billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Are cineva vreu GPS care foloseste "breadcrumb" ca ghidare? Cum se comporta pe poteci, trasee offroad? 

Ce ma intereseaza este ca in momentul in care ajungi la vreo bifurcatie, stie sa-ti arate calea buna? ( asta probabil face turn-by-turn? ).

Multam!

Cand zici breadcrumb te referi la as ceva?

DSCN6305_edited-1.jpg

Daca da...cu asta o mai balauresti putin pe la bifurcatii pentru ca nu prea ai repere - nu stii daca e interesecita urmatoarea sau peste 2..sau tocmai ai trecut. Plus ca mie imi tipa offcourse..ca prostu'. Si era camp deschis, pe sosea si culmea ca a si inregistrat traseul bine..nu stiu ce avea.

Daca imi aduc aminte bine are si ceva de genul turn by turn ..dar s-ar putea sa le incurc. 

Oricum - offroad e cam dubios de folosit - poate doar ca ultima instanta sau backup - asta daca stii cat de cat traseul. Altfel - harta clasica combinata cu google maps(pt pozitionare) si iesi mult mai ok (sau un gps cu harti pe el).

Apropo de harti clasice - vezi aici - sunt mai ieftine decat un gps si nu raman fara baterie.

• Upvote 1

Salut, 

În acest domeniu aș recomanda o aplicație care ca și Garminul folosește Open Street Map și care este gratuită pentru a folosi un județ și costă maxim 150 de RON pentru a avea acces la tot mapamondul.  Aceasta se numește Komoot . Merge cel mai bine pe Android, dar și pe IOS. Pe Android se poate seta modul de economisire energie prin stingerea ecranului și reaprinderea lui la următoarea indicație. Pe IOS acest lucru nu este posibil din cauza sofware-ului.

Când mi-am făcut cont județul în care locuiesc, l-am primit gratis, apoi după ce l-am testat un an, am cumpărat și restul, cu reducere , la 89 de lei. În momentul în care îți planifici un traseu, poți alege tipul de bicicletă pentru care dorești traseul, și atunci, aplicația îți creează un traseu adecvat. În plus îți indică și tipul de drum: asfalt, pietriș, drum de pământ, însă cum informațiile sunt luate de pe Open Street Map, trebuie tratate cu grijă. Am observat însă că acuratețea este de peste 80%.

Când ai un cont, poți să ți-l instalezi pe câte telefoane vrei. În pus de asta , merge și Off- Line

• Like 1

Salut,

In ultimul an a aparut o gama de ciclocomputere cu GPS la preturi apropiate de cele clasice cu functii multe (pana in 300lei). E ok sa discutam despre ele aici?

Nu imi trebuie unul care sa imi poata reda o harta in timp real ci doar ceva care sa inregistreze turele pe la munte si sa-mi pot descarca informatiile intr-un format Strava sau echivalent.

Un exemplu ar fi Bryton Rider 10. Are cineva idee de  ceva plusuri si minusuri? Nu am gasit decat o recenzie pe freerider.ro ce seamana mai mult a reclama.

@Perfidus Am prieteni care folosesc cu foarte mult succes Bryton si sunt foarte multumiti atat de parametri inregistrati si afisati cat mai ales de durata mare de viata a bateriei. Nu sunt interesati si nici deranjati de absenta afisarii traseului. Personal afisarea unui traseu, fie el si o liniuta, o consider foarte importanta pentru deplasarile off-road sau pentru tranzitul oraselor. Altfel, pentru un soselist, nu este un asepct important.

Au fost mai multe situatii, in care afisarea doar a unei linii de traseu fara a fi raportata la o harta, mi-a creeat dificultati la bifurcatiile de strazi in unghi ascutit dar dupa 50-100 m iti dai seama ca esti pe langa traseu.

Con la Bryton: știu pe unul la care turele de alergare le înregistrează cu pace complet aiurea. La fiecare alergare scrie tipul ca nu are cum sa scoată <5 min/km. Dacă vrei la drumeție, bănuiesc ca e la fel sau mai rău. 

Pot sa întreb exact care model este.  

Acelasi lucru il pateam si la Edge 500 cand il foloseam pentru alergare, motivul fiind probabil ca dispozitivele astea nu sunt gandite pentru folosirea fara senzor de viteza la viteze mici, de alergat (~12 km/h in cazul mentionat de tine). Cred ca tine de precizia senzorului GPS folosit. Altfel, si Wahoo Element BOLT a luat-o o data grav pe ulei cand l-am folosit fara senzorul de viteza, si mi-a aratat viteze de 200-300 km/h pe DN1 timp de cateva minute bune, venind dinspre Căpușu Mare. Deci se intampla si la case mai mari.

Obiectiv vorbind, modelele alea de la Bryton sunt niste "clone" ale vechiilor generatii de Garmin Edge. Probabil ca hardwareul e similar spre identic, in timp ce softul se pare ca nu e cu nimic mai prejos decat cel al Garminurilor de acum cativa ani. Ceea ce nu e neaparat un motiv de lauda, avand in vedere cat de plin de deșeuri era (si inca e) softul de pe dispozitivele Garmin...

3 minutes ago, majikstone said:

dispozitivele astea nu sunt gandite pentru folosirea fara senzor de viteza la viteze mici, de alergat (~12 km/h in cazul mentionat de tine).

Cum așa? Mie îmi arată perfect viteza pe urcări tehnice sau la push bike, 3-5km/h.

15 minutes ago, paulrad said:

Cum așa? Mie îmi arată perfect viteza pe urcări tehnice sau la push bike, 3-5km/h.

Ma refeream mai degraba la modelele mai vechi, dupa care au fost copiate device-urile astea de la Bryton. La generatia mai noua de la Garmin senzorii GPS au alta precizie. Edge 500 a fost lansat prin 2010, foloseste probabil senzori GPS conceputi cu macar vreo 4-5 ani in urma, in timp ce senzorii GPS din ziua de azi au progresat foarte mult datorita "avantului" smartphone-urilor. Progresul insemnand consum mai mic, precizie mai mare, conectare mai rapida la sateliti, receptie mai buna chiar si in padure sau intre cladiri foarte inalte, alea alea.

Tinand cont de faptul ca chiar au fost niste acuzatii (si posibil chiar procese) de furt intelectual intre Garmin si Bryton, nu m-ar mira ca cei de la Bryton sa fi copiat pur si simplu specificatiile tehnice si hardwareul modelelor mai vechi Garmin, si, in concluzie, sa vina cu aproximativ aceleasi limitari hardware.

• Upvote 1

în urmă cu 19 ore, Perfidus said:

Salut,

In ultimul an a aparut o gama de ciclocomputere cu GPS la preturi apropiate de cele clasice cu functii multe (pana in 300lei). E ok sa discutam despre ele aici?

Nu imi trebuie unul care sa imi poata reda o harta in timp real ci doar ceva care sa inregistreze turele pe la munte si sa-mi pot descarca informatiile intr-un format Strava sau echivalent.

Un exemplu ar fi Bryton Rider 10. Are cineva idee de  ceva plusuri si minusuri? Nu am gasit decat o recenzie pe freerider.ro ce seamana mai mult a reclama.

Am eu un GPS Bryton Rider 310 și am scris aici câteva impresii despre el, poate te ajută. In altă ordine de idei, singurul dezavantaj mai important ar fi acela că aplicația celor de la Bryton pentru sincronizarea turelor nu funcționează tot timpul așa cum ar trebui, prin urmare, în anumite situații trebuie să conectezi GPS-ul la calculator pentru a putea încărca tura pe Strava de pildă. 

On 1/15/2019 at 11:27 AM, tsisak said:

Con la Bryton: știu pe unul la care turele de alergare le înregistrează cu pace complet aiurea. La fiecare alergare scrie tipul ca nu are cum sa scoată <5 min/km. Dacă vrei la drumeție, bănuiesc ca e la fel sau mai rău. 

Pot sa întreb exact care model este.  

Cred ca toate GPS-urile de bicla fac la fel, ceasurile de alergare pe langa cipsetul de GPS mai au si un accelerometru , inainte aveau ditamai antrena si nu aveau probleme 

fara acel accelerometru + ceva filtre asa ar face si un ceas 

garmin forerunner 305 a fost cel mai precis ceas  pentru pace

La cele de bicla cel mai bine se vad diferentele in medii de munte (serpentine , canion etc ) , unde precizia scade drastic intre un device cu cipset mai prost si unul mai de calitate

De exemplu Edge 810 nu imi lua segmentele lungi 

PS : nu mai stiu daca s-a discutat dar la Edge 520 Plus, Edge 820 , Edge 1030 a fost implementat prin intermediul firmware suport pentru satelitii Galileo 

Inca nu am ajuns la munte dar oricum era destul de accurate si fara , chiar sunt curios daca exista diferente 

Nu sunt pasionat de alergari, intai sa rezolv cu turele pe bicla, ca m-a lasat de tot ultimul ciclocomputer (inregistreaza constant km stand pe loc).

Si ma tot gandesc la upgrade-ul asta cu GPS. Lipsa senzorului de viteza la roata ar putea fi o problema?

Pentru faza cu harta prin padure pe coclauri, fac de obicei ture cu harta tiparita la mine si ma mai folosesc de un MIO  PDA mai vechi la care tine bateria vreo 5 ore  si pe care imi pun track-ul dorit astfel ca la bifurcatii imi dau seama repede daca am gresit drumul.

Deocamdata vreau sa ma incadrez oricum in cca 50-60 euro maxim. 

edit: In ce priveste segmentele in zonele accidentate/serpentine, am citit in manual ca se poate stabili intervalul de esantionare manual pe langa modul auto. Daca pun intervalul sub 30 secunde oare in cat timp i se umple memoria? A experimentat cineva pe alte aparate, de ex Bryton 310?

On 1/16/2019 at 4:33 PM, krazyeone said:

Cred ca toate GPS-urile de bicla fac la fel, ceasurile de alergare pe langa cipsetul de GPS mai au si un accelerometru , inainte aveau ditamai antrena si nu aveau probleme 

Al meu are ditamai antena (Garmin GPSMap64s) dar tot arata pace ridicol la alergare, 10-15-20 kmh cand eu alerg cu 5.

On 1/23/2019 at 11:32 PM, LucianLS said:

Al meu are ditamai antena (Garmin GPSMap64s) dar tot arata pace ridicol la alergare, 10-15-20 kmh cand eu alerg cu 5.

Pai repet, ceasurile de alergare au alt algoritm, instant pace-ul arata, este ceva corectat , daca filtreaza peek-ul , daca este pe 3 secunde, poate pe 5 secunde, difera de bicicleta oricum

De ex la Suunto ambit 3 peak, antena este externa si pot spune ca este foarte ok

Pune pe strava timpul si o sa pari bun :)

Strava are grija sa-l corecteze :D

Oricum Gpsul meu e  in principal pt hiking, deci te-ai astepta sa arate corect cu setarile alea.

Salutare, 

A venit momentul sa renunt la Garmin EDGE 800 si ma gandeam ca as vrea sa il vand. 

E in perfecta stare de functionare si are doar mici urme de uzura(aprox 4 ani folosit).

Nu prea l-am gasit pe net la noi de vanzare. Aveti idee cam care ar fi un pret rezonabil de vanzare al device-ului?

Aveti ceva sugestii de un vreun alt forum de biciclisti unde as putea sa anunt ca vreau sa il vand?

Multumesc!

P>S> In caz ca acest post incalca cumva ceva reguli ale forumului(vanzare mascata :))) ) imi cer scuze si rog unul din administratori sa il stearga. 

Daca obtii undeva la 4-500 ron e mai mult decat decent 

Incearca pe ...DirtBike

• Thanks 1