billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

@Mookyama poi sa sune la ei sa întrebe dacă fac service contra-cost. Nu m-am uitat ce scrie pe site-ul lor sau nu, doar la nr de telefon m-am uitat. Garmin Customer Service m-a trimis la nod.ro

A durat mai mult pana am reușit sa vb cu ei și sa le arat ca trebuie sa schimbe centura, chiar dacă nu e în garanție. Apoi le-am trimis centura și în vreo 3 zile am avut-o cea noua. 

19 minutes ago, paulrad said:

@Mookyama poi sa sune la ei sa întrebe dacă fac service contra-cost. Nu m-am uitat ce scrie pe site-ul lor sau nu, doar la nr de telefon m-am uitat. Garmin Customer Service m-a trimis la nod.ro

A durat mai mult pana am reușit sa vb cu ei și sa le arat ca trebuie sa schimbe centura, chiar dacă nu e în garanție. Apoi le-am trimis centura și în vreo 3 zile am avut-o cea noua. 

Mersi frumos, Paul! Am dat mai departe. Sper sa il poata ajuta cei de la Nod :)

Noroc, 

Si eu am patit acelasi lucru , cam dupa 4 ani butonul de power s-a dezintegrat 

Nu as merge pe filiera Garmin, si mai mult nu cu Garmin Romania, dar hai sa vedem ce spun 

Daca este in garantie nu ar trebui sa fie problema, cu toate ca ma indoiesc ca ar ma fi

Am urmat tutorialul acesta , in loc de acel plastic am pus un cauciuc taiat fix cat sa intre in gaura , si apoi peste el am lipit o bucatica de camera, rezultatul a fost mai mult decat multumitor

Doar la 820 si 1030 am vazut ca butonul de power este cumva separat si nu din acelasi material ca si carcasa

@paulrad Zice omul ca "Philip Bannor Thanks - but I've tried them and they said they can't help me!"

@krazyeone ii dau linkul. Altfel, doar la un gsm poate l-ar putea ajuta mai rapid, daca cumva are omul 3 maini.

E cam off-topic, dar întreb aici să nu mai fac un topic nou: știe cineva vreo aplicație gratis unde pot crea un profil al unei ture de strava (sau GPX file) ca cel de mai jos?

download-1.png?zoom=2&w=1156&h=578&ssl=1

Misto! Eu vreau ceva de genul cum sunt cele din circuit si care se pun pe toptube. Le tiparesc acasa pe ceva autocolant. Dar asta doar la ture mai grele/importante. Am mai facut in excel in schimb, insa segmentele le-am facut la mana, nimic automat.

MapMyRide făcea de-astea, în timp ce trasai (și trebuia să bifezi ”show elevation with grades”, nu ”show elevation chart”).

Nu mai știu dacă pe rezultatul final se mai putea vedea tot așa, o să verific.

1 hour ago, paulrad said:

E cam off-topic, dar întreb aici să nu mai fac un topic nou: știe cineva vreo aplicație gratis unde pot crea un profil al unei ture de strava (sau GPX file) ca cel de mai jos?

download-1.png?zoom=2&w=1156&h=578&ssl=1

Misto dc ar face garminul asa ceva :)

nu mai bine dai și tu un ban ăstora de la veloviewer? Numa la mocangeală ți-e gându' :D

• Haha 3
  • Sad 1

M-am gândit să-mi fac singur, dar la cât de leneș sunt sigur dau bani ăstora de la veloviewer :))

Mai fac cei de la  komoot.com.

• Thanks 1

Mulțam, dar până la urmă am luat de la veloviewer că n-am găsit altceva să-mi tragă cu ochiul, iar așa sexy și fancy sigur nu-mi iese mie în veci. :))

3 hours ago, Mookyama said:

Misto! Eu vreau ceva de genul cum sunt cele din circuit si care se pun pe toptube. Le tiparesc acasa pe ceva autocolant. Dar asta doar la ture mai grele/importante. Am mai facut in excel in schimb, insa segmentele le-am facut la mana, nimic automat.

Sau asa, poate chiar mai simplificat.

Nove-Colli-Long-Route-Profile.jpg

_TDF_2018_1200_EN_PROFIL.png

• Upvote 1

Daca nu vrei musai aplicație, există un site web unde poți să încarci fișierul gpx și îți creează profilul: gpxviz.sisao.de

2D face și plotaroute și ai și câteva informații pertinente p-acolo 
https://www.plotaroute.com/routeprofile/481957?miny=148&lab_LP=1&lab_SU=1&lab_SD=1&lab_LU=1

Tot pe web ar fi și ăsta (parcă ceva mai elaborat față de cel pus de @crystale):
http://gpxtruder.xyz

Dar trebuie să regenerezi gpx-ul pt a avea elevation info. adică pe aiai: http://www.gpsvisualizer.com/elevation
Cu un track normal nu merge (nu a mers nici pe linkul lui @crystale, a trebuit să-l pun acolo pe cel regenerat)

• Upvote 1

6 hours ago, MaC® said:

Unde asta? Că nu văz 3d pe nicăieri

Nu ii 3d. E 2d si colorat de la verde spre maro( cand treaba devine....nasoala) si rosie cand treaba e ..maro. Explicație clară, nu?

Mai mult sau mai puțin. Am komoot de ceva vreme. Mă gândeam că au pe undeva ascunsă vreo funcție de a vedea profilul 3d. Da io n-am văzut roșu/maro încă. Chit că am făcut câteva ture cu el unde chiar a fost de muncă. Maro/roșie :)

Dupa faza pe care mi-a facut-o strava azi pe telefon, ma gandesc tot mai mult sa imi iau un gps dedicat pt bicicleta, ma intreb merita un garmin edge 820 care acum la oferta e undeva pe la 1400 lei, mai pot astepta sa il iau si de BF dar macar sa ma interesez ce merita si ce nu merita. 

De la telefon la Garmin 820 e un salt mare. Esti sigur ca ai nevoie de un astfel de GPS? Erori pot apara de la orice gadget care l-ai cumpara, nimic nu e sigur.

Oricum, daca vrei ceva simplu, Garmin Edge 25 sau Polar 460 sau un ceas sport sau orice gasesti mai ieftin, chiar si sh, insa 820 consider ca e prea avansat ca model just for fun. Poti gasi un bundle de Garmin Edge 520, daca vrei neaparat ceva mai sofisticat.

:)

Nu as folosi telefon nici platit si nu are legatura cu precizia

@Mookyama 820 ul este un 520 cu rutare, nimic mai mult

• Upvote 1

Stiu, de asta i-am si spus de 520...

Pentru oras eu folosesc telefonul, de exemplu. Iar daca cade, cade...e fun :) Dar daca merg la tura, na, as prefera sa nu cada.

offtopic : am ajuns sa nu ne mai bucuram de pedalat fara gadgeturile astea, daca nu apare undeva ce am facut, ce nu am facut :( Lucruri sau detalii alte turei respectiva, care dupa cateva zile, o luna poate, se dau uitarii...Pun pariu ca putini dintre noi stiu ce avg spd sau avg hrm a avut acum o luna pe nu stiu ce urcare, doar daca nu e cumva mega memoriabila. In cazul asta probabil ca se va uita intr-un procent destul de mare in 2, poate 3 luni.

Eu cred că o să fac un ticket la customer service pt al meu 820 edge că mă că îmi arată 0% pantă tocmai unde mă interesează cât ar fi panta. Ieri la viteză de 7-8km/h mie îmi arăta pantă 0% unde era +8%, iar colegului cu 810 îi arăta panta perfect.

Nu știu dacă are vreo legătură, dar era în pădure. Când am ieșit în golul alpin, la 4-5km/h îmi arăta 15%. Când am mers pe o cățărare unde toată lumea avea pantă maximă 24%, eu aveam 18%....

Cred ca e boala 520/820 urilor

Nu stiu daca e legat de viteza dar am mai auzit de problema asta, nu imi dau seama daca este hardware sau software.

Intradevar 810 este rock solid la afisarea pantei, dar ce pot spune ca nu era asa precis in zonele mai dificile de padure canion dar panta era mereu spot on

• Upvote 1