billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

2 minutes ago, Mookyama said:

Nu , intrebam unde poti selecta daca sa ia viteza din senzorul de viteza sau din gps sau ambele

Din cate stiam eu principal este GPS ul si cand nu exista semnal de abia atunci intra senzorul de viteza

Dacă ai senzor de viteză, întotdeauna viteza instantanee (ce vezi în câmpul de speed) vine de pe senzor (cel puțin la Garmin).

Distanța se ia de pe GPS și se folosesc datele de pe senzor pentru normalizare.

• Upvote 2

Eu cred ca e automat procesul, in mintea mea asta ar fi logica. O data ce ai setat wheelsize automat, viteza este data de semnalul GPS, iar daca nu ai semnal, sau il calculeaza automat cum e ca si cum nu ai avea senzori si atunci nu vad rostul senzorului de viteza, sau intr-adevar, cum ar fi logic, preia semnal de la senzorul de viteza cand semnalul GPS lipseste.

Over all, unii lasa pe automatic, din ce am citit, insa daca tot am dat banii pe senzor, atunci care mai rostul lui? Doar sa ii zica viteza in momentul prezent? Si deja e prea pixel peeper toata treaba, cum se zice in fotografie. Important e sa gasim o explicatie, alegerea e a fiecaruia. Eu prefer manual, daca tot am dat un ban, macar stiu o treaba sigura :D Incerc sa dau de un subler si aia e.

@majikstone O chestie mi-a scapat, intr-adevar, e posibil sa difere, nu stiu cu cat, dar e bine de mentionat. Pe siteul respectiv (cel de teste) observ ca folosesc rim de 17. Eu am Equipe. (15c pe unele siteuri, 17c pe altele, 21mm sau 24mm inaltime, nu vad nimic exact. Noroc cu greutatea care e posibil sa fie aceeasi, fiind trecuta pe toate siteurile :)) )

2 minutes ago, radu_vadan said:

Dacă ai senzor de viteză, întotdeauna viteza instantanee (ce vezi în câmpul de speed) vine de pe senzor (cel puțin la Garmin).

Distanța se ia de pe GPS și se folosesc datele de pe senzor pentru normalizare.

Ok , atunci trebuie sa verific circumferinta rotii :) 

Din ce inteleg, daca ai senzorul de viteza, il foloseste prioritar. Daca nu il ai, atunci foloseste GPS-ul.

• Upvote 1

3 minutes ago, iacobdoc said:

Din ce inteleg, daca ai senzorul de viteza, il foloseste prioritar. Daca nu il ai, atunci foloseste GPS-ul.

Exact. Dar intrebarea este daca face asta si cand e setat automat. Pe manual ar fi logic sa faca astfel.

Este evident ca intr-o prima etapa, masoara distanta parcursa folosind GPS, dupa care imparte la numarul de rotatii si stabileste circumferinta rotii. De acolo, incolo, ar trebui sa preia valoarea si sa functioneze prioritar dupa senzor.

17 minutes ago, Mookyama said:

@majikstone O chestie mi-a scapat, intr-adevar, e posibil sa difere, nu stiu cu cat, dar e bine de mentionat. Pe siteul respectiv (cel de teste) observ ca folosesc rim de 17. Eu am Equipe. (15c pe unele siteuri, 17c pe altele, 21mm sau 24mm inaltime, nu vad nimic exact. Noroc cu greutatea care e posibil sa fie aceeasi, fiind trecuta pe toate siteurile :)) )

Indiferent ce cauciucuri si jante ai, iei un subler si masori inaltimea cauciucului (distanta de la marginea jantei la exteriorul cauciucului). Ala e balonul pe care il cauti in tabele, indiferent ce scrie pe cauciuc sau pe janta.

• Upvote 1

8 minutes ago, iacobdoc said:

Din ce inteleg de la Radu, doar afisarea vitezei , inregistrarea distantei este bazata pe GPS, 

De exemplu acum am un cauciuc de 23 pe spate si 25 pe fata ( de lene sa pun cauciucurile noi) :0

Daca GPS e off, wheelsize e auto, atunci preia ultima informatie primita de la GPS legata de wheelsize si calculeaza la nr de rotatii.

Cand e GPS e on si ai wheelsize pe manual, eu cred ca e folosit semanlul GPS e folosit doar pentru coordonare, mapare, nu si pentru a oferi viteza in momentul 0. La sfarsit, cand uploadezi, exista o diferenta precum a spus si @majikstone, intre ce ai pe Edge si ce ai pe profilul online (strava, garmin connect, etc).

@majikstone exact, de aia cautam un subler. Imi fac masuratorile pentru 23c Pro4 SC cu Equipe 17c Equipe si 25c Evo One DiCut 18c (mi-e lene sa mut caseta pe DiCuturi, sunt inca in cutie. Cauciucurile le pun rapid, alea fiind iarasi noi, de abia astept). Ambele tipuri de cauciucuri cu rosu #proudredtyreuser :D 

2 hours ago, krazyeone said:

Din ce inteleg de la Radu, doar afisarea vitezei , inregistrarea distantei este bazata pe GPS, 

De exemplu acum am un cauciuc de 23 pe spate si 25 pe fata ( de lene sa pun cauciucurile noi) :0

Da, așa. Dar atenție, nu vorbesc decât pentru Garmin, restu nu știu cum fac.

Apropos de setarea automată a dimensiunii roții: se iau vreo 20 de secunde de semnal GPS de calitate bună (relativ uniform) și se calculează circumferința roții împărțind distanța parcursă la nr de rotații. Atâta tot.

3 hours ago, Mookyama said:

Eu cred ca e automat procesul, in mintea mea asta ar fi logica. O data ce ai setat wheelsize automat, viteza este data de semnalul GPS, iar daca nu ai semnal, sau il calculeaza automat cum e ca si cum nu ai avea senzori si atunci nu vad rostul senzorului de viteza, sau intr-adevar, cum ar fi logic, preia semnal de la senzorul de viteza cand semnalul GPS lipseste.

Over all, unii lasa pe automatic, din ce am citit, insa daca tot am dat banii pe senzor, atunci care mai rostul lui? Doar sa ii zica viteza in momentul prezent? Si deja e prea pixel peeper toata treaba, cum se zice in fotografie. Important e sa gasim o explicatie, alegerea e a fiecaruia. Eu prefer manual, daca tot am dat un ban, macar stiu o treaba sigura :D Incerc sa dau de un subler si aia e.

Tu poți să crezi ce vrei. Încă o dată: la Garmin, dacă ai senzor, viteza instantanee e dată de SENZOR, NU de GPS.

De asemenea datele de la senzor sunt utilizate pentru a elimina eventuale neregularități (salturi mari) în datele GPS.

Ca să nu ajungi acasă să te trezești cu top speed 120km/h când defapt ai pierdut pentru o clipă semnalul din cauza unui pod, dar mergeai cu 25 km/h.

• Upvote 2

@radu_vadan eu asta zic de cateva posturi incoace...poate nu am fost suficient de explicit. Chiar ziceam ca e logic sa fie astfel...adica la mintea cocosului.

Din ce am observat, Garmin, nu oferă suport pe telefon cum are Suunto. Pe aplicația de la Suunto poți face o grămadă de chestii, însă cea mai mișto e faptul ca poți să îți creezi ecranele/screens, salvezi, sync and enjoy! Ajunsesem independent de PC, doar la update de firmware a fost necesar să fie conectat la movescout, aplicația de pe PC.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

@radu_vadan legat de senzorul de viteza: Daca este setat automat când se recalibreaza? Sau odată setat automat este ținut minte de Garmin?

Setarea poate fi automată sau manuală sau nu am înțeles întrebarea bine legat de ținut minte. Setat automat se schimbă valorile, puteți verifica.
Totuși, cauciucurile nu le schimbați prea des. Atunci de ce să nu fie setat pe manual? Senzorii sunt 60 euro, dacă nu sunt necesari sau pe gustul vostru, automat își va face treaba cu siguranță.
Personal nu îmi bat capul foarte mult, însă mi-am propus 7001km anul ăsta.

34 minutes ago, Mookyama said:

Din ce am observat, Garmin, nu oferă suport pe telefon cum are Suunto. Pe aplicația de la Suunto poți face o grămadă de chestii, însă cea mai mișto e faptul ca poți să îți creezi ecranele/screens, salvezi, sync and enjoy! Ajunsesem independent de PC, doar la update de firmware a fost necesar să fie conectat la movescout, aplicația de pe PC.

Da initial am zis ca e mult mai nasol asa la Suunto, sa nu poti schimba ecranele din ceas , dar acum mi se pare mult mai tare

Fiecare device are parti pozitive si negative, ce imi place extrem de mult, am 200 de activitati cu SUunto si nu s-a blocat niciodata, pe cand la Garmin nu pot spune cu mana pe inima ca am 100% incredere ca nu o sa se blocheze/restarteze etc

Da initial am zis ca e mult mai nasol asa la Suunto, sa nu poti schimba ecranele din ceas , dar acum mi se pare mult mai tare

Fiecare device are parti pozitive si negative, ce imi place extrem de mult, am 200 de activitati cu SUunto si nu s-a blocat niciodata, pe cand la Garmin nu pot spune cu mana pe inima ca am 100% incredere ca nu o sa se blocheze/restarteze etc

O singură dată s-a blocat în aproape doi ani, ambit3. L-am dat să iau Felix 3, dar am ajuns la 520. Are ceas, pot să îl prind cu scotch

M-am referit dacă azi s-a setat automat și vreau sa închid GPS-ul. Maine când l-am deschis e păstrată setarea? Sau iar se calibreaza?

M-am referit dacă azi s-a setat automat și vreau sa închid GPS-ul. Maine când l-am deschis e păstrată setarea? Sau iar se calibreaza?

Da, se pătează, cel puțin la 520. Ai de ales dintre cele doua opțiuni, manual sau automat.

Pe automat nu știu cum se face calibrarea, poate cum a spus@majikstone, nu am stat să sap, nu am interes. Deși acum e pe automat, am făcut niște teste de curiozitate, care vor dispărea în curând. Dar da, din citite în special, se autocalibreaza, valorile difera pe auto.

Am intrat pe 520, am cautat valoarea, nu puteam să o aflu decât dacă ma conectam la senzorul de viteza, m-am conectat, asta învârtind nițel de roată cu mana, iar de la valoarea citita ultima data, 2260mm, acum am 2049mm.

Am întrat în manual, mi-a oferit 2096mm, hmm, coincidență oare? am pus, 2100mm pentru că am cauciucuri 23c și asta este.

Eu aveam 2070 mm valoare masurata de mine si introdusa in memoria senzorului. Zilele trecute l-am dat pe automat, a masurat 2068 mm. Consider ca e suficient incat sa-l las pe automat.

Era o chestie interesanta daca puteai crea 2 profiluri diferite pentru bike-uri, astfel incat daca lasi pe manual, sa nu trebuiasca sa schimbi mereu valoarea din senzor... Sigur, probabil acest lucru este evitat folosind 2 perechi de senzori.

Trebuie să faci mai multe teste, diferite asfaltări, trasee. După o lună poți să îți faci o idee ce și cum.
Oricum, setarea durează maxim 5 secunde.

Are cineva un Edge 800 / 810 defect?

As avea nevoie de cauciucul acesta ce acopera USB ul si cardul

L-am comandat de pe ebay dar aparent nu a ajuns, l-am mai comandat odata dar poate ma ajuta cineva 

garmin-edge-810-battery-back-case-replac