billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

11 minutes ago, Traveller said:

+BeiDou, rețeaua chineză de sateliți.

Gingiumingiu :)

In teorie GPS+Gallileo ar duce la o precizie imbunatatita, e bine ca avem alternative, daca se oftica unchiul Sam sau nea Putin sa opreasca "tava" pentru public 

https://www.gsc-europa.eu/galileo-overview/what-is-galileo

Mai multi sateliti cresc precizia in special in zone unde ii blocata o mare parte a cerului (in oras printre cladiri inalte, in afara orasului prin paduri, vai...)

Sculele care pot localiza doar satelitii GPS, in zonele amintite mai sus nu vor avea la dispozitie destui sateliti pentru a triangula corect pozitia (si altitudinea), respectiv vor afisa viteza mai mica decat cea reala.

D'aia unele ciclocomputere care calculeaza viteza in functie de sateliti pot fi dotate optional si cu senzor de viteza.

Interesantă explicația, deja lucrurile se conturează.

Mergând pe premisa că toate electronicele sunt făcut în China, ar trebuii ca sateliții chinezești să fie deja incluși la pachet! sau NU?

10 hours ago, IonutA said:

Interesantă explicația, deja lucrurile se conturează.

Mergând pe premisa că toate electronicele sunt făcut în China, ar trebuii ca sateliții chinezești să fie deja incluși la pachet! sau NU?

Nu neaparat. Chip-ul care se ocupa de localizare trebuie proiectat si construit incat sa recunoasca fiecare dintre retelele de sateliti in parte, deci mai complex si mai scump.

Exact. In cazul meu, la trecerea de la un telefon care "prindea" doar GPS, la un telefon care "prinde" si Glonass, Beidou etc,  diferenta de precizie s-a vazut.

De vreo două săptămâni, RideWithGPS a introdus posibilitatea de a schița un traseu direct pe ecranul unui smartphone, traseu pe care poți naviga imediat (dacă ai măcar subscripția Basic, de 30 de lei/lună). Poți plasa puncte pe drumuri sau poteci, poți să le ștergi sau să le muți (apăsarea prelungă pe un punct duce la apariția unui meniu contextual).

L-am testat ieri, ad-hoc. Eram cu prietenii în trenul Regio Călători, destul de aglomerat, și ne-am pus problema cum o să fie la întoarcere, așa că am schimbat traseul din mers.

Funcționează binișor: https://ridewithgps.com/trips/40499491

Subscriu. Cand am observat aceasta modificare m-am jucat si eu putin cu aplicatia. Acceptabil modul cum functioneaza

@Traveller nu are si strava acelasi lucru ?

Parca am vazut la cineva chestia asta , nu stiu dc tine de premium sau dc ai Iphone sau Android

Nu știu de Strava. Nu am cont premium acolo, ci obișnuit. Tind să cred că nu are, totuși. La Strava până și editorul de PC e foarte spartan.

Just now, Traveller said:

Nu știu de Strava. Nu am cont premium acolo, ci obișnuit. Tind să cred că nu are, totuși. La Strava până și editorul de PC e foarte spartan.

de ce spui asta? mi se pare ca merge super misto, plus ca in secunda doi am ruta pe Garmin 

O alternativa este Garmin Connect care poate genera rute bazate pe ce au facut altii , trebuie doar sa ii spui distanta  dar nu merge sa o desenezi cu degetul 

oricum misto sa poti desena pe loc 

Comparația e o figură de stil periculoasă, ce-i drept. RwGPS are multiple facilități la desenarea unui traseu, Strava e minimalist, probabil de aici impresia mea.

Folosesc Strava pentru statistici și pentru felul de a interacționa, de a vedea pe unde merg alții, ca un fb al sportivilor. :)

Mai nou, înregistrez tura cu ceasul Garmin și ajunge imediat pe Strava, ceea ce e chiar simpatic.

Am văzut că poți încărca hărți pe Garmin, dar nu am încercat deocamdată, pentru că am telefonul cu harta în buzunarul de la spate, și vocea ”crainicei” îmi indică virajele.

Dacă am nevoie de hartă, scot telefonul. Sigur că la ture unde tragi tare, la concursuri, asta e cam peste mână. 

Nu mai exista premium, s-au transfoermat in unul din programele platite aferente, in functie de ceea ce doresti si se numeste Summit. E o chestie mai mult de bussines, oferind astfel posibilitatea sa platesti ceva mai putin decat la premium si sa ai acces la acele optiuni pe care le doresti la un pret de 2 euro/luna sau daca iti doresti toate 3 variantele oferite, ar costa 5euro/luna. Oricum, mai ieftin decat RidewithGPS. Insa fiind la inceput probabil si pretul asta de a se mentine pe piata. Sa nu uitam ca piata e detinuta in mare parte de Strava.

https://www.strava.com/summit/join

Legat de dilema, doar daca esti Summit, aka fostul premium, ai putea sa folosesti acest feature de a face o ruta direct din aplicatie pe telefon, insa era in beta prin primavara. Daca ai un Garmin mai destept poti crea o ruta direct pe gadget.

https://support.strava.com/hc/en-us/community/posts/360041530451-Strava-Route-Builder-For-Mobile-App-Beta-

Apropo de Strava, cine e tentat sa mearga pe ceva de la Bryton e bine sa stie ca aplicatia lor (Bryton Active) are posibilitatea sincronizarii automate a curselor pe un profil Strava. E suficient sa ai net-ul conectat pe telefonul pe care ai instalata aplicatia Active.

10 minutes ago, Perfidus said:

posibilitatea sincronizarii automate a curselor pe un profil Strava.

Poi asta face și garmin și wahoo și ce o mai exista.

1 hour ago, paulrad said:

Poi asta face și garmin și wahoo și ce o mai exista.

Da, doar ca Bryton e o clona mai mult sau mai putin legitima a dispozitivelor Garmin mai vechi, si nu stiu daca se asteapta cineva de la ei sa ofere aceleasi functionalitati ca fratii mai mari. Asa ca chiar e bine de stiut.

In alta ordine de idei, in sfarsit au catadicsit si cei de la Garmin sa ofere un dispozitiv cu o durata de viata decenta a bateriei:

(recomand calduros canalul asta - imagini si editare chiar bune, pareri obiective, zero marketing, zero bullshit)

De ce, ma rog? Ce informatii lipsesc cu privire la autonomie sau conditiile in care a fost testata?

1 hour ago, majikstone said:

De ce, ma rog? Ce informatii lipsesc cu privire la autonomie sau conditiile in care a fost testata?

:)

Nu stiu , as fi facut testul in conditii normale, unde ai senzori activi, un minim de HR , speed si cadenta

As adaga si diferentele de temperatura. Lipsa semnalului, aspect pe care l-am "testat" intamplator in casa, unde am semnal intre 1 si 3 liniute. De exemplu, pana am mancat, pana m-am imbracat, pana...aveam putin sub 80% luat full de la incarcat pus in montura, cand m-am trezit. Mereu ma lovesc de asta si il tin oprit pe cat posibil.

Oriscum, look-ul e mult mai profi. Dar saltul as zice ca e nitel prea mic de la 520 la 530. De la 500/510 cu siguranta ar fi un plus. Desi unii zic ca da. (vezi link)

https://www.dcrainmaker.com/2019/04/garmin-edge-530-cycling-gps-in-depth-review.html

https://www.trainingwithdata.com/new-garmin-530-bike-computer-should-you-upgrade-your-520-or-520-plus/

în urmă cu 7 ore, krazyeone said:

:)

Nu stiu , as fi facut testul in conditii normale, unde ai senzori activi, un minim de HR , speed si cadenta

Omu a dat un disclaimer de juma de ora sa inchizi filmu daca vrei un review complet la inceput, si sa te duci la omu cu ploaia.

• Haha 2

Eu unul sunt la fel de obsedat de viata bateriei la gadgeturi. Inca mai doresc sa vad pe piata un telefon precum allview p8  :)

De curiozitate, care e recordul vostru de autonomie pe Garmin 1030?

Anul trecut, am avut 2 zile de 10 ore traseu si inca mai aveam baterie la Edge800(vechi de 4 ani). 

La E830 de acu nu am testat cat duce maxim. Ma astept sa fie ceva mai putin, avand in vedere si conexiunea constanta cu telefonul si HR strap in plus fata de senzorii clasici. 

14 minutes ago, Drysna said:

Eu unul sunt la fel de obsedat de viata bateriei la gadgeturi. Inca mai doresc sa vad pe piata un telefon precum allview p8  :)

De curiozitate, care e recordul vostru de autonomie pe Garmin 1030?

Am facut concurs de 11 ore , din pacate nu retin cat mai aveam baterie dupa , nu stiu exista informatia asta undeva :)

Conectat la power meter, HR , speed sensor , Course active(tinut si pe harta) ,GPS+Gallileo,  cu climb pro activ 

Conteaza mult si cat il fatai intre ecrane 

oricum nu era deloc spre minim bateria , mai avea suficienta