billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

18 minutes ago, majikstone said:

Nu e niciodata prea tarziu sa treceti la Wahoo ;;) :>

:)

E hai, ca si wahoo au avut niste dude, in plus , sunt convins ca e de la user si nu de la garmin

47 minutes ago, majikstone said:

Nu e niciodata prea tarziu sa treceti la Wahoo ;;) :>

Nu e niciodată prea târziu să încetezi a mai spune oamenilor că tot ce folosești tu e cel mai bun și restul e marketing pt fraeri 👀🙄

• Haha 1

@paulrad Da, clar, si sa stii ca e tot vina alora de la GCN ca upgradeurile de firmware ale celor de la Garmin au mai multe buguri decat features 8-| important e ca au touchscreen, afisaj color, live Strava segments, treburi din astea pe care batranii nu le inteleg.

E vina ălora care-s Yes man că dau upgrade. Pe mine mă întreabă garminul de 17 ori dacă vreau să upgrade sau later :)) 

• Haha 1

Da, e de inteles, la cat de riscanta e loteria upgradeurilor la Garmin eu as pune utilizatorul sa semneze un contract nou la fiecare upgrade. 

Harneli, n-am avut niciodata probleme cu vreun update, incluzindu-le aici pe alea beta.

Da, update, ai dreptate. Mea culpa.

Tocmai de aia e loterie: iei 100 de utilizatori ai aceluiasi produs Garmin care fac acelasi update (mama lui, iar am scris upgrade), dintre ei 90 n-o sa aiba nici o problema, iar ceilalti 10 vor avea 10 probleme diferite. Unii imediat, altii dupa un timp. La urmatorul update, aceeasi poveste, doar nu neaparat cu aceiasi actori. E plin (si) pe forumurile de afara de marturii in acest sens.

• Upvote 1

2 hours ago, krazyeone said:

Cauti fisierul Gupdate.gcd de la un fw precedent , de obicei il gasesti atasat la variantele beta, il dezarhivezi si il pui in folderul /garmin

Mare grija ca vei pierde toate setarile , ecrane etc

Pe spatiul de stocare al Garminului sau sa il caut pe net acel fisier? Raman in Garmin dupa fw sau pe desktop, in vreun folder, daca s-a facut update-ul prin Express?

15 minutes ago, Action said:

Harneli, n-am avut niciodata probleme cu vreun update, incluzindu-le aici pe alea beta.

Probleme nu am avut nici eu pe partea de soft, insa de data asta incepusem sa caut baterie noua pentru 520, caci de la un moment dat, bateria era pe la 60-70% din ce stia sa faca, uitandu-ma la ture si stiind cu cat ajung acasa baterie. La un simplu search pe google, m-am lamurit rapid, si caut un downgrade acum. 

4 minutes ago, majikstone said:

Da, update, ai dreptate. Mea culpa.

Tocmai de aia e loterie: iei 100 de utilizatori ai aceluiasi produs Garmin care fac acelasi upgrade, dintre ei 90 n-o sa aiba nici o problema, iar ceilalti 10 vor avea 10 probleme diferite. Unii imediat, altii dupa un timp. La urmatorul update, aceeasi poveste, doar nu neaparat cu aceiasi actori. E plin (si) pe forumurile de afara de marturii in acest sens.

This ^

Asta patesc acum la Xiaomi Mi Band v6 legat de noul model , reddit fiind plin de plangeri legat de baterie, insa unii mai raporteaza si alte chestii.

Nu trebuie sa deschizi GC!, dc deschizi iti va copia automat ultimul fw...

Legat de probleme, prima chestie care trebuie incercata este sa faci reset la setarile din fabrica , dc nu merge , atunci roll back

Posted (edited)

O lista cu diferite modele si firmware-ul lor. Nu am gasit insa 13.00 sau 13.10. Daca are cineva Garmin Edge 520 si nu l-a updatat inca la 13.20, as dori fisierul asta de care zicea @krazyeone, anume Gupdate.gcd. II multumesc cu o bere la prima tura :P 

LE si linkul la firmware.

Edited by Mookyama
LE
  • Thanks 1

On 6/28/2021 at 5:47 PM, paulrad said:

Pe mine mă întreabă garminul de 17 ori dacă vreau să upgrade sau later

din 2014 si pana acum am facut update de fiecare data imediat cand a aparut unul oficial sau beta. Pe partea de beta nu cred ca a existat vreunul sa il ratez :)))

La 800, apoi 830 si chiar si la ceasul Fenix. Nicio problema care sa ma impiedice sa ma bucur de tura cu informatiile de care (n)am nevoie. 

Oi fi fost de fiece data in afara alora 10. 

Wahoo este si el pe lista pentru viitorul(sper inca cativa ani) research de schimbare device. 

• Upvote 1

In afara de display...wahoo e low entry, nu are nici 5% din ce ofera Garmin

Si cine pedaleaza o sa se loveasca de niste probleme minore care efectiv nu exista, de ex lap by position, sau time to sunset sau profile ptr diferite activitati (mtb, sosea , etc) lipsesc cu desavarsire

Instalez orice beta din 2010 , am avut de la Edge 705, edge 500 ,810 , wahoo bolt si acum edge 1030

La suunto am primit cateva premii ca le am gasit buguri , a fost fain

• Upvote 2

44 minutes ago, krazyeone said:

Si cine pedaleaza o sa se loveasca de niste probleme minore care efectiv nu exista, de ex lap by position, sau time to sunset sau profile ptr diferite activitati (mtb, sosea , etc) lipsesc cu desavarsire

Hai sa nu generalizam cu privire la "cine pedaleaza" si problemele lor reale sau imaginare. Ca iar o dam in diverse. Nu contesta nimeni ca Garmin e mai pestriț si bogat din perspectiva functionalitatilor oferite, dar ce relevanta au ele e la latitudinea fiecaruia sa decida. La fel cum e la latitudinea fiecaruia sa foloseasca sau nu dispozitive care dau rateuri complet aleator dupa diverse updateuri si sa li se para ceva normal. Eu unul prefer un dispozitiv stabil si fiabil si care nu o ia razna in cele mai inedite moduri cand ti-e lumea mai draga, chiar daca asta inseamna ca o data pe an cand ma intereseaza sa aflu la ce ora si minut apune soarele va trebui sa fac o cautare pe google in acest sens. Presupun ca in cazul asta nu fac parte din categoria "cine pedaleaza".

• Like 1
  • Haha 2

Poa' să intervină și apple fanboyii?
și să zică că garminu' e overrated și e chiar mai nașpa decât ăi de la Cupertino?
Am menționat apple penca să nu se considere că zic că strugurii-s acri vizavi de garmin. Ecosistemu meu e guvernat de măr.

• Haha 2

@MaC® dar jtii care e diferența? Alternativă mai bună ca garminu nu găsești pe când ăia de la Cupertino... hăhă, mai multe nu una.

Eu n-as merge chiar atat de departe, cine pedaleaza stie ca singurele produse mai overrated decat cele pe baza de mar sunt echipamentele de la Rapha.

df177726272d839a87e01c07271a12ac.gif

Lasand gluma la o parte, sa dam cezarului ce-i al cezarului: Garmin au fost pionierii computerelor GPS pentru biciclete (si nu numai). Si Garmin Connect cu toate statisticile si functionalitatile ei a fost o referinta mult inainte sa apara Strava si alte aplicatii de genul asta. Scot in continuare produse de buna calitate, din anumite puncte de vedere cu un pas inainte fata de ceilalti competitori din perspectiva functionalitatilor oferite. Dar inca nu au renuntat la traditionala lipsa de fiabilitate a softului, arhicunoscuta inca din vremurile generatiilor Edge 500 & co. Practic utilizatorii ajung sa fie beta testeri pentru produsele lor. De aia din partea mea primesc o bila neagra mare. La banii astia, ma astept ca produsul sa fie 100% fiabil. Daca vreau sa ma joc de-a beta testerul, o sa cumpar un GPS chinezesc de 50€ de pe Aliexpress. La banii aia are voie sa aiba mood swings.

On the upside, la alte capitole la care erau "corijenti" acum cativa ani (autonomie, spatiu de stocare pentru harti, fluiditate a interfetei, etc.) au facut progrese majore. Asa cum, in "curtea cealalta", si Wahoo Elemnt Bolt 2.0 e un pas inainte semnificativ fata de vechiul Bolt (de care eu unul sunt inca extrem de multumit si care dupa cativa ani de utilizare inca are binisor peste 10 ore de autonomie cu toti senzorii conectati - HR, viteza, putere). Cand o sa ma plictisesc de actualul Bolt, 99% sigur voi trece la un Bolt 2.0 sau 3.0 - cu conditia ca reviewurile utilizatorilor sa confirme fiabilitatea primului model. Inca e prea devreme pentru asta, oricum.

• Like 1

Cred ca e o chestie de gust, necesitati si buget. Mi-a fost clar de la primul Garmin ca o parte din banii pe care ii dai platesc doar brandul. 

In rest, de la inceput si pana acum, sunt si eu convins ca partea de quality control e la pamant. Ar fi OK daca macar ar recunoaste - facem cost reduction si reducem testele la minim, bazandu-ne ca utilizatorii instaleaza si testeaza versiunile beta. 

Si, da, am raportat si eu cateva probleme de pe versiunile beta. 

Pe de alta parte, in momentul in care am avut probleme cu ceasul Fenix - la o chestie banala, nu numara corect etajele(interior sau pe munte) cand purtam o geaca groasa, cei de la Garmin, dupa cateva debug-uri si log files trimise, au stabilit ca e defect si ca mi-l schimba. Fiind luat din Romania, nu aveau cum sa mi-l schimbe direct. Magazinul care mi l-a vandut a refuzat sa mi-l schimbe. Doua mailuri mai tarziu, spre si dinspre Garmin UK, i-a facut rapid sa se razgandeasca, ba chiar sa mi dea si o centura gratuit doar pentru ca m-au facut sa imi pierd vremea prea mult cu ei. 

Trecerea de la E800 la E830, pentru mine, s-a facut dintr-un singur motiv - aveam nevoie sa pot citi trasee on-the-fly, la final de traseu, fara sa fie nevoie de conectare cu cablu. La momentul respectiv(si chiar si acum) bateria tine lejer 10-12 ore cu HR, cadenta, viteza si traseu cu indicatii de directie preincarcat. 

Din 2018(cred) si pana acum am avut un singur crash major, care nu s-a rezolvat decat un power off cu apasare lungaaaa pe buton. 

Ultima tura cu E830 - luminozitate pe auto, 10 ore de pedalat, 13 ore in total, traseu cu indicatii de directie preincarcat, conectat la toti senzorii in afara de putere si la telefon(cu notificari si live track activ) m-a dus de la 98-100% la 37%. 

Minusuri pentru mine: 

- vizibilitate ecran in conditii de soare puternic

- dimensiune ecran(mi-am dat seama ca 1030 ar fi ce aveam eu nevoie din acest punct de vedere)

- nu mai are profile dedicate pentru fiecare bicleta in parte, cum are E800

Ambele m-au scos din belele in anumite momente din turele prin tarile europene. Evident, m-as fi descurcat si cu telefonul, dar e, pana la urma, o chestie de comfort - pentru care decide fiecare daca si cat vrea sa plateasca.

Nu am termen de comparatie cu un alt device produs de altcineva ca sa pot zice ca facut-o mai bine sau mai rau. 

• Upvote 1

11 hours ago, majikstone said:

La banii astia, ma astept ca produsul sa fie 100% fiabil. Daca vreau sa ma joc de-a beta testerul, o sa cumpar un GPS chinezesc de 50€ de pe Aliexpress. La banii aia are voie sa aiba mood swings.

Eu de la chinezarie am trecut la Garmin.

Voi va plangeti aici ca aveti probleme dupa update-urile de soft. Pai da, la chinezarie nu o sa ai probleme dupa update, pentru ca nu o sa vezi in viata ta vreun update. Si ca sa fie treaba treaba, stai linistit, ca alea chinezesti incep sa dea rateuri si fara update. Asa am ajuns eu sa renunt la chinezarie.

Sa nu mai zic, ca o chinezarie nu e totusi 50E, pleaca aprox cam de pe la 80E, insa la banii aia cumperi doar partea HW. Pe partea de soft nu primesti NIMIC. Iti conectezi frumos chinezaria la PC, si iti incarci frumusel turele manual pe Strava. E chiar pe bune vorba aia "cat dai, atata face" :D 

• Upvote 1
  • Haha 1

11 hours ago, MaC® said:

Poa' să intervină și apple fanboyii?
și să zică că garminu' e overrated și e chiar mai nașpa decât ăi de la Cupertino?
Am menționat apple penca să nu se considere că zic că strugurii-s acri vizavi de garmin. Ecosistemu meu e guvernat de măr.

Ultimul update de la iOS pe iPad face exact la fel, in mare stil. Mă uit la seriale de obicei pe Netflix, bateria ține cam 70% acum de cum ținea înainte de update. La fel simt și Garminul, pe același ture și număr de ore de utilizare, s-a redus considerent timpul de utilizare după încărcare. 

18 minutes ago, Reavermann said:

Iti conectezi frumos chinezaria la PC, si iti incarci frumusel turele manual pe Strava. E chiar pe bune vorba aia "cat dai, atata face" :D 

Adevarul e ca nici Wahoo nu vine cu o platforma online dedicata de genul Garmin Connect (desi au o aplicatie de smartphone cat de cat decenta). In schimb se poate configura sa se sincronizeze automat in ambele sensuri (atat traseele create cat si turele realizate) cu o foarte larga varietate de aplicatii de cate ori se conecteaza la Internet pe WiFi sau la telefon prin Bluetooth. Si recunosc ca e o schimbare majora in bine fata de vremurile in care aveam un Garmin Edge 500 si trebuia sa transfer pe cablu traseele si fisierele inregistrate la ture (bineinteles, cu nenumarate rateuri la importarea traseelor, pentru ca Garmin).

Asa ca daca un GPS chinezesc care costa jumatate sau o treime din cat costa un Edge 500 cand era nou ofera o functionalitate si o (lipsa de) stabilitate similare... eu zic ca nu e rau deloc. 

2 hours ago, EyesOnly said:

Pe de alta parte, in momentul in care am avut probleme cu ceasul Fenix - la o chestie banala, nu numara corect etajele(interior sau pe munte) cand purtam o geaca groasa, cei de la Garmin, dupa cateva debug-uri si log files trimise, au stabilit ca e defect si ca mi-l schimba. Fiind luat din Romania, nu aveau cum sa mi-l schimbe direct. Magazinul care mi l-a vandut a refuzat sa mi-l schimbe. Doua mailuri mai tarziu, spre si dinspre Garmin UK, i-a facut rapid sa se razgandeasca, ba chiar sa mi dea si o centura gratuit doar pentru ca m-au facut sa imi pierd vremea prea mult cu ei. 

Yeap, pe support sunt destul de buni. Mi-au schimbat centura HRM-run la 8 luni după ce ieșise din garanție, însă apucaseră ăia de la Garmin US să-mi spună pe email că mi-o schimbă apoi m-au trimis la distribuitorul local care s-a tras pe fese până i-am arătat emailurile :) 

GPS-ul, luat de pe bike-discount, am vrut să-l trimit la garanție pentru o problemă pe care nici nu o sesizasem la ecran până mi-a zis @krazyeone. Am dat email la marele distribuitor local: nu se poate, se poate, dar trebui plătit, se poate, dar nu-i sigur că se rezolvă, etc... L-am trimis la bike-discount după 2 săptămâni ce ieșise din garanție, mi-au trimis altul fără să zică nimic.

Eu inca folosesc pentru ture ceasul un gamin fenix 6x pro destul de mare, recunosc ca anul trecut ma batea gandul sa imi iau dedicat tot de la garmin un 530 insa exact in perioada aceea fenix 5x ul pe care il aveam am vazut ca efectif are gaura in pini de incarcare, se mancasera de la contacte asta este trimis in garantie, am mai pus diferenta intre pretul de achizitie de la 5x pana la pretul din momentul respectiv la fenix 6x pro care era si la oferta si asta a fost, achizitia amanata pentru alta data folosim ceasul pentru asa ceva.

• Like 1

15 minutes ago, alexadi said:

olosesc pentru ture ceasul un gamin fenix

de curiozitate - il porti pe mana?  folosesti adaptorul de ghidon dedicat? il legi pe ghidon mai casual? 

In nota similara - la mine a aparut intai E830 si apoi Fenix 6PRO.  Pare putin redundant si, daca as gandi rational, ar fi trebuit sa ma multumesc cu ceas (+ eventual 800-le cel vechi)

Dar, daca as merge la ture lungi doar cu ceasul, as vrea sa il am prins pe ghidon. 

Intr-o nota pozitiva, nu am regretat niciodata ca am luat ceasul. Mi-a adus, indirect, niste schimbari in viata pentru care nu exista pret de neplatit. 

51 minutes ago, majikstone said:

Asa ca daca un GPS chinezesc care costa jumatate sau o treime din cat costa un Edge 500 cand era nou ofera o functionalitate si o (lipsa de) stabilitate similare... eu zic ca nu e rau deloc. 

Pai da, daca ar fi asa macar. Insa eu m-am lecuit. Am avut un Meilan cu senzori de viteza si candenta cat si centura de puls. Toate, marca Meilan (care se face cam in aceeasi fabrica/vapor ca si iGPSport). Daca in primii 2 ani a functionat bine si chiar nu m-a deranjat sa imi urc manual fiecare tura pe Strava, dupa 2 ani au inceput rateurile (si asta fara vreun update, ceva):

- turele inregistrate erau prin camp: Strava imi vedea numarul total de Km, dar ZERO segmente inregistrate. Nu ca as fi eu cine stie ce performer sa ma intereseze segmentele, dar mi-am dat seama ca functia de GPS e cam degeaba...

- altitudinea inregistrata avea o deviere de peste 10-15%: aveam segmente in care mergeam pe plat (de pe vremea cand inca ma punea pe strada si nu pe camp) si pe respectivele segmente aveam urcari si coborari de 10-17% :| 

- centura de puls era facuta doar sa fie facuta: nu respecta deloc protocolul standard de masurare a pulsului, doar trimitea sec un numar. Imi arata puls de 95 cand eram pe urcari si gafaiam de nu mai stiam de mine, dar si puls de 190 cand mergeam relaxat pe plat.

Cu alte cuvinte, chinezaria pe care dadusem vreo 400 lei (doar ciclocomputerul, senzorii au costat separat), era cam la fel de utila precum un ciclocomputer banal, din ala cu senzor la roata, de 50 lei.

In urma experientei mele cu chinezariile m-am lecuit, asa ca am zis sa dau banu pe ceva mai de calitate. Pana acum nu am absolut niciun rateu cu al meu E530, dar deh, il folosesc abia de 8 luni :D 

Nasol daca pana si centura de puls era praf... Eu inca o folosesc pe cea Garmin primita cu Edge 500, are vreo 6-7 ani de utilizare si merge in continuare impecabil (mai putin cand e pe moarte bateria, atunci se comporta cam la fel ca chinezaria ta). Nici macar banda elastica de fixare nu are cine stie ce uzura dupa atata vreme.

Altfel, te-a tinut totusi doi ani chinezaria aia :D altii isi schimba Garminul de fiecare data cand se lanseaza un model nou.

• Haha 2