cu basemap + openstreetmap + bikemap?

- ce mi-ar mai trebui pe langa GPS? Ma gandesc la niste acumulatori, suportul de ghidon si cam atat. Ar mai fi ceva?

- Atata vreme cat comerciatul este de incredere, go for it, ca aparatul e tot ala. La 900 lei gasesti inclusiv la noi (Decathlon).

- nu e obligatoriu, ba chiar e contra-indicat, la ce preturi au :)

Ai la dispozitie destule alternative gratuite, gen OpenMaps sau Open MTB Maps. Ca sa nu zic ca, daca chiar vrei, poti gasi si hartile Garmin pe torrenti, cu tot cu instructiunile de "folosire gratuita";

- clar niste acumulatori buni (inclusiv un set de rezerva), suport de ghidon, si daca esti mai grijuliu de felul tau ai putea sa vezi de o carcasa de protectie si/sau folii de protectie pentru ecran.

• Upvote 1

Mersi :)

Vad ca baietii de la open MTB maps au si tutorial pentru incepatorii absoluti (ca mine), ceea ce e super.

Dar daca vreau sa iau un track de pe bikemap.net, cum procedez? Cativa pasi simpli, la liniuta, va rog? Din nou, sunt complet nub la partea asta de navigare cu altceva in afara de harta de hartie + busola.

Pai cand intri pe track-ul respectiv ai un buton cu "Gps Export", cu 2 extensii disponibile:

- kml, pentru vizualizarea traseului in Google Earth;

- gpx, pentru incarcarea in GPS (cu ajutorul unor aplicatii dedicate, gen BaseCamp sau mai batranul MapSource - ambele aplicatii Garmin).

Sa ai grija cu traseele de pe bikemap, sa nu le iei "de bune" tot timpul, ca mai sunt unii care posteaza ture doar desenate si nu facute efectiv, si poti sa ai surprize pe teren. Cel mai "safe" e sa le vizualizezi inainte in Google Earth si sa vezi ce si cum.

Mai ai alternativa sa-ti desenezi singur tura in Google Earth, dureaza mai mult, dar poate fi o solutie in cazul in care nu ai un track pe care sa te poti baza:

- creionezi in GE un traseu (ai acolo un buton cu "Add Path");

- il salvezi in format kml;

- convertesti fisierul kml in fisier gpx (sunt tot felul de utilitare pentru asta, online sau instalate);

• Upvote 1

Ooo, mersi mult. Ziceam ca mai astept cu GPS-ul, ca se cam termina sezonul si nu am neaparat nevoie, dar acum cred ca ma duc la Decathlon sa il iau si incep sa ma joc cu el :)

Pentru putin, ai sa vezi ca odata ce-l ai in mana, inveti repede sa-l folosesti. Si resurse gasesti pe net o gramada, timp sa ai sa citesti tot :)

Speram ca sezonul sa mai tina, macar pana pe la mijlocul lui noiembrie :) Si oricum GPS-ul mai poti sa-l folosesti si pentru alte activitati, mers pe munte, schi, etc..

Vezi că el apare pe site la Decathlon dar nu este disponibil în niciun magazin (Pallady, Berceni sau Militari)

Ar trebui comandat - teoretic.

Imagine postată

Se rezolva si cu comanda :D

Multumesc de informatii, o sa postez pe aici o parere cand pun mana pe dumnealui, GPS-ul.

L-am luat intre timp dar n-am avut timp sa-l testez la o tura (surprinzator :P).

Intre timp ma gandeam sa cumpar o tableta pe Android si nu gasesc pe nicaieri informatii legate de compatibilitatea GPS Garmin - tableta Android. Am nevoie de o aplicatie asemanatoare Base Camp, care sa ma lase sa trasez rute si sa le incarc pe GPS. Insa pe site-ul lor nu gasesc nimic de genul asta si nici internetul nu da vreun rezultat in cautari.

http://www8.garmin.com/apps/

Are cineva experienta pe tema asta?

Stiu ca Garmin a facut o aplicatie, insa pentru ifoane. Citisem undeva ca cineva a reusit sa cupleze prin niste cabluri usb niste devide-uri garmin la tablete cu android, dar de la 4.0 in sus...