billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Din experientele anterioare, diferenta dintre utilizarea unui dispozitiv GPS cu zero senzori ANT+/BT conectati si utilizarea lui cu 3-4 senzori conectati e de cel mult 20-30% din autonomia "de baza". Oricum o iei, 25 de ore de pedalat cu 73% din baterie (rezultatele testului de mai sus) sunt extraordinar de multe pentru un dispozitiv Garmin, si face de rusine inclusiv Wahoo Elemnt Bolt. Bolt, cu cele 15 ore de autonomie declarata ale lui (care sunt mai degraba 12-13 cu toti senzorii conectati si butonat din greu pe durata turei) statea la momentul lansarii binisor peste dispozitivele Garmin din epoca respectiva (de exemplu, Garmin 520 standard, nu Plus, avea o autonomie de 7-8 ore). De unde si concluzia mea ca in sfarsit a inceput si Garmin sa ofere autonomii cu adevarat demne de lauda.

Ce mananca destul de mult din baterie, in schimb, e conectarea la telefon (pentru notificari sau live track sharing), respectiv sincronizarea prin WiFi / BT a traseelor sau turelor. La Wahoo de exemplu mi se intampla sa pierd chiar si 3-4% din baterie in cateva minute cand fac o sincronizare mai consistenta pe WiFi. Asta comparativ cu 7-8% pe ora cand e utilizat pe bicicleta, cu senzori de puls, viteza si power meter conectati pe ANT+ la el. Iar in rarele ocazii in care am facut live track sharing, pierdeam cam 10% din baterie pe ora, ceea ce ii reducea autonomia la sub 10 ore.

@majikstone

Am avut Wahoo Bolt 6 luni, ideea e ca in prima faza, primele minute , prima ora, batera nu scade liniar, ai impresia ca nu o sa tina 10 ore sau cat tine el de fapt

16 hours ago, krazyeone said:

Da are , folosesc si merge super

Acum vor imbunatati si mai mult functionalitatea

Multumesc !

Nu stiu ce sa aleg intre 830 vs 1030, iar climbPro era un mare minus pentru 1030.

2 minutes ago, igabi said:

Nu stiu ce sa aleg intre 830 vs 1030, iar climbPro era un mare minus pentru 1030.

Eu am trecut de la 800 la 830. Nu e mare diferenta la dimeniune, doar la functionalitati

1030 l-am vazut doar in filmari si la cineva in trecere pe langa mine. Daca nu ai probleme cu dimensiunea mai mare(poate chiar iti doresti sa fie) atunci eu as zice sa mergi pe 1030. 

Incep sa imi dau seama ca mi-ar fi placut mai multe date pe acelasi ecran. Imi trece doar cand trebuie sa-l pun prin buzunare/borseta - mi-ar fi fost mai dificil cu dimensiunile de la 1030

4 minutes ago, EyesOnly said:

Eu am trecut de la 800 la 830. Nu e mare diferenta la dimeniune, doar la functionalitati

1030 l-am vazut doar in filmari si la cineva in trecere pe langa mine. Daca nu ai probleme cu dimensiunea mai mare(poate chiar iti doresti sa fie) atunci eu as zice sa mergi pe 1030. 

Incep sa imi dau seama ca mi-ar fi placut mai multe date pe acelasi ecran. Imi trece doar cand trebuie sa-l pun prin buzunare/borseta - mi-ar fi fost mai dificil cu dimensiunile de la 1030

Multumesc!

Ecranul mare si rezolutia mai buna e un plus pentu mine.

Necunoscuta e la functionalitate, informatiile sunt putine si gresite, se pare

1 hour ago, EyesOnly said:

DPDV software sunt identice , sau aproape identice , asta de cateva saptamani 

Aici ultimele "noutati" ptr 1030

https://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=12819

Ce pot spune in favoarea 830-ului (eu avand 1030)

-Harta se roteste daca rotesti ecranul pe loc  pe cand la 1030 este fixa

-din ce am inteles procesorul este mai bun la 830 , este posibil pe viitor sa fie un avantaj , sau sa fie optimizat mai bine pentru navigatie unde acolo as vedea avantajul unui procesor mai bun 

-ecranul are culori mai saturate la 830 vs 1030.

-830 este posibil sa foloseasca un ecran touch mai nou cu toate ca inca nu este confirmat nicaieri , 820 si 1030 au o boala care se manifesta la unele din aparate (Screen Halo)

La 1030 plusul este ecranul 

Cipsetul de GPS pentru 830 este diferit , Sony vs Mediatek , aici nu stiu cat de bine sau rau este 

Sunt f multumit de 1030 , am avut doar 2 mici probleme si asta fie de la un firmware beta fie de la un cablu USB 

5 minutes ago, krazyeone said:

-Harta se roteste daca rotesti ecranul pe loc

confirm 

5 minutes ago, krazyeone said:

din ce am inteles procesorul este mai bun la 830

asa am citit si eu prin toate review-urile inainte de a da cu cardul 

6 minutes ago, krazyeone said:

Cipsetul de GPS pentru 830 este diferit , Sony vs Mediatek , aici nu stiu cat de bine sau rau este

conform tuturor specificatiilor de pe net principalul beneficiu pentru chipset-ul Sony vine din consumul redus de baterie.

Eu nu am observat decat mici sincope, ici si colo, la inregistrarea turelor, in zona de munti(Transfagarasan/TransRarau - mici portiuni in care zici ca am mers pe rapa de langa drum) sau in zona de blocuri/oras. 

De asemenea se pare ca cei de la Garmin folosesc acelasi chipset Sony si la ceasurile Fenix 6 relativ nou lansate - se presupune din nou ca motivul ar fi consumul redus de baterie. 

Personal, sunt in perioada de teste chiar acum - ma joc cu setarile GPS pe ceas si Edge facand aceleasi trasee cu GPS-only, GPS+Glonass, GPS+Galilelo. (folosind o aplicatie de vizualizare disponibilitatea satelitilor in zona pare ca cel mai bine ar fi sa merg cu Galileo pe langa GPS-ul american)

Ce nu am incercat cu Edge830 - trasee de MTB, in zone care se preteaza la pierderi de semnal GPS sau semnal slab. (Acelasi chipset sony de pe Fenix6 a dat rezultate foarte bune la ultimele trasee la picior montane, cu si fara poteci printre copaci mari si vai adanci)

Din pacate, din cauza ca am renuntat vara aceasta la tura cicloturistica anuala, nu am testat mai deloc traseele preincarcate cu notificari turn-by-turn. si nu stiu cat de bine functioneaza. Cu E800 am fost foarte multumit de cum functiona aceasta parte de soft. 

Imi place functia ClimbPro si am incarcat traseul pe care urma sa merg doar in ideea de a o testa. Cu noul beta update abia lansat se pare ca au facut-o si mai flexibila/utila (unii si-au facut timp sa si explice pe "intelesul prostilor" cum functioneaza)

Ce nu imi place la E830

Problemele de conexiune cu telefonul in timpul turelor(si implicit functia de LiveTrack pe care o folosesc cand plec(foarte des) la ture singur) - am ture de cate 2-3 ore in care nu e nicio problema de conexiune, ture in care merge bine in primii x(cu 2 cifre) kilometri si apoi, brusc, vad mesajul ca s-a pierdut conexiunea cu telefonul. 

Per toatal - sunt multumit de 830. Am fost si sunt inca foarte multumit de 800. Unul din plusurile 830v800 care imi aduc satisfactie e posibilitatea de descarcare/incarcare trasee oicand ai telefonul la indemana. 

19 hours ago, EyesOnly said:

Ce nu imi place la E830

Problemele de conexiune cu telefonul in timpul turelor(si implicit functia de LiveTrack pe care o folosesc cand plec(foarte des) la ture singur) - am ture de cate 2-3 ore in care nu e nicio problema de conexiune, ture in care merge bine in primii x(cu 2 cifre) kilometri si apoi, brusc, vad mesajul ca s-a pierdut conexiunea cu telefonul. 

Per toatal - sunt multumit de 830. Am fost si sunt inca foarte multumit de 800. Unul din plusurile 830v800 care imi aduc satisfactie e posibilitatea de descarcare/incarcare trasee oicand ai telefonul la indemana. 

si eu am plecat de la 810, am avut cateva luni Wahoo Bolt si apoi am trecut la Edge 1030

Partea de live track nu cred ca o sa fie vreodata fiabila , nu am testat dar sunt prea multe vcariabile in joc 

Daca as fi sa aleg intre 1030 si 830 nu stiu ce as alege :)

Am cititit ca au ceva probleme (cred ca si 530 ul si 830 ) la inregistrarea elevatiei  , sper sa se rezolve 

• Confused 1

16 minutes ago, krazyeone said:

Partea de live track nu cred ca o sa fie vreodata fiabila , nu am testat dar sunt prea multe vcariabile in joc 

am testat-o de 3 ori pana acum cu Fenix6. Nicio problema. Atata timp cat nu ramai fara semnal la telefon pentru mult timp. 

Cred ca problema la Edge830 deriva din problemele de conexiune cu telefonul. In turele(rare) in care nu se pierde conexiunea LiveTrack a mers impecabil

1 hour ago, krazyeone said:

Daca as fi sa aleg intre 1030 si 830 nu stiu ce as alege :)

Nici eu, mai studiez

1 hour ago, krazyeone said:

Am cititit ca au ceva probleme (cred ca si 530 ul si 830 ) la inregistrarea elevatiei  , sper sa se rezolve 

Am 810 si e campion detasat la acest capitol.

La o tura de Uzunu unde sunt aproximativ 200 m elevatie, am avut si 320m inregistrati, culmea este ca de fiecare data arata alceva.

La munte, unde viteza este mai mica, arata cat de cat corect

Elevatia este influentata si de conditiile meteo la aceste 'ceasuri'