fremen

Baia Mare si imprejurimi

Recommended Posts

a fost cineva pe ruta BM-Jibou ? prin Ulmeni. Cum este drumul ?

Daca ii interesat cineva sa imi lase un pm. si intoarcerea pe la Mesteacan.

Am fost anul trecut pana prin zona aia si drept s-o spun, pana la Farcasa e acceptabil spre bun drumul, dar ajungi la Salsig unde pana la iesire din judet e drum de beton care te incetineste foarte tare, plus ca nu e foarte comod cu cursiera.

Sincer pe mine m-ar interesa un drum pana la Mesteacan. Dar nu pe la Ulmeni.

si inca o intrebare. drumul pana la Mara cum este ? au mai adus imbunatatiri la el ?

Absolut nicio imbunatatire, e la fel ca anul trecut. Cu urcatul mai e cum e, in schimb coborarea e catastrofala.

poate mergem saptamana viitoare pana pe Mesteacan. daca mai sunt doritori se pot inscrie. 

weekendul asta nu pot

Pentru cine inca nu stie: Intre 23 si 24 august va fi concursul Mogosa Downhill Challenge, care se anunta a va fi un adevarat eveniment sportiv la care vor participa cei mai buni rideri din Romania. Vreme si cronometrare buna, si nimic nu mai lipseste!

Eu la downhill nu ma dau din motive de copaci, dar voi fi in zona cu gand ca joi si vineri sa fac doua trasee mtb. Unul ar fi Baia Sprie - releu Mogosa - mina Suior - Cavnic - Baia Sprie (38 km). Asta e ce am schitat eu pe routeyou. Nu am fost pe niciun drum de aici pana acum si nici nu cunosc zona.
Vad totusi ca prognoza zice ca va ploua.

Cel mai mult mi-ar placea sa isi mai doreasca cineva sa mearga cu mine. Si sa o si faca, normal. Iarasi, mi-ar folosi sa imi spuneti daca traseul propus de mine e ok (adica frumos si cel mai probabil lipsit de pericole din partea animalelor, oamenilor si neoamenilor).

E ceva ce neaparat ar merita sa ating ca punct de interes? (eventual pe ruta de a doua zi)

Multumesc.

Un traseu mai frumos, dar în aceeași zonă cu cel postat de tine ar fi: Baia Sprie - Mina Șuior - Creasta Cocoșului - Drumul Măriuții - Pasul Neteda - Cavnic - Baia Sprie, link traseu, poze

La mina Șuior mai mult ca sigur o să fie câini. Am fost de mai multe ori singur și am traversat curtea pe lângă bicicletă, au lătrat, am împărțit mâncarea cu ei și cam atât.

Aici găsești o hartă turistică cu traseele din zonă. Poate fi luată gratuit de la primărie din centrul de informare a cetățeanului (CIC).

Perfect, multumesc pentru informatii!

Nu te tenteaza sa mergi si tu, macar intr-una dintre zile? Prognoza meteo a mai impins ploaia spre sfarsitul de saptamana, adica joi ploua nitel sau deloc, iar vineri e innorat dar fara ploaie.

Sau imprumuta-mi pe cineva de nadejde  :)

Salutare !

Doresc ca pe saptamana viitoare, posibil de luni, sa fac un mic tur al maramuresului.
Traseul va avea cam 200 de km, cu o zi de pauza, poate doua si va fi realizat cu o semi-cursa cu roti pe 32. Traseul arata cam asa :
http://i43.tinypic.com/zwdtef.jpg

Desi m-am uitat pe topicul despre starea drumului din MM, tot nu m-am lamurit cu portiunea Budesti-Grosii Tiblesului.Multi mi-au spus ba una ba alta si am ramas confuz. Pe forum cica ar fi asfaltat, un prieten mi-a spus ca e ceva drum forestier sau pietruit, chiar nu stiu ce sa cred. Stie cineva mai bine ? Cat de bun e drumul pe sectorul Budesti-Grosii Tiblesului?

Multumesc in avans! Si daca este vreun sfat sau opinie cu privire la tura asta, le astept cu placere! :)

Ma sincer numa pina mai sus Grosi Tibleslui am fost si atunci eram cu masina dar drumu ala  chiar nu il recomand, e piatra mizerabila, nu e drum de  bita de sosea in nici un caz, nu e o ruta folsita, de masini sau turisti.

In primul rand harta este aiurea.Drumul este Grosii Tiblesului - Botiza (nu Budesti) !

Budesti este primul sat dupa ce ai trecut muntele dupa Cavnic in directia Sighet

Pe drumul Grosii Tiblesului - Botiza eu am fost acum o luna cu un MTB.

Drumul are o lungime de 24 km.Primii sase km.dupa iesirea din Grosii Tiblesului sunt asfaltati.

Urmeaza in jur de 9 km.drum forestier pana in varf (se trece si prin santierul unei microhidrocentrale).

Din varf pana in Botiza drumul este proaspat asfaltat.

Din Botiza te sfatuiesc sa o iei spre drumul national (drept inainte),in nici un caz spre Poienile Izei.

Eu am facut aceasta greseala si mi-am blestemat zilele,pana am iesit la asfalt in Slatioara.

Multumiri virus si bimbo! 

Ieri seara mi-am sunat un prieten din zona si mi-a cam spus acelasi lucru cu privire la acel drum. Iar faptul ca mi-ai confirmat si ca mi-ai oferit cateva date exacte despre ce si cum ma linisteste. Imi cer scuze pentru confuzie, am vazut pe harta Budesti, apoi m-am luat dupa nea' Google care cica nu greseste.  :))

Hai sa zicem ca acei aprox. 9 km nu ar fi asa catastrofali sa-i faci pe langa bicicleta. In plus, cumva sunt si nevoit sa merg pe acolo. Trebuie sa imi vizitez doi prieteni, iar alt drum de legatura nu am intre ei.

Ideea e in felul urmator, se amana tura pe vineri, din motive organizatorice :)), iar asta numai in ideea in care prind un pic de vreme buna. Daca vrea cineva sa ma insoteasca pe portiunea dus (Gutin-Botiz) sau intors (Tg. Lapus-Copalnic) sa ma anunte (este timp berechet pana atunci :D). Mi-ar prinde bine un coleg de tura, mai scap de monotonie si plictiseala.  :)