billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Daca ai dubii, foloseste-te de Google Street View, corespunde destul de mult cu realitatea din teren.

Sunt drumuri judeţene neasfaltate cu grămada. Vezi Drumul Generalului de exemplu.

Aham, deci nu aceea e exceptia. Si atunci un Edge 500 fata de Edge 25, te ajuta sa-ti refaci traseul din mers sau la ambele urmaresti trackul si gata? 

Rutarea trebuie sa corespunda ca si harta cu harta din aparat 

doar 810 si 1000 au navigatie 

Eu cred ca @@tsisak vorbea de trasee facute pe calculator (.gpx, .kml, .tcx) care apoi sa fie importate pe un GPS care are sau nu harta incorporata. Garmin Edge 500 nu are harta incorporata si nu poate fi modificat traseul pe aparat. O data incarcat in aparat, poate fi urmarit si cam atat. De aia eu car tot timpul dupa mine un telefon cu GPS, ca sa ma scoata din rahat daca ma trezesc ca traseul facut initial pe calculator ma baga prin locuri inaccesibile cu bicicleta mea.

OK, deci clar Edge 500 nu are nici un avantaj fata de micutul si desteptul Edge 25, nici din acest punct de vedere. 

Edge 500 are afisaj mai mare, permite foarte multe optiuni de afisare ale informatiilor si are autonomie declarata de 18 ore (in mare parte realista) fata de cele 8 are lui Edge 25.

Edge 500 are afisaj mai mare, permite foarte multe optiuni de afisare ale informatiilor si are autonomie declarata de 18 ore (in mare parte realista) fata de cele 8 are lui Edge 25.

Stiu astea si sper sa nu regret peste cateva luni :P

A evaluat cineva Edge 520?

L-am vazut eu in actiune de cateva ori , ce te intereseaza?

A evaluat cineva Edge 520?

M-am jucat şi eu cu el. E fain, are hartă. E un 1000 mai mic practic, dar fără navigaţie.

• Upvote 1

Si fara touch screen si ( grav ! ) fara slot card memorie. Cam ce harta si cate track-uri sa intre in 40 de Mb cat are memoria interna ? E clar ca l-au handicapat la capitolul orientare pentru a nu canibaliza seria superioara - 1000. Cred ca tot ar merge la MTB cu atentie maxima la stocare. Si eu sunt in dilema.

Au. 
Mă pregătesc și eu de un "upgrade" (am pus ghilimelele special). Urmăresc și topicul ăla cu 1000-le și mă cam ia cu transpirații reci. Că nu prea ai de ales. 
ca fanboi apple aș zice că garmin face pipi cu boltă pe apple dpdv politici de supt bani de la client. 

M-am jucat şi eu cu el. E fain, are hartă. E un 1000 mai mic practic, dar fără navigaţie.

Ăăă...cum adică are hartă şi e GPS... fără navigaţie? Adică nu poţi să-i încarci un track să te ghideze, sau cum?

Şi atunci ce face de 299 USD?

Am luat eu 520. Am avut si 510 si 1000 si mi-a trecut si 810 prin mana.

Am ramas la 520 tocmai pentru ca nu are touch! Si bateria tine undeva la 20 ore, peste ce e declarat de producator.

Intra cam toata harta romaniei pe el, dupa ce ii stergi Basemap. Mi se pare o solutie de compromis pana apare un urmas la 810/1000.

Din pacate stie doar sa vezi harta pe locul unde esti localizat tu, nu te poti plimba pe harta in voie. Dar sa fim seriosi, si cand aveam 1000 preferam sa scot telefonul pentru ca se misca cam de 1531 de ori mai repede :))

Ăăă...cum adică are hartă şi e GPS... fără navigaţie? Adică nu poţi să-i încarci un track să te ghideze, sau cum?

Şi atunci ce face de 299 USD?

Poti sa incarci track pe el, cautati pe youtube filmulete. Am facut tura de mtb cu el, daca pleci cu trackul de acasa e perfect. Plus niste harti OSM pe telefon si e super.

Daca aveti nevoie de ceva Hardcore(vai nemarcate etc.) tot un Etrex e taticul lor.

@ : subscriu; Garmin e tata lor la supt bani si 0 reinvestit la loc. Din pacate am luat tot Garmin pentru ca nu am alta solutie momentan.

Eu zic sa ramai cu ce ai acum, ai rabdare pana mai apare ceva nou :)

sper totusi ca vor aparea competitori

momentant indiferent de cat de proaste sunt tot sunt mai bune decat ce e pe piata :(

Poti sa incarci track pe el, cautati pe youtube filmulete. Am facut tura de mtb cu el, daca pleci cu trackul de acasa e perfect. Plus niste harti OSM pe telefon si e super.

Dece să nu pui OSM direct pe 520? Poţi pune doar zona care te interesează. Foloseşti Garmin Basecamp să tai harta în bucăţi.

• Upvote 1

Dilema mare: am luat un 520 edge si dupa cateva zile de butonari... si 'sfaturile' amicilor cu 800/810 parca imi pare rau ca nu am luat 810 edge.

Cei ce au deja 520 mi-au povestit avantajele noii tehnologii dar ramane limitarea la memoria interna.

Orice sfat m-ar ajuta sa stiu daca fac retur si aleg 810 sau raman la ce am. Multumesc.

Am pus harta OSM pe Garmin 520.

Mie nu imi pare rau de 520, mai ales ieri cand am pedalat 30km pe ploaie prin bulgaria unde imi trebuia harta. Sigur pe Garmin 1000 mi s-ar fi blocat(cum mi s-a intamplat de multe ori inainte).

Iar 800-810 sunt foarte ok, doar ca nu au Glonass. Eu astept un 820 cu glonass :P Sa fie mai mic ca 1000 dar sa aiba card si navigare.

Acum cand vad un 1000, mi se pare prea mare :P

• Upvote 2

@@mjustin Pe 520 poti pune aproape jumatate de Romania. E util sa te limitezi la 50 MB dimensiune harta. Daca stii ca vei merge intr-o anume regiune, iti descarci de pe net si incarci aria de interes si asta e tot.

Sa fiu sincer chestia cu hartile este un bonus pentru mine. Eu doream doar o unificare a inregistrarilor senzorilor (HR, cadenta, viteza) si posibilitatea de a inregistra activitati indoor.

• Upvote 1

@@iacobdoc am pus o harta de 70 MB si imi place ce afiseaza si cum se misca. Constat ca cei ce au luat deja 520 sunt incantati de alegere. Voi ramane la 520 si voi astepta next generation, multumesc.

• Upvote 1

@@mjustin Nu am analizat ce ofera familia Edge 800. Aici ar trebui sa intervina cei care au. 

In situatii de genul "where the f..ck am I?" scot iPhone si ma consult cu Galileo.

Fara harti, pot apare situatii de genul: bifurcatie in unghi ascutit in care nu stii daca sa o iei pe ramura dreapta sau stanga. Harta e de mare ajutor dar daca nu o ai ... desteptofon si se rezolva. Cei care au familia Edge 800 vor rade usurel pe sub mustata, zic eu.

Din ce am vazut "Glonass" nu este o mare sfaraiala , cel putin la 920xt ,  nu imbunatateste cu nimic acuratetea traselului, in schimb daca aparatul daca pierde sateliti , GPS fixul se intampla instant

Am testat impreuna cu un amic , eu cu 810 el cu 520 folosind segmente Strava, ambele s-au deconectat in acelasi punct in zone cu semnal slab

Undeva in zona Cheile Dambovicioarei intradevar al meu a pierdut semnaul pe cand 520ul nu 

Navigatia ar fi foarte utila daca ar functiona cum ar trebui, dar Garmin este ca un copil bolnav, o data merge de 4 ori nu , in special din cauza firmware ului

chiar si asa m-a scos de cateva ori din belele, in general cand urmez un course (traseu desenat de acasa) si vrem sa scurtam pe alt traseu 

O alta functie utila pe care am descoperit-o recent este Back to Start care te poate naviga folosind traseul intregistrat pana atunci 

Da telefonul este foarte util dar teoretic este bine sa utilizezi aparatul de pe ghidon 

Toate modele au diferite buguri care nu sunt normale la banii care pe care utilizatorul ii da

• Upvote 1

Toate modele au diferite buguri care nu sunt normale la banii care pe care utilizatorul ii da

+100; de abia astept sa apara un competitor real pentru ei la un pret ok.

Momentan daca vrei cu harti, Garmin e cam singura varianta ok.

• Upvote 1