billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

10 hours ago, senna350 said:

Salut

La Garmin Edge 1000 nu se intampla...

Salut

Ui' o facilitate dupa care tanjesc....Garmin 1000 nu are asa ceva.....Sau m-oi insela ? :)

Nu , din pacate chestia asta o vreau si eu , am vazut ca exista la Bolt , nu stiu daca este similar ca la Suunto , dar ce nu inteleg eu, de ce au implementat la Fenix 3 si nu la dispozitivele de bicicleta , asta ma depaseste

La  810/100 poti sa vezi unde esti pe profilul de nivel al unei curse si in aceeasi fereastra ai doua campuri care sunt programate initial cu  "total (actual) ascent" si "elevation".

Nu am gasit camp care sa-ti dea "remaining ascent" dar stiu care-i diferenta de nivel a cursei si fac imediat o estimare folosind campul "total (actual) ascent".

Stiu ca in connect IQ ai aplicatii care-ti permit sa faci calcule cu diferite valori (ale campurilor sau chiar anumiti registrii) si sa creezi campuri noi. Ma joc diseara cu ele si vad daca pot obtine informatia de "remaining ascent".

în urmă cu 9 ore, MTBR said:

La  810/100 poti sa vezi unde esti pe profilul de nivel al unei curse si in aceeasi fereastra ai doua campuri care sunt programate initial cu  "total (actual) ascent" si "elevation".

Nu am gasit camp care sa-ti dea "remaining ascent" dar stiu care-i diferenta de nivel a cursei si fac imediat o estimare folosind campul "total (actual) ascent".

Stiu ca in connect IQ ai aplicatii care-ti permit sa faci calcule cu diferite valori (ale campurilor sau chiar anumiti registrii) si sa creezi campuri noi. Ma joc diseara cu ele si vad daca pot obtine informatia de "remaining ascent".

Te cinstim cu o.....ce doresti matale :)

Sincer, pe langa multiple avantaje, produsul are mici defecte, printre care si acela al lipsei facilitatii descrise anterior...

Multumesc pentru raspunsuri...

10 hours ago, senna350 said:

Te cinstim cu o.....ce doresti matale :)

Sincer, pe langa multiple avantaje, produsul are mici defecte, printre care si acela al lipsei facilitatii descrise anterior...

Multumesc pentru raspunsuri...

La ce produs te referi? :)

Dar acea optiune nu exista la seria Edge  , nu au implementat-o :(

image59.png

Stiu, am un amic care are 1030 , dar nu functioneaza campul cum trebuie, probabil conteaza mult unde desenezi traseul

Sent from my SM-J330F using Tapatalk

13 minutes ago, krazyeone said:

Stiu, am un amic care are 1030 , dar nu functioneaza campul cum trebuie, probabil conteaza mult unde desenezi traseul

Asta nu-i treaba garminului ci a hartii folosite la generarea traseului. Sa incerce cu traseu facut pe teren, adica un gpx generat de un GPS.

In alta ordine de idei am gasit aplicatia asta: https://apps.garmin.com/en-US/apps/deb4b872-48be-409c-b91a-9b8485d2fc80.

O solutie usoara ca sa generezi "Ascent Remaining" ar fi ca pentru fiecare cursa sa-ti creezi un camp (Ascent Cursa - Total Acent) si ai exact ce-ti trebuie.

Mai sap sa vad cum pot avea acces la parametrul "Ascent Cursa"

8 minutes ago, MTBR said:

Asta nu-i treaba garminului ci a hartii folosite la generarea traseului. Sa incerce cu traseu facut pe teren, adica un gpx generat de un GPS.

In alta ordine de idei am gasit aplicatia asta: https://apps.garmin.com/en-US/apps/deb4b872-48be-409c-b91a-9b8485d2fc80.

O solutie usoara ca sa generezi "Ascent Remaining" ar fi ca pentru fiecare cursa sa-ti creezi un camp (Ascent Cursa - Total Acent) si ai exact ce-ti trebuie.

Mai sap sa vad cum pot avea acces la parametrul "Ascent Cursa"

Nu asta ar trebui sa  faca campul "Ascent Remaining" = Elevatie Track incarcat - Total Ascent ?

Am inteles ideea ta dar ideal ar fi fost sa ai graficul cursei si sa stii cate urcari mai ai , conteaza mult daca ai 4 urcari sau una singura, ca sa nu mai stai sa lipesti stikere cu elevatia concursului 

Ca doar de asta cumper astfel de deviceuri , sa te ajute cumva 

Nu asta ar trebui sa  faca campul "Ascent Remaining" = Elevatie Track incarcat - Total Ascent ?

In logica Garminului:

Elevation= valoarea altitudinii.

Ascent= diferenta pozitiva/negativa de nivel a unui parcurs. (Total_Ascent de exemplu este valoarea obtinuta de la start pana in momentul actual)

Cu edge cu 800, 810 (presupun ca si cu 820) si 1000 vezi graficul cursei ca aici 729.bmp

referitor la "ascent remaining" pentru edge 1000 am aprofundat problema si se pare ca nici cu IQ connect garmin nu ne da acces la parametrul "diferenta totala pozitiva de nivel" (a nu se face confuzie cu parametru total_ascent care este de fapt valoarea actuala) a unei curse incarcate ca sa pot calcula ceea ce se cheama "ascent remaining". Ramane doar solutia cu un camp Constanta-Total_Ascent (unde Constanta este valoare totala a diferentei de nivel a parcursului introdusa manual pentru fiecare cursa).

On 12/20/2017 at 9:19, krazyeone said:

La ce produs te referi? :)

Dar acea optiune nu exista la seria Edge  , nu au implementat-o :(

image59.png

Salut

Garmin Edge 1000

Azi am reusit sas ies in sfarsit la o tura pe sosea, asa ca am avut timp sa vad cum functioneaza si partea de harti si mapping a Wahoo Elemnt Bolt.

Pentru inceput, trasele le-am adaugat de pe RideWithGPS. Mai exact, o data ce am configurat aplicatia de pe mobil astfel incat sa sincronizeze traseele de pe RideWithGPS, acestea au fost toate incarcate pe GPS, iar in momentul in care se creeaza un traseu nou pe RideWithGPS, acesta se sincronizeaza automat in momentul in care GPS-ul are conexiune la Internet (via WiFi). Traseele sunt incarcate corect, cu tot cu informatiile de altitudine (la Edge 500 trebuia sa le trec prin convertorul celor de la GPSies ca sa preia si informatiile de altitudine). Din punctul asta de vedere, pe Bolt e parfum, practic n-ai mai nimic de facut ca sa incarci un traseu nou.

O data iesit "in natura", harta si traseul sunt vizibile pe ecran intr-un mod foarte lizibil si intuitiv. Traseul e marcat cu o banda cu sageti orientate in sensul in care te deplasezi, in cazul in care te si duci si te si intorci pe acelasi drum se vede doar traseul pe care urmezi sa il faci imediat (in sensul corect), iar traseul pe care ai mers deja e marcat cu o linie groasa si plina. Altfel, diferitele drumuri se vad pe harta cu diverse latimi si tipuri de marcaj, in functie de importanta lor, astfel ca hartile sunt foarte intuitiv de folosit. In momentul in care iesi de pe traseu, aparatul face galagie, iar banda de leduri incepe sa clipeasca frenetic, dar nu sunt afisate altfel de mesaje cat timp nu se vizualizeaza pagina cu harta. De mentionat ca am folosit navigatia fara modul turn-by-turn (cu mesaje text cu privire la intersectii), editand traseul in RideWithGPS astfel incat sa nu aiba mesajele respective (Edit / Clear all cues).

Cam asa arata harta intr-o zona destul de imbârligată, se poate vedea pe unde am trecut, iar traseul intre timp il dezactivasem pentru ca am decis sa o iau pe alt traseu decat cel planificat.

(bulele de pe ecran sunt din cauza ca am adaugat eu in graba un film de protectie pe ecran)

3u6WoMW.jpg

Inca nu am incercat sa folosesc functia de route builder a aplicatiei de mobil (care teoretic functioneaza cam ca Google Maps, doar ca trimite pe GPS traseul).

Altfel, in 3 ore de utilizare la o temperatura de 3 grade Celsius, cu butonat ocazional pentru a alterna intre pagini, senzori ANT+ conectati, banda de leduri pusa sa afiseze zona de puls, dar fara telefonul mobil conectat la aparat prin Bluetooth, nivelul bateriei a scazut de la 100% la 80%. Extrapoland, o durata de viata a bateriei de 15 ore ar trebui foarte usor de atins, in special daca se dezactiveaza si banda de leduri.

Informatiile referitoare la altitudine si panta sunt corecte si coincid cu ce imi afisa Edge 500 cand era calibrat corect. De mentionat ca la Bolt nu am gasit nicaieri optiunea de a seta puncte cu altitudine cunoscuta, aspect destul de important la Edge 500, dar presupun ca isi calibreaza automat altitudinea pe baza informatiilor din harti.

Altfel, ca sa nu se creada ca fac reclama, o sa mentionez si niste aspecte negative:

• banda de leduri nu e tocmai vizibila in lumina exterioara, chiar si cand e innorat afara... presupun ca in soare puternic va deveni cvasi-inutila, dar macar pe trainer se vede bine :P 
  • butoanele se apasa cam greu cu manusi groase, de iarna, dar cu putin exercitiu se poate dobandi tehnica corecta
  • device-ul mi-a calculat cadenta medie tinand cont si de perioadele in care nu pedalam, ceea ce e enervant, dar probabil ca trebuie sa modific ceva in setari sau sa adaug alt camp in loc de Average Cadence; pe Strava si Golden Cheetah cadenta medie a aparut ca fiind cea care ignora zonele de cadenta zero
  • calculul instantaneu al pantei e destul de "oscilant", de exemplu pe o panta de 8% constant oscila undeva intre 7 si 9% destul de aleator; probabil ca exista pe undeva un camp cu panta medie calculata pe ultimii 50-100-200m, o sa vad ce gasesc
  • Upvote 2
  • Like 2

A incercat cineva modelul acesta de la Bryton: https://www.marosbike.ro/ceasuri-kilometraje-gps/computer-bryton-rider-310e-gps.html? Ma gandeam sa fac trecerea de la un ciclocomputer obisnuit la ceva cu care sa imi pot inregistra iesirile pe Strava (fara sa mai depind de telefonul mobil) si la care sa pot aduga in viitor senzor de cadenta/puls.

Din ce-am citit prin reviewuri pe Internet, e un model chiar cinstit si stabil, comparabil ca functionalitate cu Garmin Edge 500.

@Tomm se pare ca a avut asa ceva, a postat una-alta despre experienta lui cu Bryton incepand de aici:

La banii aia oricum nu prea ai alternative mai bune daca vrei compatibilitate ANT+ si beadcrumb navigation (nu doar logare a turelor, ci si posibilitatea sa incarci trasee pe care sa le vizualizezi).

Am vazut ca se mai plangea lumea de anumite erori si ca de pilda mufa usb de incarcare/transfer date a cedat dupa un anumit numar de folosiri si de aceea ma gandeam daca ar merita incercat sau nu.

In cazul senzorilor de cadenta/puls ar fi bine sa iau tot aia facuti de Bryton sau se potrivesc si altii atat timp cat sunt compatibili ANT+? Legat de incarcarea bateriei, se poate face doar de la PC sau sunt si alte variante? 

43 minutes ago, black rider said:

A incercat cineva modelul acesta de la Bryton: https://www.marosbike.ro/ceasuri-kilometraje-gps/computer-bryton-rider-310e-gps.html? Ma gandeam sa fac trecerea de la un ciclocomputer obisnuit la ceva cu care sa imi pot inregistra iesirile pe Strava (fara sa mai depind de telefonul mobil) si la care sa pot aduga in viitor senzor de cadenta/puls.

Vezi sa nu aiba doar BT , pe spatele aparatului nu vad nimic de ANT+

La descrierea modelului 310 E apare asa:

• Eșantionare la 1 sec.
• Transfer date prin WiFi.
• ANT+ HRM/CAD compatibil.
• Auto. sincronizare Strava.
• Aplicație Bryton pentru smartphone.
• Temperatură.
• Antrenamente pe intervale.
• Dimensiune afișaj: 1.8"
• Capacitate Logger: 300 ore
• Funcții de altitudine.
• Max. câmp de date/Max. pagini: 8/7.
• Timp de funcționare: 36 ore
• Total date afișabile: 70
• Compatibil Wattmetru.
• Butoane: 3

14 minutes ago, black rider said:

In cazul senzorilor de cadenta/puls ar fi bine sa iau tot aia facuti de Bryton sau se potrivesc si altii atat timp cat sunt compatibili ANT+? Legat de incarcarea bateriei, se poate face doar de la PC sau sunt si alte variante? 

In mod normal merg orice senzori ANT+, e posibil in schimb sa nu ii vada chiar din prima si sa trebuiasca sa introduci manual prima oara ID-urile senzorilor (iar pentru asta ai nevoie de un alt GPS care ii vede). Parca citisem despre chestia asta la Bryton 510 cuplat cu senzori Garmin.

De incarcat il poti incarca cu orice incarcator USB sau baterie externa, nu trebuie sa fie conectat la un PC.

35 minutes ago, black rider said:

https://www.thisisant.com/directory/rider-310/

găsesti in linkul de mai sus lista cu toate dispozitivele și senzorii compatibili ANT+ pentru Bryton 310.

• Thanks 1

Eu văd o centură de la Geonaute în lista de compatibilități (HW digital coded belt). Nu stiu daca e asta din link-ul tău sau nu.

Site-ul e posibil sa mai aibă și scăpări. O scăpare am sesizat-o chiar eu cu privire la compatibilitatea intre Garmin Fenix 3HR si senzorul Tempe tot de la Garmin. Pe thisisant nu le arata compatibile dar pe site-ul Garmin arata potrivire fara probleme.

Eu cred că se potrivește centura ta cu Bryton 310 fară probleme.

@black rider ai luat cumva Bryton-ul? Dacă da, poți să faci un mic review? M-ar interesa și pe mine modelul ăsta.

în urmă cu 3 ore, fizikant said:

@black rider ai luat cumva Bryton-ul? Dacă da, poți să faci un mic review? M-ar interesa și pe mine modelul ăsta.

Salut! Urmeaza sa il iau insa numai dupa ce se mai incalzeste vremea ca sa pot iesi la ture si sa am ocazia sa il testez.

Ați pățit să vă sară din suport gps-ul? Întreb pt că ultimu meu GPS a fost garmin dakota 20 care avea un suport primitiv din care sărea ușor și aș vrea să știu dacă trebuie să iau măsuri extra de siguranță :))

Ați pățit să vă sară din suport gps-ul? Întreb pt că ultimu meu GPS a fost garmin dakota 20 care avea un suport primitiv din care sărea ușor și aș vrea să știu dacă trebuie să iau măsuri extra de siguranță :))

Doar o singura data in cei 45000 km de cand ma dau, din greseala am dat cu genunchiul in garmin (cand eram pe mtb)

Sent from my SM-J330F using Tapatalk

• Upvote 1