billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Inca un update despre Edge 25. Cu fisierele am rezolvat asteptand mult si bine sa se faca sigur transferul pe USB. Traseul desenat in Garmin Connect se transfera direct cu un click pe aparat, si apoi merge corect. Am incercat si din ridewithgps dar nu mai tin minte daca mi-a iesit sau nu... 

In fine, mai nou a inceput sa faca figuri la monitorul HR, adica sa-mi dea niste valori aiurea. Hehe, am apucat si eu sa vad puls de 215 :) evident, aberatii la senzor. DC Rainmaker da cateva sfaturi cum sa rezolvi problema, e interesant ca doar acum in primavara a inceput si exact cum zice el, la inceputul turei si pe coborari. Deci pesemne e problema de contact din lipsa de transpiratie. In interior niciodata n-am patit asa ceva. De acum o sa dau cu apa pe senzor inainte sa-l montez. 

De acum o sa dau cu apa pe senzor inainte sa-l montez. 

Pe centura sau pe piele in zona in care se suprapun electrozii centurii, nu pe senzor ;)

si nu uita sa o speli dupa cateva ture

Centura se spala/clateste bine cu apa simpla dupa fiecare tura si la masina sau manual cu detergent de rufe/sapun o data la 7 utilizari ;)

Cel mai bine, gel de uz medicinal. Cel care se foloseste la EKG sau Ecograf.

Ar merita incercat si un gel lubrifiant gen Durex. ;)

Mai nasol e cu nevasta cand te vede ca pleci cu cu Durexu' in rucsac la tura.

• Upvote 3

La fel ca in alte situatii insinuate de antevorbitori, niste good old fashioned saliva merge de minune. Se aplica pe electrozii centurii inainte de tura. Si in alte locuri, dupa nevoi.

Am folosit cu succes gel EKG. Totusi, mai ales pe coboriri, daca nu era bine strinsa centura, imi intra vintul intre senzor si piele si atunci sa vezi ritm cardiac!

Eu am renuntat la centura, ma enerveaza sa am un ham pe mine care ma stringe de piept; imi da senzatia ca nu pot respira in voie.

eu am devenit dependent de centura, ma enerveaza fara , dar e o prostie, mai degraba vreau sa stiu cum am functionat.

@@giginic exista si bratara care ia si pulsul de la mana , dar daca e ok si fara atunci e mai bine,

Sent from my iPhone using Tapatalk

brățara se cheamă Apple Watch? 
(trolling. ca fanboi mere, bag și io ceva #gazpefoc)

exista si bratara care ia si pulsul de la mana

Acuma nah, si lama ia pulsul de la mana, doar ca definitiv. 

Apple Watch... my ass :)) 

In curand o sa aflam ca Apple a inventat apa potrivita, potrivind apa rece cu aia fierbinte:

http://www.cnet.com/news/how-accurate-are-wristband-heart-rate-monitors/

• Upvote 3

@karzyeone: stiu de varianta, mi-ar fi mai acceptabila, dar totusi nu sunt atit de curios incit sa dau o gramada de bani pe acel gadget. Stiu suficient de precis ce puls am, fara sa ma uit pe aparat. In plus, nu ma intereseaza efortul, ma intereseaza efectul, rezultatul final. Asa ca viteza, viteza medie, viteza verticala, astea sunt criteriile mele de performanta, nu ritmul cardiac.

Asta mi-a placut:

"use them to track somewhat-accurate heart rate during rest, the benefits of which are slim to none for most people"

Am si eu o intrebare. Vreau sa imi imbunatatesc si eu timpii si am ajuns la concluzi ca pentru asta este nevoie de entrenamente cu cap, nu de cadru roti si alte piese. Am hatarat sa nu fac nici un upgrade la bicicleta anul asta (inca am gume Schwalbe Marathon care impreuna fac 1kg si se simt detul de bine pe urcari) si sa investesc toti banii intr-un  Garmin 520 bundle kit. Imi vine destul de greu tinand cont ca este mai scump ca bicicleta mea dar nah... cred ca este cea mai buna investitie care pot sa o fac ca sa imi imbunatatesc performantele. Intrebarea mea este: Are rost sa iau unul SH? Sunt stricacioase? Ati avut probleme cu device-urile de la Garmin? 

Asa o ciudatenie n-am mai auzit, te rog sa ma scuzi! :)

Cum sa dai o poala de bani pe un dispozitiv GPS dedicat, sperand ca ala o sa-ti... imbunatateasca performantele?

Ala e pentru trasee lungi, prin locuri izolate, unde trebuie sa iei o decizie rapid si corect.

Nu achiziționarea GPS-ului o să îi îmbunătățească performanțele, evident, ci posibilitatea de a monitoriza și analiza datele oferite de acesta. Garmin-ul e util că e all-in-one și e făcut pentru asta; da, există (câteva) telefoane cu Ant+, dar mie unul telefonul montat pe bicicletă mi se pare #$%@#!@#.

@@Saab2k: Caută un bundle în afară și ia-l nou, se mai strică și e util să ai garanția. Nu te obosi cu importatorul din România.

• Upvote 3

@@Traveller No stress... Eu cred ca indiferent de sport, cel mai bine este sa te antrenezi cu cap si sa primesti toate informatiile necesare, in cazul de fata: viteza medie, viteza actuala. Vo2, cadenta, FTP, Hr, daca faci un antrenament anaerob, chiar sa ramani in partea aeroba sau anaeroba,  sa poti sa sa iti compari timpii. + cireasa de pe tort, strava in timp real. Poti sa concurezi cu oricine pe orice segment in timp real. M-am saturat sa pedalez pe intuneric fie ca e indoor sau outdoor. Iarna asta cand mergream la spinning aveam un Fitbit HR dar cand incepau sa curga apele pe mine, o lua razna. Da, puteam sa iau senzorul de cadenta si un HR monitor, sa le leg la telefon si telefonl sa il leg de ghidon dar mi se pare aiurea + ca vara se mega incinge telefonul daca sta aprins si bate soarele pe el.. de baterie, nu mai zic (am studiat si varianta asta).Oricum la jaful meu de telefon, nici nu stiu daca pot sa conectez ceva:). Cat despre GPS pentru orientare si trasee, tinand cont ca merg doar pe sosea si stiu toata zona nu cred ca o sa ma nevoie (oricum, nu este punctul forte la 520). Da, pot sa iau niste roti decente. gume de sosea sau altr upgradeuri dar nu fac decat sa imbunatatesc bicicleta, lucru care momentan chiar nu ma intereseaza.

@@otsdr Fred ca asa voi face, o sa caut ceva nou de afara. Cel mai ieftin in Ro, l-am gasit la 1500 iar afara la 1400 Ron. Pe ebay  poti sa il iei pe la 1100, 1200 nou dar fara garantie iar moentatn nu este nici unul :/

• Upvote 1

hmmmmm am mers cu Petrache si Stancu , nici unul nu avea ciclocomputer, nici macar pentru viteza si totusi sunt elite :)

De exemplu pe mine ma ajuta sa vad cifrele in fata ochilor dar sunt multi care merg la feeling si merg extraordinar

Depinde ce inseamna imbunatatirea performantelor , ai de gand sa urmezi un program de antrenament? 

Ca sa concluzionez Garmin este o firma care lanseaza produse nefinalizate cel putin pe partea de soft , pana sa devina ok ies din folosinta 

cel putin de cand au scos ultimile modele asta este feelingul , adauga multe functionalitati pe care nu le avea default aparatul si apoi "rezolva" permanent prin noi FW

http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=9270

http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=6005

de cate ori au pus "Improved course navigation" 

Cu siguranta sunt care merg si la feeling si e clar ca se poate si fara.. Pai program de antrenament fac de 5 luni inainte sa imi iau prima bicicleta (care am cumparat-o acum 2 saptamani). "Antremanetul" consta in 3 sedinte de cycling (GCN training sessions) unde dau tot ce pot + de 3 ori sala/sapt (picioare - piept bicceps -spate triceps). Cu bicicleta fac in medie de 150km/saptamana. Initial  m-am apucat de programul asta ca sa imi fac rezistenta pentru weekendurile in care ies la munte cu motocicleta, unde ai nevoie de mai multa conditie fizica de cat pe bicicleta... asa am ajuns sa imi iau bicicleta:))

Cunosc foarte bine obiceiul celor de la Garmin de a lansa produse neterminate. Am avut gpsmap 62s care il foloseam pentru enduro si era plin de bug-uri. Intr-un final m-am enervat, l-am vandut si mi-am luat un Garmin Dakota la 300 Ron de care am fost multumit. Oricum, la prima iesire  cu Dakota-ul pe o urcare am dat motorul peste cap si a cazut cam de la 1.5m cu ghidonul pe un bolovan, brinzand GPS-ul intre piartra si ghidonS-a spart tot digitizer-ul, pana si bateriile din spate s-au indoit. Dupa ce i-am schimbat digitizer-ul merge ca in prima zi. Chiar am fost impresionat...

Am 54 ture la activ cu Garmin Edge 25. 29 ture pe afara si 25 pe trainer. Imi place de el, de cand am activat 'auto pause' sa fie On, intr-adevar durata bateriei este cca 8h. Cu senzor de cadenta si HR activate, chiar si follow course, nu pare sa afecteze bateria. Singurul lucru care imi lipseste in continuare si sunt sigur ca e doar o chestie de soft, este ca nu arata panta curenta. 

Ar putea fi doar soft dar rezultatul nu va fi cel scontat, ca sa ai gradient doar cu GPS nu cred ca este o idee excelenta, aparatele dedicate au altimetru barometric  . in mod normal ar trebui sa calculeze GPS+altimetru pentru un calcul mai exact sau si mai exact pe accelerometru (dar nu stiu aparate sa aiba integrat ) 

De exemplu Edge 810 are un delay de 2 secunde(acceptabil)  pe cand Edge 520 are un delay maricel, treci de panta si el iti arata 20 % ..enervant...aici cred ca este problema de hardware

@@krazyeone Normal, daca urci prea repede.

Revenind, am constatat si eu intarzierea de masurare a pantei in cazul edge 520, care apare si in cazul unui "course", chestie care, dupa mine nu ar trebui sa se intample. Iti arata anticipativ panta pe care o ai in fata dar de indicat valoarea ei tot prin calcul la fata locului. Poate ca e bine daca traseul e decalibrat si o ia pe aratura.

Ei, uite asta iubeam eu la Xperia Z3 Compact + aplicația IPbike, flexibilitatea enormă în configurare. Dar, nah, arăta cam aiurea pe ghidon, iar vara la ture lungi se cam încingea.

Legat de 520 face așa nu doar din cauza softului ci probabil și datorită unor componente slabe in performanțe. Softul a trebuit sa fie adaptat componentelor. Să nu uităm ce memorie internă penibilă are. Probabil procesorul e la acelasi nivel.

Mai jos doua capturi din IPbike.

0717913af30fe754e88691c41881278d.jpg

90ffcae348907d4cfe81f852364f6747.jpg

Sent from my D5803 using Tapatalk