Sign in to follow this  
psb

Cerere sfat pt. "aplicatie" cat mai simpla si gratuita

Recommended Posts

Va salut!

Am zero experienta in "aplicatiile" pe telefon pentru ciclism. Nu am conturi pe feisbuc & company. Nu doresc (urasc ideea). 

Va cer sfatul - ce "aplicatie" GRATUITA si SIMPLA (pe bune) as putea instala pe telefon Android pentru a avea urmatoarele chestiuni:

- sa masoare distanta parcursa la un tur (daca o face si automat, cu atat mai bine - adica sa detecteze pauzele lungi)

- sa imi arate pe harta pe unde umblu si pe unde am umblat. Daca da si diferenta de altitudine, cu atat mai bine.

- sa masoare vitezele (maxima, medie, etc)

In rest NU ma intereseaza alte balarii (calorii, pasi, fitze, etc)

Am incercat sa instalez acum Strava si unul din pasi era sa bag contul, cardul, creditul, naiba, etc (desi e gratis, dar inteleg ca e un soi de trial - insa vor sa stie contul de la bun incept - si eu nu vreau sa completez asta - nici sa taxeze la abonament) - deci nu puteam trece fara sa bag - l-am dezinstalat instant.

Am instalat MapMyRide dar si asta imi spune ca am trial o perioada si imi cere sa completez masurile in inchi, funzi, iarzi, mama-ma-sii desi am selectat la instalare Romania (si nu gasesc de unde sa setez unitatile de masura + m-au pus sa fiu obligatoriu de acord cu niste chestiuni suspecte) - presimt ca diseara il dezinstalez. Pare cam stufos, nu am nevoie de balarii.

Deci, va rog, daca ma puteti ajuta cu un sfat - ceva SIMPLU si cu adevarat GRATIS! Altfel renunt.

• Like 1

Din ce stiu eu, Strava nu iti cere datele bancare decat daca faci greseala de a alege trialul ala de 30 de zile - ceea ce pare obligatoriu, dar nu e. Si eu sunt bombardat tot la cateva utilizari de un ecran in care sunt invitat (aproape in disperare) sa incep trialul pentru contul premium, dar ajunge sa il inchid ca sa imi vad de treaba mai departe fara el. 

Altfel, incearca RideWithGPS - care pe langa functionalitatile oferite gratis de aplicatia de mobil, te mai lasa sa si planifici trasee in browser, pe PC, tot gratuit, si are o interfata foarte bine pusa la punct in acest sens.

Alta varianta (desi nu am mai folosit-o demult) e OruxMaps, care e complet gratuita (nici nu cred ca a avut vreodata optiune de cont premium platit), dar si ceva mai stufoasa din ce tin minte.

• Upvote 1

Strava merge foarte bine fara bani, nu trebuie sa bagi nimic.

Eu utilizez Geo Tracker care are tot ce dorești , e simplu și e gratis.

• Upvote 1

Aplicația de sănătate de la brățările Xiaomi. E gratuita șinofera f multe date

Multumesc la toata lumea pentru sfaturi!

Pana la urma m-am oprit (deocamdata) la RideWithGPS recomandat de majikstone (multumesc frumos!).

RideWithGPS chiar imi place si parca nu consuma curent aiurea si stie sa se opreasca si sa socoteasca corect traseul - dar cea mai grozava chestie este ca se poate folosi si pe PC! (eu sunt din ala anti-telefon, adica le urasc!). 

Pe altele diverse gasite de mine le-am pus si dezinstalat urgent (de exemplu MapMyRide mi se pare o tampenie)

• Upvote 1

@psb cu placere!

• Upvote 1