billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

Nu am auzit de firma asta , probabil china

Mai bine cauti un device SH decat asa ceva

De exemplu la 300-350 ron gasesti Edge 130 Plus care este extrem de mic si are functii de baza 

21 hours ago, krazyeone said:

Depinde de ce vrei, touch sau cu butoane 

520 poti sa il donezi unui copil , de vandut probabil o sa dureze o eternitate si o sa iei ceva maruntis

Senzorii sau centura nu are rost sa ii dai si sa iei altii decat daca nu functioneaza, eu inca am centura HR de acum 10 ani

E 150 lei diferența la Garmin 530 între unitate și bundle 😉

@majikstone ce părere ai, Wahoo sau Garmin? Ar merita diferența de 750 lei între 530 și 1030 de aproximativ 150€ sau de la Wahoo la 1030?

Arata nice dar nu ma pricep (pare copie de Garmin ) pe langa device ul in sine, foarte mult conteaza si softul sau interfata web , daca exista asa ceva 

Depinde si ce pretentii ai de la un device 

4 minutes ago, Mookyama said:

E 150 lei diferența la Garmin 530 între unitate și bundle 😉

@majikstone ce părere ai, Wahoo sau Garmin? Ar merita diferența de 750 lei între 530 și 1030 de aproximativ 150€ sau de la Wahoo la 1030?

Eu as zice asa 

Lasand bundle-ul la o parte sa luam device urile specific

La Wahoo  cam toate au toate aceleasi functionalitati , difera doar spatiul si un pic displayul la Bolt V2

La Garmin sunt si touch si cu butoane

1.Conteaza use case-ul , adica ce faci cu device-ul , sau ce anume vrei sa faci , in mare parte apare 

2.Touch screen or not 

Garmin:

-Edge 530 (cu butoane)

-Edge 830 - mai rapid decat 1030 , culori un pic mai vibrante 

-Edge 1030 (little bit slower on the routing part, but nothing critical )

-Edge 1030+ (nu as cumpara decat daca as prinde super deal)

-Edge 1040 

Wahoo

-Roam (display mai mare)

-Bolt V2 ( memorie mai mare)

-Bolt V1

23 minutes ago, Mookyama said:

Mai sap…

https://www.dcrainmaker.com/2020/06/garmin-edge-1030-plus-in-depth-review.html/comment-page-2#comments

Interesanta comparația cu Garmin 1000, căutați “AuldNik” in comentarii. 

Man , hai sa o luam asa

E ca si cand ai avea de ales intre o Dacie si un Mercedes AMG 

Vine un proprietar de Dacia si zice ....a pai Dacia indica nivelul de benzina bine , la liniuta , perfect

Daca asta te incalzeste pe tine ca indica nivelul de benzina ok , cumpara Dacia 

Mie mi se par de clasa 1 astfel de comparatii

Eu personal nu o sa pun pe bicicleta vreun dispozitiv cu touchscreen, am mai explicat de ce. Deci orice alt Garmin in afara de 530 (si de ce nu 130) e exclus din punctul meu de vedere.

Intre Garmin 530 si Bolt V2 (ca V1 nou nu mai gasesti nicaieri) sau Roam e cam subiectiva alegerea. Pentru mine decizia sa iau Bolt V2 in loc de Roam a fost bazata pe ecranul cu contrast ceva mai bun la Bolt, pe conectorul USB Type C care permite o incarcare mult mai rapida si pe memoria interna mai mare (la Roam te poti trezi ca trebuie sa mai stergi din trasee sau activitati din ce am mai citit pe forumuri).

Edge 530 nu e neaparat o alegere rea, dar eu unul nu as putea cumpara un produs care are atatea buguri catastrofale si complet aleatorii precum cele relatate aici (si pe nenumarate alte forumuri). Sa fii nevoit sa returnezi pe garantie un produs de 2-3 ori, timp in care ramai fara GPS, si sa revina problemele (sau sa apara altele) dupa cateva luni mi se pare inadmisibil si numarul de persoane aflate in situatia asta e departe de a fi de neglijat. Dar na, fiecare cu prioritatile lui.

2 minutes ago, krazyeone said:

Vine un proprietar de Dacia si zice ....a pai Dacia indica nivelul de benzina bine , la liniuta , perfect

Cand o sa vina ziua in care faci pana prostului cu Mercedesul pe autostrada din cauza ca ti-a indicat aiurea nivelul de benzina o sa stai sa te intrebi daca era mai importanta clima bizonica si cruise controlul cu radar sau un indicator al nivelului de benzina care functioneaza corect.

Da, comparatie de clasa 1. Unii vor produse care functioneaza corect si conform cu specificatiile 100% din timp. Altii vor sa traiasca cu impresia ca au cea mai de fite masina din parcarea blocului si conteaza mai putin daca raman cu ea defecta in mijlocul drumului.

Si da, chiar am Dacie desi de banii aia imi puteam cumpara lejer un Mercedes second-hand.

"Eu personal nu o sa pun pe bicicleta vreun dispozitiv cu touchscreen? am mai explicat de ce"   

De ce?

Eu am peste 90.000 km cu bicla si din cate deviceuri am avut, multe Garmin  (De la Forerunner 305 , Edge 705 ),  cred ca am pierdut o singura data o tura ( cu un 910 XT ) , deci ce povestiti voi aici de buguri catastrofale sunt doar povesti de adormit copii , bazate pe povesti de pe net , scrise de troli sau oameni atehnici 

Buguri minore, da , agree , sunt

Again , nici un device nu este BUG free , deci asta cu Wahoo e mai bun decat Garmin sau invers, again prostii , nici Microsoft , nici Apple sau Google nu sunt bug free

La ceas de exemplu FW alfa, nici macar beta , si nu am patit sa am vre-un crash 

"Unii vor produse care functioneaza corect si conform cu specificatiile 100% din timp"

Dream on, nu exista asa ceva,  din cercul meu de prieteni , Wahoo a dat rateuri majore , pierdut ture la 200 km si alte balarii inacceptabile.

Lasand displayul sau dotari , Wahoo din nefericire nu are o interfata web proprie, si atat timp cat depinzi de Third party apps pentru orice, acel third party poate sa iti inchida usa in orice clipa (vezi disputa Shimano --> Hammerhad) si sa ramai cu ochii in soare 

• Like 1

Din ce am observat, aproape tot ce a apărut pe piață după 2019 au un nou GPS de la Sony față de MediaTek (ăștia erau tare șmecheri). Poate de asta Suunto era peste semnal față de Garmin la ceasuri sau softul era implementat ceva mai bine. 

Dilema legat de 1030 este, nu neaparat ca este mai lent la routing, nu mă aleargă nimeni, ci faptul ca au mai rezolvat din bug-uri la noile modele sau poate au apărut altele cu ocazia asta, Dzeu știe,in special că sunt apărute pe piață două update uri hardware, 1030 plus, care nu are ceva deosebit față de precedecesorul său, și 1040. Este posibil ca în următorii ani să nu mai primească firmware, sau cum se mai zvonește pe alocuri, să fie “învechit” de către Garmin intenționat, așa cum simt și eu și alții la 520 după ce s-a trecut de la 12.9x la 13.xx. (Eu i-am făcut downgrade precum am menționat intr-un post). Pai și atunci ce fac? Fac plângere că (unde?), deși este in garanție ar putea avea probleme de software și îl pot folosi ca pe un tocător de plastic? 

Din ce citesc, zic de Garmin, căci de Wahoo nu am experiență, varianta bună pe hartie rămâne 530 (1250 lei bundle / 1020 lei unit only).  Zic pe hârtie datorită bug-urilor și plângerilor actuale. Ar mai fi de luat in calcul 830 (1700 lei bundle/ 1450 lei unit only). 

Din ce am citit si eu, atat pe forumuri, cat si pe DC Rainmaker, Garmin 530/830 au deja 3 ani si inca au probleme. Urmeaza 540/840. Suportul pentru varianta x30 daca nu a fost pana acum, tind sa cred ca nu o sa mai apara ceva rezolvari prea curand prin update-uri de firmware ce vor urma. Pare un cerc vicios la Garmin. Totusi, ma suprinde cumva. Sunt destui oameni care ar putea sa le testeze. Au echipa buna de programatori cu siguranta, vorbim de Garmin, so wth?! Just saying...freaca duda mai ceva la guvernul Romaniei. 

Am facut si un calcul. M-am uitat pe olx, 520 se vinde pe la 300-400lei. Cu HR poate mai pun 100lei. Iar Polar M450 special edition cu pachet full bundle, nu stiu daca il voi da 500lei. Ma bazam cumva pe astea doua vanzari si sa mai completez pentru un upgrade, care o fi acela.

Am patit-o si eu chiar acum vreo 2 saptamani la o tura de Tansbucegi, cu un Edge 1030.

La o urcare dintre Padina si Dichiu, ClimbPro imi zicea ca s-a terminat urcarea iar eu ma uit cu lacrimi in ochi cum mai sunt vreo 50-100 m de 8-10 % =))

• Haha 1

4 hours ago, krazyeone said:

De ce?

Sa ma anunti cand inveti cum sa operezi un dispozitiv cu touchscreen si zero feedback haptic fara sa te uiti la el in timp ce pedalezi. Si apoi sa imi explici cum reusesti sa pedalezi in pluton fara sa te uiti nonstop la oamenii din fata ta si nu la ecranul GPSului.

Eu deja stiu mai multe persoane care au avut accidente pe bicicleta in timp ce operau dispozitive cu touchscreen. Asa ca ma lipsesc.

• Like 1

36 minutes ago, LucianLS said:

Am patit-o si eu chiar acum vreo 2 saptamani la o tura de Tansbucegi, cu un Edge 1030.

La o urcare dintre Padina si Dichiu, ClimbPro imi zicea ca s-a terminat urcarea iar eu ma uit cu lacrimi in ochi cum mai sunt vreo 50-100 m de 8-10 % =))

;)

Aia este o alta problema ,alta decat latenta calcului pantei , si se refera calitatea elevatiei din ruta creeata, ruta care ar trebui sa contina mai multe puncte, Garmin recomanda din 50 in 50 m , mai ales in tutele cu zonele de catarare unde chiar conteaza, nu toate siteurile au informatia de elevatie corecta 

• Upvote 1
  • Haha 1

12 minutes ago, majikstone said:

Sa ma anunti cand inveti cum sa operezi un dispozitiv cu touchscreen si zero feedback haptic fara sa te uiti la el in timp ce pedalezi. Si apoi sa imi explici cum reusesti sa pedalezi in pluton fara sa te uiti nonstop la oamenii din fata ta si nu la ecranul GPSului.

Eu deja stiu mai multe persoane care au avut accidente pe bicicleta in timp ce operau dispozitive cu touchscreen. Asa ca ma lipsesc.

Adica tu vrei sa imi spui ca e mai usor sa cauti un buton si sa il apesi fizic, decat sa dai un swipe?🤔

Nu stiu ,la iPhone 13 nu am nici un touch haptic si tot reusesc sa fac swipe , si cred ca toata lumea 

La Garmin poti seta auto scrool ( stiu ca Wahoo nu are asa ceva ) daca chiar nu vrei sa iei mana de pe ghidon si sa schimbi intre ecrane 🤫

Nu de alta dar am si cu butoane si cu touch si chiar e mult mai greu cu butoane

Cel mai misto este la cei care au Di2, ca pot schimba ecranele sa ia mana de pe ghidon

https://photos.app.goo.gl/jtdEvseD7Cx7eUYV8

Da, mi-e mult mai usor sa apas pe un buton care imi ofera feedback tactil al gestului de apasare decat sa fac swipe. Swipe care poate merge sau poate nu merge in functie de cantitatea de transpiratie cazuta pe ecran.

De smartphone nu mai vorbesc. De cate ori ma opresc sa il folosesc pe durata turelor cu bicicleta, inevitabil imi curge transpiratie de pe casca pe ecran, aspect care il face instantaneu de neutilizat. Moment in care de obicei sterg ecranul de tricou si apoi incerc iar sa il utilizez pana cade iar urmatorul siroi de transpiratie pe ecran. Un buton fizic functioneaza si sub apa daca e nevoie. Simti sub buricul degetului si unde e butonul, si faptul ca a fost apasat butonul. Nu exista nici un dubiu cu privire la faptul ca butonul a fost actionat. Pe touchscreenuri? Dumnezeu cu mila.

Sigur, alta intrebare care se pune e cat de mare e frecventa de actionare a butoanelor (sau a gesturilor de tip swipe) pe durata turelor cu bicicleta. In cazul meu e foarte frecventa, ca discutam de alternarea intre meniuri sau de utilizarea functiei de zoom a hartii. Si in majoritatea cazurilor alternez intre meniuri fara sa ma uit la ele, stiind exact cate clickuri de fiecare fel trebuie sa execut pentru a ajunge de la unul la altul. Zero sanse sa pot face asta cu un touchscreen.

PS: cand eram in gimnaziu sau liceu si telefoanele "moderne" aveau butoane fizice, eram perfect capabil sa trimit SMS-uri sub banca fara sa ma uit la ecranul telefonului. Mesaje complexe, de multe ori care depaseau dimensiunea standard a unui SMS (160 de caractere). Absolut imposibil sa faci asa ceva cu un touchscreen.

• Like 1

Da , dar tu nu vobesti in cunostinta de  cauza,

lucrurile s au schimbat radical

Intradevar la Edge 1030 daca ploua posibil sa se schimbe ecranul ( depinde de cantitatea de ploaie) dar acest lucru se poate bloca usor prin apasarea butonul de power si atunci poti face swipe dar ploaia nu va mai schimba ecranele
la Edge 1040 m a prins ploaie torentiala si nu s a schimbat absolut nici un ecran , ba mai mult touchul merge la fel

Care sunt posibilitatile sa te prinda o ploaie ?

1 la 300 de ture ?

Situatie in care cu un device cu butoane o sa trebuiasca sa dai 480 de clickuri ca sa intri in harta si sa ajungi la punctul x cu navigatie

Sau daca e sa intruduci o adresa , evident ca dai inca 48 de clickuri

Eu te inteleg ca si principiu, dar in lumea reala lucrurile au evoluat

• Like 1

In lumea reala:

- nu bag adrese pe GPS-ul bicicletei pe durata turei

- nu folosesc GPS-ul bicicletei pentru a cauta puncte aleatorii de pe harta pe durata turei

Mai mult, tot in lumea reala, dilema mea nu e cum blochez ecranul tactil ca sa nu primeasca comenzi inexistente o data ce ajung picaturi de transpiratie/ploaie pe ecran, ci cum fac sa raspunda din prima comenzilor mele inclusiv cand soseaua e plina de gropi care fac imposibila efectuarea unui gest pe un ecran tactil sau cand ecranul e deja contaminat cu apa/transpiratie. Si asta fara sa ma uit la el. Si nu discutam doar de gesturi de swipe, dar discutam inclusiv de gesturi care implica apasarea unei anumite zone a ecranului (exemplu simplu: mi se intampla sa schimb track-ul GPS in mijlocul turei, aspect care implica sa caut prin meniuri traseul GPX pe care vreau sa il activez, ceea ce implica sa cobor cateva zeci de pozitii in lista de trasee preinregistrate si sa il activez fix pe ala pe care vreau sa il aleg - asta in timp ce pedalez, de multe ori in zone urbane pline de semafoare, gropi, intersectii si soferi). Nici nu mai vorbesc de zoom in/out al hartii pe durata turei, care implica la Wahoo apasarea butoanelor de pe lateral (lucru extrem de usor de facut indiferent de conditiile meteo sau de manusile folosite) si cvasi-imposibil in anumite conditii cu un ecran tactil.

In lumea reala, am vazut toate review-urile facute de GPLama si DCRainmaker dispozitivelor tactile de la Garmin in conditii de ploaie/frig. Eu nu consider acceptabil raspunsul oferit de ecranele alea. Ca e mai bun decat cel oferit de ecranele uzuale ale dispozitivelor cu touchscreen nu contest ca e, dar tot inacceptabil e.

• Like 1

3 hours ago, majikstone said:

Chiar astazi citeam pe Reddit legat de acest aspect si sunt unii care au renuntat la touch screen in detrimetrul butoanelor. Care nici alea nu prea functioneaza la 530. Si nu sunt doar 3-5 zapaciti care povestesc despre asta.

3 hours ago, krazyeone said:

Nu stiu ,la iPhone 13 nu am nici un touch haptic si tot reusesc sa fac swipe , si cred ca toata lumea 

Zici tu ca merge pe ploaie, facem un test pe o lada de bere? Aduc si eu 4 bucati iPhone la test (7, 11 Pro, 12 Pro si 12 Pro Max). Si daca dai o lada de bere la fiecare mai aduc inca vreo 100 de persoane pe putin de pe Apple/forum ;) Da tot nu vad legatura iPhone-ului cu ecranul Garminului, poate ne explici un pic ca sa ne dumerim si noi, caci nu au treaba unul cu altul.

La Garmin poti seta auto scrool ( stiu ca Wahoo nu are asa ceva ) daca chiar nu vrei sa iei mana de pe ghidon si sa schimbi intre ecrane 🤫

Aia cu auto scrool e o voma formidabila. Hai, gandeste-te si tu un pic daca tot ai scris despre asta, cum e sa urmaresti ecranul pe auto scroll in traficul de pe la noi, gropi, tampiti care trec pe rosu sau chiar si in pluton. Tind sa cred ca vrei sa pui Garmin pe plus, si nu contest ca poate nu ar avea fata de Wahoo, dar la un simplu search, e vai si amar de Garmin. Problema este ca nici nu sunt prea multe optiuni de unde sa aleaga. Ca o paranteza, multi sunt mai incantati de ceasurile de la Garmin decat GPS-urile lor din ce am citit ieri si astazi.

Cel mai misto este la cei care au Di2, ca pot schimba ecranele sa ia mana de pe ghidon

Adicalea 100 euro pe WU111 si cablul de 20 cm. Cine il are, ca nu vin integrate la majoritatea. Sau vin integrate de la altii, de pe olx. Adica mai adaugi 100 euro la costuri si pretul final. Si ca sa indice in ce gear esti si cata baterie ai in Di2 (lucru pe care il poti afla din 25% in 25% printr-un click). Iar tricourile de la Rapha erau scumpe...avem noi o vorba la romani :) 

2 hours ago, krazyeone said:

1 la 300 de ture ?

Man, vrei sa fi Gica contra. Ok. Dar hai cu argumente. Caci discutam de routing pe langa Bucuresti (sa zicem Galbenasi) si de maxim 5 ori in afara Bucurestiului, unde oricum le stim turele aproape pe de rost? Pe @majikstone si altii de pe forum mutati in afara tarii macar ii inteleg, incearca mereu alte trasee, alte tari, alte chestii...no offense, @krazyeone. Plus si pana la urma cred ca tine de fiecare ce isi doreste si ce foloseste. Discutia as zice ca ar fi ideal sa fie constructiva, cel putin pe cei care nu sunt decisi ce doresc decat care este cel mai tare din parcare. Chiar nu ajuta. Asta are Garmin, asta are Wahoo, uite aici comparatie care nu apare in ochii lumii, pe DCR sau DLama, etc.

2 hours ago, krazyeone said:

Eu te inteleg ca si principiu, dar in lumea reala lucrurile au evoluat

A evoluat tehnologia. Cu bug-uri si mult miserupism la rezolvarea lor. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne adaptam societatii si modului impus de viata sociala doar pentru Garmin (si in multe alte domenii) le-au schimbat de-a lungul timpului. Daca nu ai touch, nu existi, nu ai Strava, nu existi, and so on...

Daca evolua lumea precum tehnologia, era prea minunat. Insa omul nu este interesat de asta. Consumatorism. Si zic de om. Nu de firme care exploateaza psihicul uman care duce ulterior la ceea ce suntem in ziua de astazi. Si cred ca tu stii asta destul de bine acolo unde lucrezi :D Nu degeaba majoritatea device-urilor nu mai rezista mai mult de 1-3 ani. Si exemple pot sa iti dau gramada. Din pacate.

Tot urmaresc discutia ca si pe mine ma bate gandul sa imi iau un device dedicat pt bicicleta, acum inregistrez totul cu garmin fenix 6x pro, si cum din lene ca altfel nu pot spune il tin la mana cu toate ca am 2 suporturi de prins pe ghidon (sa nu le mut de pe cursiera pe mtb, am avut o mica problema la comanda si am ajuns sa am doua a ajuns o comanda dupa 6 luni si intre timp cumparasem unul nou ca imi luasem adio de la prima comanda), tot astept sa apara noile modele, dar vad ca se lasa inca asteptate.  

Recunosc ca butoanele par mai orientate pentru a fi utilizate in miscare versus touch care necesita sa iti aruni un ochi pe el, si asa ma duce spre micul 530 sau urmasul lui daca va avea butoane, in acelasi timp stau si ma intreb daca nu cumva pot utiliza asa ceva Garmin Edge Remote si asa am rezolvat si problema de touch si il pot pune chiar in zona care imi e mai aproape de mana dreapta si asa sa il operez si mai ok la viteza.

Acuma tot studiez toate au avantaje si dezavantaje, plus ca ma gandesc ca diferenta dintre un 530 si un 1040 ca sa o folosesc mai bine la un power meter sunt multe de gandit, si parca as astepta sa vad ce apare nou si pana atunci sa merg tot cu ceasul. 

Auto scroll avea si primul meu ciclocomputer Sigma, si primul meu GPS Garmin Edge 500. Am folosit maxim 5 minute functia aia, care nu doar ca nu imi permite sa vad ecranul pe care il vreau in momentul in care il vreau, ci 10-20 de secunde mai tarziu, dar il mai si schimba singur in cateva secunde, afisandu-mi un alt ecran pe care nu vreau sa il vad in momentul ala.

Acum ca veni vorba de butoanele de la 530, multa lume se plange de ele pe forumurile de afara (nu prea au feedback, nu se apasa intotdeauna din prima), si chiar si alte modele Garmin din trecut au avut probleme, in special pe termen lung. La Bolt dupa 4 ani de folosire intensa butoanele functioneaza la fel de bine ca in prima zi, cu mentiunea ca s-a dezlipit (nu rupt sau gaurit ca la Edge 500) cauciucul din exteriorul butoanelor de pe carcasa si a trebuit sa il lipesc la loc. La mai multe generatii de Edgeuri butoanele au incetat sa mai functioneze dupa un timp. In plus, tocmai ca raspuns la criticile unor utilizatori cu privire la forma butoanelor lui Bolt V1 si lui Element, forma butoanelor de la Bolt V2 e diferita si mai placuta la atingere. 

Ca unica critica pe care o am la adresa produselor Wahoo (desi e valabila si pentru generatiile recente de Garmin) e dificultatea spre imposibilitatea de a inlocui carcasa sau bateria prin mijloace proprii. Vechile Garminuri aveau suruburi si, in cel mai rau caz, carcasele de schimb puteau fi recuperate de la un alt GPS "donator". La Bolt V1 inlocuirea carcasei sau a bateriei implica utilizarea unui heat gun pentru a topi adezivul folosit la asamblare, iar la final, dupa remontare, slabe sanse ca dispozitiviul sa isi fi pastrat aceeasi rezistenta la apa. Asta e valabil si pentru ultimele generatii de Garmin si de telefoane mobile sau dispozitive electronice in general, care nu mai au nici unele suruburi pentru fixarea carcasei.

Sigur, atat Garmin cat si Wahoo inlocuiesc ei carcasele, bateriile sau ecranele produselor, dar ideea de a ramane o luna de zile fara GPS pana catadicsesc ei sa inlocuiasca componentele respective sau tot produsul mi se pare inacceptabila. Un motiv in plus pentru a cumpara produsul care are cele mai mici sanse statistice sa trebuiasca retrimis in service sau inlocuit din cauza unui defect de fabricatie.

• Haha 1

On 8/2/2022 at 12:57 PM, Mookyama said:

Aș dori sa păstrez senzorii de la 520 (viteza, cadența) și să vând unitatea și centura HR,

cu cat zici ca vrei sa le vizni?

cate ore tine bateria?

de la 1-10 in ce stare este device-ul

3 hours ago, mosu cu plete said:

cu cat zici ca vrei sa le vizni?

cate ore tine bateria?

de la 1-10 in ce stare este device-ul

Nu știu dacă o sa îl vând la ce probleme au astea noi. Merg butoanele foarte bine, bateria ține +10 ore, îl țin în husă, nu are zgârieturi sau sa fie crăpat, am cutia și toate chestiile cu care a venit. 
Dacă mă hotărăsc îți dau PM. Am feedback pozitiv pe dirtbike, olx și eBay și am destule feedback-uri, ce vând e ca in descrierea anunțului :) 

Ce e funny , pe Forumuri oamenii care au Wahoo vor sa treaca sau au trecut la Garmin

cei care au Garmin vor sa treaca la Wahoo

@majikstone ma faci sa iau un Bolt v2 doar ca sa fac comparație

• Haha 2

breaking news: pe forumuri postează în marea lor majoritate doar cei nemulțumiți și care au vreo problemă.

”sunt pline forumurile de probleme garmin”

”sunt pline forumurile de probleme wahoo”

pe cât de adevărat pe atât de irelevant.

de asta oamenii (gen @majikstone) care stau toată ziua și citesc pagini de ciclism (road.cc, gcn, etc) și forumuri sunt mereu nemulțumiți de produse pe care nu le-au avut niciodată. 🙃

• Upvote 1