fremen

Baia Mare si imprejurimi

Recommended Posts

Mâine, cel mai probabil, fac o tură Baia Mare - Izvoare cu urcarea pe Valea Neagră şi coborârea pe la Hanul Pintea.

Vine cineva?

E o tura faina si buna, eu am fost intr-o seara dar in sens invers cu urcare pe Gutin si apoi spre Izvoare, vezi sa nu incurci drumul pe undeva, ca ai cateva bifurcati asa ca stai pe traseul galben.

Asta am văzut şi eu! Din ce spune legenda hărţii, ăla galben e drum judeţean, iar celelalte sunt cărări, drumuri pt căruţă. Sper să le deosebesc! X(

Ceva marcaje, indicii după care mă pot ghida?

Edit: cele mai mari şanse de a devia de la ruta corectă sunt alea 3 locuri unde e viraju mare, tre să fac la stânga, că înainte e drum de căruţă ... =))

Maine bag un traseu lung de sosea ~170 de km pe ruta Baia Mare, Seini, Orasul Nou, Negresti, Sapanta, Sighet, Vadu Izei, Mara cu venire pe Gutin, daca o mai fi ceva amator de asa ceva e binevenit.

A fost careva pe drumul dintre Poiana Lui Dumtru si Sapanta pe padure, am vazut ca sunt cam 25 de km ?

Traseu:Baia Mare - Izvoare - Gutinu - Baia Mare. 70.59 km în 6 ore.

Imagine postată

Imagine postată

Mai multe poze aici

Traseu:Baia Mare - Izvoare - Gutinu - Baia Mare. 70.59 km în 6 ore.

Imagine postată

Imagine postată

Mai multe poze aici

Am făcut azi tura Baia Mare, Seini, Negreşti , Sapanta, Sighet, Mara,Baia Mare, prin Certeze m-am intersectat cu un cicloturist din Polonia care mergea spre Borşa si apoi spre pasul Prislop, tip super de treaba cu o grămada de bagaje pe bicicleta şi cobora ca trenul din cauza asta, am fost cu el pe la cimitirul vesel şi în Sighet am oprit la o Pizza şi o bere, cică la ei faci un an de puşcărie dacă te urci pe bicicleta dacă ai băut, e judecător tipu, de acolo el a plecat spre Borşa şi eu cu greu spre Gutin, pe care l-am urcat mai greu ca niciodată, cred ca şi de la bere şi de la portbagaj, musai sa-mi pun nişte gume mai slick la ture de astea, total 171 km 7:50 ore si 21.82 km/h medie.

Ceva poze aici, dar nu multe ca am tras tare Picasa Web Albums - Marcel - Baia Mare Neg...

Vreau și eu sa merg cît de curînd pe Prislop pînă la Vatra Dornei și apoi cu trenu acasă cred.

Vineri am facut traseul Borsa-Baia Borsa-Valea Vaserului-Borsa.O tura de 80 km cu diferenta de nivel de 2000 m.Eu am mai fost pe Vaser ca si turist fara bicicleta si mi-a placut ca era un loc salbatic,dar acum dupa viiturile din anii trecuti s-au facut consolidari si din pacate inca se mai lucreaza la ele, iar zona in care am ajuns arata ca si un santier.Noi am ajuns la Haitul Macarlau pe Vaser.

Vineri am facut traseul Borsa-Baia Borsa-Valea Vaserului-Borsa.O tura de 80 km cu diferenta de nivel de 2000 m.Eu am mai fost pe Vaser ca si turist fara bicicleta si mi-a placut ca era un loc salbatic,dar acum dupa viiturile din anii trecuti s-au facut consolidari si din pacate inca se mai lucreaza la ele, iar zona in care am ajuns arata ca si un santier.Noi am ajuns la Haitul Macarlau pe Vaser.

Buna tuturor.

Eu sunt mai nou pe acest forum dar din discutiile purtate pot spune ca sunt in aceasi barca cu voi.

As avea cateva rugaminti daca ma puteti ajuta:

- de unde mi-ati recomanda sa imi achizitionez si eu un gps ?

- de unde va achizitionati echipamentele si accesoriile necesare pentru deplasare?

Din pacate eu am suferit un accident cu bicicleta si s-a lasat cu urmari. un os rupt. din pacate. toate astea datorate unei masini. asa ca aveti mare grija pe scumpele noastre sosele.

Dar revenim cu forte noi si sper sa iesim cat de repede pe drum :P

Numai bine.m/

Salut si bine ai venit

Un Gps as recomanda ceva cu windows mobile 6 macar pe care se poate instalata si Igo pentru soea si Garmin pentru offroad si munte, la fel folosesc si te pot ajuta cu placere.

Piesele le iau de obicei de la Bikeshop de pe Republicii www.bikeshopbm.ro sau de la Boneshaker de pe Valea Rosie si mai au la Extreme de la intersectia Traian cu Republici unele chesti ieftine, cam astia sunt toti din pacate.

Da-mi un pm daca mai vrei alte detalii sau pe ymess.

Salut si bine ai venit

Un Gps as recomanda ceva cu windows mobile 6 macar pe care se poate instalata si Igo pentru soea si Garmin pentru offroad si munte, la fel folosesc si te pot ajuta cu placere.

Piesele le iau de obicei de la Bikeshop de pe Republicii www.bikeshopbm.ro sau de la Boneshaker de pe Valea Rosie si mai au la Extreme de la intersectia Traian cu Republici unele chesti ieftine, cam astia sunt toti din pacate.

Da-mi un pm daca mai vrei alte detalii sau pe ymess.

merci mult. sti o pagina web sau ceva magazin de prin baia mare de unde as putea achizitiona gps-ul? imi poti recomanda o marca. sunt total pe dinafara cu gps-ul. aceste programe igo si garmin sunt incluse in gps sau trebuie achizitionate separat?

merci

p.s. eu imi faceam traseul dupa harta maramuresului. dar e foarte greu si in plus nu sunt marcate offroadurile. cel mai bun gps erau satenii de prin sate. :P chestia ii ca m-am pierdut de cateva ori si nu e prea placut.

Uite aici o harta buna Prezentarea municipiului Baia Mare, se poate lua de la primarie tiparita de jos de la CIC, daca vrei Gps dedicat doar de bicicleta e mai scump Garmin Romania dar daca vrei ceva cu care sa te poti orineta ajunge si asa ceva PDA MIO P350 - MOBILE NAVIGATION SYSTEM 1GB - PC Activ Baia Mare iar cu softul nu e problema.

virus, traseul care l-ai facut in chiuzbaia cu trecere prin curtea minei herja, unde anume faci dreapta de pe drumul spre firiza? de la stancile acelea unde este si statia de autobuz? peste poduletul acela? sunt ceva bifurcatii pe drum?

merci

Edited by Misulea

Sincer nu e un traseu pe care sa-l pot recomanda, e de impins bicicleta si e destul de scurt, e mai inainte de stancile de la Limpedea desi recomand sa mergi pe acolo dar sar putea sa te pierzi, dacă vrei ne întîlnim și mergem odata.

ok. merci. vroiam un traseu mai scurt pana imi revin dupa accident. dar poate ma duc in chiuzbaia pe drumul normal, prin baia sprie. abia astept sa facem o tura mai mare. dar deocamdata nu pot.

poate imi spui un traseu frumos. care te-a surprins cel mai mult. in mod placut binenteles.

papa

Greu de spus ca sunt cateva, un traseu foarte fain este de la Usturoiu pînă sus pe deal și de acolo o coborîre destul de tehnica prin pădure spre Baraj, pe Creasca Cocosului dar cu urcare dinspre Suior nu de la hanul Pintea ceva mai light ar fi o tura pe Drumul Carbunarilor de la Izvoare si o urcare pe Ignis.

Poți da o tură Baia Mare - Chiuzbaia Groape și să te întorci prin balastiera Tăul Roșu, ieșe drumu acolo la monumentul natural de la Limpedea (podul de care ziceai mai sus).

Trebuie să urci până la Chiuzbaia în centru, este un bar, după el faci la stânga pe un drum ce urcă. Când ajungi în vârf poți să continui pe acelaș drum sau să o iei pe cărare pe traseul marcat cu .. bulina galbenă cred :D Ideea e că trebuie să ajungi pe drumul pe care cobori la cariera tău roșu.

Urcarea la Chiuzbaia e ușoară, ai de împins de bicicletă pe drumul ăla de după bar, iar apoi urmează o coborâre frumoasă :-?