Recommended Posts

Salutare,

As avea nevoie de un sfat pentru un prieten care doreste o bicicleta pentru ture ocazionale 90% sosea 10% offroad pentru inceput dar posibil sa se shimbe raportul, de asta s-a si oprit la MTB.

Am gasit el cateva variante, eu i am recomandat din lista lui Marius de pe biketraffic si cam astea ar fi modelele la care s-a oprit el (le-am pus in ordinea in care cred ca se afla, 1 fiind cea mai buna alegere):

KTM peak 29 

X Fact Pro

KTM Peak XT 29

GT Avalanche Comp 2021

Ca si dotari, nu ma pricep sa il sfatuiesc in detaliu dar banuiesc, cu ajutorul lui google ca GT si Peak XT au cele mai bune dotari dintre cele 4, poate nu si cel mai bun pret in momentul de fata, dar as fi interesant ce parere aveti , care ar fi cea mai buna alegere.

Peak XT posibil sa coboare la pret pana in 3500, momentan e mult peste cat cred ca valoreaza, zic asta ca necunoscator, doar din ce am citit.

I-as recomanda GT-ul dar nu sunt sigur cat de ok este pentru ture de oras avand doar 10 viteze dar poate raportul e ok, desi imi pare foaia cam micuta in diametru.

Pt utilizarea lui, clar un gravel nu un mtb.

Referitor la ce ai mentionat, pt mine nu merita KTM din Romania pt că mereu aduc modele foarte vechi. KTM sunt biciclete fff bune, doar că sunt scumpe iar cum în România este presiune pe preț aduc modele și echipări f vechi. 

Mersi de sfat!

Ce zici/ziceti de:

Ghost square

Giant Escape

Cube Nature

Sunt trekking si mi se pare ca dotarile sunt destul de ok.

Legat de MTB l-am atentionat deja ca probabil va trebui sa isi schimbe anvelopele.

• Upvote 1

Vezi și elops la Decathlon. E gama noua și sunt modele f frumoase.