billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

53 minutes ago, Mookyama said:

Mergand doar pe plat in ultima vreme, exista mari sanse sa fiu praf. Si tind sa cred ca sunt.

Altfel, am vazut pe un amic care a trecut Transfagarasanul si aveam elevation de vreo 5300m. L-am intrebat cum a fost prin Himalaya....

Ai incercat vreodata sa pui pe plat un raport pe care nu il poti duce doar de dragul antrenamentului la munte?

Sau sa pedalezi cu vant de fata?

Daca nu ai un dispozitiv cu barometru atunci elevatia afisata este o prostie :)

48 minutes ago, krazyeone said:

Ai incercat vreodata sa pui pe plat un raport pe care nu il poti duce doar de dragul antrenamentului la munte?

Sau sa pedalezi cu vant de fata?

Am incercat eu (de voie sau de nevoie) treburi din astea, ajuta doar partial din 2 motive simple: primul e ca distributia greutatii pe bicicleta in momentul in care urci o panta, fie si ea de doar cateva procente, e alta fata de mersul pe plat, iar asta angreneaza un pic alte grupe de muschi la pedalat, iar al doilea e ca pe munte, daca ajungi sa mergi cu cadente mici (sub 75), se simt mult mai tare punctele moarte din pedalat decat se simt pe plat, indiferent de raport sau de cat de tare bate vantul din fata. Si, bonus, daca la munte obisnuiesti sa pedalezi ridicat din sa un procent semnificativ din timp (nu e cazul meu totusi), considerabil mai mare decat pe plat, asta implica, din nou, antrenament specific.

• Upvote 1

Am incercat si eu si ajuta mult, nu partial. De asta i-am spus lui Mookyama ca vantul e muntele saracului.

Chestia cu distributia greutatii mi se pare o frectie.

Intr-un an am iesit de primavara pana toamna de doua ori in timpul saptamanii si o data in weekend, prin jurul Bucurestiului. Ture de 40-70 km plus una mai lunga, de 80-100 in weekend (MTB cu semislick-uri). Evident ca la sfarsitul turei trebuia sa simt ca am facut efort, nu ca am mers la plimbare.

Apoi am revenit la deal/munte unde am constatat un progres enorm, de exemplu pe Campina - Voila - Sotrile - Secaria.

• Upvote 1
  • Like 1

OK, daca pentru altii functioneaza, atunci eu imi retrag afirmatia de mai sus. In cazul meu singurul antrenament cu adevarat eficient pentru munte este mersul pe munte.

Și al meu. Oricum nu îmi place platul. E fain când ceva trasee de munte cum a fost la GR. O combinata cât sa te îmbete.

Lucian, mă uit după vânt și prefer sa îl am din spate dintr-un motiv bun, îl voi avea la întoarcere din fata, voi fi nițel mai încălzit. Ieri aveam vânt din fata și trăgeam cu 35 sa ajunga Florin la servici. Am rămas fără apa dar nu m-am oprit era omul in întârziere. A fost o ora de pedalat cum nu am tras de ce a timp, in condițiile in care sunt răcit, traheea mi-e varza, tușesc ca un câine, mereu in călduri.
Când am mers la tura pe TV aveam 31, la întoarcere aveam 38-40 după aproape 100km și ultimii 12km fără strop de apă, lingeam capacul in mers. Pentru mine a fost o realizare și simt ca am urcat puțin fata de anul trecut, dar sunt praf și antrenament deloc ok, nesomn și alte adunate. O fac pentru mine doar.

Mie îmi place fără vânt in general, acolo simt ca trag cum mă simt.

LE. Am vazut pe ceva ciclist cunoscut, parca Nibali sau Contador, ca se antrendau cu un cauciuc legat de el, acum ceva ani, daca nu ma insala memoria. Probabil functioneaza si asta. @krazyeone o singura data am intalnit o zona fara vand in fata si asta a fost prin Bulgaria, am mers cu pana in 60km/h pe plat la acelasi efort cum merg la 40km/h in general. Daca tot l-am prins am zis sa vad cum este sa sustii un sprint pe o distanta mai lunga. Aveam si bagaje in spate, cateva kg.

Salut,

Aveți idee de o alternativă mai ieftină la un astfel de suport Garmin: https://k-edge.com/shop/computer-mounts/garmin-mounts/fixed-garmin-stem-mount/ ? Sau un suport care să-mi permită montarea GPS-ului pe pipă în condițiile în care deasupra pipei am 3 distanțiere și trebuie să înalț cumva suportul de GPS. :) 

IMG_20180427_162414.jpg

@paulrad am găsit pe Wish la aprox 51 lei. Distanțierele par de 5 mm, posibil să nu mai ai nevoie de ele.

• Upvote 1

în urmă cu 36 minute, adi.murariu said:

sau folosind prinerea garmin pentru pipa pe asa ceva: http://www.minoura.jp/english/accessory/lightholder/cs-500.html

Am cochetat și eu cu acel minoura dar am ales altceva. De care-s foarte mulțumit (pe el am pus farul și prinderea camerei video)
https://www.rosebikes.com/article/xtreme-barnizer-ca-tacholamp-holder/aid:116750

Avantajul ar fi că "aruncă" ceva mai în față obiectele suplimentare și în caz de căzătură nu riști să dai cu pieptul în ele. 

Mulțumesc pentru răspunsuri. :) 

On 3/27/2018 at 11:33 AM, majikstone said:

Te obisnuiesti rapid cu cifrele (si asta o zic eu, care sunt un mare carcotas si destul de greu adaptabil). Iar harta nu mi se pare lenta, se reincarca cam o data pe secunda. Habar n-am cum e la "concurenta", dar nu pot sa zic ca am avut vreun moment in care mi-as fi dorit ca harta sa se incarce mai rapid. Iar daca dai zoom / unzoom in timp ce pedalezi, incarcarea noului nivel de zoom e aproape instantanee.

@majikstone

Ai incercat sa urmezi un traseu desenat? daca da ai desenat si unul in bucla?

Ledurile sunt vizibile ziua?

Pe offroad ai incercat vreodata un traseu desenat?

Offroad nu am facut de cand am ajuns in posesia lui. Ledurile sunt vizibile si ziua, dar daca e soare puternic si bate direct sunt foarte greu de observat. Sincer eu le-am dezactivat.

Trasee desenate in RideWithGPS si sincronizate automat am tot folosit, inclusiv cu sectoare de bucle sau treceri in ambele sensuri pe acelasi sector de drum, nu a esuat niciodata. Chiar bucla inchisa pe care sa o parcurg de mai multe ori nu, nu prea ii vad utilitatea in viata reala.

Salut! Foloseste cineva ceas cu gps pentru bicicleta? Puteti face vreo recomandare in acest sens: ma uit la Garmin Fenix 3Hr, Fenix 5, Forerunner 935, Suunto Spartan (parca), chiar si la Apple watch 3 (pe net sunt suficiente pareri care il lauda). Aveti alte idei? Poate fi un ceas cu gps potrivit pt bicicleta (atat sosea si mtb).

Motivul pt care vreau ceas si nu gps dedicat de bicla este ca vreau sa il folosesc si la alergare, drumetie, plimbari prin concediu, inot.

Momentan am un Garmin 60csx din 2004-2005 care e bulletproof, dar deja e mult lasat in urma si e greu de schimbat intre biciclete...iar in offroad, deoarece e mare si greu, este inutilizabil pt ca suportul nu reuseste sa il tina fix...imi aluneca pe ghidon.

Cu speranța că apariția mea meteorică nu o să deranjeze prea tare aș vrea să scriu următoarele:

1) Îți mulțumesc @majikstone!!! Posturile tale m-au ajutat să iau o decizie după ani de suferință... bătrînul meu 60 CSx a crăpat pur și simplu după ce am dat cu cursiera într-o groapă în țara francilor și de atunci am fost în plop.

2) @greaper am navigat o vreme cu Fenix3HR-ul, neajunsurile sînt multe:

- nu ai hartă doar o dîră pe care tre s-o urmezi... adesea experimentezi intersecțile empiric (alegi o variantă și vezi dacă pici pe track, au ba),

- gpx-ul tre să-l încarci de pe comp (dacă la punctul de întîlnire alegeți alt traseu, ești în aer),

- încărcînd .gpx-ul de pe comp, adesea F3HR-ul are indigiestie (personal am folosit de trei ori din cauza asta factory reset),

- o soluție ar mai fi DWMaps, poți incărca track-ul de pe telefon, dar din nou fără hartă, plus ca tre să mai dai și ceva mărunțiș...

PS: cu wahoo-ul io folosesc komoot...

Cu placere ;) 

@greaper eu am folosit un sezon Fenix 3 la bicicletă, alergare, ski, hiking. Anul ăsta am luat și un GPS dedicat.

- varianta fără HR. Eu sunt de părere că dacă te interesează pulsul, îți iei centură nu senzor optic.

- n-am avut niciodată probleme să trebuiască să-i dau factory reset. A mai ”înghețat” de câteva ori (în special în ecranul de details după ce dădeam save la tură și-l uitam așa), dar s-a rezolvat cu un restart.

- bateria ține pe modul GPS+GLONASS la ture de 8-9 ore fără probleme

- navigația nu prea am folosit-o, dar a fost utilă la câteva ture de hiking. La un ecran așa mic oricum nu prea ai ce face cu o hartă cu detalii, dar tot e bine să o ai în caz de ”avarie”.

- încărcatul gpx-urilor a fost de obicei fără probleme, doar de câteva ori nu apărea traseul pe ceas după ce-l salvam, nu știu din ce cauză.

- recent am instalat pe el o aplicație din connect iq ca să am mai mult de 5 field-uri pe ecran pentru pedalat.

Per total, sunt foarte mulțumit de ceas, dar cum ziceam, pentru bicicletă am luat un garmin 820.

8 hours ago, greaper said:

Salut! Foloseste cineva ceas cu gps pentru bicicleta? Puteti face vreo recomandare in acest sens: ma uit la Garmin Fenix 3Hr, Fenix 5, Forerunner 935, Suunto Spartan (parca), chiar si la Apple watch 3 (pe net sunt suficiente pareri care il lauda). Aveti alte idei? Poate fi un ceas cu gps potrivit pt bicicleta (atat sosea si mtb).

Ceasul este foarte ok exceptand bicicleta,  navigatie dupa o linie cam toate fac dar nu este suficient, daca vrei doar sa inregistrezi tura atunci este ok 

La bicicleta nu intotdeauna este comod sa il porti la mana, risti sa te tai cu cureaua , pe ghidon trebuie suport special dar ocupa loc :)

Alt dezavantaj la ceas , nu ai multe campuri, sau daca pui aplicatie IQ campurile sunt mici 

De exemplu am un Ambit 3 Peak care este cel mai bulet proof device de pana acum, are dezavantaje (ex nu are vibratii ) dar nu a dat nici un crash pana acum

Pentru bicicleta, navigatia te scoate din cand ai nevoie, 

@majikstone loop ma refer la faptul cand courseul incepe si se termina in acelasi loc avand o parte comuna spre final , de exemplu ieri nu a functionat navigatia cu un traseu de genul asta, pana acum restul au fost foarte ok (am edge 810)

Salut si mersi! Deci probabil ca trebuie 2 device-uri...speram sa scap cu un ceas. Singurul care are si harta e fenix 5x.

45 minutes ago, krazyeone said:

@majikstoneloop ma refer la faptul cand courseul incepe si se termina in acelasi loc avand o parte comuna spre final , de exemplu ieri nu a functionat navigatia cu un traseu de genul asta, pana acum restul au fost foarte ok (am edge 810)

Asta merge perfect, fara nici o jena.

2 hours ago, paulrad said:

@greaper eu am folosit un sezon Fenix 3 la bicicletă, alergare, ski, hiking. Anul ăsta am luat și un GPS dedicat.

- bateria ține pe modul GPS+GLONASS la ture de 8-9 ore fără probleme

8-9 ore?

Am avut 910Xt si tinea 22 de ore ...

On 5/6/2018 at 10:25 AM, majikstone said:

Asta merge perfect, fara nici o jena.

Cel mai important , ai avut vre-un crash?

:L)

1 hour ago, krazyeone said:

Cel mai important , ai avut vreun crash?

:L)

Absolut nici unul, nici macar tentativa esuata de crash.

• Like 1

4 hours ago, majikstone said:

Absolut nici unul, nici macar tentativa esuata de crash.

vreun X(

analfabet :)

• Like 1