billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Fiabilitatea m-ar face sa ma indrept catre Ambit 2, sunt atatea plangeri de la utilizatori de Fenix incat la inceput nici nu-l luasem la socoteala, acum se pare ca au mai dres problemele. Vreun utilizator pe aici de F2?

Am primit Edge 810 de doua zile dar ieri am avut timp sa il testez un pic

La prima vedere

-Satelitii se "vad" instant, chiar nu astepti deloc , impresionant, nu stiu cum este la 510 care are si glonass...

-Imi place mult front mountul , practic este ceea ce imi doream, sa am in fata pipei garminul

-Customizabil , meniu mai intuitiv (in afara de partea cu centura hr care nu am inteles de ce nu se gaseste din acelasi meniu ca si senzorul de cadenta)

-Schimbari in bine la partea practica, de exemplu mi sa intamplat sa dau start la tura, 810 te anunta daca nu ai dat start "movement detected" 

-Dupa ce ai terminat tura si ai dat save ai informatia instant in Garmin Connect, si in 10-15 min urcata pe strava, asta fara sa imi bat capul cu cabluri si alte dracii

-Profile multiple , foarte misto ideea, ar fi fost super tare sa poti alege hartile in functie de profil :)

La negativ: pe 705 se vedea mai bine , practic au pastrat rezolutia si au marit ecranul, 

http://instagram.com/p/qQtviQLo8w/

Acum cu atat mai putin nu ai nevoie de mai multa memorie, cand poti sa descarci instant si chiar automat folosind smartphone-ul. Mie mi se pare un upgrade foarte bun. Mi-as fi dorit si un vibration feedback, dar asta e ...

ps. si da, hr sub apa, pretty nice :)

HR sub apa?

Asta e funcţionalitatea sulii. Veci n-am înţeles la ce ţi-ar trebui aşa ceva :)

Mulţi ani a fost SINGURA chestie pe care Polar o avea în plus faţă de noi, dar pe de altă parte aveau şi au o tonă de minusuri.

@@xemax În ce sens nu e OK memoria? Ceasurile Garmin înregistrează fără probleme zeci/sute de ore de activităţi...

La toată familia Ambit ~50h în mod ultratrack, sau cum se chiamă la Suunto. Nu pot să verific acum exact dar cam aia e capacitatea, eu o găsesc ca fiind o limitare de neacceptat.

@krazyeone: Sa-l stapanesti sanatos. Cum e bateria? Chiar tine cat au zis?

Salut 

Mersi mult, sunt incantat de functionalitati, pana acum este tot ce imi lipsea la 705 , in special functia care te anunta ca nu i-ai dat drumul la tura cand pleci de pe loc

Nu am incercat am facut doar o tura de ~60 km destul de rapida si nu mi-am dat seama de baterie, dar iti zic dupa tura de sambata , in plus ma tot joc cu setarile ecranele etc

Din cate stiu, citisem pe undeva, bateriile si hardwareul este identic cu cel de la Edge 800, nu se stie daca nu cumva este alt procesor, deci orele mi se par un pic fanteziste 

Iarasi imi place partea de multi profil, de ex am facut setare de plat unde am ascuns harta , elevatia pantei etc 

N-am mai aşteptat după Ambit 3, m-au pierdut la faza cu suportul Android pentru 2015.

Am luat Fenix 2 şi deocamdată îmi place, nu mi-a făcut probleme la ce l-am pus.

jOwU5t8.jpg

• Upvote 1

Guest barbu.leonard

Voi ați observat diferențe între un GPS și un kilometraj simplu de bicicletă în ceea ce privește viteza medie?

Mie pe GPS îmi arată cu 0,5 km/h mai puțin. Evident, aici sunt două posibilități. Prima: kilometrajul e reglat prost. Iar a doua: GPS-ul am văzut că face niște linii drepte pe hartă, iar kilometrajul înregistrează exact parcursul roții. Adică 20 m pe kilometraj sunt perfect drepți. Mă gândesc că de aici se mai pierde, deoarce roata își mai schimbă o idee direcția și în timp se adună. La kilometraj am înregistrat eu circumferința (pe circumferința mea arată chiar mai puțin decât pe ce dau ei pentru 23-700C).

Voi ce ziceți?

Viteza instanta este mai precisa la cel simplu....in rest nu stiu ce sa zic...

NU te lua dupa tabelele cu marimi, fiecare 23-700c difera de la producator la producator; mai difera si profilul cauciucurilor, am avut 4 tipuri de 32x700, toate aveau valori diferite si nici unul nu corespundea cu tabelele diverselor branduri.

Masuratoarea personala e sfanta.

Daca ai diferente la viteza medie trebuie sa ai diferente si la viteza instantanee si asta te edifica rapid.

Serpuiri de 500m/ora mi se pare mult chiar daca nu mergi foarte tare (serpuiesti mai mult la viiteza mai mica) si doi, serpuirea e mai mica pe roata din spate, pe care o iei de buna? Fata, ca acolo e senzorul ?(desi am mai vazut si biciclisti cu senzorul pe spate, oare pt motivul asta? nu cred).

Cand masori circumferinta rotii, intai faci presiunea la cat o faci de regula, si cand plimbi bicicleta te lasi putin pe roata din fata, cam cu greutatea cu care mergi normal, repeti de  2-3 ori si faci media..

In ce priveste gps-urile pt bicle, adica navigatoarele, ceea ce la masina te ajuta sa ajungi de la A la B, am cumparat si pe urma returnat la magazin doua din cele mai cunoscute pe piata, Mio Cycle 315 si Garmin Edge Touring.

Amandoua s-au dovedit a fi foarte nefolositoare cand a fost nevoie cel mai mult de ele, nu au nici pe departe practicalitatea smart phone-ului, cand le-am avut tot cu smart phone-ul am reusit de-am alcatuit traseul. Nu merita banii, tot mai bine cu traseul printat pe hartie si cu smartphone.

Mai este un navigator pt bicle, Teasi Navigator, poate-l incerc si pe asta inainte de a renunta total la GPS dedicat. Mentionez ca nu m-a interest decat partea de navigator, in alte privinte gen cadenta, sau chestii competitive nu m-a interest.

OffTopic: Doamne Dumnezeule! Ati usurat bicicletele in detrimentul rezistentei, fiabilitatii si andurantei ca apoi sa le impanati cu bateri ca pe submarinele diesel din WWI. :-O

"Decat" daca ai "submarin" de ciclocross.

Si eu lucrez la un sistem de punere in valoare a iPhone 4S pe post de GPS cu senzori cardio si cadenta pe bluetooth, afisaj continuu ... 

@@krazyeone Te rog detaliaza ca din punctul meu de vedere, iPhone oricum il am, deci nu pun la socoteala.

Ma costa:

1. geanta pentru telefon - toptube mount (aici e ceva smecherie dar foloseste si pentru acumulatorii farului), - 5-20$

2. cabluri (alimentare si audio) cu conectori in unghi drept ca sa nu strici conectorii telefonului, - 15 - 30$ (alimentarea la iPhone e ceva mai scumpa)

3. power bank (macar 4000 mAh), power bank 7800 mAh (Sanyo) - 34$

4. senzori Low Power Bluetooth pentru cardio si cadenta (aici poate costa dar momentan ma intereseaza proiectul). 50-100$

Total: Maxim 150-200$ dar poate fi si: 120$

Punctul slab sunt senzorii cardio si cadenta. Senzorii buni costa.

Avantajul e ca sistemul este flexibil. Senzorii ii poti conecta la orice telefon destept, nu estei dependent de anumite harti care costa si ele.

Nu vrei sa tii afisajul non-stop, nu ai nevoie de power bank mare, poate fi si un 2600 mAh cu 50 RON, vrei doar sa inregistrezi parametrii si nu ai nevoie de orientare, atunci poti pune telefonul in buzunar.

Un garmin Edge 810 cu senzori de cadenta si cardio e 599 $

In final nici nu conteaza daca am dreptate sau nu. Imi ocup timpul si exersez functiile cerebrale.

• Upvote 2

@@krazyeone Probabi ca se vor ieftini si mai mult. Eu nu ma pot abtine sa nu fac tot felul de "carpeli". Chiar imi face placere. Refuz sa fiu un consumator caruia i se spune ce e mai bine pentru el.

Sincer să fiu, eu aș pune și o tabletă pe ghidon. Ecranele de Garmin sunt minuscule. Am și eu tendințe să îmi iau un Edge d-ăsta dar când mă uit pe specificații îmi trece repede.

240 * 160, cat au Edge-urile pana la 810 inclusiv, e uneori frustrant de putin,

240 * 400, cat are versiunea 1000, e un pic mai bine, insa frustrant pentru buzunar, :D Echiparea bundle, cu senzori cu accelerometre, e 449E ( In Germania).

Sincer să fiu, eu aș pune și o tabletă pe ghidon. Ecranele de Garmin sunt minuscule. Am și eu tendințe să îmi iau un Edge d-ăsta dar când mă uit pe specificații îmi trece repede.

Atunci asta îi pentru tine!

Ecranul îi "5-inch high definition 1280 x 720 sunlight-viewable display; 10-point capacitive multi-touch with glove touch mode"

plus bateria îi hot swappable.

Garminurile ptr bike nu sunt  niste scule  pentru cei care vor sa se uite la televizor.Mici si robuste  sunt scule mai mult de supraviețuire in caz de eșec sa te scoata  din rahat in caz ca ai cazut in unul...

Nici eu nu prea pot sa banghesc bine  chiar cu lumnina la maxim in timp ce merg voiniceste ,nu de putine ori pe la cate o cursa m-am oprit ca sa ma dumiresc ce si cum...asta privitor la harta si la track ,ca cifrele  le vad oricum daca nu e plin de muci si bale .La cate tumbe am facut cu bicla , cred ca  un ecran mare ar fi fost de mult spart.Soliditatea lui vine din micimea lui.Eu ma declar multumit ...

Pentru cei care chiar merg la plimbare relaxare de ce nu ar merge adaptat unul auto ,bașca ca mai poți pune si un videoclip ceva in timp ce mergi.