billyTwinner

GPS Pentru Bicicleta

Recommended Posts

3 minutes ago, paulrad said:

pe cât de adevărat pe atât de irelevant.

de asta oamenii (gen @majikstone) care stau toată ziua și citesc pagini de ciclism (road.cc, gcn, etc) și forumuri sunt mereu nemulțumiți de produse pe care nu le-au avut niciodată. 🙃

Cred ca e lupta acerba intre  @majikstone si @Mookyama la partea asta

1 hour ago, paulrad said:

de asta oamenii (gen @majikstone) care stau toată ziua și citesc pagini de ciclism (road.cc, gcn, etc) și forumuri sunt mereu nemulțumiți de produse pe care nu le-au avut niciodată. 🙃

Scuza-ma ca sunt prea zgarcit sa cumpar produse ale caror probleme sa le descopar abia dupa ce am dat banii pe ele. Daca voiam sa fiu beta tester pentru Garmin, ma angajam la ei ca beta tester.

• Like 1
  • Haha 1

47 minutes ago, majikstone said:

Scuza-ma ca sunt prea zgarcit sa cumpar produse ale caror probleme sa le descopar abia dupa ce am dat banii pe ele. Daca voiam sa fiu beta tester pentru Garmin, ma angajam la ei ca beta tester.

Ca sa le decoperi trebuie sa le si folosesti (produsele, cat si functiile) , dupa cum am zis , ambele firme au buguri, ca nu le stii tu , nu inseamna ca nu exista :)

3 minutes ago, krazyeone said:

Ca sa le decoperi trebuie sa le si folosesti (produsele, cat si functiile) , dupa cum am zis , ambele firme au buguri, ca nu le stii tu , nu inseamna ca nu exista :)

Io stau și mă întreb ce bonificație ne aduc gadget-urile astea apărute de curând, like 1040, care costă o excursie de cel puțin o săptămână undeva mișto cu bicla, comparativ cu ceea ce pedalăm acum câțiva ani. Ironia sortii este că și îmbătrânim, nu știu ce aport aduc în viața noastră de zi cu zi ca amatori. 

Mamil? Consumatorism? Criza vârstei? Pitici pe creier?  Compensam ceva?

Ca idee, funcția aceea Climb Pro puteau să o introducă acum mulți ani. O grămada de chestii utile ar putea sa existe și o bună parte din bug-uri să fie rezolvate. De ce nu o fac oare? 

Pai tu iti pui singur intrebari aiure, sau tu pui intrebarea si tot tu te intrebi ce ai vrut sa zici .

Noi dam plus valoare obiectelor pe care le folosim ,  pentru cineva care nu pedaleaza , un lant de 300 lei nu o aiba niciodata sens sau valoare, pentru cineva care face zeci de mii de km , o sa fie un lucru bun pentru ca o sa tina mai mult decat unul de 20 de eur

La fel si cu aparatele astea, daca tu nu pedalezi , normal ca iti pui astfel de intrebari , daca nu stii ce plus valoare aduce, sau daca nu iti aduce tie plus valoare,  la ce il mai cumperi ?

46 minutes ago, krazyeone said:

Noi dam plus valoare obiectelor pe care le folosim…

5 din 5. Cum ziceam. 

Faptul că pedalez cât consider necesar pentru mine, eu mă simt foarte ok :) Poate am alte priorități în viață decât restul, iar pedalatul este o relaxare si o bucurie, nu un stres continuu. Dileme și întrebări este normal sa am. 

Dude , nu am cerut eu sfaturi sa cumpar ceva, ci tu    , eu ti-am dat sfatul, am pierdut timp cu asta scriind pe acest forum care oricum e o pierdere de timp 

Cat despre ce fac eu , te rog sa te abtii in a mai comenta ceva despre mine si rezuma-te la device uri sau la orice altceva

te rog sa stergi comenturile legate de mine 

"Faptul că pedalez cât consider necesar pentru mine, eu mă simt foarte ok"

pai si asta am si zis , cumperi in functie de ce este necesar , nu ce este cel mai scump pe piata , in functie de nevoi nu de ce au altii 

Am editat postul pentru ca nu am considerat ca e nevoie de explicatii, m-am lasat dus de val. Ulterior am vazut si postul tau. Cat despre rugamintea ta, considera reciproca, nu consider ca daca iesim la ture sau ne "vedem" pe Strava trebuie sa imi tii lectii despre viata si cat pedalez, si apropouri legat de asta. Zic sa ne vedem un pic de lungul nasului, ai depasit bunul simt de cateva posturi incoace. Si nu doar fata de mine. Nu stiu de ce ti-am dat apa la moara, dar consider ca este gresala mea aici.

Ce doresc sa sublinez, pe langa faptul ca esti off-topic de ceva vreme, argumentele tale nu au decat experienta ta personala, care este destul de diferita de a altora, precum ai observat. Iar faptul ca impui parerea ta si celorlati, ti-am mai spus si cu o alta ocazie, nu este cel mai bun semn. Nici macar tu nu folosesti Garmin-ul la jumatate din valoarea lui. Hai, minte-ma frumos!

Cat despre lant de 300 lei vs unul de 100lei, (ca idee Campagnolo Record se gaseste la 200lei), sunt unii care merg fara probleme si spre mirarea altora, ii tin mult mai mult avand grija de el. Si am un exemplu cu aproape 12.000km facuti si aproape 52.000 m urcati. Si fara sa ma uit pe Strava, cred ca bati la jumatate. Ce "valoare plus dai tu (nu noi) obiectelor" pe care le folosesti, inca nu mi-e clar. Chiar si comparativ cu altii. 

Cu parere de rau, dar nu am vazut nimic util in sfaturile tale decat mult flame.

tu esti chiar prost ,ca sa iti zic asa direct

33 minutes ago, krazyeone said:

pai si asta am si zis , cumperi in functie de ce este necesar , nu ce este cel mai scump pe piata , in functie de nevoi nu de ce au altii

Asta ai scos-o asa, din burta cumva. Nu a discutat nimeni nimic despre asta, cred ca ai filme in cap, la modul cel mai serios. Garmin 1030 e aproape cat un Garmin 830, fiind la reducere, am intrebat despre el, iar peste acest model, este 1030 Plus si 1040, care sunt ceva mai scumpe. 

3 minutes ago, krazyeone said:

tu esti chiar prost ,ca sa iti zic asa direct

Bine, Buhnici, lasa ca ramanem la Garmin / Wahoo cu vergeturi, al tau e mai subtire, mai neted, mai virgin, mai nou...mai lung ;) 

6 hours ago, krazyeone said:

ca nu le stii tu , nu inseamna ca nu exista :)

Daca nu le stiu eu, inseamna ori ca nu s-au manifestat in timpul utilizarii dispozitivului de catre mine, ori ca nu s-au manifestat in timpul utilizarii dispozitivului de catre zecile sau sutele de persoane ale caror pareri ca utilizatori le-am citit in decursul documentarii pe Internet.

Oricum, mie nu mi-e clar daca intelegi ce e ala bug. Ca aparent faptul ca Garmin pierde la intamplare satelitii sau moare din senin in timpul mersului sau afiseaza erori grosolane de altimetrie nu sunt buguri. In schimb faptul ca la primele dispozitive era prost calibrat indicatorul de procentaj ramas din baterie (aspect rezolvat ulterior cu firmware update), ala e bug de importanta nationala. Iar cifra aia a primei zecimale care nu e separata cu virgula de restul valorii, aia sigur e mai dramatica decat ideea ca dispozitivul poate decide din senin sa nu mai functioneze.

6 hours ago, krazyeone said:

Ca sa le decoperi trebuie sa le si folosesti (produsele, cat si functiile)

... sau sa citesc relatarile celor care le-au folosit cu privire la problemele aparute. Ca de exemplu nenumaratele marturii de rateuri catastrofale si aleatorii pe care le dau dispozitivele Garmin, care impanzesc nu doar acest topic, ci toate forumurile de afara. Dar na, alea aparent sunt "normale", pentru ca functii noi si progres tehnologic si Dacia versus Mercedes. Aia e.

• Like 1
  • Haha 1

On 8/3/2022 at 4:55 PM, krazyeone said:

Eu am peste 90.000 km cu bicla si din cate deviceuri am avut, multe Garmin  (De la Forerunner 305 , Edge 705 ),  cred ca am pierdut o singura data o tura ( cu un 910 XT ) , deci ce povestiti voi aici de buguri catastrofale sunt doar povesti de adormit copii , bazate pe povesti de pe net , scrise de troli sau oameni atehnici

Da, bre, toți sunt prosti. Nu au auzit de @krazyeone de la București. 

M-am uitat de curiozitate pe ultimele posturi scrise de către tine. Chestii generale, nimic util. Mult flame contra Wahoo după ce l-ai laudat pe @majikstoneca a luat Bolt V2. Gadget pe care doreai sa îl iei și tu, și vorbești despre el, te bați în piept ca le cunoști pe toate. Cum ar fi și câte culori are ecranul :) 

Iar sfatul tău nu cred ți l-a cerut nimeni, dacă te uiți la postul de start. Stilul smuls a modalității prin care scrii pe forum, este ceva ca in clasa a IV-a și mă lasă rece. 

Nu știu prin ce traume ai trecut când erai mic, însă faci pe cineva prost, fără argumente, pari doar in mitocan cu X clase cu aere de mitoman. Posibil ca unii să pună botul, făcând mișto de alții aici pe forum, când tu le mănânci pe pâine acasă. Majoritatea sunt copy paste. 

Tu ai luat 1040 din motive de “probleme la cap”, ca sa te citez, pe care pe-ai recunoscut și tu la un moment dat, nu pentru ca e lipsit de probleme sau ca e mai șmecher sau sa dorești sa compensezi ceva. Faptul că e nou și încă nu se știe ce probleme majore poate să dețină, asta nu îl scoate din discuție. Momentan nu îl au mulți, deci prea puține păreri. Faptul ca unii au probleme reale, citește încă o data reale, iar tu nu te-ai lovit de ele, asta nu înseamnă ca device urile de la orice firma nu pot avea lot cu probleme, bug uri la update uri, etc. iar ca cei care le deține aceste device uri nu sunt decât niște oameni, unii pricepuți, unii mai puțin. Modalitate de a jigni pe restul indica nivelul educațional pe care îl ai si bădărănia de care dai dovada. 

Eu îți recomand sa rămâi chill, ceea ce ți-am mai recomandat și cu alta ocazie, sa pleci un pic urechea în pluton la ce se mai discuta despre tine, poate șezi blând și îți vezi de treabă. Degeaba faci prost pe cineva pe forum când viața (reală) bate filmul. Dacă înțelegi ce vreau să spun. Te comporți taman ca un copil cu traume, ignore, ban, șters din listă. Aș zice ca o femeie, doar ca sunt mult mai evoluate. Când nu ești in stare sa dai o explicație sau te blochezi, jignești sau faci miștocăreală. Poate ține asta unde stai, la mine nu. Te-am primit destule ori la mine in casa, consider ca merit puțin respect. 

• Upvote 1

Nu , doar te am facut prost, nu am scris tot ce am auzit intr o discutie, cat despre ignore, se pare ca am gresit vorbind cu o persoana cu probleme reale , inteleg ca stai pe forum , probil asta e viata ta,, felicitari, nu vreau sa am de a face cu tine, nicaieri

te rog insistent sa stergi ce ai scris, si insist o singura data

Imi pierd timpul aici , puteti continua fara mine 

• Thanks 1

Nu consideri ca “doar” este suficient? Întreb pentru un prieten. Sau pentru tine a face pe cineva prost e ca și buna ziua la magazin. Se mai zice ca omul este ființa superioară. Asta poate doar pentru faptul ca locuiește la un etaj superior. Tu sa îmi spui. 

Nu am scris nimic despre ce am auzit în vreo discuție anume, ai filme în cap, recitește ce am scris și ce ai scris. Fă-ți un update de firmware. Și dacă era doar una, spre mirarea mea. Zic ca idee. Bat in lemn. ”Doar” am ascultat, nu mă interesează filmele altora in alte comunități, atâta timp cât nu mă implică direct, precum aici. 

Pentru unul care răspunde in secunda doi, nu știu ce sa zic legat de viața de forum. Mai respira și tu, trage puțin aer înainte de scrie, o dai in bălării. Tind sa cred ca forumul este ca sa împărtășim anumite aspecte din viața de zi cu zi legat de acest sport in comun și sa învățam unii de la alții, nu văd vreo pe aici o secție sau un topic pentru cei care suferă de grandomanie. 

Nț.
Mai vine unu.
Mi s-a propus un model care nu e pă bugetu meu dă nepremiant.
Deci am loat 530. Bundle MTB (e jănială telecomanda). Folosesc centura HR si senzoru' combo speed/cadence de la Sigma, a reușit să se împerecheze. ;)
Duar că uneori am cadență de 200 și unele momente cu HR de 220. Aia e.
Nu am apucat să sap prea mult, l-am luat cu doar câteva zile înainte de tura anuală unde a fost cât de cât ok (piticu' meu mi-a zis să iau și apometrul Suunto, am încărcat în el traseele și bine c-am făcut-o. Pe coclauri Suunto i-a dat fum. Si ambele au GPS+Glonass, am probat si GPS+Galileo pe Garmin si e la fel de câh).
5 zile, 3 de bicicleală și 2 de trasee pe jos. Suunto a fost în toate 5, Garmin în alea 3 de bicicleală.
In 2 din ele s-a resetat c-așa a vrut iel (am 2 "segmente"/ture care-s de fapt una: 38km si 14 mai apoi, iar in a 2-a tura s-a resetat cand iesisem de pe traseul desenat - off course- si eram lângă masini sa urcam biclele. Deci aia a fost cu noroc, ca am avut-o intreaga)
Am destul de multe de spus despre garmin connect (desktop si app) si despre garmin express.
Aveam asteptari mult mai mari avand in vedere pretul (da, sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine).
De vazut vad binisor pe ecran, nu e chiar ce trebuie, dar nu aveam inca cateva sute bune de lei in plus ca sa iau modelul mai mare. Prin padure, din cauza ochelarilor de soare nu e prea ok, dar oricum nu stai cu ochii in el pencă e periculos.
Are plusuri si minusuri. Momentan partea de minusuri e ceva mai marisoara.

• Upvote 1
  • Sad 1

Cadenta 200 si HR 220 nu e ok deloc. De obicei doamnele au HR peste 200 bpm, barbatii foarte rar. Nici macar cand ajung la femei :) 

Ca un prim pas, da-le remove senzoriilor din unitatea Garmin si da-i sa le caute din nou. O alta varianta ar fi bateria CR-ul din senzorii, care, chiar daca este nou, poate sa faca ceva figuri. Chiar si la senzori poti sa le scoti bateria, o pui invers 1-3 secunde, apoi o montezi la loc. Asta e un "hard reset' comparativ cu un "soft reset" in care doar scoti bateria afara din senzor si o montezi la loc. L-am facut acest reset cand am schimbat bateria cu una noua, caci facea figuri.

Daca ai nevoie ca sa faci o comparatie pot sa iti dau setul meu de Garmin (unitate, HR si senzorii). Maine iesim la o tura usoara pe la 18:30, daca vrei ti pot imprumuta sa le faci un test, iar daca esti in mood de pedalat, poti veni cu noi. O sa mergem lejer vreo 2 ore, iar apoi ne oprim la o bere.

LE. Senzorii mei sunt de la Garmin. Daca consideri ca poti pune cativa lei extra, si imi permiti o sugestie, recomand pachetul bundle pentru Garmin Edge 530, in care ai si centura si ambii senzorii. Returnezi ce ai luat sau mergi la magazin sa iti dea un bunde si platesti diferenta.

Telecomanda in principiu are urmatoarele functii,

- Start / Stop, functii pe care pe are unitatea un mod automat sau eventual poti apasa un buton de la unitatea Garmin cand pleci si cand te opresti

- daca nu mergi prea tare sau cu ceva skill cu o mana pe ghidon, poti muta ecranele direct din unitate

- intervalele se fac la fel prin apasarea unui buton din unitate

- ultimul buton il poti programa pentru alte functii (nu stiu care sincer sa fiu).

Telecomanda a aparut pentru modelele vechi de Garmin, unde unitatile cu ecran "touch" nu reactionau cum trebuie picurii cazuti pe ecran de la transpiratie, ploaie, apa din bidon, in timpul iernii, etc. Un pic ciudat as zice sa platesti extra pentru o telecomanda cand de fapt deja ai platit extra pentru o unitate cu ecran "touch".

Personal si pentru modalitatea mea de merge pe bicicleta, nu i-am vazut utilitatea. Preferabil de banii respectivi un senzor de viteza. Depinde de tine cum crezi ca ti-e mai bine si mai util.

E ok, mulțam frumos de info.
Bundle-ul* are senzorul de viteză și în plus am cumpărat și unul de cadență(Garmin).
Nu i-am montat pe MTB (îi voi monta pe cursiera Giant) și am zis să folosesc deocamdată senzorii deja montați (e de fapt unul combo/dual R2Duo al lui Sigma).
Centura HR e tot a lui Sigma, iar bateriile ambelor le-am schimbat cam acum 1 lună. 
Pe șosea e clar că telecomanda nu e neapărat necesară și pot "butona" cu o mână (deși e foooaaaarteee comod cu deștu' mare de la mâna stângă să baleiezi prin ecrane).
Pe forestier/macadam însă e riscant să iei o mână de pe ghidon și în acele situații e chiar foarte utilă.
Repet, nu am avut foarte mult timp la dispoziție să mă joc și e clar că el e foarte complex și are MULTE chestii care pt mine sunt inutile sau nu sunt de interes. Autonomia e jănială (nu că Sigma ROX m-ar fi dezamăgit vreodată dar stau mega liniștit)
Dacă vrei o comparație: folosesc Photoshop din 1993 (pe ). E o sculă extrem de complexă iar eu stăpânesc cam 25-30% - partea care mă interesează. Un art/graphic designer stăpânește și el cam tot atât dar submulțimea lui se suprapune cu a mea undeva spre 10%. Un fotograf profi folosește și el cam același procent dar nu pe zona mea sau a artului. Cum ar veni: e loc pt toată lumea.

Mulțam mult de invitația pt. pedalat dar sunt prins tare între 2 concedii și am și ceva lucrări pt 2nd job (deh, tre să și muncească cineva in țara asta ;) ) Aș băga ceva cu Giantu' dar cred că aș putea cam de joi încolo...

*  Edge 530
    Suport standard
    Suport pentru mountain bike.
    Telecomandă Edge
    Carcasă de silicon
    Senzor de viteză
    Conexiune
    Cablu USB
    Documentaţie

• Like 1

Posted (edited)

CS6 (2012) și LR 5.7 (2014). Iar în 2015 am pus W7 64 și nu l-am mai instalat de atunci. Și eu folosesc super basic Ps, câteva funcții de foto. În Lr am șters tot manual și am păstrat 2 module, cam atât folosesc, dar iese fum din ele, ca și în cazul tău presupun.

Pai ai tot ce trebuie, verifica și cu senzorii de la Garmin cu prima ocazie. Eroarea primită de la senzorii de la Sigma poate fi de la ceva compatibilitate (firmware, comunicare pe BLE mă gândesc, etc). Nu m-aș da bătut cu una cu două, poate găsești soluția pe undeva, astfel încât să încerci să folosești senzorii pe ambele biciclete. Mie nu mi-a trecut prin cap sa testez senzorii de la Polar :) (cumva și in dorința de al vinde la pachet).

Ieșim cu altă ocazie, trebuie să îl “uzi”; scot și eu Giant-ul la păscut cu ocazia asta. Spor la treabă și concediu fain să aveți! 

Să îl folosești sănătos noul Garmin, să te ducă bucuros pe toate meleagurile, și fără intervenții, decât divine! Spor la joacă :D

Edited by Mookyama
  • Thanks 1

9 hours ago, Mookyama said:

Maine iesim la o tura usoara pe la 18:30, daca vrei ti pot imprumuta sa le faci un  O sa mergem lejer vreo 2 ore, iar apoi ne oprim la o bere.

numai o bere?

as vi venit si eu dar lucrez de la 10-18

in ce zona mergeti?

14 hours ago, Mookyama said:

Un pic ciudat as zice sa platesti extra pentru o telecomanda cand de fapt deja ai platit extra pentru o unitate cu ecran "touch".

Si mai ciudat:

> esti Garmin si inca ai firmwareul plin de gauri indiferent de device

> scoti un dispozitiv nou cu touch doar asa de amorul artei, ca sa fii in ton cu tendintele tech

> lasi tuturor de inteles ca ecranul ala si experienta de utilizare sunt perfect adaptate nevoilor unui ciclist (inclusiv pe offroad) si nu il pune in pericol in nici un fel

> la final scoti o telecomanda cu butoane fizice care aparent imbunatateste experienta utilizatorului in situatiile in care touchscreenul nu functiona / functiona prost / necesita o coordonare mana-ochi pe care in anumite momente desi touchscreenul te obliga sa o ai, nu o poti avea

Dupa care continui sa vinzi iluzia ca touchscreenul e perfect adaptat nevoilor unui ciclist si net superior unei interfete cu butoane fizice.

EFqRbev.png 

• Like 1
  • Haha 1

9 minutes ago, majikstone said:

Si mai ciudat:

> esti Garmin si inca ai firmwareul plin de gauri indiferent de device 

Având în vedere experiența pe care o are Garmin acumulată de-a lungul anilor, dacă tot ei sunt liderii pe piață, după 3 ani de la lansare a unor modele menționate pe parcursul discuțiilor pe forum, încă nu sunt acolo unde trebuie cu funcționalitățile pe care le dețin aceste modele. Asta e ca în gaming, dau un exemplu de la Gameloft. Au o variantă de joc cu bug-uri cu nemiluita, îl țin jocul câțiva ani, după care, în loc să îl pună la punct, scot o nouă versiune de GPS. Lumea mega entuziasmată, a must have. Mai nou, mai colorat, mai îmbunătățit, cu speranța că nu ne vom lovi de același situații. Dar ce să vezi…

Probabil că ăsta e comercilismul de care ne lovim și în alte domenii, un arhetip tipic funcțional doar în anumiți parametri dictați de anumite conjuncturi. 

Citeam zilele astea pe mtbr forum unde utilizatorii spuneau că și-ar dori să funcționeze 100% nu la mai puțin din cât au plătit. Sau să îl vândă cu 75% din prețul pe care îl are caci funcționează probabil la același procent. 

Oricât de frustrați suntem, nu vom putea schimba nimic. Forumurile sunt pline de oameni nemulțumiți. Sunt ferm convins că sunt și utilizatori cărora nu le pasă sau care nu s-au lovit de anumite bug-uri, fie că lotul a fost ceea ce trebuie, fie că nu scot toate funcțiile la iveală, căci nu au de ce. Însă este de-a dreptul nemijlocit de enervant când îți cade tura taman în vârful muntelui, oricât de stabil emoțional ai putea fi, tot îți vine să îi dai de toți sfinții. 

• Sad 1

9 hours ago, Mookyama said:

Forumurile sunt pline de oameni nemulțumiți.

Să se consemneze că eu îs mulțumit.